Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-12-2012, 11:51   #1
TomcioB
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 13-12-2012
Skąd: Szczecin
Model: Transit
Silnik: 115 tdci
Rocznik: 2003
Postów: 7
Domyślnie Leci tylko zimne powietrze

Witam wszystkich.

Mam auto z manualną klimą i problem jest taki, że z nawiewów leci tylko zimne powietrze. Silnik normalnie się nagrzewa i nie ma problemów podczas jazdy, ale w iglo ciężko się jeździ.

Wstępnie przyglądałem się już zaworowi trójdrożnemu pod maską. Zarówno przed i zaworem węże są gorące.

Czy w nagrzewnicy (obudowie) są jakieś klapki kierujące zimne/gorące powietrze ? Jeśli tak to jak są sterowane (podciśnienie, linki, silniczki).

Czy możliwe jest, że klima chodzi nonstop i po prostu chłodzi ? Mam wrażenie, że po rozruchu silnika słychać załączanie się sprężarki. Próbowałem wyciągać bezpiecznik nr 10 pod maską, ale nie jestem pewny czy to wyłącza klimę.

Proszę o pomoc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Ostatnio edytowane przez TomcioB ; 13-12-2012 o 11:54
TomcioB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-12-2012, 12:43   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Leci tylko zimne powietrze

W Transitach po 2000 roku zespół przedniej nagrzewnicy ma mieszane, mechaniczno-elektryczne sterowanie klapami.
Przełączanie kierunku nawiewu (góra-dół) jest mechaniczne cięgnem, natomiast temperatura regulowana jest elektrycznie. Z boku zespołu (od strony kierowcy) zamontowany jest elektrosiłownik (silniczek z przekładnią zębatą), który steruje klapami.
Niestety, bardzo często przekładnia - wykonana z plastikowych kółek zębatych - ulega uszkodzeniu i układ nie działa. Siłownik wydaje charakterystyczne stukanie przeskakujących ząbków na kole zębatym.
Siłownik nie jest tani, trzeba szukać używki, pasuje także z modeli 1995-2000.

Klima w mróz się nie powinna włączać, powyżej +2 stopni powinna włączyć się sama tylko przy skierowaniu pełnego nawiewu na szybę.

Sprzęgłem sprężarki steruje przekaźnik R10 w komorze silnika. Jego wyjęcie na pewno wyłączy klimę.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-12-2012, 12:51   #3
TomcioB
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 13-12-2012
Skąd: Szczecin
Model: Transit
Silnik: 115 tdci
Rocznik: 2003
Postów: 7
Domyślnie Odp: Leci tylko zimne powietrze

Dzięki za odpowiedź.

Czy ten siłownik elektryczny to coś takiego jak na zdjęciu (znalezione na alledrogo). ?

Dzięki za odpowiedź.

Czy ten siłownik elektryczny to coś takiego jak na zdjęciu (znalezione na alledrogo). ?

EDIT.

Już wiem, że siłownik elektryczny o którym była mowa jest płaski i plastikowy, ale wynikła inna sprawa.

Okazało się, że zawór wody ogrzewania pod maską nie reaguje (nie wciąga dźwigni), ale na prawo od niego jest z jednej strony nie podłączony trójnik podciśnienia. Po zatkaniu go palcem zawór ogrzewania wciągnął dźwignie. lecz ogrzewanie wciąż nie działa.

W okolicy korka wlewu oleju znalazłem niepodłączony wystający wężyk. Nie wyczuwam na nim podciśnienia czy ciśnienia.
Powinienem połączyć ten trójnik z tym wężykiem ?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg transit1.jpg (48.8 KB, 140 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg transit2.jpg (56.0 KB, 127 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez TomcioB ; 13-12-2012 o 14:04
TomcioB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-12-2012, 17:11   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Leci tylko zimne powietrze

Przede wszystkim - jeżeli masz silnik tdci (common rail) to nie masz 115 KM, lecz 2,0/125 KM (przedni napęd) lub 2,4/135 KM (tylny napęd).
Ale patrząc na twoje wtryski ze zdjęcia - masz tddi.

Co do ogrzewania: na pewno coś ze sterowaniem zaworem nagrzewnicy jest zwalone.Trójnik od wężyka sterującego zaworem nie może oczywiście być otwarty - bo sterowanie nie będzie działać. To pierwszy feler. Nie mogę też zlokalizować tego trójnika ze zdjęcia - gdzie to to jest? Czy w okolicy podszybia? Jeżeli tak, to ten wężyk przy wlewie oleju to... inna parafia. On nic do tego trójnika wtedy nie ma.
Ale drugi feler - mimo, że zawór w końcu otwierał się i zamykał - nadal nie leciało ciepłe powietrze.

Więc: musisz doprowadzić do sytuacji, gdy przekręcenie gałki ciepła uruchamia zawór nagrzewnicy. U mnie wężyk podciśnienia wychodzi z elektrozaworu i idąc do zaworu cieczy rozgałęzia się do komory rezonansowej (pod podszybiem) i także potem jeszcze raz - rozgałęzienie idzie gdzieś za silnikiem; nie wiem po co...
Co do twojego luźnego wężyka - chyba sam musisz się domyśleć, co ma iść do tego trójnika...
Kiedyś poruszyłem wtyk elektryczny elektrozaworu podciśnienia - i nie miałem ogrzewania. Sprawdź ewentualnie, czy po włączeniu gałki w kabinie na ciepło pojawia się napięcie na wtyku elektrozaworu?
Sprawdź czy kiedy oczekujesz ciepłego nawiewu, to zawór cieczy jest otwarty. Kiedy sztanga (membrana) jest wciągnięta - zawór jest zamknięty, kiedy sztanga wysuwa się z gruszki - zawór się otwiera.
U mnie (2,0 tdci) elektrozawór podciśnienia sterujący zaworem cieczy jest nad prawym nadkolem za filtrem powietrza.

Z tego wszystkiego wynika - że może być uszkodzone i sterowanie otwarciem cieczy, i otwieranie klap przy nagrzewnicy. Postaraj się w zupełnej ciszy, przy zgaszonym silniku przekręcić gałkę temperatury - czy będzie słychać działanie serwosilniczka klap...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 14-12-2012 o 09:54
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-12-2012, 17:25   #5
TomcioB
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 13-12-2012
Skąd: Szczecin
Model: Transit
Silnik: 115 tdci
Rocznik: 2003
Postów: 7
Domyślnie Odp: Leci tylko zimne powietrze

Jutro spróbuje "upolować" transita znajomego i popatrzę czego mi brakuję w tym podciśnieniu gdyż nie mogę wygooglać schematu podciśnień.

Obecnie, ani zawór pod maską ani siłownik elektryczny nie reagują w żaden sposób na kręcenie pokrętłami panelu. Wydaje mi się, że jeśli w kabinie ustawie ogrzewanie na zimne, to zawór pod maską powinien się zamknąć. ale nic się nie dzieje.

Naturalnie próbowałem wymusić ogrzewanie ręcznie, czyli manipulacja zaworem i ręczne przestawienie tej klapki sterowanej siłownikiem elektrycznym. Nad tym siłownikiem elektrycznym jest jeszcze metalowy siłownik sterowany podciśnieniem, ale jest on tam zdrowo upchany i bez demontażu kanałów powietrznych nie zdołam przy nim pogrzebać.

Jednak aktualnie muszę ogarnąć tę zagwozdkę z wężykami.

Dzięki za zainteresowaniem problemem.

PS. Walczę sam, bo w warsztacie jeszcze nie wiedzą co jest zwalone, a już wiedzą ile to będzie kosztować. Szkoda wydawać 700 zł za np. uszkodzony wężyk.
TomcioB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-12-2012, 18:10   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Leci tylko zimne powietrze

Cytat:
Napisał TomcioB Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nad tym siłownikiem elektrycznym jest jeszcze metalowy siłownik sterowany podciśnieniem,
Chyba tam idzie ten wężyk niknący u mnie za silnikiem.

Jeżeli nie pojawia się napięcie na wtyku elektrozaworu podciśnienia, to może sprawdź bezpieczniki w skrzynce w kabinie - na którymś musi wisieć sterowanie nagrzewnicą...
Cytat:
Napisał TomcioB Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wydaje mi się, że jeśli w kabinie ustawie ogrzewanie na zimne, to zawór pod maską powinien się zamknąć. ale nic się nie dzieje.
No... tak. Tak jest u mnie.

Bardzo jestem ciekawy, co jest przyczyną tej awarii. Napisz koniecznie do czego doszedłeś.
Cytat:
Napisał TomcioB Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Silnik normalnie się nagrzewa i nie ma problemów podczas jazdy, ale w iglo ciężko się jeździ.
Oj, przestanie się normalnie nagrzewać. W tych dieslach to albo dogrzany silnik bez ogrzewania kabiny, albo włączone ogrzewanie i... niedogrzany silnik. Sam zobaczysz...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 13-12-2012 o 18:16
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-12-2012, 18:12   #7
TomcioB
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 13-12-2012
Skąd: Szczecin
Model: Transit
Silnik: 115 tdci
Rocznik: 2003
Postów: 7
Domyślnie Odp: Leci tylko zimne powietrze

A nie miałbyś może rysunku podciśnień ?
TomcioB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-12-2012, 18:18   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Leci tylko zimne powietrze

Cytat:
Napisał TomcioB Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A nie miałbyś może rysunku podciśnień ?
Niestety nie...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-12-2012, 10:40   #9
TomcioB
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 13-12-2012
Skąd: Szczecin
Model: Transit
Silnik: 115 tdci
Rocznik: 2003
Postów: 7
Domyślnie Odp: Leci tylko zimne powietrze

Jak obydwie rurki w kabinie przy nagrzewnicy są gorące, a powietrze z nawiewów wciąż jest zimne to chyba będzie nagrzewnica zapchana co ?
TomcioB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-12-2012, 11:03   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,980
Domyślnie Odp: Leci tylko zimne powietrze

Nie, raczej elektrosiłownik klap nie działa i powietrze omija nagrzewnicę. Jego, w całkowitej ciszy przy włączonej stacyjce ale zgaszonym silniku, powinno być cichutko słychać (przez kilka sekund po przekręceniu gałki)...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 14-12-2012 o 11:07
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.