Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-09-2020, 09:09   #1
roczek4002
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-10-2019
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 10
Smile 2.0 TDCI Losowe szarpanie, Brak błędów

Witam wszystkich serdecznie,
W skrócie opisze mój problem oraz co do tej pory udało mi się sprawdzić.

Auto co kilkaset kilometrów wpada w cykl szarpnięć, kangurków przypominające uczucie bycia holowanym. Na zimnym silniku nie odczuwam szczególnie tego szarpania, najgorzej jest po rozgrzaniu po osiągnięciu temperatury około 70 stopni. "Najlepszym" sposobem żeby uzyskać szarpanie jest delikatne operowanie pedałem gazu, wtedy auto podszarpuje, żeby wyjść z tego muszę puścić gaz lub mocno go docisnąć. Przeważnie 4 bieg i około 60km/h co raczej nie wskazuje rozwiązania . Szarpanie trwa różnie, czasem muszę przejechać około 100km. Styl jazdy miejski. FAP i EGR off, błędów brak, zalany olejem 5w40 .

Staram się sprawdzić jak tylko mogę największą ilość rzeczy a po niżej kilka z nich :
1) Część paliwowa : zrobiona próba przelewowa wtrysków , pomiary porównywalne bez większych odchyłek, Udział / bilans mocy cylindra po kolei : 1,08 / 0,98 / 0.93 / 0.97 (odczyt Forscan) , koło wtrysku nr.3 lekko wilgotno ale raczej bez powodów do zmartwień, przy pierwszym wtrysku słychać lekkie cykanie ale na razie pomysłów brak. Pompa paliwa na biegu jałowym około 270bar, z odchyłkami +/-10 bar. Podczas jazdy na wykresie nie zaobserwowałem gwałtownych skoków czy też spadków w trakcie owego szarpania. Czujnik ciśnienia na szynie paliwowej wymieniony. Filtr paliwa zmieniany 3 razy w sumie, za każdym razem widać śladowe ilości opiłków. W węzach paliwowych raz na jakiś czas przewinie się trochę powietrza, na biegu jałowym nie zauważam ich wpływu na prace silnika. Testowałem środki do czyszczenia układu paliwowego od LM , poprawy brak.

2) Elektronika : jazda z podpiętym komputerem i odczyt wartości z czujników , przepływomierz masowy sprawny, ale nawet dla pewności podmieniony na chwile bez poprawy, ciśnienie w dolocie sprawdziłem jedynie na wykresie w którym utrzymuje się stabilnie , temperatura dolotu też w normie, ładowanie akumulatora około 14.5v w zależności od sterowania alternatorem, akumulator na postoju 12.3v, objawów zimnych lutów nie widać, tu pytanie jaka powinna być temperatura przed katalizatorem, na postoju pokazuje około 170 stopni , za katalizatorem stałe 100 stopni co podejrzewam jest przerobione przy usunięciu FAPu ale pewien nie jestem, w ELMConfigu zauważyłem że mam wgraną wersje oprogramowania z 2002 r. w swoim PCM co też pewnie ma związek z usunięciem FAPu ,

3) Sterowanie podciśnieniem oraz dolot : wielkie nadzieję były przy tym jak wymieniłem przepustnice podwójną bo w mojej była zablokowana klapa ciepłego powietrza, brak poprawy, nieszczelności w dolocie nie zauważyłem, są małe ilości oleju w dolocie, czujniki wyczyszczone, w kolektorze nagar ale bez przesady jak na 300tys. przebiegu, teraz pytanie ile elektrozaworów podciśnienia jest w tym silniku ? Znalazłem dwa jeden po prawej stronie silnika koło pompy vacum z tego co wiem od sterowania turbiną, i pod alternatorem od sterowania bodajże klapą zimnego powietrza, pytanie jak jest wysterowana klapa ciepłego powietrza ? Przy odłączeniu tejże klapy obroty na niedogrzanym całkowicie silniku, nie potrafiły się utrzymać po przygazowaniu i spadały poniżej 800 obr/min , podejrzewam że klapa ciepłego działa przy dogrzewaniu silnika a nie tylko przy wypalaniu fapu, podpięty miernik podciśnienia za zbiornikiem podciśnienia poźniej przy zaworze zimnego powietrza utrzymuje się w normie po wyłączeniu silnika delikatnie maleje.

4) Mechanika : dwie poduszki silnika wymienione, ta pod skrzynią oraz pod akumulatorem, poduszka przy rozrządzie raczej okej, prawa półoś wymieniona bo musiałem wymienić przegub wewnętrzny a bardziej opłaciła się całość, dwumasa/sprzegło nie jest pierwszej świeżości, lekko ją słychać ale nie ślizga, czy dwumas mógłby generować takie szarpnięcia podczas jazdy ? Podczas postoju czuć delikatne bujanie.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły co można sprawdzić piszcie śmiało Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

roczek4002 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2020, 10:06   #2
EW1
ford::professional
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-07-2014
Skąd: Zabrze
Model: jeszcze focus mk2 GHIA ale już jest fusion 2016 se 2.0 EcoBoost
Silnik: 2.0 tdci , 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2006 , 2016
Postów: 1,306
Domyślnie Odp: 2.0 TDCI Losowe szarpanie, Brak błędów

Wycięcie FAP czy zaślepianie EGR to leczenie skutku a nie przyczyny i jesteś przykładem że problem wcześniej czy później wraca . Objaw szarpania jest typowy dla procedury wypalania DPF a odpowiada za to gardziel przepustnicy tzw bypass . Mogę jedynie sugerować że ECU silnika ma na to znaczący wpływ ale też zawór pierburga może niedomagać . Jeśli już pozbywasz się DPF to i zmień sterownik na wersję bez niego oraz przebieg układu zasilania i przepustnicę tak jak to ma wersja bez fabrycznego DPF . Gdy niedomagał DPF trzeba było go wymienić na nówkę ,sprawdzić wtryskiwacze oraz turbinę i odmę a dalej byś miał spokój . Silnik PSA wytrzymuje spokojnie ponad 600 tyś km a znam przypadek że dobiega do miliona km i wciąż sprawny
EW1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2020, 11:44   #3
roczek4002
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-10-2019
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 10
Domyślnie Re: 2.0 TDCI Losowe szarpanie, Brak błędów

Niestety nie za mojej kadencji był usuwany dpf:/ z tego co wiem programowo miał być usunięty , co do zaworu pieterburga są w tym silniku dwa czy trzy? Był by sens kupienia używanego ecu z wersji bez fap i wstawianie go na próbę ?
roczek4002 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2020, 14:17   #4
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Re: 2.0 TDCI Losowe szarpanie, Brak błędów

Brzmi jak wypalanie dpf.

Jak masz forscana, to zobacz czy pokazuje ci różnicę ciśnień w dpf.


Pierburgi w wersji z dpf są trzy, bez dpf dwa, bo jest inna przepustnica. Jeden steruje turbosprężarką a pozostały jeden/dwa przepustnicą, powinieneś mieć podwójną jak był dpf.

A żeby zmienić soft, to się wgrywa kompem, a nie kupuje ecu, poszukaj kogoś kto się tym zajmuje u ciebie.
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2020, 14:32   #5
roczek4002
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-10-2019
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 10
Domyślnie Re: 2.0 TDCI Losowe szarpanie, Brak błędów

Oki to poszukam jakiegoś speca który sprawdzi mi komputer , różnica ciśnień to bodajże 5 milibarow , na jalowym, muszę jeszcze znalesc trzeciego pieterburga do sprawdzenia.
roczek4002 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2020, 15:35   #6
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Re: 2.0 TDCI Losowe szarpanie, Brak błędów

Różnica ciśnień nie jest w milibarach, tylko w kilopaskalach - kpa.
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2020, 16:30   #7
roczek4002
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-10-2019
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 10
Domyślnie Re: 2.0 TDCI Losowe szarpanie, Brak błędów

Pamiętałem że 5 jednostek, nie do końca jakich ale to było 5kPa w takim razie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
roczek4002 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2020, 18:05   #8
EW1
ford::professional
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-07-2014
Skąd: Zabrze
Model: jeszcze focus mk2 GHIA ale już jest fusion 2016 se 2.0 EcoBoost
Silnik: 2.0 tdci , 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2006 , 2016
Postów: 1,306
Domyślnie Odp: 2.0 TDCI Losowe szarpanie, Brak błędów

Masz usunięty dpf to różnica ciśnień nie powinna istnieć .Z dpf na zimnym silniku przy sprawnym dpf różnicę mam 0.2 kpa max . Po rozgrzaniu nawet do 0.5 kpa , caly czas mowa o wolnych obrotach .Puszka DPF może być u ciebie tak zrobiona że występuje różnica ciśnień ale jaka prawda to nie wiem. Dwa pierburgi w wersji z dpf są pod alternatorem i by mieć do nich dostęp wyciąga się reflektor i rurę intercooler przepustnica . Odnośnie PCM nie powiem ci nic bo tego tematu nie robiłem ale wiem że np do mojego sterownika w/g nr są softy z lub bez dpf
EW1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2020, 18:14   #9
Lukasz2525
ford::expert
 
Zarejestrowany: 29-12-2011
Model: Focus mk2 fl
Silnik: 2.0 Tdci 136 km
Rocznik: 2008
Postów: 2,611
Domyślnie Re: 2.0 TDCI Losowe szarpanie, Brak błędów

Może 0,5 kpa. Bo 5 kpa na wolnych obrotach oznacza mocno przypchany dpf.
Lukasz2525 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2020, 19:12   #10
roczek4002
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-10-2019
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 10
Domyślnie Re: 2.0 TDCI Losowe szarpanie, Brak błędów

Łukaszu pewnie masz rację już chwilę temu to sprawdzałem, jutro sprawdzę jeszcze ten drugi zawor pod alternatorem i gumowe wężykiGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. dzięki wszystkim za liczne odpowiedzi

Ostatnio edytowane przez roczek4002 ; 13-09-2020 o 19:17
roczek4002 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
diesel , szarpanie silnika


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:35.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.