Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 17-01-2018, 08:33   #11
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Różnica w wyswietlaczach i jaka skrzynia biegów

Pytanie dotyczy diesla więc skrzyni dwusprzęgłowej - czyli aktualny standard na rynku. Pomijajać nowe konstrukcje gdzie daje się 8-9 biegów (głównie dla poprawy ekonomiki) to 6 biegów jest zupełnie wystarczające w każdych warunkach - zwłaszcza w aucie które ma 400 Nm.

Więc jest to moim zdaniem pytanie jak bardzo użytkownikowi zależy na wygodzie, a z drugiej strony akceptuje wyższe koszty i ryzyko użytkowania. Branie automatu aby potem na codzień zmieniać biegi łopatkami to moim zdaniem średni pomysł - zamiast jednej ręki do zmiany biegów używa się dwóch rąk.

W warunkach gęstego ruchu miejskiego automat jest wygodny ale komplikuje używanie systemu ASS (doświadczenia użytkowników) i troszkę podnosi spalanie. Na trasie, to moim zdaniem skrzynia praktycznie nie gra roli - chyba że ktoś lubi ostrą jazdę po zwykłych i krętych drogach - ale takie osoby z reguły nie zastanawiają się nad automatem, tylko z definicji biorą manual. No chyba że ktoś jest fanem pojazdów autonomitycznych i idzie w kierunku tempomatów aktywnych, utrzymania pasa ruchu itd. Wtedy automat to zdecydowanie lepszy wybór

Podsumowując:

1) Zastanowiłbym się w jakim stopniu zależy mi na wygodzie (jak będę użytkował auto)
2.) Kierując się w stronę automatu - zastanowiłbym się, czy aż tak mi na tym zależy aby zaakceptować wyższą cenę, koszty eksploatacji i wyższe ryzyko awarii


Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 17-01-2018 o 08:42
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2018, 09:40   #12
Matych
ford::expert
 
Avatar Matych
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0TDCI PS 209 by HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 3,755
Domyślnie Odp: Różnica w wyswietlaczach i jaka skrzynia biegów

To zależy czy kolega szuka samochodu nowego czy używanego jeśli bierzemy samochód nowy to ryzyko awarii nas nie interesuje przy obecnych pakietach gwarancyjnych.Co do spalania ile ten automat więcej spali 2 zł? to śmieszna kwota.Automatyczna skrzynia dwusprzęgłowa to niesamowita wygoda i frajda w takim samochodzie,nawet na autostradzie.Jeśli nawet ktoś dla fanu korzysta z łopatek raz na jakiś czas to ma taką możliwość,i nie używa dwóch rą- tylko dwóch palców jednocześnie kontrolując kierownicę obiema rękami,a to chyba ma znaczenie.A jeśli ktoś mi wmawia że chce jeżdzić sportowo czy chce mieć kontrolę nad swoimi umiejętnościami rajdowymi to pomylił samochody do tego są inne auta.
Matych jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2018, 13:50   #13
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Różnica w wyswietlaczach i jaka skrzynia biegów

Cytat:
Napisał Matych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
To zależy czy kolega szuka samochodu nowego czy używanego jeśli bierzemy samochód nowy to ryzyko awarii nas nie interesuje przy obecnych pakietach gwarancyjnych..
Jeśłi komuś nie zależy na ewentualnych problemach w podróży i stracie czasu w serwisach czekając na nową skrzynkę od producenta to zgoda

U mnie to jest 10%. 360 zł rocznie - za to objadę w wakacje nad morze lub wymienię olej
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2018, 14:12   #14
peteypee
ford::professional
 
Zarejestrowany: 13-07-2014
Skąd: KRK
Model: Mondeo MK3/ mk4/ Jag XF
Silnik: 2.0, 2.0 Pb/ 4.2SC Pb+LPG
Rocznik: 2002 / 2008 / 2010
Postów: 1,295
Domyślnie Odp: Różnica w wyswietlaczach i jaka skrzynia biegów

Łopatki to nie do mondeo tylko do Lambo albo Mclarena czy chociaż ostrego AMG gdzie wpadasz na tor udając (albo i nie) kierowce wyścigowego i kręcisz czasy albo chcesz się pobawić. Każdy pomysli że fajny bajer bo mam łopatki jak w Lambo ale moim zdaniem tylko bajer w codziennym użytkowaniu ale co kto woli w końcu jeszcze mamy demokrację w plGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Automat w obsłudze zawsze był droższy, może nie każdy o tym wie, puki działa jest ok - jak się robią problemy to i koszta rosną....ale za wygodę się płaciGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W manualu jak padnie sprzędło to i tak się da dojechać a w automacie?
peteypee jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2018, 16:16   #15
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Różnica w wyswietlaczach i jaka skrzynia biegów

Aha - tak mi przyszło do głowy (w kontekście obaw osób o działanie ASS i wpływ na akku), że oszczędzając te 300+ rocznie mogę, akku wymienić co dwa lata
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2018, 17:09   #16
Hrdcr_real
ford::advanced
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 18-06-2016
Skąd: Rzeszów
Model: Mondeo MK5 ST-Line
Silnik: 2,0 Tdci PS
Rocznik: 2017
Postów: 209
Domyślnie Odp: Różnica w wyswietlaczach i jaka skrzynia biegów

Cytat:
Napisał kaan1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
U mnie to jest 10%. 360 zł rocznie - za to objadę w wakacje nad morze lub wymienię olej
Cytat:
Napisał kaan1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
oszczędzając te 300
@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] z calym szaucunkiem ale jak kupujesz nowe auto za ponad 100k brutto to 300 zl rocznie to duzo? 30 zl miesiecznie, mniej niz dobra flaszka wodki...
Hrdcr_real jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2018, 17:56   #17
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Różnica w wyswietlaczach i jaka skrzynia biegów

Cytat:
Napisał Hrdcr_real Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] z calym szaucunkiem ale jak kupujesz nowe auto za ponad 100k brutto to 300 zl rocznie to duzo? 30 zl miesiecznie, mniej niz dobra flaszka wodki...
Absolutnie nie dużo w kontekście np. rocznej utraty wartości. Ale w takim razie dlaczego ludzie tak się przejmują że im padnie akumulator lub rozrusznik bo używają start/stop. Chciałem tylko pokazać, że kilka procent oszczędności na paliwie (pryszcz w porównaniu do ogólnych kosztów posiadania auta) to i tak wystarczy aby się z góry nie przejmować ewentualnym ryzykiem wymiany elementu).
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2018, 12:32   #18
kasjopeja
ford::average
 
Avatar kasjopeja
 
Zarejestrowany: 17-04-2009
Model: mondeo mk3/mk4/kugaII/mk5/Edge St-Line
Silnik: 2.0 115/140/163/180/238
Rocznik: 2005/2008/2013/2016/2019
Postów: 66
Domyślnie Odp: Różnica w wyswietlaczach i jaka skrzynia biegów

Ja nauczyłem się wyłączać ASS bo nie zanotowałem żadnych oszczędności, jest taki wątek gdzie ktoś przez miesiąc testował i też miał brak oszczędności
kasjopeja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2018, 16:35   #19
Matych
ford::expert
 
Avatar Matych
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0TDCI PS 209 by HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 3,755
Domyślnie Odp: Różnica w wyswietlaczach i jaka skrzynia biegów

ASS nie m,a dawać oszczędności na paliwie dla użytkownika tylko ma pomóc w łatwym spełnieniu normy emisji dla producenta.
Matych jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2018, 18:01   #20
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Różnica w wyswietlaczach i jaka skrzynia biegów

Cytat:
Napisał Matych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ASS nie m,a dawać oszczędności na paliwie dla użytkownika tylko ma pomóc w łatwym spełnieniu normy emisji dla producenta.
Częściowo masz rację - ale oszczędności też ma/może przynosić tak jak w moim cyklu jazdy gdzie oszczędności są wyraźne. Dzisiaj np. stałem 20 minut na jednych światłach (chyba 6-7 zmian) - wyjazd z drogi podmiejskiej na główną arterię - silnik jest jeszcze słabo nagrzany. Spalanie na jałowym wynosi 0.6 l/h - więc nie wypaliłem 0.2 litra. Cały odcinek zrobiłem ze średnim spalaniem 6.3 l/100km - a mam 16 km. Więc w sumie spaliłem 1 litr paliwa. Oszczędność jest oczywista - 20%. Pokrywa się z moimi obserwacjami, że bez ASS w takim ruchu jak dzisiaj miałbym lekko 7.5 ltr/100 km. Zgodzę się natomiast że będzie ona minimalna jeśli ASS będzie działał bardzo często ale po kilka sekund.
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:40.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.