Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-05-2015, 11:58   #1
pribina
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-11-2012
Model: Ford Focus II
Silnik: 1.6 TDCi 90KM cDPF
Rocznik: 2010
Postów: 48
Domyślnie Zgrzyt przy ruszaniu

Od jakiegoś czasu w moim samochodzie przy podjeżdzaniu na krawężniki czy ruszaniu pod górę pojawia się dziwny metaliczny dźwięk (tak jakby ocieranie). Nie udało mi się co prawda tego nagrać, ale ten filmik z innego samochodu idealnie obrazuje co się u mnie dzieje ([Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]). Ten dźwięk nie pojawia się zawsze. Wszystko zależy od tego jak operuje się sprzęgłem i gazem. Żeby go wymusić trzeba wrzucić ręczny, dodać nieco więcej gazu i powoli puszczać sprzęgło. Od pewnej pozycji zaczyna sie pojawiać to charakterystyczne ocieranie. Mój samochód to Ford Focus 2FL, silnik 1.6 TDCI, przebieg 175000km. Czy są to objawy padającego sprzęgła / dwumasy? Dodam, że sprzęgło bierze mniej więcej gdzieś w połowie i działa płynnie. Nie ma też wibracji pedale.

pribina jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-05-2015, 15:26   #2
Badziu68
ford::beginner
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 09-02-2015
Skąd: Bydgoszcz
Model: Ford Focus II FL Kombi
Silnik: 1.6 TDCI 109 KM DPF
Rocznik: 2008
Postów: 41
Domyślnie Odp: Zgrzyt przy ruszaniu

Mam podobnie jak dam gaz w podłogę i przy zmianie biegu przez moment też jest ten dźwięk. Przy spokojnej jeździe nigdy go nie usłyszałem. Też jestem ciekaw co to może być.
Badziu68 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-05-2015, 15:38   #3
przemekmlodyy
ford::beginner
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 22-12-2014
Skąd: Sandomierz
Model: Ford Focus Kombi
Silnik: 1.8 TDDi
Rocznik: 1999
Postów: 34
Domyślnie Odp: Zgrzyt przy ruszaniu

u mnie tez sie tak dzialo tylko przy skrecaniu bylo slychac takie skrzypienie. byly to łożyska w kielichach z przodu
przemekmlodyy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-05-2015, 16:21   #4
Luttek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 20-02-2015
Skąd: Wrocław
Model: Focus mk1 kombi
Silnik: 1.6 PB 100KM
Rocznik: 2004
Postów: 248
Domyślnie Odp: Zgrzyt przy ruszaniu

Najprawdopodobniej sprzeglo sie konczy. Albo tarcza sprzegla jest nierownomiernie zuzyta. Pisal o tym kolega Fulara. Podobno przypalenie sprzegla pomaga na jakis czas. Najbardziej pesymistyczny wariant to skrzynia. Przed robota ze sprzeglem warto na podnosniku odsluchac skrzynie.
To co piszesz o balansowaniu sprzeglem i gazem zeby spowodowac albo unikac tarcia albo wymuszanie tarcia z recznym to dokladnie to samo co dalo sie zrobic u mnie.

Ostatnio edytowane przez Luttek ; 01-05-2015 o 16:23
Luttek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2015, 09:34   #5
pribina
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-11-2012
Model: Ford Focus II
Silnik: 1.6 TDCi 90KM cDPF
Rocznik: 2010
Postów: 48
Domyślnie Odp: Zgrzyt przy ruszaniu

Czy za te objawy może odpowiadać zużycie jakiegoś innego elementu sprzęgła tj. docisku albo wysprzęglika? Innych objawów zużycia sprzęgła czy koła dwumasowego poza tym dźwiękiem nie ma. Da się z tym jeździć czy tylko jak pojawiają się takie objawy to trzeba wymienić komplet sprzęgło + koło dwumasowe? W tym roku wybieram się samochodem za granicę i nie chciałbym żeby sprzęgło padło mi na jakichś bezdrożach.
pribina jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-05-2015, 22:51   #6
Luttek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 20-02-2015
Skąd: Wrocław
Model: Focus mk1 kombi
Silnik: 1.6 PB 100KM
Rocznik: 2004
Postów: 248
Domyślnie Odp: Zgrzyt przy ruszaniu

Nie chcę Cię w błąd wprowadzać, ale u mnie był ten sam dźwięk..dużo przegadałem z kilkoma mechanikami i trochę poczytałem na ten temat. Raczej nie wysprzęglik itp. Po prostu tarcza sprzęgła. Najprawdopodobniej.
Czy masz ten dźwięk przy ruszaniu na jedynce? Przy cofaniu na wstecznym? Nasila się gdy przytrzymasz ciut za długo sprzęgło? Potrafisz go wywołać i przedłużyć gdy zaciągniesz ręczny i ruszasz? Bo ja miałem to samo.
Moja tarcza sprzęgła była skrajnie zużyta i zdaje się nierówno starta.
Wymiana sprzęgła to kosztowna robota a i tak przecież wymieniasz całość, razem z wysprzęglikiem itp.
Ale każ osłuchać skrzynię przed jej zdjęciem. Na podnośniku, czy nie wyje i nie rzęzi. I po zdjęciu, metodą "macajewa" kontrola luzów i łożysk na skrzyni.
Luttek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-05-2015, 09:21   #7
pribina
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-11-2012
Model: Ford Focus II
Silnik: 1.6 TDCi 90KM cDPF
Rocznik: 2010
Postów: 48
Domyślnie Odp: Zgrzyt przy ruszaniu

W moim egzemplarzu na 99% jest koło dwumasowe, więc szykuje się kosztowna inwestycja w samochód. Jak długo jeździłeś z tą uszkodzoną tarczą sprzęgła? U mnie pierwsze objawy pojawiły się jakieś 2 miesiące temu.
pribina jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-05-2015, 22:07   #8
Luttek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 20-02-2015
Skąd: Wrocław
Model: Focus mk1 kombi
Silnik: 1.6 PB 100KM
Rocznik: 2004
Postów: 248
Domyślnie Odp: Zgrzyt przy ruszaniu

Jeździłem tak prawie 3 miesiące, od kiedy kupiłem auto. Kupując je widziałem tę usterkę i od razu stawiałem na sprzęgło. Poprzednik też widział i jeździł z tym sporo. Po wyjęciu tarczy i tak się okazało że jeszcze jakiś czas (krótko bo krótko) dałoby się na tym pojeździć. Mechanicy i tak zalecali jeździć z tym póki się nie rozpadnie. Ale rozumiem że Ciebie takie rozwiązanie nie urządza, skoro planujesz dalszy wyjazd.
Luttek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-05-2015, 05:53   #9
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Zgrzyt przy ruszaniu

jeśli to jest tylko przy operowaniu sprzęgłem to jest to tylko na płaszczyźnie docisk\tarcza\koło zamachowe

ja z tym dźwiękiem jeżdzę jak kupiłem auto i pojawia się zwykle jak jest zimno i wilgotno. a czasem się nie pojawia 3 tygodnie.

przypalcie sprzęgło, a zobaczycie, że nie usłyszycie tego dźwięku przez jakiś czas. docelowo, tylko wymiana sprzęgła wyelminuje to. jeździć z tym można tyle, ile wytrzyma sprzęgło czyli normalnie
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-05-2015, 08:29   #10
Luttek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 20-02-2015
Skąd: Wrocław
Model: Focus mk1 kombi
Silnik: 1.6 PB 100KM
Rocznik: 2004
Postów: 248
Domyślnie Odp: Zgrzyt przy ruszaniu

A jest jakaś różnica czy ruszasz zimnym samochodem czy już rozgrzanym?
Chodzi mi o ewentualne wykluczenie skrzyni. No chyba że głupoty gadam i olej w skrzyni nie zmienia swoich właściwości w zależności od tego czy zimny czy ciepły Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Luttek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:46.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.