Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-03-2020, 14:27   #1
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Witajcie.



Chciałem w tym wątku dowiedzieć się nieco informacji na temat statycznego wypalania DPF za pomocą programu Forscan w silniku 2.0 TDCi DW10F 150km.



Do rzeczy. Zauważyłem ostatnio że podczas wypalania w trasie, parametr dpf_soot spada do około 20-25%, nigdy mniej. Ten drugi parametr - DPF_LOAD potrafi ładnie zlecieć do 3%. Postanowiłem więc wykonać regenerację statyczną (tak, wiem że tą procedurę powinno się uruchamiać w ostateczności i gdy normalnie wypalanie nie następuje itp..) żeby sprawdzić czy uda się usunąć tą zalegającą resztę sadzy. Odpaliłem Forscana lite (przez bluetooth vgate icar) a że auto było po jeździe więc było nagrzane, rozpocząłem procedurę. Obroty weszły na 2500, i około 25-30min trwał cały proces. Spaliny z wydechu mega gorące plus smród.

Pod koniec niestety, kiedy miałem około 97-100% wykonania, Forscan wyrzucił błąd o upłynięciu czasu żądania. Coś w stylu że proces trwał zbyt długo. Nie pamietam dokładnie jak to brzmiało. W każdym razie pisało coś o sprawdzeniu kodów DTC - jeśli by się pojawił to wykasować a jeśli nie to oznacza że procedura zakończyła się powodzeniem.

Po wszystkim przejechałem się, włączyłem diagnostykę live i oba parametry DPF_LOAD i DPF_SOOT spadly do zera. Czyli chyba udało się. Przejechałem jakieś 10km, i ładnie load sobie wzrosło do 3% a soot do 1% czyli odczyty działają. Sprawdziłem również czy mam błędy dtc - zero jakichkolwiek błędów.



W tym miejscu mam kilka pytań technicznych:

1. Czy z tego wynika że procedura zakończyła się sukcesem? Trochę się zastanowiłem kiedy oba parametry dpf spadły do zera.

2. Czy po takiej statycznej regeneracji powinno się wymienić olej silnikowy? (Można spotkać się na forach z różnymi opiniami).

3. Czy takie statyczne wypalanie ma jakiś negatywny wpływ na silnik i osprzęt? Dodam tylko że nigdy wcześniej nie było ono wykonywane.

4. Czy trzeba kasować wyuczone wartości ciśnień i poziomu zapchania dpf? (Wydaje mi się że nie ale wolę zapytać bardziej obeznanych). Może powinienem podłączyć się kompem po kablu i wykonać całą procedurę jeszcze raz? (Z drugiej jednak strony odczyty pokazują praktycznie pusty dpf).



Z góry dzięki za wszelkie info.


Ostatnio edytowane przez zmulim ; 13-03-2020 o 14:31
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-03-2020, 17:50   #2
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Mała aktualizacja: byłem przed momentem sprawdzić poziom oleju w silniku - jest tak samo na bagnecie jak podczas niedawnej wymiany oleju ( auto ma już 170kkm nalotu). Olej wymieniałem osobiście wiec pamietam jego stan na bagnecie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-03-2020, 11:13   #3
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,648
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

A ile zrobiłeś km od tej wymiany?
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-03-2020, 11:14   #4
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Wymianę oleju robiłem przy 167500km a teraz mam 170500km. Oleju nie przybyło po tym wypalaniu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2020, 07:41   #5
lukaszooo
ford::expert
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 24-06-2015
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Model: KUGA
Silnik: 1.5 eb
Rocznik: 2020
Postów: 2,449
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

DPF w każdym samochodzie niezależnie od marki działa tak samo. DPF nie posiada żadnego czujniki ważącego a jedynie czujnik różnicy ciśnienia przed i za filtrem, są też czujniki temp wydechu. Na podstawie tego są wyliczane dwa parametry które wymienileś czyli zapełnienie sadzą i popiolem. Gdy wskaźnik sadzy zbliża się do ok 70% a jak każdy wie sądzę się palą ECU wprowadza procedurę wydalania czyli obciąża max silnik tak aby temp na wydechu osiągneła ok 700C i wtedy możemy obserwować jak wskaźnik sadzy spada. Wskaźnik popiołu teoretycznie jest to wskaźnik zapelnienia i teoretycznie nie da się go obnizyc dlatego nie spada i jest procedura do zerowania popiolu, producent zostawia taką furtkę żeby po wymianie filtra powiedzieć ECU że ma nowy czysty filtr bez popiolu. Teoria nie idzie z praktyką ale takie założenia i działanie jest każdego DPFa każdej marki. Niektóre auta mają procedurę dynamiczną wypalania jak np 1.9tdi na pompowtrysku a inne statyczną jak no 2.0cr grupy VW, o wypalania krązą mity i legendy ale sam doświadczyłem nie raz że przy wypalania statycznym na postoju wydech robi się czerwony i o nieszczęście bardzo prosto.
lukaszooo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2020, 09:07   #6
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

U mnie podczas tego wypalania statycznego temperatura wydechu wynosiła 600 stopni. I jak z ciekawości podszedłem do tylu blisko rury i z odległości przesunąłem ręką to parzyło. Ciekawe na ile te odczyty co teraz mam są zgodne z realnym zapełnieniem filtra. Patrzyłem na odczyty z czujników ciśnień i zarówno ten przed jak i za dają takie same odczyty czyli pełna drożność. Czyżby podczas wypalania statycznego parametry dpf_load i dpf_soot były przez program resetowane? Myślę że chyba nie, bo przecież do tego służą inne procedury serwisowe w Forscanie. Tak czy siak chyba niczego tym wypalaniem nie uszkodziłem, błędów zero, oleju w silniku nie przybyło. Czy zatem jest sens go wymieniać jak to sporo ludzi radzi? Czy taki olej, jeśli mam go tyle samo, traci w większym stopniu właściwości smarne? Bo z taką opinią gdzieś się spotkałem. Przecież to chyba jest normalna praca silnika ze zwiększonymi obrotami i większą dawką, tyle że na postoju. Ale za to wentylator pracuje, temperatura silnika w normie, wszystko ma smarowanie jak należy. Poza tym nie wygląda mi na to by w tym silniku DW10F był problem z ropą dostającą się do oleju. To chyba bardziej dotyczy sytuacji gdy było sporo nieudanych wypaleń i ropa już dostała się do oleju w znacznej ilości, dobrze myślę? Dodam że podczas tego wypalenia statycznego obroty silnika miałem na 2500 i spalanie chwilowe wzrosło (co oczywiste) z 0,6 do 2,0l/h.
Także chyba nic nie nabroiłem. Procedury tej nie mam zamiaru uruchamiać ponownie przez dłuuuugi czas.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ostatnio edytowane przez zmulim ; 15-03-2020 o 12:10
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2020, 20:14   #7
arturmsi
ford::average
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 01-07-2019
Skąd: W-wa.
Model: Focus MK4 fl
Silnik: 1.5 Ecoblue 120 KM
Rocznik: 2022
Postów: 160
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

1. wg. wskazań założony efekt został osiągnięty.
2. opinii sporo, jednak jeśli oleju nie przybyło, to nie ma zasadności do wymiany. Przybyłoby Ci oleju gdyby procedura faktycznie została przerwana, albo został zgaszony silnik w trakcie wypalania, również tego dynamicznego.
3. wolałbym umęczyć silnik w trasie, niż patrzeć jak wyje pół godziny Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
4. kasowanie wartości dpf w forscanie dotyczy wymiany filtra, zerujesz wartości gdybyś włożył nowy dpf lub po udanej regeneracji.

U mnie w 1.5 tdci filtr zachowuje się dziwnie, a obserwuję go od kilku tysięcy km na telefonie, potrafi odpalić się na 10 km jazdy przy temp. 70 stopniach silnika i np. zapełnieniu 55% soot, a jadać 200 km ekspersówką z tempomatem przy tej samej wartości nic go nie rusza programowo. Kilka dni temu po 100km ekspresówki wartość soot spadłą mi o 40% a licznik km od ostatniego wypalania się nie zmienił więc odbyło się to bez dodatkowego lania paliwa przez ecu, ale pomogła pusta droga i dobre tempo. Na powrocie dziś wypalał już ecu przy pierwszych 15 km trasy zanim wjechałem na ekspresówkę przy 1300km od ostatniego wypalania odnotowanego przez ecu, a wartości soot poniżej 50 %.
arturmsi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-03-2020, 20:31   #8
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

A to za to u mnie obserwuje bardzo regularne wypalanie dpfa podczas jazdy srednio co 400-500km. Jak jeżdżę krótkie trasy do pracy i „wkoło komina” to 400km i wypala nawet kiedy temperatura silnika wynosi 70st. Oczywiście na zegarach pokazuje 90st. Jak robię trasy większe, ekspersowki i autostrady, to co 500km się wypala. Ja to statyczne wypalanie włączyłem tak jak pisałem - w celu wywalenia tego 25% sadzy która została po wypalaniu w trasie. Całe szczęście pilnuje sobie tego i nie gaszę silnika podczas dopalania. Dodatkowo trochę pomaga (choć jedna rzecz do której się to przydaje) start-stop. Jakoś te 30min i 2500 obr/min przeczekałem, ale chyba już tego statycznego nie będę uruchamiał. Plus taki że wg wskazań mam czyściutki filtr. W sumie dość nowe auto, nie dojechane.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-03-2020, 19:02   #9
arturmsi
ford::average
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 01-07-2019
Skąd: W-wa.
Model: Focus MK4 fl
Silnik: 1.5 Ecoblue 120 KM
Rocznik: 2022
Postów: 160
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Mamy te same roczniki, tyle że u u mnie 1.5tdci i 119 tyś nalatane, podczas trasy jeśli dopalanie jest z ecu to wypala też do 1% soot, bo load potrafi tak zejść nawet w mieście jeśli jest płynna jazda.
W jakim sensie przydaję się system start-stop?
arturmsi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-03-2020, 19:05   #10
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Odp: Statyczna regeneracja DPF w 2.0 TDCi DW10F

Jedynie w takim, że przypadkowo mi nie zgasi silnika podczas wypalania jak wracam do domu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ale i tak generalnie teraz pilnuje tego w Forscanie. Moje auto ma już nieco więcej nalotu - 170kkm.
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:18.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.