Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Skrzynie automatyczne

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 28-11-2019, 21:04   #391
Didus
ford::average
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 24-02-2018
Skąd: Gryfów Śląski/ Trier
Model: S-MAX TITANIUM AWD
Silnik: 2.0 TDCI 180PS
Rocznik: 2017
Postów: 70
Domyślnie Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni powershift

Witam.
Jeżeli cokolwiek przekręciłem lub źle nazwałem lub napisałem proszę o poprawkę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

PS = PowerShift 6DCT450 ( GETRAG MPS6 )

Jestem w posiadaniu auta z automatem powershift 6 biegów jak w profilu s-max 2.0 TDCI 180 PS AWD

W związku z tym że naprawdę ciężko znaleźć nie daleko własnego domu dobry warsztat gdzie można być pewnym porządnej wymiany oleju zgodnie z procedurami w powershift a posiadając własny garaż i kanał stwierdziłem że sam osobiście zabiorę się za wymianę oleju w mojej skrzyni gdyż również wiele osób twierdzi że to nic takiego wielkiego tylo trzymać się procedury.

Choć jak widzę nawet w obecnym temacie wiele osób chce zrobić to warsztacie.

Wiem że wiele jest informacji w necie i na różnych forach ale ponieważ często sa nie do końca dla mnie jasne a nawet są to zbieżne instrukcje porozrzucane w wielu tematach.

Więc pomyślałem że delikatnie podpytam się jeszcze raz i złożę własny plan działania Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Na początek chcę kupić odpowiedni olej i zastanawiam się czy ten będzie odpowiedni...

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

A przy okazji nasuwa sie pytanie czy wszystkie skrzynie PS od początku produkcji sa takie same przez wszystkie lata ?
Czy może są różne wersje z innymi parametrami czy tez zaleceniami serwisowymi co do wymiany oleju czy też rodzaju oleju.

Doczytałem gdzieś że są z 2 korkami i z 3 korkami ale czy tylko same korki się zmieniły...?
Z reguły wszystko z czasem jest poprawiane ulepszane i usprawniane.
Wiadomo też że skrzynie te były w rożnych autach z różnymi konfiguracjami i napędami.
A więc czy wszystkie są identyczne z identyczną instrukcją serwisową co do wymiany oleju ?

W kolejnym etapie będzie mnie interesować dokładna procedura wymiany zgodnie z zasadami.
Po części już poczytałem trochę jaka jest kolejność itd. a nadal jest nie dokładny opis.
A co można dodać do tego opisu ?

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Didus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-12-2019, 21:57   #392
Marcin L.
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 29-07-2015
Skąd: Białystok
Model: Galaxy MK3 FL Titanium
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2012
Postów: 122
Domyślnie Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni powershift

Dokładną oficjalną procedurę można znaleźć w Etis. Jeśli już inwestujesz w samodzielną wymianę, to warto mieć też oficjalną dokumentację. Kosztuje to chyba 8 euro za godzinę. W tym czasie możesz przejrzeć dowolną ilość treści, a nuż coś Ci się jeszcze przyda (jeśli masz kanał i lubisz grzebać przy samochodzie). Dodatkowo nikt nie zabroni zapisania przeglądanych materiałów na dysku. Dlatego warto przejrzeć spis treści by mniej więcej zobaczyć co jeszcze może kiedyś przydać.

Nie jestem mechanikiem, ale dwa razy wymieniałem u siebie olej w skrzyni i moim zdaniem podlinkowana przez Ciebie instrukcja jest nieco przesadzona. Przy oficjalnej procedurze zużywa się niecałe 7 litrów (chociaż niektórzy twierdzą że nawet tylko 6 litrów starcza, nie wiem od czego to zależy).

W skrócie u mnie napełnianie wyglądało tak:
- wlanie 5,5 litra oleju
- włączenie silnika, praca na poszczególnych pozycjach skrzyni biegów po min. 20 sek plus na 1 i 2 w trybie ręcznym, zalecane uzyskanie temp skrzyni ok 40 stopni, wyłączenie silnika
- odkręcenie kurka otworu kontrolnego, odczekanie aż strumień przejdzie w krople
- dolewanie oleju aż znów pojawi się strumień i odczekanie aż przejdzie w krople

Ponieważ skrzynia tania nie jest, a czasy mamy jakie mamy, to oświadczam że powyższa instrukcja ma jedynie charakter poglądowy i nie odpowiadam za jakiekolwiek uszkodzenia spowodowane stosowaniem się do powyższych wytycznych.
Marcin L. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-12-2019, 20:37   #393
Didus
ford::average
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 24-02-2018
Skąd: Gryfów Śląski/ Trier
Model: S-MAX TITANIUM AWD
Silnik: 2.0 TDCI 180PS
Rocznik: 2017
Postów: 70
Domyślnie Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni powershift

Dzięki "Marcin L." za odpowiedź.

Ja nie chcę jak by to powiedzieć zaczynać tematu od początku co do procedury wymiany oleju i dociekać słowo w słowo z Etis, myślę ze właśnie od tego są fora gdzie jest bardzo wiele ludzi którzy na tym zęby zjedli albo nie raz już to robili i wystarczy że potwierdzą że z taką skrzynią to należy zrobić tak i tak a z inną tak i tak i że trzeba uważać na to i na to bo tego nie ma w Etis , itp.

Jak sam napisałeś wymieniałeś już 2 raz olej i czy wszystko po tym chodziło i chodzi dobrze ?
Na jakiej ilości wlanej zakończyłeś?
Czy nie miałeś jakiś nieplanowanych problemów podczas wymiany ?.

Pytanie do twego opisu abyś go uściślił minimalnie.

Napisałeś w skrócie że wlanie oleju, potem odpalenie i mieszkanie biegami, potem jak rozumie zgaszenie auta i korek przelewowy, potem dolanie aż znowu przeleje się przez korek kontrolny.
I czy na tym kończysz ?
Czy nie powtarzasz operacji jeszcze raz albo jeszcze raz ?
Czyli odpalenie , mieszanie, korek kontrolny i dolewka do przelewu z korka kontrolnego.
Rozumie że filtr zalewasz do założenia ?
A jak zlewasz stary olej to z wszystkich korków jakie się da ?

A co wiesz na temat innych pytań które poruszyłem w moim poście ?
Didus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-12-2019, 21:02   #394
Didus
ford::average
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 24-02-2018
Skąd: Gryfów Śląski/ Trier
Model: S-MAX TITANIUM AWD
Silnik: 2.0 TDCI 180PS
Rocznik: 2017
Postów: 70
Domyślnie Odp: Powershift - wymiana oleju, co jak i za ile?

Czy nikt nie czyta forum...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy ten olej będzie pasował czy do wszystkich PS idzie ten sam olej?

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Didus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-12-2019, 08:22   #395
wojtek6699
ford::amateur
 
Imię: WS
Zarejestrowany: 06-02-2017
Skąd: slask
Model: vectra
Silnik: v6
Rocznik: 2003
Postów: 2
Domyślnie Odp: Powershift - wymiana oleju, co jak i za ile?

podany olej zgodny ze specyfikacją Ford- będzie pasował. W linku jest to dokładnie opisane skąd wątpliwości?
wojtek6699 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-12-2019, 22:33   #396
Didus
ford::average
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 24-02-2018
Skąd: Gryfów Śląski/ Trier
Model: S-MAX TITANIUM AWD
Silnik: 2.0 TDCI 180PS
Rocznik: 2017
Postów: 70
Domyślnie Odp: Powershift - wymiana oleju, co jak i za ile?

Skąd zwątpienie a mianowicie z opisu OK a jakoś w tabelce na dole opisu brak s-max mk2 tylko poprzednia generacja i o ile olej będzie pasował to czy filtr również...

Dlatego wolałem się upewnić aby to ktoś inny potwierdziłGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Dzięki za info i w takim razie kupię zestaw i zrobię sobie prezent na święta Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Didus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2019, 09:51   #397
Marcin L.
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 29-07-2015
Skąd: Białystok
Model: Galaxy MK3 FL Titanium
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2012
Postów: 122
Domyślnie Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni powershift

Cytat:
Napisał Didus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Napisałeś w skrócie że wlanie oleju, potem odpalenie i mieszkanie biegami, potem jak rozumie zgaszenie auta i korek przelewowy, potem dolanie aż znowu przeleje się przez korek kontrolny. I czy na tym kończysz ?
Zgadza się. Nie powtarzam tej operacji.
Filtr oczywiście zalewam przed wkręceniem.
Zlewanie oleju ze wszystkich korków (są 2 albo 3 w zależności od wersji, wydaje mi się że nie da się ich pomylić z innymi śrubami w tamtej okolicy).
Tu nieco się rozpisałem: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Tam też wcześniej są informacje od innych osób które to robiły.
Polecam też zamieszczony tam film.[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Jedynie wartości siły dokręcania śrub są chyba nieprawidłowe, powinny być jak opisane w wątku.

Co do nieplanowanych problemów.
Nie miałem kanału więc parę razy musiałem podnosić samochód i opuszczać co znacznie wydłużyło mi pracę (bo do zlewania i nalewania musi stać równo).
Dostęp do filtra skrzyni jest słaby, w szczególności odgięcie zabezpieczenia przed odkręceniem i równoczesne odkręcenie filtra jest nieco uciążliwe i tu by się przydała pomoc drugiej osoby. Albo coś źle robiłem. Wkręcenie filtra też nie zawsze wychodzi za pierwszym razem.
Wlew oleju jest pod filtrem powietrza, więc trzeba go zdemontować, a później w międzyczasie zamontować żeby dać skrzyni popracować i pomieszać biegami i znów zdemontować żeby zrobić te końcowe dolewanie. Nie jest to skomplikowane, ale wkurzające i wydłuża czas całej operacji.
Marcin L. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2019, 10:27   #398
Dudi_81
ford::advanced
 
Avatar Dudi_81
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 03-07-2015
Skąd: Nadolice Wielkie
Model: Audi Q5 Quattro
Silnik: 2.0 TFSI 320KM
Rocznik: 2018
Postów: 274
Domyślnie Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni powershift

Cytat:
Napisał Marcin L. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wlew oleju jest pod filtrem powietrza, więc trzeba go zdemontować, a później w międzyczasie zamontować żeby dać skrzyni popracować i pomieszać biegami i znów zdemontować żeby zrobić te końcowe dolewanie. Nie jest to skomplikowane, ale wkurzające i wydłuża czas całej operacji.
Ja nie montowałem spowrotem filtra, podpiąłem tylko pod rurę i leżał sobie swobodnie
__________________
Dudi_81 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-12-2019, 12:38   #399
Marcin L.
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 29-07-2015
Skąd: Białystok
Model: Galaxy MK3 FL Titanium
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2012
Postów: 122
Domyślnie Odp: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni powershift

Cytat:
Napisał Dudi_81 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja nie montowałem spowrotem filtra, podpiąłem tylko pod rurę i leżał sobie swobodnie
W Galaxy jest dość ciasno w komorze silnika. Musiałem rozkręcać obudowę filtra, później skręcać, później rura, później znów wszystko rozkręcać by założyć na miejsc, na koniec znów skręcać... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ale może da się to wyjąć jakoś w całości...? Nie no, pewny nie jestem, ale raczej próbowałem tej opcji.
Marcin L. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-12-2019, 17:35   #400
Didus
ford::average
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 24-02-2018
Skąd: Gryfów Śląski/ Trier
Model: S-MAX TITANIUM AWD
Silnik: 2.0 TDCI 180PS
Rocznik: 2017
Postów: 70
Domyślnie Odp: Powershift - wymiana oleju, co jak i za ile?

A może ktoś przerabiał taki olej ?

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


Wiele można poczytać doświadczeń z innymi olejami i opinie są zupełnie odmienne.

Czy faktycznie poza oryginałem już nic innego nie będzie normalnie działać bez problemów z PS ?
Oczywiście nie wspomnę o niemal podwójnej cenie oryginału.
Choć ja osobiście jestem w stanie zapłacić więcej jeżeli są jakieś wątpliwości co do innych olejów spełniających również normy do PS.

Często się czyta że jak nie zalejesz oryginału to potem problemy ze skrzynią...
A czy późniejsze problemy z działaniem skrzyni nie są powodem nie do końca prawidłowej wymiany oleju ?

Ostatnio edytowane przez Didus ; 07-12-2019 o 17:38
Didus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
automat skrzynia , s-max , skrzynia biegów , wymiana oleju


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:35.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.