Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Kuga
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-01-2019, 16:17   #1
extreme
ford::beginner
 
Imię: TOMEK
Zarejestrowany: 14-09-2018
Model: FORD ESCAPE
Silnik: 1.6 182 KM
Rocznik: 2015
Postów: 24
Domyślnie Brak wskazania w zegarach temperatury zew, błąd U0422 i P0073

Ford Escape 2015 1.6 eco

Mam kolejną zagadkę do ogarnięcia.
Sync 2 i forscan pokazuje odczyt temperatury zewnętrznej, niestety na zegarach brak (---). Czasami przy włączeniu zapłonu na zegarach pojawi się odczyt (-35stopni) i wzrasta aż pojawią się kreski (---) Wtedy ta sama temperatura jest na sync 2 aż powróci do rzeczywistej aktualnej temp.
Forscan wyświetla błąd IPC U0422 i PCM P0073 po skasowaniu znów się pojawiają.

Wymieniłem nowy czujnik temp w zderzaku (oryginał) i dalej nic.
Dlaczego podczas całkowitego wypięcia czujnika z przewodu temperatura na sync2 dalej jest pokazywana?
Zastanawiam się czy to może być spowodowane słabym już akumulatorem?? Napięcie czasami jest poniżej 12 V.

Bump:
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 1.jpg (74.2 KB, 112 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 2.jpg (75.2 KB, 72 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 3.jpg (79.8 KB, 64 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez extreme ; 01-01-2019 o 16:24
extreme jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-01-2019, 11:46   #2
steell
ford::professional
 
Avatar steell
 
Imię: Andrzej Marek
Zarejestrowany: 26-12-2008
Skąd: Strzelce Opolskie
Model: Ford Fusion mk2 z USA /Mondeo mk5/
Silnik: 1,5 EB wersja SE, K&N 33-5000
Rocznik: 2014 model 2015
Postów: 1,304
Domyślnie Odp: Brak wskazania w zegarach temperatury zew, błąd U0422 i P0073

Z tego co wyczytałem to czujnik temperatury zewnętrznej jest jeden, podpięty na złączu C132 "AMBIENT AIR TEMPERATURE (AAT) SENSOR" wiązki zderzaka przedniego. Zastanawia mnie dlaczego na Syncu2 pokazuje temperaturę prawidłowo a na zegarach brak wskazania. To nie jest sygnał analogowy, analogowy jest tylko z samego czujnika. Teraz szukam gdzie jest podłączony.
Znalazłem w internecie fragment dotyczący zasady działania czujnika temperatury zewnętrznej. Niestety to tylko fragment ale obrazuje pewną zasadę działania. Czujnik podłączony jest do PCM który "obrabia sygnał" i przekazuje informację do IPC po szynie CAN. Moim zdaniem po pierwsze trzeba znaleźć rozpisane piny wtyczki głównej wiazki zderzaka oraz piny czujnika a potem wtyczki PCM i przedzwonić kable.
"2013-2014 Ford Escape Workshop Manual, page 413-01:" "Outside Air Temperature Display

The Ambient Air Temperature (AAT) sensor provides the Ambient Air Temperature (AAT) data used for the outside air temperature display in the IPC. The Ambient Air Temperature (AAT) sensor is hardwired to the PCM through separate input and return circuits. The PCM provides a reference voltage to the Ambient Air Temperature (AAT) sensor and monitors the change in voltage resulting from changes in resistance as determined by outside air temperature. The PCM filters the Ambient Air Temperature (AAT) input and sends the BCM the air ambient temperature filtered message over the HS-CAN. The BCM sends the air ambient temperature filtered message to the IPC over the MS-CAN.

Due to the location of the Ambient Air Temperature (AAT) sensor in the front grill area, it is greatly influenced by heat generated from the engine compartment at low vehicle speeds and at engine idle. For this reason the outside air temperature value displayed in the IPC does not update in the upward (hotter) direction under 33 km/h (20 mph). This update strategy is used because the PCM is unable to determine whether the increase in temperature is truly from an ambient temperature rise or by heat generated from the engine compartment.

The outside air temperature display in the IPC updates in the upward (hotter) direction under either of the following situations:

- if the vehicle is driven over 33 km/h (20 mph) continuously without the vehicle speed dropping below 33 km/h (20 mph) for approximately 90 seconds.

- if the vehicle is allowed to sit with the engine off for approximately 6 hours (the outside air temperature display in the IPC immediately updates to reflect the current ambient conditions since the engine has cooled sufficiently and no longer has an effect on the outside air temperature sensor reading).

NOTE: If the vehicle speed drops below 33 km/h (20 mph) before the outside air temperature display in the IPC begins to update, the PCM logic resets and the time starts over.

Because this filtering strategy exists, it may be necessary to drive the vehicle continuously above 33 km/h (20 mph) for approximately 90 seconds when observing the outside air temperature display operation. After the vehicle has been driven above 33 km/h (20 mph) for 90 seconds, the outside air temperature display in the IPC starts to rise (filter upward), increasing toward the actual outside air temperature. Depending on the difference between what the outside air temperature is displaying in the IPC and the actual outside temperature, it can take several minutes for the outside air temperature display in the IPC to reach the outside temp.

The outside air temperature display in the IPC does not filter in the downward (colder) direction and always displays the coldest temperature detected by the sensor even when the vehicle is stationary. When the outside Ambient Air Temperature (AAT) is lower than the temperature displayed in the IPC, the IPC immediately updates the displayed temperature downward to reflect the colder ambient air temperature, even at idle."
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Mój Grzechotnik]
Biały

Ostatnio edytowane przez steell ; 02-01-2019 o 12:32
steell jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-01-2019, 20:41   #3
Escap
ford::advanced
 
Avatar Escap
 
Zarejestrowany: 25-05-2018
Model: Escape
Silnik: 2.0 EB 242KM 4x4
Rocznik: 2017
Postów: 310
Domyślnie Odp: Brak wskazania w zegarach temperatury zew, błąd U0422 i P0073

To musi być coś innego, gdyby gubił się gdzieś sygnał to nie byłoby temp nigdzie. Wg forscana temperaturę pokazuje dobrze. Sygnał z czujnika idzie do PCM, a masa jest na jednej szynie z czujnikiem ciśnienia klimy i ciśnienia w intercolerze.
Escap jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-01-2019, 00:00   #4
husky35
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 25-04-2018
Model: Kuga
Silnik: 2.0 240 KM
Rocznik: 2017
Postów: 3
Domyślnie Odp: Brak wskazania w zegarach temperatury zew, błąd U0422 i P0073

Witam, podepne się pod temat czujnika temperatury zewnętrznej

W moim Fordzie Escape 2.0 2017r zazwyczaj pokazuje stałą temperaturę zewnętrzna 21 stopni Celsjusza. Czasem tylko pokazuje coś innego tj kilka stopni na plusie ale po 2-3 minutach i tak dochodzi dość szybko do 21 stopni. W aucie są dwa wskaźniki temperatury: pierwszy na zegarach ktory nic nie wskazuje, poprostu są dwa minusy, druga informacja o temperaturze jest na wskaźniku nawigacji, to tam jest wieczne 21 stopni. Czujnik temperatury znalazlem zaraz za grilem, jest ciężko dostepny. Zakupiłem podobny na allegro ale okazało się że mój jest zamontowany na stałe, nie ma w nim wtyczki. A ten zakupiony na allegro ma właśnie miejsce na wpięcie wtyczki. Czy to na pewno jedyny czujnik temperatury?? Mam go próbować podłączyć?? Co doradzacie? Elektryk robił mi przekładkę lamp i inne drobiazgi, wtedy powiedział że czujnik temperatury do wymiany a ja więcej nie wnikałem tj w kody błędów itp... czujnik się koduje czy tylko podłącza??

Bump: Witam, podepne się pod temat czujnika temperatury zewnętrznej

W moim Fordzie Escape 2.0 2017r zazwyczaj pokazuje stałą temperaturę zewnętrzna 21 stopni Celsjusza. Czasem tylko pokazuje coś innego tj kilka stopni na plusie ale po 2-3 minutach i tak dochodzi dość szybko do 21 stopni. W aucie są dwa wskaźniki temperatury: pierwszy na zegarach ktory nic nie wskazuje, poprostu są dwa minusy, druga informacja o temperaturze jest na wskaźniku nawigacji, to tam jest wieczne 21 stopni. Czujnik temperatury znalazlem zaraz za grilem, jest ciężko dostepny. Zakupiłem podobny na allegro ale okazało się że mój jest zamontowany na stałe, nie ma w nim wtyczki. A ten zakupiony na allegro ma właśnie miejsce na wpięcie wtyczki. Czy to na pewno jedyny czujnik temperatury?? Mam go próbować podłączyć?? Co doradzacie? Elektryk robił mi przekładkę lamp i inne drobiazgi, wtedy powiedział że czujnik temperatury do wymiany a ja więcej nie wnikałem tj w kody błędów itp... czujnik się koduje czy tylko podłącza??
husky35 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-01-2019, 06:49   #5
Escap
ford::advanced
 
Avatar Escap
 
Zarejestrowany: 25-05-2018
Model: Escape
Silnik: 2.0 EB 242KM 4x4
Rocznik: 2017
Postów: 310
Domyślnie Odp: Brak wskazania w zegarach temperatury zew, błąd U0422 i P0073

Czujnik jest wciśnięty w miejsce w zderzaku, więc może dla tego nie potrafisz go wyciągnąć. Przy odrobinie sprytu wychodzi w górę z dziur. Powinien być on podłączony wtyczką, nie ma innego rodzaju czujnika niż ten ze zdjęcia poniżej. Może ten co składał samochód założył jakiś inny z innego auta na sztukę aby było. Temperatura na ekranie multimedialnym i licznikach pochodzi z tego samego źródła więc jeśli na jednym pokazuje a na drugim nie to jest coś pokombinowane. Czujnika nie koduje się, po prostu podłącza.
Na zdjęciu widać czujnik i miejsce jego zamontowania - dolna kratka po prawej patrząc na przód samochodu.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 20180630_195328.jpg (91.3 KB, 146 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 20180702_160634.jpg (91.3 KB, 173 wyświetleń)
Escap jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-01-2019, 12:51   #6
extreme
ford::beginner
 
Imię: TOMEK
Zarejestrowany: 14-09-2018
Model: FORD ESCAPE
Silnik: 1.6 182 KM
Rocznik: 2015
Postów: 24
Domyślnie Odp: Brak wskazania w zegarach temperatury zew, błąd U0422 i P0073

Ja normalnie wyciągnąłem czujnik palcami... A co najlepsze jak odłączyłem czujnik to dalej była pokazywana temp na sync2 ...
Pytanie czy reset modułu IPC może coś poprawić ???? Boje się, że to nie będzie reset tylko skasowanie i wartości, które nie powrócą...

Ostatnio edytowane przez extreme ; 08-01-2019 o 17:05
extreme jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-01-2019, 10:45   #7
husky35
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 25-04-2018
Model: Kuga
Silnik: 2.0 240 KM
Rocznik: 2017
Postów: 3
Domyślnie Odp: Brak wskazania w zegarach temperatury zew, błąd U0422 i P0073

Dzięki za odpowiedź, rzeczywiście ktoś musiał jakiś zamiennik mi włożyć i nie podłączyć go do drugiego wyświetlacza. Kupiłem taki czujnik jak na zdjęciu ale tak jak pisałem, nie mogę odłączyc poprzedniego bo nie posiada wtyczki, jest krótszy o pół centymetra. Polecacie na szybko elektryka w Warszawie lub Poznaniu bo mi to ogarnie. Bo mój elektryk mówi że nie ma dostępu online do Forda bo auto za nowe i nic nie poradzi....
husky35 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-01-2019, 10:55   #8
Escap
ford::advanced
 
Avatar Escap
 
Zarejestrowany: 25-05-2018
Model: Escape
Silnik: 2.0 EB 242KM 4x4
Rocznik: 2017
Postów: 310
Domyślnie Odp: Brak wskazania w zegarach temperatury zew, błąd U0422 i P0073

Cytat:
Napisał husky35 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ktoś musiał jakiś zamiennik mi włożyć i nie podłączyć go do drugiego wyświetlacza
czujnika nie podłącza się do wyświetlacza, on jest podłączony do modułu PCM (silnika) i z niego sygnał idzie dalej.
Escap jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-01-2019, 09:42   #9
husky35
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 25-04-2018
Model: Kuga
Silnik: 2.0 240 KM
Rocznik: 2017
Postów: 3
Domyślnie Odp: Brak wskazania w zegarach temperatury zew, błąd U0422 i P0073

Wszystko już jest OK, w warsztacie zdjęli mi ten czujnik, poprostu nie wiedziałem jak to zrobić. Założyłem sobie nowy w domu i jest już OK. Taka uwaga, jak czujnik był wymontowany to pokazywało -40 stopni i w czasie jazdy rosła temp do 21 stopni, bez jakiegokolwiek czujnika temperatury Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Dziekuje zatem i pozdrawiam.
husky35 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-01-2019, 07:44   #10
mariusztok
ford::amateur
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 23-01-2019
Model: KUGA
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 5
Domyślnie Odp: Brak wskazania w zegarach temperatury zew, błąd U0422 i P0073

Witam,

wg mnie usterka może się odnowić i nie koniecznie był winny czujnik temperatury skoro oprogramowanie odczytywało temperaturę poprawnie.
Gdyby to była wina samego czujnika zły odczyt byłby wszędzie.
Szukałbym przyczyny w wiązkach kablowych idących do samego licznika.
Miałem przez moment bardzo podobny problem tylko czasem więcej rzeczy przestawało działać i problem był z wiązką po stronie pasażera.
Było to jakiś czas temu, więc dziś już nie pamiętam którą ale jedna z tych dwóch.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg k.jpg (9.1 KB, 142 wyświetleń)
mariusztok jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:50.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.