Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-04-2017, 17:31   #1
jadja
ford::advanced
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 24-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3 2011 Trend
Silnik: benzyna 1,6 105 KM
Rocznik: 2011
Postów: 303
Domyślnie Wypadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze. Benzyna

Witam. Mam kłopot z zapłonem jak w tytule. Silnik dostaje wibracji, szczególnie po rozgrzaniu. Mój komputer (OBD2) pokazał kod błędu P0300, czyli wypadanie zapłonu, chociaż nie non stop. W stacji obsługi, nie ASO, powiedzieli - na 99% cewka zapłonowa (u mnie jedna na cztery cylindry), lub świece. Wymiana cewki 270 zł nic nie dała, świece i przewody zapłonowe OK. Ponieważ komputer wskazał na przerywanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze, sam zacząłem studiować schemat. I tam, zielonożółty przewód dochodzący do cewki odpowiada właśnie za zapłon na tych cylindrach i dochodzi bezpośrednio na komputer, na wtyk C1-24. Czyli mam albo ukruszony gdzieś ten przewód (raz łapie kontakt a raz nie) albo coś z komputerem. Przewód przy samej wtyczce do cewki jest cały, sprawdzony na omomierz i "sondowanie" igłą przez izolację. Dalej wchodzi w grubą wiązkę i "ginie" gdzieś do komputera. Gdzie zatem koledzy mam go szukać aby sprawdzić przewód na całej długości, i czy rzeczywiście Waszym zdaniem to może być tylko ten przewód, czy też może niestety komputer, on sam czy też oprogramowanie?


Ostatnio edytowane przez jadja ; 01-04-2017 o 17:46
jadja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2017, 17:09   #2
jadja
ford::advanced
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 24-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3 2011 Trend
Silnik: benzyna 1,6 105 KM
Rocznik: 2011
Postów: 303
Domyślnie Odp: Wypadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze. Benzyna

Wybaczcie proszę, że "odświeżam" temat. Sprawa mocno mi doskwiera.
Chciałbym przedstawić moje dalsze przemyślenia i prosić kolegów o naprowadzenie mnie na rozwiązanie:
1. Skoro do cewki zapłonowej dochodzą tylko trzy przewody, jeden jest masą a dwa to odpowiednio zapłon cylindrów 1-4 i kolejny 2-3, i które wchodzą na komputer - to skąd komputer "wie", że nie dochodzi do zapłonów?
2. W cewce wysokiego napięcia są w zasadzie dwie cewki (zapłon dla uproszczenia daje także iskrę w fazie wydechu) - to tymi trzema przewodami dochodzi do nich napięcie (raz na jedną raz na drugą) dla zaindukowania iskry - zapewne napięcie stałe.
3. Gdyby tą także drogą miałyby być sprawdzane zapłony - to musiałyby być to zmodulowane, wygenerowane w cewce zapłonowej impulsy zmiennoprądowe. W to raczej wątpię.
4. Zatem komunikat - brak zapłonu powstaje w samym komputerze i nie podawaniu przez niego napięcia do cewki zapłonowej - u mnie na wyjściu C24.
5. Skoro tak, to wyklucza to przerwę w samym przewodzie do cewki, tym bardziej , że na zimnym silniku wypadanie zapłonów nie następuje.
6. Czy zatem, może to oznaczać usterkę komputera? Chyba nie, a skoro zjawisko następuje po wzroście temperatury, przy równoczesnym braku komunikatu o uszkodzeniu jakichkolwiek czujników (obrotu wału, temperatury) - oznaczać to może dla mnie tylko "posypanie" się oprogramowania.
7. Tak więc na koniec pytanie - czy takie częściowe uszkodzenie programu może być możliwe?

Cały ten wywód jest po to, abyście Koledzy podpowiedzieli mi, czy mam rację - na tyle, żeby nie dać sobie w ASO na start wmówić, że muszę wymienić kosztowny komputer, zamiast tylko wczytać nowy program.
Dziękuję tym, którzy masochistycznie przebrnęli przez tą epistołę i zechcą podzielić się ze mną swoją opinią w tym temacie.
jadja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2017, 18:14   #3
awrukaj1
ford::amateur
 
Imię: Józef
Zarejestrowany: 14-07-2012
Skąd: Wrocław
Model: ford focus
Silnik: 1.6 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 6
Domyślnie Odp: Wypadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze. Benzyna

Należy sprawdzić ciśnienie sprężania w silniku na zimnym i na rozgrzanym,.Z tego co napisałeś to bym od tego zaczoł-na jakim paliwie pracuje silnik ,jeżeli na gazie to współczuję,masz podparte zawory.
awrukaj1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2017, 19:47   #4
jadja
ford::advanced
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 24-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3 2011 Trend
Silnik: benzyna 1,6 105 KM
Rocznik: 2011
Postów: 303
Domyślnie Odp: Wypadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze. Benzyna

Nie to jest benzyna, bez gazu. Przebieg też mały bo 6 lat i 72 000 km. No i w każdym podobnym przypadku, wada wystąpiłaby zapewne na wszystkich cylindrach, a tu nie jest chyba przypadkiem, że na 2 i 3 - odpalanych sygnałem z tego samego pinu komputera. No i na koniec jeszcze sygnał z komputera o błędzie P0300, czyli wypadanie właśnie zapłonów.

Ostatnio edytowane przez jadja ; 02-04-2017 o 19:52
jadja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2017, 19:57   #5
dirty.73
ford::average
 
Zarejestrowany: 16-03-2015
Model: ford fiesta
Silnik: 1,4 16V
Rocznik: 2008
Postów: 106
Domyślnie Odp: Wypadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze. Benzyna

gdzieś czytałem podobny temat,ale chodziło właśnie o cyl 1 i 4,uszkodzony okazał się sterownik ,jakieś sterowanie cewką
dirty.73 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-04-2017, 18:58   #6
jadja
ford::advanced
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 24-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3 2011 Trend
Silnik: benzyna 1,6 105 KM
Rocznik: 2011
Postów: 303
Domyślnie Odp: Wypadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze. Benzyna

Okazało się, że zapłony wypadają u mnie jednak na wszystkich cylindrach. Oczywiście nie non stop ale jeździć się prawie nie dało. Dostałem dziś telefon z warsztatu, że jest już OK, winien był sterownik silnika. Dobrze, że mechanik zdobył "używkę" - inaczej można zbankrutować. To ten sterownik, który znajduje się z przodu za zderzakiem z lewej strony. Żeby się do niego dostać trzeba z przodu odchylić nadkole koła lewego z przodu. Naprawdę warto polecać ten warsztat w Warszawie. Nawet nie wiem jednak czy uprawniony jestem do ich reklamowania, bo na brak klientów nie narzekają. Namiar dostałem od kolegi Mayak'a. W ASO na Radzymińskiej w Warszawie, tylko mnie zbyli i tak kasując 200 zł za podłączenie do komputera i fałszywą diagnozę.
jadja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2017, 18:38   #7
xywameg
ford::average
 
Avatar xywameg
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 13-09-2012
Skąd: EPWA
Model: fokus III
Silnik: 1,6 125KM
Rocznik: 2012
Postów: 111
Domyślnie Odp: Wypadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze. Benzyna

Nie bądź samolubny podziel się wiadomością o warsztacie chociaż na prv
xywameg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2017, 19:27   #8
jadja
ford::advanced
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 24-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3 2011 Trend
Silnik: benzyna 1,6 105 KM
Rocznik: 2011
Postów: 303
Domyślnie Odp: Wypadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze. Benzyna

Nie ma sprawy: SOLID GARAGE
Adres: Aleje Jerozolimskie 228, 02-495 Warszawa
Telefon: 503 840 228
jadja jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-05-2017, 12:07   #9
xywameg
ford::average
 
Avatar xywameg
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 13-09-2012
Skąd: EPWA
Model: fokus III
Silnik: 1,6 125KM
Rocznik: 2012
Postów: 111
Domyślnie Odp: Wypadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze. Benzyna

I po to mamy forum, dziękuję mam nadzieję, że nie będzie potrzebny
xywameg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-05-2017, 22:18   #10
Lukasp85
ford::average
 
Avatar Lukasp85
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 13-04-2015
Skąd: Mazowieckie
Model: Ford Focus mk2
Silnik: 2.0 PB
Rocznik: 2006
Postów: 154
Domyślnie Odp: Wypadanie zapłonu na 2 i 3 cylindrze. Benzyna

Spodziewałem się, że padnie tutaj info, że to Solid ogarnął, niestety wraz ze wzrostem klientów ceny też poszły w górę, za czyszczenie przepustnicy w Duratecu krzyknęli odemnie 150 zł. Kolega ogarnął to mi to za parę niepotrzebnych gratów rowerowych, sam też jest mechanikiem, a czyszczenie przepustnicy to jak widziałem - banał....
Lukasp85 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:03.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.