Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 18-03-2022, 23:17   #11
FFpiotto
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 13-02-2022
Skąd: W-aw
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 125KM
Rocznik: 2008
Postów: 11
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Czekając na ruch ze strony sprzedającego (ma termin do 28.03)
próbuję ułożyć jakiś plan działania, na wypadek dalszego uchylania się od odpowiedzialności z tytułu rękojmi.
Focus stoi unieruchomiony w warsztacie i nie chcę na razie nic przy nim robić, do czasu w którym poznam zamiary sprzedawcy.
W drugim zdefektowanym Focusie z podobnymi objawami, okazało się, że zawór uderzył w tłok. Ale tamten właściciel, zlecił demontaż głowicy, co pozwoliło na poznanie przyczyny awarii.
W moim, zmierzono kompresję i kamerką zajrzano do cylindra. Niestety obraz jest niewyraźny z powodu obecności oleju w środku cylindra. Czyli jak rozumiem, przez zużyte pierścienie się tam dostał?
Warianty planu:
1. Kolejna odmowa sprzedawcy- skierowanie sprawy do sądu.
Czyli znowu koszty: adwokat, wniesienie opłaty sądowej, ekspertyza biegłego, która ma wykazać istnienie wady.
Nie wiadomo też jak długo potrwa sprawa w sądzie, oraz czy sąd stanie faktycznie po mojej stronie.
Myślałem o szybszym sposobie z pomocą E-Sądu, ale moja sprawa ma tzw świadczenie wzajemne: sprzedawca ma mi oddać pieniądze, a ja jemu zwrócić samochód.

2. Pokrycie kosztów naprawy przez sprzedawcę, raczej nierealne w praktyce, bo już wcześniej nie zamierzał o tym nawet rozmawiać.
Z jednej strony trzeba rozebrać silnik i oszacować koszty, a z drugiej: jak wyjdzie drogo to sprzedawca znowu wymyśli pretekst do odmowy.
3. Mimo tak fatalnego początku przygody z Fordem, to wciąż mi się to auto podoba.
Jak pytałem już wcześniej o ewentualny remont silnika, to mi tu wszyscy odradzają.
Może więc lepiej kupić dobry silnik, ale 2.0 Duratec? Z tego co tu przeczytałem, to taka zamiana nie jest skomplikowana.

FFpiotto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-03-2022, 23:26   #12
Matych
ford::expert
 
Avatar Matych
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 13-06-2010
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0TDCI PS 209 by HEKO
Rocznik: 2017
Postów: 3,755
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Kupiłeś 15 letni zabytek-miał mieć gwarancję?czy wymiana na nowy ?
Albo weż prawnika za 10 tysi.Ja bym naprawiał-wartośc naprawy silnika 2x przekracza wartość zabytku

Ostatnio edytowane przez Matych ; 18-03-2022 o 23:30
Matych jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-03-2022, 23:29   #13
FFpiotto
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 13-02-2022
Skąd: W-aw
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 125KM
Rocznik: 2008
Postów: 11
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Rękojmia i gwarancja rozróżniasz te pojęcia?
FFpiotto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-03-2022, 20:50   #14
Pilatus
ford::amateur
 
Imię: Dariusz
Zarejestrowany: 10-01-2022
Skąd: Warszawa
Model: Focus ST
Silnik: 2,3
Rocznik: 2022
Postów: 0
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Nie wiem czy walka w sądzie ma sens. Wartość pojazdu kontra koszty procesu to bardzo niekorzystny stosunek. Znając terminy i czas trwania takich spraw oraz cwaniactwo prawników którzy nagminnie żerują na tego typu historiach czyni całą batalię nieopłacalną a jeżeli sprzedawca również zatrudni prawnika i przedstawi odmienną opinię swojego biegłego to sprawa robi się na lata i za grubą kasę.
Lepiej zainwestuj w naprawę i potraktuj to jako nauczkę że nie kupuje się samochów używanych bez dogłębnej analizy stanu technicznego oraz że jeżeli coś jest z drugiej ręki i ma swoje lata to nigdy nie wiadomo czy się nie zepsuje.
Pilatus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2022, 07:31   #15
FFpiotto
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 13-02-2022
Skąd: W-aw
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 125KM
Rocznik: 2008
Postów: 11
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Nie wiem skąd zarzuty, że nie sprawdziłem przed zakupem auta?
Czy można zdiagnozować przed faktem wypalenie zaworów?
Dwukrotnie oglądałem i sprawdzałem: 2 dni przed i w dniu zakupu. Zrobiliśmy pomiar powłoki lakieru, 2 razy jazdę próbną po kilka kilometrów. Podłączyłem się do komputera i takie oto błędy się pokazały, ale dały się skasować.
Dla porównania załączam jak się dowiaduje o przebiegu i innych informacji w samochodach grupy Fiata.
W drodze powrotnej do domu, z komory silnika dobiegało jedynie specyficzne piszczenie.
Uznałem, że to z pompy wspomagania.
Potem w ciagu tych paru dni do momentu awarii, nie podobała mi się nierówna praca na wolnych obrotach.
Uznałem że trzeba wymienić cewki i świece dla pewności.
Ktoś mi wyjaśni. czy te symptomy świadczyły o wypaleniu zaworów?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Screenshot_20220214-172327.jpg (6.9 KB, 42 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Screenshot_20220218-161652.jpg (11.4 KB, 38 wyświetleń)
FFpiotto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2022, 07:34   #16
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,485
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Sprawdzał, nie sprawdzał
#2 rozwiewa wszystkie nadzieję o zakupie dobrej sztuki

Czytalbys trochę o tym silniku to pewnie byś nie szukał takiego.
Antej jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2022, 10:53   #17
FFpiotto
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 13-02-2022
Skąd: W-aw
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 125KM
Rocznik: 2008
Postów: 11
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Cytat:
Napisał Antej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Sprawdzał, nie sprawdzał
#2 rozwiewa wszystkie nadzieję o zakupie dobrej sztuki

Czytalbys trochę o tym silniku to pewnie byś nie szukał takiego.
Jak najbardziej czytałem:
Moto-benzyna i Autokult, opisują ten silnik w samych superlatywach.
Na forum Volvo, też nie było specjalnie wypowiedzi zniechęcających do tego silnika, na forum Mazdy owszem jest mowa o apetycie na olej.
Dopiero tu na forum, wszyscy chcą mnie przekonać, że ten silnik to patologia.
Dlatego m.in pytam o zasadność montażu 2.0 Duratec.
FFpiotto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2022, 10:53   #18
Pietroph
ford::beginner
 
Avatar Pietroph
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 10-02-2018
Skąd: Olsztyn
Model: Focus
Silnik: Duratec 1.6 105 KM
Rocznik: 2017
Postów: 10
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Cytat:
Napisał FFpiotto Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...
Ktoś mi wyjaśni. czy te symptomy świadczyły o wypaleniu zaworów?
Zostałem posądzony o pisanie głupot, ale wrócę do pomiaru ciśnienia sprężania. Otóż, niższe ciśnienie, niż nominalne, może świadczyć albo o niepełnym otwieraniu się zaworów ssących, albo o dużym zużyciu grupy tłok - pierścienie - cylinder.
Druga kwestia - rozpisujesz się o rękojmii i jeśli skierujesz sprawę do sądu, to Sąd będzie próbował ustalić czy wypalenie gniazda zaworowego to wada, którą można ukryć i której występowanie podczas zapoznawania się ze stanem technicznym pojazdu można ustalić (np. poprzez pomiar ciśnienia sprężania). Wracając do aspektu rękojmi - aby Sąd wydał wyrok korzystny dla Ciebie to Ty będziesz musiał udowodnić, że sprzedający miał wiedzę o wadzie i ją zataił. Naprawdę odpowiedz sobie sam czy Ty i Twój prawnik będziecie w stanie to wykazać.

Pomijając już to wszystko - napisz jaki jest cel Twojego postu? Oczekujesz, potwierdzenia słuszności swojej strategii? W swoich pytaniach sam sobie na nie odpowiadasz, więc jaka miałaby być nasza rola tutaj?
Pietroph jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2022, 11:34   #19
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,485
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

2.0 tez ma te same przypadłości, chociaz mniej pisza o jego problemach.
Antej jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-03-2022, 12:19   #20
FFpiotto
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 13-02-2022
Skąd: W-aw
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 125KM
Rocznik: 2008
Postów: 11
Domyślnie Odp: Kłopoty techniczne i prawne po zakupie Forda Focusa

Cytat:
Napisał Pietroph Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pomijając już to wszystko - napisz jaki jest cel Twojego postu? Oczekujesz, potwierdzenia słuszności swojej strategii? W swoich pytaniach sam sobie na nie odpowiadasz, więc jaka miałaby być nasza rola tutaj?
Cele mojego postu:
W niektórych miejscach, nie tyle odpowiadam sam sobie, co rozważam różne opcje.
Zawsze ktoś może mi poradzić, że jednak nie.
Do czasu wyjaśnienia sprawy, zebranie jak najwięcej wiedzy o możliwościach rozwiązania problemu technicznego, czyli albo remont tego silnika, wymiana na inny?
czy np. na remontowany z Płońska? używany z rozbitego auta?
sprowadzonego z Anglii? ewentualne skorzystanie z możliwości zmiany na 2.0 Duratec?
Problem prawny?
Jak w praktyce wygląda udowodnienie swoich racji w sądzie, ktoś miał podobny przypadek?
Czy w ogóle taki przypadek kwalifikuje się do roszczenia z tytułu rękojmi?
Jak na razie nikt się nie wypowiedział o niskim przebiegu. Może warto byłoby zgłębić temat jego autentyczności?
Przekręcenie licznika, to już sprawa karna, a nie jak na razie cywilna.
Sprzedawca niech udowadnia teraz, że to nie on przekręcił.
Mam na umowie wpisany dokładny przebieg 158 154 km. Do momentu awarii przejechałem ok 400 km.
Tylko jak to wygląda w Fordzie? Trzeba jechać do ASO?
W grupie Fiata, czytam przebieg w sterowniku, jest pozycja odometr i wiadomo ile auto przejechało, ew. ilość zapisów jeśli były zmiany w ECU. Wtedy pytam sprzedawcy, co było robione: podnoszenie mocy, serwis coś zmieniał?

Jak się chcę poradzić, to dowiaduję się tu, że wszystko źle zrobiłem:
- kupiłem auto z fatalnym silnikiem.
- wymyślam jakieś roszczenia gwarancyjne na zabytkowe auto.
- miałem zrobić pomiar kompresji przed zakupem.
Przy takim przebiegu? Na portalu Motobenzyna piszą, że te silniki wytrzymują
500 tys km. Z książki serwisowej tego auta wynika, że serwis był wprawdzie nieregularny, ale wpisy są spójne,(przebieg i czas) m.in z ASO i innych warsztatów.
Auto zakupione od osoby prywatnej, a nie od handlarzy, których przeważnie wszyscy demonizują.
Cena za auto, też w normie.
Skoro więc wszystko zrobiłem źle, to co mogę zrobić dobrze?

PS. znalazłem temat na forum o remontach silników 1.8 i 2.0. Temat- rzeka, ale przeczytam i może będę mądrzejszy.

Ostatnio edytowane przez FFpiotto ; 20-03-2022 o 14:19
FFpiotto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:30.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.