Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-05-2018, 20:40   #11
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Rozbebeszyłem to wszystko - z jednego gniazda zapalniczki szedl niebieski z drugiego pomarańczowo-niebieski chyba o ile pamiętam. szły do dodatkowej kostkii w której był przekaźnik.
Przemierzyłem - 2 kostki przekaźnika to dwa gniazda zapalniczki - trzeci styk był stałym 12V - oraz czwarty cieńszy przewód -zapewne sterujący z stacyjki.
Pomyślałem sobie - jestem w domu bo to pewnie przekaźnik walnięty - albo kabel od stacyjki.
Więc pomyślalem że skoro sterujący dostaje sygnał z stacyjki - to jak na niego podam 12V to załączy przekaźnik i będze ok (jeśli przekaźnik działa) lub przekaźnik do wymiany.
Tak zrobiłem - dałm 12V z akumulatora na cieńki styk sterujący. Przekaźnik owszem cyknał ale kabel w kostce (ten cieńki który teoretycznie szedł do stacyjki) spalił się w mgnieniu oka. Rozłączyłm wszystko na czas - ofiar w ludziach nie było w sprzęcie - kawałem kabla do wymiany (izolacja się stopiła)
Co zrobiłem nie tak? Wydawało mi się myślę logicznie...

XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 21:54   #12
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
2 kostki przekaźnika to dwa gniazda zapalniczki
- nie rozumiem.

---------------------------------------------------

Jeżeli jednak został zamontowany przekaźnik, to powinien mieć podłączone do styków prądowych z jednej strony +12V grubym przewodem, na drugim styku (lub stykach jeżeli są podwójne) dwa przewody rozchodzące się do dwóch gniazd.
Styki sterujace prawdopodobnie jeden podłączony do masy (chyba ten właśnie się spalił po odłączeniu +12V), drugi sterujący załączany stacyjką.

Przeważnie przekaźnik ma na obudowie schemat styków z oznaczeniem, a same styki też są oznaczone wg schematu na podstawie z której wychodzą styki. Jak na rysunku - przekaźnik zwierny, styk prądowy to nr 30 - +12V oraz styki 87 i 87a zasilanie gniazd, sterowanie to styki 85 i 86.

Sprawdź podłączenie przewodów, ale nadal jest pytanie co do bezpieczników, czy są nadal włączone w obwód zasilania gniazd.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 26-05-2018 o 21:59
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 22:22   #13
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Ten przekaźnik ma tylko cztery styki podłączone - myślałem że tak ma być.
Rzeczywiście ten co go spaliłem mógł być masą - ale wówczas brakuje styku sterującego plus z stacyjki (jest puste miejsce środkowe w kostce) więc jest tu jakiś bałagan w elektryce...
Przekaźnik jest taki jak na zdjęciu.
Te trzy pozostałe podłączone do niego to rzeczywiście jeden stały 12V i dwa styki po jednym na każde gniazdo zapalniczki. Te przewody sa równej średnicy - nie sa zbyt grube. Ale kable idą prosto z przekaźnika na gniazda zapalniczek. Tak więc nie bardzo tam widzę bezpiecznik po drodze...

Tak myślę - to co najlepiej będzie to zrobić na nowo? W sensie założyć samemu bezpiecznik przelotowy na kablu, użyć tego przekaźnika i dać mu sygnal ze stacyjki na sterowanie? Jak to uporządkowac żeby było dobrze?
W tych dwóch gniazdach zapalniczek pracowac będą dwie ładowarki USB - może nie równoczesnie ale czasami. Jedna 2x2,1A i czasami też druga 3,6A - to jakie grube kable by musiały tam być? Bo mam rozkręcone wszystko i ten stały plus moge dać bezpośrednio z akumulatora jakiś grubszy i tak samo ew. wymienić te kable do gniazd zapalniczek. Trudno mi oszacować ich przekrój ale są chyba seryjne.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg ford przekaźnik.jpg (93.4 KB, 9 wyświetleń)
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 23:16   #14
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ten przekaźnik ma tylko cztery styki podłączone - myślałem że tak ma być.
Jeżeli jest podłączone do niego tylko jedno gniazdo, to z tych dwóch równolegle podłączonych styków 87 i 87a wykorzystany jest tylko jeden. Ale mogli podłączyć jeden przewód i później go rozgałęzić na dwa gniazda.
Cytat:
Napisał XERA Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tak myślę - to co najlepiej będzie to zrobić na nowo? W sensie założyć samemu bezpiecznik przelotowy na kablu, użyć tego przekaźnika i dać mu sygnal ze stacyjki na sterowanie?
Wykorzystaj przewód podający stałe +12V, tym bardziej, że już wisi on na bezpieczniku wysokoprądowym w komorze silnika.
Tak szczerze mówiąc nie bardzo wiem, dlaczego tak zależy ci na tym, by gniazda były rozłączane stacyjką. No ale skoro tak chcesz, podłącz ten przekaźnik - pradowe przewody jak opisałem - stałe +12V z bezpiecznika na styk 30, styki 87 i 87a do poszczególnych gniazd. Tu ewentualnie możesz dać przelotowe bezpieczniki po ok. 15A na każdy przewód. Styk sterujący 85 na masę, a styk 86 do miejsca, gdzie pojawia się napięcie po włączeniu stacyjki. Można to zrobić mniej lub bardziej elegancko, ale na pewno najprościej będzie jeżeli ten przewód sterujący podłączysz szybkozłączką (tam jest malutki prąd) do przewodu podającego +12V na włącznik stopu przy pedałach, przewód zielono-czerwony. Ten i inne obwody włączany jest przez stacyjkę potężnym przekaźnikiem R13 w komorze silnika.Nie ma sensu ciagnąć przewodu sterującego przez przegrodę, a przewód włącznika stopu masz bliziutko.

Przewody prądowe pod same ładowarki to mogą cieniutkie , ale jednak gniazdo zapalniczki powinno dać nawet 30A, więc dałbym minimum 2,5 mm2, może 3,5 mm2.
Sterujące bez znaczenia, tam jest prąd 100mA (np. 0,75 mm2).
-----------------------------------------------------------------------------------------

Sprawdziłeś, czy czarne przewody masowe gniazd mają masę?
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 26-05-2018 o 23:28
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2018, 07:28   #15
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Dzięki, będę działać za chwilę.
- Tak, czarne w gniazdach zapalniczek mają masę - sprawdzałem.
- jeśli mówisz że gniazdo zapalniczki powinno mieć tak wysoki amperaż to powinienem wymienić seryjne kable do zapalniczek ? (dotyczy to gniazda w komorze bagażnika też) bo tam są kable tak na oko coś pomiędzy 1mm a 1,5mm2 (ale mój kabel kupiony 1,5mm2 jest grubszy)
- kabel ze stałym plusem do przekaźnika tez jest takiej samej grubości - to co z nim - podciągnąc pod dwyanikiem 2,5mm2 z akumulatora?
- czy gdyby wymieniać kable (jeśli jest taka konieczność) to masowy tez musi grubszy wymieniony?
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2018, 08:23   #16
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Ja podałem grubości kabli z dużym zapasem bezpieczeństwa. Pod twoje potrzeby to co jest z zapasem wystarczy. Tylko na okoliczność podłączenia silnego odbiornika zewnętrznego mógłby być grubszy przewód. Ale jeżeli nie przewidujesz takich działań, to daj sobie spokój z wymianą przewodów.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2018, 15:31   #17
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Dzięki jeszcze raz za pomoc. Dzisiaj juz nie dotarłem do auta - spróbuję to ogarnąć w tygodniu.
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-05-2018, 00:16   #18
yatzek.tm
ford::average
 
Avatar yatzek.tm
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 11-12-2016
Skąd: Świdnica (DSW)
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.0 TDCi 125KM
Rocznik: 2005
Postów: 84
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Nie wiem jak w innych Transitach, ale w moim Euroline te gniazda z przodu działają tylko ze stacyjką. A z tego co widzę w opisie XERA masz auto z rocznika 2005 jak mój, więc podejrzewam, że są identyczne.
__________________
MAKE YOUR TRUCK GREAT AGAIN!
Transit Euroline, czyli jechać, żeby... jechać -> http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=255838
yatzek.tm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-05-2018, 12:59   #19
XERA
ford::beginner
 
Imię: Arkadiusz
Zarejestrowany: 19-05-2018
Skąd: Poznań
Model: Transit Euroline
Silnik: 2,0 tdci
Rocznik: 2005
Postów: 19
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Dotarłem do tego dopiero dzisiaj. Podłączyłem wszystko dokładnie wg Twoich wytycznych ( a propos w kostce przekaźnika były zamienione styki więc chyba był naprawde bałagan).
Ale - teraz jest tak że jak podepne przekaźnik - to jeszcze zanim włącze zapłon w jednym z gniazd zapalniczek jest prąd od razu. W tym momencie już nie przełączałem zapłonu i pytanie brzmi - zatem uszkodzony przekaźnik?
Mogłem go spalić podając mu omyłkowo plus 12V w miejsce masy? I dlatego zwarł jedną z par styków?
XERA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-05-2018, 14:22   #20
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Nie dziala gniazdo zapalniczki

Przekaźnik ma jedna zworę i jedną parę styków, a jego piny 87 i 87a są po prostu połączone równolegle. Więc napięcie pojawia się na nich jednocześnie.
Trudno mi powiedzieć co tam się u ciebie dzieje, być może to jest jakiś inny przekaźnik lub źle są pozakładane wsuwki w gnieździe przekaźnika.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.