Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-09-2016, 08:01   #1
algema
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-09-2016
Model: transit
Silnik: 2,5d
Rocznik: 1989
Postów: 12
Domyślnie wymiana silnika z 2,5d na 2,5 tdi

Witam wszystkich szczesliwych posiadaczy transitow.
Mam takiego starego "osiolka", ktory jest slaby, lecz bardzo ekonomiczny.
Nieda sie polaczyc mocy i ekonomii, zatem chcialbym zmienic silnik na mocniejszy, z pozniejszej epoki.

Niby wszystko proste, a jednak sa dylematy.
Jezeli pozostawie w 2,5tdi pompe wtryskowa lucas, to musze wziac wiazke do komputera i "cos" jeszcze - czyli tego nie wiem.
Jezeli wstawilbym tam pompe wtryskowa starego typu, to nie wiem jakustawic ja na znaki, i tu prosilbym o pomoc, bym nie szukal na necie.
Kolejny dylemat, to czy lapy silnika sa takie same i czy pas przedni z chlodnicami nie bedzie komplikowal zycia przy montazu?

algema jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-09-2016, 10:09   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: wymiana silnika z 2,5d na 2,5 tdi

Odradzam przełożenie kpl układu Lucas Epic, stosowanego fabrycznie przez Forda. Co prawda Lucas Epic dawał moce 85, 100 i 115 KM (trzy wersje), ale przełożenie całej elektroniki z wiązkami, czujnikami, intercoolerem, komputerem to jest tytaniczna praca i kosztowna.
Bosch to prosta czysto mechaniczna pompa, Lucas Epic to sterowana elektronicznie pompa z elektromagnetycznymi nastawnikami i mnóstwem czujników.
Zdecydowanie odradzam ten ruch.
Natomiast nieźle sprawują się hybrydy - silnik z turbiną z Epica i mechaniczna pompa Boscha.
Jest sporo teorii, jaka pompę Boscha wybrać oraz jakie wtryski - ale trochę o tym było na Forum. Taka hybryda ma osiągi zbliżone do wersji Epic 85 KM.

Same silniki w wersji wolnossącej i turbo są prawie identyczne, różnią się minimalnie stopniem sprężania, wałkiem rozrządu i innymi duperelami - typu średnica koła pasowego itp. Można na to... nie zwracać uwagi. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Łapy mocujące są te same.

Rozrząd i statyczny kąt wyprzedzenia wtrysku ustawiasz tak, jak jest to opisane wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] post #8 - opis odnosi się także do pompy Boscha - ustawia się ją tak samo jak Lucasa w Epicu. Tylko najstarsze wersje silnika 2,5D sprzed 1991 roku mogą mieć otwór ustalający wałek pompy Bosch w innym miejscu - jeżeli koło pasowe jest mocowane trzema, a nie czterema śrubami (bo była wtedy także stosowana pompa CAV Lucas - nie mylić z Epicem - która miała zawsze inny rozstaw trzech śrub, mocujących koło rozrządu; spójrz na wątek [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] post #51, str. 15 instrukcji).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-09-2016 o 10:21
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-09-2016, 10:56   #3
algema
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-09-2016
Model: transit
Silnik: 2,5d
Rocznik: 1989
Postów: 12
Domyślnie Odp: wymiana silnika z 2,5d na 2,5 tdi

Super! Szybka i konkretna odpowiedz.

Biorę sie za lekture i bede probowal sil.

Mam pytanie jeszcze jedno:
przelozenia mostu napedowego dla takiego 2,5 tdi na 14" kolach jakie moze byc, a jakie bez "di" i czy skrzynie biegow dla takiego bez turbointer byly identyczne?

Czy lepiej zostawić stary "słupek" silnika, czyli ten bezturbo i dostawić turbo? Do tegopodkręcić pompe boscha o jeden obrót, by zwiększyć dawke paliwa?
I co wtedy ze smarowaniem turbiny?

Ostatnio edytowane przez algema ; 20-09-2016 o 11:13
algema jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-09-2016, 11:41   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: wymiana silnika z 2,5d na 2,5 tdi

W Mk3 (1986-1991) były różne skrzynie, także czterobiegowe. Ostatecznie wprowadzono skrzynię MT75 i od modelu Mk4 tylko takie są - występują w dwóch odmianach, gdzie bieg 1, 2 i 3 oraz wsteczny mają inne przełożenia, ale bieg 5-ty jest taki sam, a bezpośredni siłą rzeczy też.
Mosty generalnie występują w kilku typoszeregach, średnica obręczy nie jest tu wyznacznikiem. W lżejszych Transitach występuje najczęściej most typu Timken o rozstawie szpilek 5x160mm, ale też był modernizowany, np w Mk3 miał mniejszy rozstaw kół (taki jak w Mk1 i Mk2), potem zmieniono rozstaw na taki jaki mają przednie koła. Przełożenie mostu Timken zależało od kilku rzeczy, najpopularniejsze to 4,11, ale bywało też szybsze. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] i wiele innych wątków. Przełożenie mostu podane jest na tabliczce znamionowej auta.

Co do wyboru silnika - to są już wiekowe auta i moim zdaniem powinien decydować przede wszystkim stan silnika, a głównie spręż. Nie ma sensu modernizować silnik ze słabym sprężem i biorący olej...
Turbina smarowana jest przewodem w oplocie wkręconym w blok, w silniku bez turbiny jest najczęściej ten otwór zaślepiony "ampulikiem" - ale praktycznie jest on nie do wykręcenia. Lepiej brać silnik już z turbiną...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-09-2016 o 11:43
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-09-2016, 12:56   #5
algema
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-09-2016
Model: transit
Silnik: 2,5d
Rocznik: 1989
Postów: 12
Domyślnie Odp: wymiana silnika z 2,5d na 2,5 tdi

W sumie, zasadniczo to mam 3 rożne transity. Jeden jest na blizniakach, obrecze 15" - złom na części, z silnikiem 2,5d bez turbo, model do '94. Transit '96 lub '97 z turbo i interc. blaszak 14" - na części, z pompą lucas, sprawna, odpalająca i trzeci, najważniejszy, to pojedyńcza kabina, obręcze 14" 2,5d bez turbo z 1989 roku. To moje "oczko", bo jest tam najazd "algema".
I ta algeme chcialbym miec pewna, w miare mocna i ekonomiczna.
Zeby nie bylo tak, ze transit szybciej czuje górke, niż ja ją widzę.

Jak z 3 szt. zrobic tak by było najlepiej?
algema jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-09-2016, 15:21   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: wymiana silnika z 2,5d na 2,5 tdi

Na naszym Forum udziela się czasami kol. bluepit,
Zamieścił na Forum kamperowców [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] w dziale Transita ciekawy materiał z przełożenia gratów do Transita Mk3 z modelu późniejszego.
Jeżeli ta relacja cię nie przerazi, to bierz się do roboty... Ja jak to oglądam, to mi pika żyłka w mózgu... Masakra...Załączam jedno ze zdjęć. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Może spróbuj się z nim skontaktować.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Problemem jest most, w modelu 1989 jest wąski, w modelu 1996/7 jest szeroki, przeróbka (przełożenie) nie jest prosta. Chyba, że zostawisz wąski most i dasz dystanse felg. Bo wąski most wygląda... niedobrze.
Jeżeli masz kpl Lucasa Epica, to - jak widać - można pokusić się o wyszarpanie wszystkich jego bebechów, łącznie z deską i zegarami i wrzucenie do starszego modelu.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-09-2016 o 15:30
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-09-2016, 08:16   #7
algema
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-09-2016
Model: transit
Silnik: 2,5d
Rocznik: 1989
Postów: 12
Domyślnie Odp: wymiana silnika z 2,5d na 2,5 tdi

To już jest masakra.
Tak nie chcę robić, bo szkoda życia.
Co do tylnej osi-mostu, to mam z tyłu podwójną oś. Trzeba będzie pomierzyć i jak coś to rozbebeszyć - z 2-óch zrobić jedną.
algema jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-09-2016, 09:31   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: wymiana silnika z 2,5d na 2,5 tdi

Cytat:
Napisał algema Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
To już jest masakra.
Tak nie chcę robić, bo szkoda życia.
No... ale przekładając Epica musisz wszystkie wiązki przełożyć, także deskę i zegary. To tak wtedy wygląda ta robota...
Cytat:
Napisał algema Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co do tylnej osi-mostu, to mam z tyłu podwójną oś.
Jak to masz podwójną oś? Czyżby coś takiego? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-09-2016, 12:37   #9
algema
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-09-2016
Model: transit
Silnik: 2,5d
Rocznik: 1989
Postów: 12
Domyślnie Odp: wymiana silnika z 2,5d na 2,5 tdi

Prawie tak wyglada, tylko ja mam "najazd", jak wspominalem, czyli autolawete (do celow wlasnych, nie zawodowych).

I zdecydowalem sie na "hybryde", czyli stara pompa wtryskowa i caly TDI.

Jeszcze mam pytanie, bo z tego co pamietam, nie pasowala chlodnica od '89 do '94, albo cos tam nie tak bylo.

Czy od '89 do '96 bedzie pasowal caly uklad chlodzenia z interc.?


I jeszcze jedno pytanie: po to sa te pompy wtryskowe "elektroniczne", by zwiekszyc dawke paliwa przy obciazeniu pojazdu, tzw. "bootspin"
I kiedys mowil mi "pompiarz", ze mozna dokupic taki bootspin działajacy na podcisnienie, ino jaki?

stan wizualny przy zakupie, wizualnie w miarę, ale trzeba było włożyć nie tylko serce Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Bump: Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez algema ; 21-09-2016 o 13:01
algema jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-09-2016, 14:27   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: wymiana silnika z 2,5d na 2,5 tdi

Mnie się już trochę miesza w głowie - co zamierzasz zrobić. Myślałem, że graty z późniejszego chcesz wrzucić do starszego 1998r...
Chłodnice maja podobny system mocowania, ale inne wymiary. Nie wiem niestety, co trzeba dokładnie zrobić, aby dało się ją przenieść.

Modele 1989 nie miały IC, więc jak ma pasować układ starszy z IC do nowszego...

Z boostpinem nikt nic nie kombinował w pompie Epic - w każdym razie nic nie słyszałem o tym. Do mechanicznego Boscha VE też nie słyszałem.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:22.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.