Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-11-2020, 08:48   #1
tokamil100
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-03-2016
Skąd: Warszawa
Model: Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2010
Postów: 43
Domyślnie Wycięcie DPF - konsewkencje

Mam Ford Focus 2 1.6 tdci 2010 z DPF. Chcę się poradzić w sprawie wycięcia DPF-u z auta. Nigdy nie chciałem tego robić, ale powoli czuję się zmuszony.

Od zakupu auta borykam się z wiecznymi problemami z DPF-em w tym aucie. Nic innego się nie psuje, tylko to.

Najpierw musiałem oddać filtr do regeneracji (spoko, normalna sprawa). Potem co chwilę borykałem się z błędnym dawkowaniem dodatku FAP do paliwa. Obecnie auto od pół roku stoi. Auto świeci błędem uszkodzonego zbiornika płynu FAP - brak płynu podczas gdy płyn jest. Wymieniłem jeden zbiornik na używany (900zł). Po pierwszym tankowaniu błąd znów się pojawił. Kolejny mechanik znów mówi "panie, masz pan ciągle zły zbiornik". Kupiłem kolejny zbiornik, tym razem nowy bo chciałem mieć pewność (2500zł !!!) - nadal ten sam problem. Każdy mechanik chce mi tylko te zbiorniki wymieniać, bo tak im wychodzi z komputera. Po drodze wymieniałem też moduł sterownika DPF. Wszystko jak krew w piach. Oddałem wreszcie auto do ludzi pracujących w ASO. Też nic nie wiedzą, nie potrafią pomóc. Wreszcie sami zasugerowali "A może pan usunie tego DPF-a?"

Jestem przeciwnikiem usuwania DPF-ów, ale w moim wypadku nie mam już cierpliwości. W związku z tym chciałem się zapytać, czy po usunięciu DPF auto przejdzie przegląd? A może dziś przejdzie, a za rok już są planowane jakieś zmiany w prawie, które sprawią, że nie przejdzie przeglądu?

Ostatnie pytanie: jak z kulturą jazdy auta po wycięciu filtra? Sprawdziłem na podstawie VIN, że moje auto powinno spełniać normę EURO 4.

tokamil100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2020, 09:27   #2
Mirek01
ford::beginner
 
Avatar Mirek01
 
Imię: Mirek
Zarejestrowany: 18-11-2008
Skąd: Byczyna
Model: Fiesta MK VII Titanium/Mondeo MKIV Titanium
Silnik: 1.0 Pb/2.0 Pb
Rocznik: 2014/2007
Postów: 49
Domyślnie Odp: Wycięcie DPF - konsewkencje

U mojego brata padł czujnik dawkowania płynu eloys przy klapce wlewu paliwa, przez co zapchał się dpf i mechanicy też chcieli wymienić zbiornik płynu eolys. Naszczęscie forscan pokazał że czujnik przy otwartej klapce pokazuje że jest zamknięta - czyli nie dawkuje płynu do paliwa. Po wymianie na używany focus jeździ do tej pory bez problemów.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
Mirek01 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2020, 09:30   #3
tokamil100
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-03-2016
Skąd: Warszawa
Model: Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2010
Postów: 43
Domyślnie Re: Wycięcie DPF - konsewkencje

Dzięki za podpowiedź. Zwrócę jeszcze na to uwagę przy rozmowie z mechanikiem.

Tymczasem proszę jeszcze, by odnieść się do mojego głównego pytania związanego z wycięciem DPF-u.

Ostatnio edytowane przez tokamil100 ; 23-11-2020 o 10:15
tokamil100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2020, 10:43   #4
kopson
ford::advanced
 
Avatar kopson
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 10-09-2015
Skąd: małopolska, śląsk
Model: Focus Mk3, Skoda Karoq
Silnik: 1.6 EB 150>182KM, TSI 150KM
Rocznik: 2014,2022
Postów: 276
Domyślnie Odp: Wycięcie DPF - konsewkencje

Cytat:
Napisał tokamil100 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnie pytanie: jak z kulturą jazdy auta po wycięciu filtra? Sprawdziłem na podstawie VIN, że moje auto powinno spełniać normę EURO 4.
kiedyś w poprzednim Focusie mk2 przerabiałem ten sam problem, co Ty (a raczej mój ojciec, który kupił ode mnie samochód i "zarżnął" DPF po pół roku)
Po resekcji filtra i wgraniu nowego oprogramowania nie zauważyłem spadku mocy, gorszej kultury pracy silnika itd. Było OK.
Co do przyszłych problemów z przeglądem auta trudno się odnieść. Z tego co wiem, samochody z wyciętym DPF przechodzą badanie bez większych problemów, ale słyszałem, że przepisy mogą zostać zaostrzone. Trudno na razie wyrokować, kiedy to nastąpi i czy po zmianach diagnosta faktycznie będzie w stanie sprawdzić obecność filtra. Pomysłów było już wiele, ale póki co, żaden nie wszedł w życie, bo głowy rządzących są zajęte innymi ważniejszymi sprawami.
kopson jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2020, 10:59   #5
tokamil100
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-03-2016
Skąd: Warszawa
Model: Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2010
Postów: 43
Domyślnie Re: Wycięcie DPF - konsewkencje

Znalazłem taką informację:

"Wygląda na to, że dojdzie do zaostrzenia aktualnej, dopuszczalnej wartości. Ma to pozwolić wykrywać pojazdy, które mają usunięty filtr cząstek stałych. Dotyczyć ma to pojazdów spełniających normy Euro 5 i Euro 6.

Co więcej, podczas przeglądu diagnosta miałby wpinać się w system diagnostyki pokładowej pojazdu (EOBD), co miałoby potwierdzić wycięcie filtra DPF. Dodatkowo wyniki badań emisji zanieczyszczeń podczas okresowych badań technicznych mają być archiwizowane."


Mój komentarz:
1) Focus powinien spełniać Euro 4, więc może ominą go nowe zapisy prawne?
2) Co do podłączenia do EOBD, to czy po wycięciu DPF komputer nie będzie mimo wszystko zwracał, że DPF jest obecny i ma sprawność na jakimś tam poziomie?

Ostatnio edytowane przez tokamil100 ; 23-11-2020 o 11:01
tokamil100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2020, 11:04   #6
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,533
Domyślnie Odp: Re: Wycięcie DPF - konsewkencje

Cytat:
Napisał tokamil100 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
1) Focus powinien spełniać Euro 4, więc może ominą go nowe zapisy prawne?
Też mam 1.6 TDCI, Euro 4, a filtra cząstek nie mam fabrycznie, więc można byłoby powiedzieć, że bez filtra też spełniam normy. Tyle, że to wersja 90KM, może to robiło różnicę?
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2020, 11:25   #7
madamsz
ford::professional
 
Avatar madamsz
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 04-12-2011
Skąd: Mielec i okolice
Model: Focus 1,6 tdci; Fusion 1
Silnik: 1,6 ON; 1,4 Pb
Rocznik: 2012; 2004
Postów: 1,313
Domyślnie Odp: Wycięcie DPF - konsewkencje

Nie mierzyłem nigdy tego, ale podobno bez problemu po wycince filtra przechodzi testy. Z drugiej strony, diagnoza OBD, jak byłby w stanie sprawdzić to że nie ma filtra ? chyba specjalnym do tego oprogramowaniem, bo przy dobrze zrobionej wycince i obrobionym, a nie wgranym skądś tam sofcie, wszystkie ustawienia pozostają bez zmian, nawet czujnik ciśnienia różnicowego pracuje prawidłowo - w prawdzie pokazuje tylko grosze, ale .. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Mówimy tylko o wycince DPF, kat pozostaje w aucie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
Na mocy nie ma straty, nawet zysk Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Przed wycinką wychodziło 98 po samym wycięciu 114, no ale po zmianach w sofcie już 136 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
__________________
Było Mondeo 1999 1.8TD, był C-Max 2007 1.6 TDCI, jest Fusion I, i Focus 2012 1.6 TDCI, o Merivie B nie wspomnę bo wstyd
madamsz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2020, 11:31   #8
tokamil100
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-03-2016
Skąd: Warszawa
Model: Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2010
Postów: 43
Domyślnie Re: Odp: Wycięcie DPF - konsewkencje

Cytat:
Napisał madamsz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Przed wycinką wychodziło 98 po samym wycięciu 114, no ale po zmianach w sofcie już 136
Mówisz tutaj o wartościach czego? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
tokamil100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2020, 11:34   #9
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,646
Domyślnie Odp: Wycięcie DPF - konsewkencje

Latałem 2 lata Focusem mk2 FL 2.0 TDCI z wyciętym DPFem. Tam było tak samo. Zarówno auta z filtrem czy bez spełniały Euro4. I tak:

- przeglądy (3) robiłem na różnych stacjach w Wawie - zero problemów
- moim zdaniem soft (mapa paliwowa) jest inna dla aut z DPF i bez w tym samym silniku - moje auto pod obciążeniem (pełny but) dymiło, gdzie fabryczne wersje bez dpf jakoś tego nie pokazywały
- robiąc to porządnie u konkretnego gościa, który faktycznie przeorze mapę paliwową - moim zdaniem nic nie będzie i samochód będzie spełniał normę emisji
- polskie pomiary spalin to porażka - tam jest badane zadymienie na takim poziomie, że star 266 w niezłym stanie mógłby próbować zaliczyć test
- moc po wycince jest do góry. porównywałem z rolki swoje 136 koni z Passatem B8 2.0 tdi 150 koni i foka wygrywała w każdym zakresie prędkości.
- nie wiem jak w wersji bez dpf fabrycznie, ale mój miał fantastyczną jak na diesla reakcję na gaz.
- jak nie pogmerasz w mapie paliwowej to przygotuj się na zadymienie z tyłu.
- auto kupiłem z przebiegiem 200 tysięcy, sprzedałem z 260 a dpf podobno był wycięty w okolicach 130 tysięcy km. Zero problemów do końca

Pozdr Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2020, 11:38   #10
tokamil100
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-03-2016
Skąd: Warszawa
Model: Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 2010
Postów: 43
Domyślnie Re: Odp: Wycięcie DPF - konsewkencje

Cytat:
Napisał cezarg1410 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jak nie pogmerasz w mapie paliwowej to przygotuj się na zadymienie z tyłu
Widzę, że kolega ma spore doświadczenie. Sam nie pogmeram, bo sam nie będę się za to brać. Ale może masz do polecania kogoś, kto naprawdę porządnie mógłby się tym u mnie zająć? Nie szukam najtańszej opcji. Szukam porządnej i fachowej opcji.
tokamil100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:33.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.