Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-03-2017, 13:51   #1
KrisByNight
ford::amateur
 
Imię: Kris
Zarejestrowany: 28-04-2015
Skąd: Gliwice
Model: Mondeo Mk4
Silnik: 20 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 7
Exclamation Tylne lampy żarówkologia-typy i gwinty żarówek, LEDy oraz tajemnica żarówki P21W4

Mam Mondziaka Mk.4 (liftback/hatchback). Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad wymianą tylnego oświetlenia na ledowe, bo rozproszenie światła tylnego/postojowego w lampie, patrząc z różnych kątów jest nierównomierne, słabe i wygląda biednie w przedliftowych Mk.4, porównując do nowych modeli z ledami.
Liczę, że wymiana na żarówki ledowe o wielokierunkowo ustawionych, wielu jasnych diodach da lepsze, bardziej równomierne wypełnienie lampy światłem.

Do tematu jednak.
Studiując instrukcję samochodu okazało się, że potrzebuję na tył (pomijam żarówki W5W do listwy STOP i oświetlenia tablicy razem 7szt.):
2 żarówki w lampach nadkoli PY21W (Y-yellow jednowłóknowe) z gwintem Bau15s Bau15s.jpg - migacze,
4 żarówki P21W5 (dwuwłóknowe) z gwintem Bay15d Bay15d.jpg - 2szt. w lampach nadkoli (pozycyjne i STOP) plus 2szt. w lampach w klapie (tylne i przeciwmgielne),
2 żarówki w lampach w klapie P21W (jednowłóknowe) z gwintem Ba15s Ba15s.jpg - światła cofania,
i tutaj pojawia się tajemnica: 2szt. w lampach klapy P21W4 (dwuwłóknowe)z gwintem Baz15d Baz15d.jpg - opisane w instrukcji na str. 63 i w specyfikacji żarówek na 67 jako "Światło tylne". Problem w tym, że jest to żarówka dwuwłóknowa i jedno włókno pali się jako standardowe tylne. Zacząłem więc sprawdzać do czego potrzebne jest to drugie włókno i.... nie mam pojęcia, bo nie udało mi się go zapalić w żaden sposób. Logicznym wydawał się STOP - nie, przeciwmgielne - nie, cofania - nie, pozycyjne - nie. Pozostało mi jeszcze podejrzenie, niestety nieweryfikowalne bez zmian w komputerze, że jest to tylne do jazdy dziennej, kiedy działają światła skandynawskie (nie pali się dolne, szersze i większe nieco włókno więc chyba też mocniejsze - na dzień). Pozostaje jeszcze opcja awarii w samochodzie i powinno się zapalać np. ze STOPem, bo do takich funkcji te żarówki są zazwyczaj przeznaczone, ale o ile pamiętam dobrze (będę to musiał poobserwować na ulicy w innych mondziakach), to STOP w tym modelu pali się tylko w kloszach zewnętrznych w nadkolu.

W tej chwili wydaje mi się to kompletnym bezsensem. Dlaczego nie włożyli tam żarówki P21W - standardowej jednowłóknowej pozycyjnej, zamiast tej stosunkowo rzadko używanej, droższej P21W4?
A skoro już taką nadmiarową tam dali to może da się jakoś przerobić lampy, aby te drugie włókno zaczęło się palić najsensowniej jako STOP?

Co sądzicie o tej zagwozdce, może ktoś ma światła skandynawskie i może zweryfikować moje ostatnie podejrzenie (raczej mało prawdopodobne), albo po prostu wie do czego to dodatkowe włókno służy???

Liczę również na zweryfikowane opinie osób, które wymieniły tylne oświetlenia na ledowe lub naocznie porównały (nie taniznę, ale konkretne żarówki wielodiodowe z rodzaju SMD2835, 5050, 5630), czy jakość oświetlenia uległa poprawie o jakiej wspominałem na początku posta, czy nie bardzo? Czy pojawiły się problemy?

Żeby uniknąć niepotrzebnych dywagacji.
Żarówki są prawidłowo zamontowane, można je zamontować tylko w jeden, właściwy sposób, jak zresztą wynika z zamieszczonych schematów gniazd. Styki, gniazda i instalacja w idealnym, fabrycznym stanie, bez modyfikacji, uszkodzeń i rdzy.

Przy moich poszukiwaniach posiłkowałem się informacjami ze strony sklepu [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] Nie chcę być posądzony o kryptoreklamę, ale szczerze mówię, że tylko tam znalazłem tak dokładne, uporządkowane opisy i schematy typów żarówek, a wiem przeglądając forum, że często ludzie nie maja pojęcia co kupić i dlaczego to nie pasuje. Moja wiedza w tym temacie uległa poszerzeniu i uporządkowaniu po przeglądnięciu ich strony, dlatego o niej wspominam.
Inną wartą odwiedzenia stroną, jeżeli idzie o technologię LED jest ta: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Nawet nie zaglądałem do ich oferty, ale artykuł o technologii LED pomógł mi zrozumieć na co zwracać uwagę przy wyborze żarówek LED-owych, aby nie kupić badziewia po "okazyjnej" cenie.


Ostatnio edytowane przez KrisByNight ; 24-03-2017 o 13:57 Powód: zgubiony załącznik ilustracji
KrisByNight jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-03-2017, 16:25   #2
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: Tylne lampy żarówkologia-typy i gwinty żarówek, LEDy oraz tajemnica żarówki P21W

Cytat:
Napisał KrisByNight Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
i tutaj pojawia się tajemnica: 2szt. w lampach klapy P21W4 (dwuwłóknowe)z gwintem Baz15d
na nie są to przeciwmgielne? są przecież dwa wsteczne i dwa przecimgielne/pozycyjne właśnie w klapie a logicznie brakuje w tej lampie trzeciej żarówki i to dwuwłóknowej. a może jest to opis połączony dla lamp kombi/hb/sedan i jedna jest dla kombi a druga dla sedan/hb

zamiast pisać elaboraty po prostu zdemontuj jedną z klapy i zobacz co tam siedzi

Ostatnio edytowane przez jendrekmak ; 24-03-2017 o 16:34
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2017, 01:04   #3
KrisByNight
ford::amateur
 
Imię: Kris
Zarejestrowany: 28-04-2015
Skąd: Gliwice
Model: Mondeo Mk4
Silnik: 20 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 7
Domyślnie Odp: Tylne lampy żarówkologia-typy i gwinty żarówek, LEDy oraz tajemnica żarówki P21W

Nie. Wkład lampy wygląda tak:
Lamp rear.jpg
Opis świateł z klapy i nadkola dotyczy raczej wszystkich rodzajów nadwozia, bo wkłady najwyraźniej są takie same, jedynie klosz się może nieco różnić. Zresztą nie ma to znaczenia, bo sytuację opisuję z natury, macając i zapalając każdą żarówkę, a nie z instrukcji.
W dolnym rzędzie jedno włókno od wszystkich 4 żarówek świeci jako światło tylne, w wewnętrznej parze P21W5 drugie włókno jest od przeciwmgielnych, ale nie wiadomo od czego jest drugie włókno w tej parze zewnętrznej P21W4 nad którą za białą, górną częścią klosza, są jednowłóknowe żarówki P21W od wstecznego.

Ostatnio edytowane przez KrisByNight ; 25-03-2017 o 01:40
KrisByNight jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2017, 08:14   #4
koszka
ford::expert
 
Avatar koszka
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 01-11-2007
Skąd: Konin
Model: mondeo mk4
Silnik: 2.0 Pb +LPG
Rocznik: 2007
Postów: 2,762
Domyślnie Odp: Tylne lampy żarówkologia-typy i gwinty żarówek, LEDy oraz tajemnica żarówki P21W

Gdzieś na youtube widziałem filmik z Mondeo mk4 gdzie światła stop zapalaly się również w klapie . może po malej przeróbce ta żarówka jest od tego właśnie stopu
koszka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2017, 19:26   #5
skiba220v
ford::amateur
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 27-03-2013
Skąd: Gdańsk/Kętrzyn
Model: Mondeo mk2 oraz mk4
Silnik: 2.0 TDCi 143KM
Rocznik: 2009
Postów: 2
Domyślnie Odp: Tylne lampy żarówkologia-typy i gwinty żarówek, LEDy oraz tajemnica żarówki P21W

Dopiero co kupiłem mk4 w kombi. Musialem wymienic wlasnie zarówke z tylu bo jedna z trzech pozycji nie swiecila z jednej strony, tez sie zdziwiłem ze siedzi tam zarówka dwuwłóknowa... ale tylko siedzi bo trzeba zwrocić uwagę ze w srodku, po wyjęciu tejże żarówki nie ma nawet drugiego styku plusa do drugiego włókna - przynajmniej u mnie, w 2 pozostałych są dwa styki plusowe ale w tej jednej jest tylko jeden. Tez sie zastanawiam nad wymianą na ledy ale czekam na opinie kogos kto to zrobi wczesniej bo nie chce zrobic popeliny i choinki z auta.
skiba220v jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-03-2017, 22:53   #6
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,374
Domyślnie Odp: Tylne lampy żarówkologia-typy i gwinty żarówek, LEDy oraz tajemnica żarówki P21W

Nie wiem jak teraz, ale kiedys probowalem zarowki ledowe do FF2. I cieszylem sie nimi dopoki raz nie jechalem za swym autem. Strasznie mizernie swiecily. Byla tez bardzo duza roznica w intensywnosci miedzy tak swiecacymi stopami a 3cim stopem
Tak ze ostroznie podchodzic do tematu.
__________________
Focus 1.6 2000 | Focus MK2 1.8tdci 2007 | Mondeo MK4 Kombi FL 2.0tdci 2010 | Mondeo MK5 Kombi FL 2.0 EcoBlue Vignale 2020
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-04-2017, 10:50   #7
marstef
ford::average
 
Avatar marstef
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 25-04-2016
Model: MK5 Titanium
Silnik: 2.0 TDCI 132KW (180HP)
Rocznik: 2015
Postów: 163
Domyślnie Odp: Tylne lampy żarówkologia-typy i gwinty żarówek, LEDy oraz tajemnica żarówki P21W

Zastanawiam się nad wymianą oświtelenia tylnego na nowe (żarnikowe). W instrukcji jest napisane:

1. Światło STOP i światło tylne P21/5W, moc: 21/5
2. Światło tylne P21/4W, moc: 4

Przypadku poz. 1 wszystko jasne, lampa w błorniku, 2-włóknowa (stop 21W, tylne 5W).
Co z poz. 2? Z tego wynika, że świeci ciemniej w klapie niż w nadkolu, bo ma 4W? I po co tam 2 włókna, skoro stop jest tylko w lampie zewnętrznej?
Może ktoś to rozpisać z podaniem ilości żarówek, tak aby wymienić komplet? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
marstef jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-04-2017, 11:37   #8
KrisByNight
ford::amateur
 
Imię: Kris
Zarejestrowany: 28-04-2015
Skąd: Gliwice
Model: Mondeo Mk4
Silnik: 20 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 7
Domyślnie Odp: Tylne lampy żarówkologia-typy i gwinty żarówek, LEDy oraz tajemnica żarówki P21W

No przecież wszystko rozpisałem włącznie z grafikami i symbolami typów gwintów czego w instrukcji nie uświadczyszGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jakich informacji Ci brakuje?!?! Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co do tej żarówki P21W4 to nikt nie wie po co tam taka właśnie jest?
Pewnie konstruktor miał kaca jak to projektował i mu się w CADzie coś źle kliknęło.
Powiem tyle: To jedna z tych rzeczy, które na zawsze już pozostaną tajemnicą wszechświata.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
KrisByNight jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-04-2017, 11:40   #9
marstef
ford::average
 
Avatar marstef
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 25-04-2016
Model: MK5 Titanium
Silnik: 2.0 TDCI 132KW (180HP)
Rocznik: 2015
Postów: 163
Domyślnie Odp: Tylne lampy żarówkologia-typy i gwinty żarówek, LEDy oraz tajemnica żarówki P21W

Cytat:
Napisał KrisByNight Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Co do tej żarówki P21W4 to nikt nie wie po co tam taka właśnie jest?
Pewnie konstruktor miał kaca jak to projektował i mu się w CADzie coś źle kliknęło.
Poza tym tematem wszystko jasne Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Chciałem się upewnić.
marstef jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2019, 09:41   #10
Yoo!
ford::advanced
 
Avatar Yoo!
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 11-07-2016
Skąd: Chorzów
Model: Mondeo Mk4
Silnik: 2.0 145km
Rocznik: 2008
Postów: 398
Domyślnie Odp: Tylne lampy żarówkologia-typy i gwinty żarówek, LEDy oraz tajemnica żarówki P21W

Czy ktoś już zmieniał żarówki stop na ledowe ?
Szukam jakiś konkretnych sprawdzonych. Chce cały tył wymienić na LED

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka
Yoo! jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
lampy , ledy , mondeo mk4 , oświetlenie , wymiana , żarówki


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:32.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.