Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 18-06-2019, 18:55   #1
leszcz
FCP member
 
Avatar leszcz
 
Imię: Tomi
Zarejestrowany: 31-10-2005
Skąd: Osielsko
Model: FUSION 4x4
Silnik: 2.0EB
Rocznik: 2020
Postów: 7,161
Domyślnie EVAP i zaczynające się awarie tego systemu

Może na początek kilka słów co to jest EVAP.
EVAP – jest to układ służący do usuwania oparów paliwa ze zbiornika i całego układu paliwowego, celem ochrony środowiska.
W przypadku awarii tego systemu możliwe są następujące scenariusze:

- nieszczelność połączeń i przewodów podciśnieniowych,
- nieszczelność zaworków zwrotnych i albo zaciąganie powietrza sprzed turbiny bezpośrednio do kolektora dolotowego lub bezpośrednie zaciąganie powietrza z kolektora dolotowego przed turbinę,
- nieszczelność pojemnika z węglem aktywnym
- uszkodzenie lub nieszczelność zaworu

Prawdopodobnie da się to "obejść" wyprogramowując ten "system" ze sterownika Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. . Dzięki temu odejdą drogie naprawy systemu którego usterki czasami bardzo trudno zdiagnozować lub w ogóle dostrzec w szczególności gdy zgłasza "komp" nieszczelność połączeń których nie widać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

__________________
Moja zabawa z nawigacjami
Moje mody we własnym aucie - C+/Tempomat/ACC/BLISS/CTA/CHIP/SYNC2>SYNC3 LOGA stacji Radiowych w SYNC3 bez wymiany ACMa Licznik USA na PL i inne zabawy

Ostatnio edytowane przez leszcz ; 18-06-2019 o 21:01
leszcz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2019, 20:53   #2
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 04-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 16,987
Domyślnie Odp: EVAP i zaczynające się awarie tego systemu

Cytat:
Napisał leszcz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...Prawdopodobnie da się to "obejść" wyprogramowując ten "system" ze sterownika Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. . ...
No i?.... Jakieś pomysły jak zabezpieczyć zbiornik paliwa przed "sprasowaniem" przez podciśnienie wytwarzane przy pobieraniu paliwa przez pompę?
EVAP w benzynach jest także odpowiedzialny za wyrównywanie ciśnienia w zbiorniku w stosunku do ciśnienia atmosferycznego.
Jakieś szczegóły w ramach tego "prawdopodobnie"?Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2019, 20:59   #3
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: EVAP i zaczynające się awarie tego systemu

Systemy EVAP wersji EU i NA różnią się znacząco między sobą. Więc pytanie, który model macie na myśli, Mondeo czy Fusion? Bo jeśli Fusion, to główne problemy stwarza procedura OBD II sprawdzająca szczelność układu paliwowego. W wersji EU nie jest sprawdzana szczelność układu paliwowego.
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2019, 21:01   #4
leszcz
FCP member
 
Avatar leszcz
 
Imię: Tomi
Zarejestrowany: 31-10-2005
Skąd: Osielsko
Model: FUSION 4x4
Silnik: 2.0EB
Rocznik: 2020
Postów: 7,161
Domyślnie Odp: EVAP i zaczynające się awarie tego systemu

Cytat:
Napisał kaan1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Więc pytanie, który model macie na myśli
Ja mam na myśli auta z USA i tym się kierowałem zakładając post . Tyle ,że nie ma prefixu auta USA .
__________________
Moja zabawa z nawigacjami
Moje mody we własnym aucie - C+/Tempomat/ACC/BLISS/CTA/CHIP/SYNC2>SYNC3 LOGA stacji Radiowych w SYNC3 bez wymiany ACMa Licznik USA na PL i inne zabawy
leszcz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2019, 21:02   #5
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 04-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 16,987
Domyślnie Odp: EVAP i zaczynające się awarie tego systemu

Cytat:
Napisał kaan1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
... główne problemy stwarza procedura OBD II sprawdzająca szczelność układu paliwowego.
Nie do końca. Moim zdaniem większość problemów generował elektrozawór w układzie EVAP, bo z tego co wiem to była nawet akcja serwisowa wymiany tego elektrozaworu w USA. Jak ktoś ma problem, to nawet taki elektrozawór do Fusiona mam sprowadzony z USA.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2019, 21:12   #6
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: EVAP i zaczynające się awarie tego systemu

Przypuszczam, że chodzi o kod błędu P0442. W większości spowodowany jest awarią "purge valve", zaworu elektromagnetycznego , który można stosunkowo łatwo i tanio wymienić. Przyczyną problemu może też być, słabo uszczelniający się wlew paliwa, względnie zawieszenie zaworu CVS zaisntalowanego na pochłaniaczu par paliwa. Ukłąd diagnostyki OBDII wykrywa to jako nieszczelność systemu. Samo w sobie nie jest to jakimś większym problemem, poza denerwującymi komunikatami.

Bump:
Cytat:
Napisał tedi_k Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie do końca. Moim zdaniem większość problemów generował elektrozawór w układzie EVAP, bo z tego co wiem to była nawet akcja serwisowa wymiany tego elektrozaworu w USA.
Są dwa zawory. Tzw. purge valve (w komorze silnika) oraz CVS zainstalowany na pochłaniaczu. Obydwa wymienia się prosto i nie kosztują więcej niż kilka dolarów. NIezależnie który ma usterkę, to procedura OBD II generuje błąd, związany ze szczeknością systemu paliwowego (obydwa zawory mają wpływ na szczelność).

Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 18-06-2019 o 21:27
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2019, 21:25   #7
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 04-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 16,987
Domyślnie Odp: EVAP i zaczynające się awarie tego systemu

Cytat:
Napisał kaan1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
....Są dwa zawory. Tzw. purge valve (w komorze silnika) ...
Dokładnie. O nim pisałem, choć nie do końca masz rację o "kilku dolarach"... Akurat purge valve sprzedawany jest jedynie z całym układem rurek (są uszczelnione termicznie - są termokurczliwe) i wymiana samego zaworu zamiast całego zestawu zamiennego jest słabo wykonalna... Koszt całego zestawu wymiennego to niecałe 100USD (od 75 do 95 w zależności od sklepu) - kod DG9Z-9D289-G (Fusion 2.0EB). Ten co mi zalega kupiłem na eBayu (nowy, okazyjnie) za 20$, bo uznałem, że za tę cenę to może sobie poczekać na "potrzebującego".
Co do łatwości wymiany - masz oczywiście rację, bo są szybkozłączki.

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - nie wiem czy Kolega Andrzej się ze mną zgodzi, ale ja twierdzę, że zanim coś się zacznie "wyprogramowywać", to warto najpierw zrozumieć jak to działa i jak naprawiać potencjalne uszkodzenia... Przyzwoity artykuł o fordowskim EVAP napisany w sposób przystępny - [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 18-06-2019 o 21:42
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2019, 21:56   #8
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: EVAP i zaczynające się awarie tego systemu

Cytat:
Napisał tedi_k Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
O nim pisałem, choć nie do końca masz rację o "kilku dolarach"... Akurat purge valve sprzedawany jest jedynie z całym układem rurek (są uszczelnione termicznie - są termokurczliwe) i wymiana samego zaworu zamiast całego zestawu zamiennego jest słabo wykonalna... Koszt całego zestawu wymiennego to niecałe 100USD (od 75 do 95 w zależności od sklepu) - kod DG9Z-9D289-G (Fusion 2.0EB). Ten co mi zalega kupiłem na eBayu (nowy, okazyjnie) za 20$, bo uznałem, że za tę cenę to może sobie poczekać na "potrzebującego".
Co do łatwości wymiany - masz oczywiście rację, bo są szybkozłączki.

Ford stosuje ten sam CPS i CVS w kilku modelach, więc zawsze można coś przykombinować z innego auta. CVS wymienia sę jako sam zawór. Natomiast CPS albo elegancko z całym zestawem rurek, albo sam zawór wstawiając łącznik Tyle, że jednak będzie to z e-bay

Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 18-06-2019 o 22:02
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2019, 22:06   #9
leszcz
FCP member
 
Avatar leszcz
 
Imię: Tomi
Zarejestrowany: 31-10-2005
Skąd: Osielsko
Model: FUSION 4x4
Silnik: 2.0EB
Rocznik: 2020
Postów: 7,161
Domyślnie Odp: EVAP i zaczynające się awarie tego systemu

kolega ma problem z Fusionem problem to właśnie "evap" kod blędu P0456 (sprawdzał dokładnie szczelność wlewu Paliwa, wymienił nawet cały wlew paliwa.. ) i nadal ma ten sam problem pompkę też wymieniał i nie pomaga. Po wykasowaniu kodu błędu pojawia się dopiero wtedy kiedy zaleje się zbiornik do "PEŁNA" . No to bądź tu mądry .............
Ale uprzedzam proszę nie podważać sprawdzającego te rzeczy . To najwyższej klasy specjalista
__________________
Moja zabawa z nawigacjami
Moje mody we własnym aucie - C+/Tempomat/ACC/BLISS/CTA/CHIP/SYNC2>SYNC3 LOGA stacji Radiowych w SYNC3 bez wymiany ACMa Licznik USA na PL i inne zabawy
leszcz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2019, 22:55   #10
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 04-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 16,987
Domyślnie Odp: EVAP i zaczynające się awarie tego systemu

Cytat:
Napisał leszcz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...To najwyższej klasy specjalista
Rozumiem, że kolega posiada generator dymu (wymieniony w workshopie jako niezbędne wyposażenie diagnostyczne) i inne "zabawki" niezbędne do tej diagnostyki?
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

BTW - trochę słabo, jeśli zalecił wymianę korka jak mu przy próbie "dymowej" nie pokazało nieusuwalnej nieszczelności...
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 18-06-2019 o 23:15
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:12.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.