Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Fotorelacje z napraw

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-08-2012, 00:07   #1
Masiek79
ford::beginner
 
Avatar Masiek79
 
Imię: Masiek
Zarejestrowany: 31-10-2011
Skąd: Podlasie
Model: Ford Focus II
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 22
Domyślnie [Focus MK2] Hak holowniczy - montaż

Witajcie.

Chciałbym w pigułce podsumować to co można znaleźć w wielu miejscach na tym jak i innych forach odnośnie montażu haka w Focusie MK2. W dniu dzisiejszym zamontowałem takowy, porobiłem tez trochę zdjęć, więc może się to komuś jeszcze przyda...

PRZYGOTOWANIE

1. Należy zakupić odpowiedni hak do naszego modelu - jest sporo firm, sklepów, które sprzedają haki. Polecam markowe haki, sprawdzone, przy których będziemy mieć pewność, że będzie idealnie pasować do otworów, podłużnicy, że będzie miał niezbędne homologacje i będzie po prostu mocny i solidny. Ja zakupiłem hak marki Steinhof, który okazał się wręcz perfekcyjnie zrobionym, wręcz co do milimetra wpasowuje się w puste przestrzenie pod zderzakiem. Nie wymagał również podcinania zderzaka. Ja akurat mam kombi, więc był to model F-238 tej firmy. Zakup w serwisie aukcyjnym za 340 zł - w moim mieście warsztaty i sklepy ten sam hak oferowały mi za 480-650 zł (!!), więc warto poszukać taniej... Oczywiście najlepiej aby hak byl z wiązką elektryczną już.
[na priv'a służę konkretnym sprzedającym - tu nie będę robił reklamy]

2. Przyda się kanał lub podnośnik, choć i bez nich spokojnie da się wykonać operację.

3. Wygospodarujmy min. 3-4 h czasu, przyda się też pomoc drugiej osoby - przynajmniej w momencie kiedy będziemy mocować hak, gdyż jest po prostu dość ciężki.

MONTAŻ

1. Demontaż zderzaka i wzmocnienia
Aby zdemontować zderzak tylny (w kombi) należy:
- odkręcić dwa wkręty pod klapą bagażnika, klapa bagażnika po zamknięciu je zakrywa
- okręcić po 2 wkręty błotnika w nadkolach
- pod nadkolem (trzeba je lekko odchylić) znajduje się nakrętka, która mocuje zderzak z boku do tylnego pasa - trzeba ją odkręcić
- w autach 3 i 5-drzwiowych należy odlączyć kable od lamp w zderzaku za prawym nadkolem pod zderzakiem oraz - jeśli są - czujniki cofania
- odkręcić 2 plastikowe wkręty pod zderzakiem
- pociągnąć lekko zderzak, schodzi lekko
- na koniec trzeba zdemontowac "wzmocnienie" zderzaka mocowane na 4 śruby aby odsłonić dojście do wnętrza podłużnic - wzmocnienie w cudzysłowie, bo to kawałek białego plastiku
[szczegółowy opis demontażu zderzaka w książce "Sam naprawiam" na str. 262]

2. Montaż haka
A. Zamontować hak według instrukcji dołączonej do haka. Sprowadza się to (przynajmniej w Steinhofie) do przyłożenia haka do gotowych otworów w podłużnicach, włożenia śrub i wsunięcie w podłużnice dołączonych nakrętek przyspawanych do blaszanego płaskownika - śruby trzeba wkręcić oczywiście w te nakrętki, całość skręcić mocno.
B. Podłączamy gniazdo elektryczne 7 pin do instalacji auta:
- zdejmujemy uszczelkę wokół otworu klapy bagażnika
- zdejmujemy "boczki" w bagażniku: odkręcamy po 3 "torxy" w plastikowych boczkach i energicznym ruchem zdejmujemy je, następnie odsłaniamy materiał i widzimy juz idące tam kable. Trzeba to wykonać z obu stron
- przykręcamy wstępnie gniazdo i puszczamy kabel z gniazda gdzieś pod spodem do wnętrza bagażnika z boku - jest tam taka gumowa zatyczka, ja zrobiłem w niej nacięcie i puściłem nim przewód. Przewód z wszystkimi wiązkami puszczamy do lewej strony, do prawej jedynie 2 wiązki (do prawego kierunku i prawej postojówki). Ja akurat miałem wraz z hakiem wiązkę od razu z dwoma kablami, więc jeden mogłem puścić w lewo, drugi w prawo.
- demontujemy lampy tylne: dwa wkręciki i energicznym ruchem wyjęcie lampy, gdyż z drugiej strony jest na wcisk na dwa gumowe zatrzaski.

3. Podłączenie wiązki elektrycznej
Ja mam auto z 2006 roku, nie potrzebowałem więc żadnych modułów.
- wpinamy się szybkozłączkami przewodami z haka w kable z lewej strony pod "boczkiem" lub przy samej lampie odpowiednio:

przewody przy lewej lampie:
- pomarańczowo-zielony - STOP
- biało-pomarańczowy - POZYCJA LEWA (pierwszy z góry)
- żółto-zielony - PRZECIWMGŁOWE
- niebieski - KIERUNEK LEWY (pierwszy z dołu)
- czerwony - STOP
- czarny - MASA

przy prawej lampie:
nie pamiętam kolorów, ale analogicznie jak w lewej lampie:
- pierwszy z góry (chyba cały pomarańczowy) - POZYCJA PRAWA
- ostatni z dołu (niebiesko-jakiśtam) - KIERUNEK PRAWY

Na koniec należy podpiąć gniazdo przyczepki - jeśli takową mamy - i sprawdzić czy wszystko działa zanim zaczniemy wszystko składać, po czym składamy boczki.

Oznaczenia kolorów gniazda haka (chyba standard):
- żółty - kierunek lewy
- niebieski - przeciwmgłowe
- biały - masa
- zielony - kierunek prawy
- brązowy - pozycja prawa
- czerwony - stop
- czarny - pozycja lewa

4. Montaż wzmocnienia i zderzaka
- montaż w odwrotnej kolejności do demontażu ;-)
Zderzaka nie trzeba ciąć, zarówno wzmocnienie jak i zderzak bardzo ładnie wchodzą z powrotem na swoje miejsce i bardzo ładnie zakrywają wszystkie elementy haka, czyli cały prostokątny profil.
- dokręcamy na koniec kulę i mocowanie gniazda elektrycznego

SPRAWDZENIE
Na koniec należy podłączyć przyczepkę i raz jeszcze sprawdzić czy wszystko działa jak należy. U mnie na tym etapie okazało się, że nie działa przeciwmgłowe w przyczepce, choć wcześniej działało. Musiałem ponownie rozbierać lewy boczek i poprawić szybkozłączkę bo była nie dość mocno dociśnięta.

STACJA DIAGNOSTYCZNA
Zajeżdżamy na okręgową stację diagnostyczną na przegląd haka - sprawdzają tabliczkę z homologacją i śruby mocujące kulę, wystawiają papierek. Koszt 35 zł.

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI
Jedziemy do swojego wydziału komunikacji po pieczątkę do dowodu rejestracyjnego z papierkiem z przeglądu. Robią to od ręki na miejscu.

I to właściwie wszystko.

Praktyczne wskazówki:
- warto wybrać dobry hak, różnica np. między hakami "no name" a Steinhofem to ok 20-30 zł na alledrogo, a wykonanie inne - warsztat w którym montowałem hak ma juz bogate doświadczenia z różnymi hakami i nasłuchałem się o hakach, które musieli docinać, wiercic na nowo otwory bo nie pasowały itp. Dodajemy sobie roboty wtedy, nie mamy gwarancji że wszystko idealnie będzie pasować, że wszystko się ładnie schowa pod zderzak, że kula będzie w odpowiednich odległościach i wysokości. Warto więc dopłacić te 20-30 zł i wziąć porządny hak.
- przyda się - jak wspomniałem wcześniej - pomoc drugiej osoby w pewnych momentach
- nie zakładajcie, że montaż zajmie Wam 1-2 godzinki, z pewnością będzie to 2 razy dłużej. Wychodzą nieprzewidziane problemy czasem, u mnie np. śruba zatopiona w zderzaku przy nadkolu kręciła się razem z nakrętką więc nie mogłem odkręcić zderzaka, potem przy montażu musiałem coś wymyślić aby go zamontować jakoś z nową śrubą. Jeśli - odpukać - nie będą Wam pasować otwory czy coś to macie zabawę na następną godzinę. U mnie całość z elektryką zajęła 3 godziny 20 minut.
- dobrze mieć pod ręką przyczepkę lub żarówkę na kabelkach aby na koniec sprawdzić czy podłączyliśmy wszystko prawidłowo.

Na koniec parę fotek.
W przyszłym tygodniu pierwszy test - będę woził drzewo na zimę... ;-)

Pozdrawiam, miłego montażu.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg hak_01.jpg (76.2 KB, 2396 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg hak_02.jpg (80.0 KB, 1935 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg hak_03.jpg (44.7 KB, 1603 wyświetleń)

__________________
Pozdrawiam wszystkich - Masiek

Montaż świateł dziennych / Montaż haka / Montaż CB w popielniczce - posty 5 i 6
Masiek79 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-04-2013, 21:42   #2
strulkhas
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 08-12-2012
Model: focus mk2
Silnik: 1,6
Rocznik: 2004
Postów: 2
Domyślnie Re: [Focus MK2] Hak holowniczy - montaż

Dzisiaj zamontowałem co prawda innej marki hak ale naprawde dzięki przydał sie poradnik i poszło bardzo szybko. Nie wiem czy jest błąd ale u mnie stop to był przewód czerwono zielony a nie pomarańczowo zielony. Nakrętki które są pod nadkolami to m6 czyli klucz 10 i po sprawie. Reszta z instrukcją dołączoną do haka.
strulkhas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2013, 13:59   #3
Masiek79
ford::beginner
 
Avatar Masiek79
 
Imię: Masiek
Zarejestrowany: 31-10-2011
Skąd: Podlasie
Model: Ford Focus II
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 22
Domyślnie Odp: [Focus MK2] Hak holowniczy - montaż

Cieszę się, że poradnik pomógł ;-)

Z kolorem kabelka to teraz nie pamiętam już, nie będę też rozbierał boczku żeby to sprawdzić.

Pozdrawiam
__________________
Pozdrawiam wszystkich - Masiek

Montaż świateł dziennych / Montaż haka / Montaż CB w popielniczce - posty 5 i 6
Masiek79 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-04-2013, 23:23   #4
wiech54k
ford::amateur
 
Imię: Wiesław
Zarejestrowany: 22-07-2012
Model: fORD FOCUS II
Silnik: 1,6 tdci
Rocznik: 2006
Postów: 3
Domyślnie Odp: [Focus MK2] Hak holowniczy - montaż

Właśnie przybieram się do montażu haka i zachodziłem w głowę jak zdemontować zderzak. A tu wszystko jak na talerzu.
Podziękowania, pozdrawiam - wiech54k
wiech54k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-09-2013, 09:55   #5
wot
ford::amateur
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 27-07-2013
Model: Focus MK2
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 4
Domyślnie Odp: [Focus MK2] Hak holowniczy - montaż

Witam, poradnik rzeczywiście przydatny, ale utknąłem w pewnym miejscu...Mianowiecie, gdzie można się podłączyć z instalacją elektryczną w samochodzie z 2005 a więc bez modułu? Niestety otrzymałem krótki przewód do gniazda, i nie za bardzo wiem gdzie go wpiąć...
Czy jest jakaś specjalna kostka dostarczona/wyprowadzona przez producenta, czy trzeba rozcinać wszytkie przewody i łączyć je.
Będę wdzięczny za wskazanie miejsca poszukiwań lub opis gdzie podłączyć przewody.
wot jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-09-2013, 10:14   #6
Masiek79
ford::beginner
 
Avatar Masiek79
 
Imię: Masiek
Zarejestrowany: 31-10-2011
Skąd: Podlasie
Model: Ford Focus II
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 22
Domyślnie Odp: [Focus MK2] Hak holowniczy - montaż

Witaj.
Hej.

W pierwszym poście masz opis kolorów przewodów lampy lewej. Rozbierz sobie lewy boczek w bagażniku - tamtędy idą przewody do lampy. W punkcie 3-im też to pisałem, że podłączałem się właśnie tam - sprawdziłem która to wiązka idzie do lampy, który kolor przewodu odpowiada za które światło i wpinałem się bezpośrednio w przewody szybkozłączkami. Te szybkozłączki kosztują grosze a mają to do siebie, że nie musisz ciąć żadnych kabli w instalacji w aucie - wkładasz końcówkę odpowiedniego przewodu z haka i całość zaciskasz na odpowiednik przewodzie w aucie a szybkozłączka "wbija" się weń i podłączenie jest gotowe.

Niestety nie ma oddzielnej złączki do haka w tym aucie i to jedyne wyjście. Ale banalnie proste.

Tak wygląda szybkozłączka: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jeśli masz za krótkie przewody z haka i nie sięgną nawet do miejsca z lewej strony pod boczkiem (ale w to wątpię - wystarczy puścić przewody przez jakikolwiek otwór od dołu przy zapasówce, są gumowe zaślepki) to wtedy zostaje przedłużenie przewodów, ale sposób podłączenia do auta i tak zostaje ten sam.

Powodzenia ;-)
__________________
Pozdrawiam wszystkich - Masiek

Montaż świateł dziennych / Montaż haka / Montaż CB w popielniczce - posty 5 i 6

Ostatnio edytowane przez Masiek79 ; 20-09-2013 o 10:21
Masiek79 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-08-2014, 10:13   #7
zet.ka
ford::amateur
 
Imię: z
Zarejestrowany: 24-07-2014
Skąd: r
Model: focus mk2
Silnik: 1,6
Rocznik: 2011
Postów: 1
Domyślnie Odp: [Focus MK2] Hak holowniczy - montaż

Witam kolegów!
Siedzę już 3 dzień na internecie i nie mogę rozwikłać problemu czy focus II hatchbak 1,6 prod. marzec 2011 (koniec produkcji) potrzebuje do montażu haka holowniczego moduł czy wystarczy wiązka uniwersalna? Sprzedawcy na alledrogo oraz miejscowy instalator udzielają omijających lub sprzecznych odpowiedzi. Na pewno ktoś z tego forum temat przerabiał na "własnej skórze" i jest mi w stanie doradzić za co bardzo dziękuję!Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Bump:
Cytat:
Napisał zet.ka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam kolegów!
Siedzę już 3 dzień na internecie i nie mogę rozwikłać problemu czy focus II hatchbak 1,6 prod. marzec 2011 (koniec produkcji) potrzebuje do montażu haka holowniczego moduł czy wystarczy wiązka uniwersalna? Sprzedawcy na alledrogo oraz miejscowy instalator udzielają omijających lub sprzecznych odpowiedzi. Na pewno ktoś z tego forum temat przerabiał na "własnej skórze" i jest mi w stanie doradzić za co bardzo dziękuję!Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dodam jeszcze dodatkowe dane pojazdu z dokumentów jakie otrzymałem:
Marka - ford
Typ - DA3
Wariant - SHDC1P
Wersja - 5ABCLE
Oznaczenie handlowe - Focus
Kategoria pojazdu - M1/osobowy
zet.ka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-10-2014, 15:35   #8
seemoore
ford::beginner
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 07-10-2012
Skąd: Lipka
Model: Focus
Silnik: 1,6 16V DURATEC
Rocznik: 2006
Postów: 24
Domyślnie Odp: [Focus MK2] Hak holowniczy - montaż

Witam,

Jestem świeżo po montażu haka holowniczego. Zostało mi tylko jeszcze wpięcie się w wiązkę przy światłach (mam focusa mk2 2006 sedan).

Kolorystyka/kolejność przwodów z powyższego opisu jest nieco inna, dlatego mam pewne wątpliwości.
Czy ktoś jest w stanie podać, jakie są (po kolei) te złącza/kabelki przy lampie (wychodzodzące, albo raczej wchodzące do kostki). Od góry do dołu najlepiej.

Poniżej fotki kostki lewej (pierwsze dwa zdjęcia) i prawej (trzecie zdjęcie).

Z góry dziękuję za pomoc.

Gdyby się nikt z Was nie odezwał, sam zlokalizuję to miernikiem, ale wolał bym zaoszczędzić sobi eszukania tego przyrządu po przeprowadzce. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrawiam
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg lewa.jpg (85.7 KB, 623 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg lewa2.jpg (86.6 KB, 472 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg prawa.jpg (87.7 KB, 457 wyświetleń)
seemoore jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-10-2014, 14:16   #9
krzemas
ford::amateur
 
Avatar krzemas
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 27-10-2012
Skąd: Bydgoszcz
Model: Focus mk3
Silnik: 1,6
Rocznik: 2011
Postów: 5
Domyślnie Odp: [Focus MK2] Hak holowniczy - montaż

Witam.

Temat jest już dość stary, ale podepnę się do tematu.

Kupiłem Focusa kombi, 2009/2010, wiązka, oraz hak zamontowano w autoryzowanym serwisie Forda w Niemczech,tak wynika z dokumentów,( zamówione auto u dealera z montażem haka). Gniazdo jest 13 pinowe, kupiłem przejściówkę 13/7 i niestety lampy w przyczepce mówiąc oględnie szaleja, włączam prawy, czy lewy kierunkowskaz, włączają się awaryjne w przyczepce, w aucie wszystko ok, światła mijania działają poprawnie, ale gdy tylko włącze kierunkowskazy, to przebijają wraz ze stopem. Masa poprawna, sprawdzona miernikiem.

Dodam również, że przyczepka ma lampy led. Nie dało mi to spokoju, poprosiłem kolegę, by podjechał swoim autem z gniazdem 7 pinowym i ku mojemu zaskoczeniu, lampy w drugim aucie i przyczepce działają normalnie, czyt. poprawnie.
Co to może być?

Czy jest możliwość zamiany gniazda 13 pin, na 7?
krzemas jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-12-2014, 18:37   #10
ajax1973
ford::amateur
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 22-12-2014
Skąd: Den Helder
Model: ford Fiesta
Silnik: 1.0
Rocznik: 2016
Postów: 4
Domyślnie Odp: [Focus MK2] Hak holowniczy - montaż

Witaj czy do mk2 z 2008 3-dzwiowego montaz bedzie taki sam
z gory dziekuje za odpowiedz pozdrawiam
ajax1973 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:07.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.