Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-04-2019, 13:19   #1
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Exclamation układ smarowania silnika , czerwona kontrolka oleju...

Witajcie. Wiem, że podobne tematy już były. Ale dziś dosięgnął mnie ten pech i bardzo was proszę o pomoc, gdzie nakierować mechanika by szukał usterki.
Pacjent to Focus mk1 TDDi 90KM, 2004, przebieg już pokaźny - 315tys km. Wszystko pięknie pracowało, olej 5w30 Valvoline Max Life, stan oleju w normie. Dziś zajechałem pod sklep i zaświeciła się czerwona kontrolka oleju. Świeci się na biegu jałowym, po dodawaniu gazu zaczyna gasnąć im większe obroty. Na średnich obrotach kontrolka dosłownie mruga - raz gaśnie a raz się zapala w szybkim tempie. Miałem 1km do mechanika więc delikatnie dojechałem i zostawiłem mu auto. Ma sprawdzić ciśnienie oleju. Czujnik z tego wynika że jest ok, a problemem jest chyba brak ciśnienia na biegu jałowym. Gdzie ewentualnie zacząć szukać przyczyny?? Pompa oleju? Panewki? Filtr oleju (zawsze zakładam oryginalny). Smok i sławne kolanko olejowe pod miską (choć podobno w polifcie już to poprawili). Dodam tylko że nigdzie nie uderzyłem miską olejową (wiem że smok jest blisko denka), a sam silnik pracuje ładnie i nic a nic się nie tłucze (był osłuchiwany przez mechanika). Pomocy...


Ostatnio edytowane przez zmulim ; 11-04-2019 o 20:11
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2019, 14:12   #2
ministerq
ford::professional
 
Avatar ministerq
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 22-06-2008
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Model: Ford fiesta mk4, mondeo mk4
Silnik: 1.8MTDI/170KM 2.0TDCI/140KM
Rocznik: 1998/2010
Postów: 1,771
Domyślnie Odp: Poważny problem z układem smarowania, czerwona kontrolka oleju...

Pompa olejowa na 99%. Osobiście spotkałem się z dwoma silnikami 1.8tddi/tdci zabitymi przez złamaną krzywkę pompy, i związany z tym praktyczny brak ciśnienia oleju.
__________________
"Diesel jak każdy, musi puścić porządnego bąka żeby się cieszyć zdrowiem. "
ministerq jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2019, 14:51   #3
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Odp: Poważny problem z układem smarowania, czerwona kontrolka oleju...

Czyli jest szansa to uratować? Wymiana pompy powinna załatwić sprawę? Zajechałem paradoksalnie pod sklep motoryzacyjny i tam zapaliła mi się ta lampka. Wróciłem ostrożnie około 1-1,5km prosto na warsztat. Mechanik powinien pewnie sprawdzić miskę olejową i panewki?
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2019, 19:38   #4
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Odp: Poważny problem z układem smarowania, czerwona kontrolka oleju...

Nikt nic? Nie chciałbym zamawiać w ciemno pompy. Od czego zacząć, co mechanik ma sprawdzić? Kupno i demontaż pompy to chyba ściąganie paska rozrządu, demontaż koła pasowego wału, koła pasowego pompy, kupno nowego uszczelniacza. I co dalej?
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2019, 19:50   #5
Jaryska
ford::professional
 
Imię: ADAM
Zarejestrowany: 16-05-2018
Skąd: OTWOCK
Model: Mondeo MK3
Silnik: 1,8 cm3 DURATEC HE
Rocznik: 2003
Postów: 1,453
Domyślnie Odp: Poważny problem z układem smarowania, czerwona kontrolka oleju...

Mechanik powinien zacząć od zmierzenia cisnienia oleju manometrem mechanicznym.Jeżeli
cisnienie na wolnych obrotach 0, lub 0,3 atm, to wtedy zdejmować miskę.
Pompa olejowa pewnie jest na wale korbowym z przodu, i aby sie do niej dostac, wszystko co pisałes trzeba zwalic.

Dziwne, że na świecącej kontrolce nie zauważyłes że silnik inaczej pracuje, głośniej, bo nie uszczelnia olej luzów.

Może być również przyczyna elektryczna, może przetarł sie kabelek od czujnika, dotyka do masy, i wtedy albo mruga albo świeci sie na stałe.

Pomiar ciśnienia oleju prawdę powie.
Prawidłowe na ciepłym silniku nie nizsze niż 0,9 atm. Na średnich obrotach 1200 cisnienie minimum 1,5 atm, może być wiecej.
Jaryska jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2019, 20:06   #6
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Odp: Poważny problem z układem smarowania, czerwona kontrolka oleju...

Właśnie sprawdzaliśmy pracę silnika z mechanikiem i na prawdę żadnych niepokojących dźwięków nie było. Jak zawsze sobie ładnie cykał tak cykał. Czujnik oleju i wtyczkę sprawdzaliśmy i wygląda ok, ale tak jak pisałem, na jałowym świeci, a jak dodam gazu - gaśnie. Więc chyba elektrycznie jest ok. Chociaż po nocy na dachu miałem ślady kuny... Ale nie sądzę by to było to. W pewnym zakresie obrotów wskazówka oleju dosłownie dostaje fioła, a po zwiększeniu obrotów gaśnie. Pompa jest przy łańcuchu, także kopania dość sporo o ile to faktycznie ona a nie te nieszczęsne panewki... Choć dbam o motor i nigdy dalej niż 10tys wymiana i olej tez nie byle jaki...
Zastanawiam się jeszcze bo czytałem trochę postów, że często problemem bywają jakieś rurki od smoka do pompy i w drugą stronę... Da się do tego dostać i sprawdzić bez zrzucania kartera??

Ostatnio edytowane przez zmulim ; 09-04-2019 o 21:11
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2019, 21:20   #7
ministerq
ford::professional
 
Avatar ministerq
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 22-06-2008
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Model: Ford fiesta mk4, mondeo mk4
Silnik: 1.8MTDI/170KM 2.0TDCI/140KM
Rocznik: 1998/2010
Postów: 1,771
Domyślnie Odp: układem smarowania silnika , czerwona kontrolka oleju...

Smok i te rurki o których piszesz widać po zwaleniu misy stalowej.
Do panewek praktycznie nie da się w miarę wygodnie dostać bez wyciągania silnika. Bo trzeba wyjąć skrzynię, żeby zdemontować półblok (karter). A jak już skrzynia jest wyciągnięta, i silnik praktycznie wisi na jednej łapie, to już nie ma się co szczypać przy takim dostępie do wszystkiego...
__________________
"Diesel jak każdy, musi puścić porządnego bąka żeby się cieszyć zdrowiem. "
ministerq jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2019, 22:00   #8
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Odp: układem smarowania silnika , czerwona kontrolka oleju...

Czyli pompa oleju i rurki smoka ogarniemy z mechanikiem bez większej demolki. Jedynie będę pewnie musiał nabyć pompę (z pierburga ma w zestawie uszczelkę i uszczelniacz wału), nowy rozrząd i uszczelniacz na pompę wtryskową. Może by od tego zacząć, bo dostęp do kartera to tak jak piszesz, totalna demolka i w sumie chyba lepiej byłoby wyjąc silnik... Tam jest jeszcze ten nieszczęsny uszczelniacz wału co się trzyma i na głowicy i na karterze. Wciąż po cichu liczę że to nie panewki. A jest tam takie coś jak zaworek ciśnienia oleju? On jest na pompie oleju?
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2019, 05:45   #9
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: układem smarowania silnika , czerwona kontrolka oleju...

zanim rozkopiesz pół silnika sprawdź to ciśnienie oleju to jest podstawa
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2019, 06:57   #10
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,590
Domyślnie Odp: układem smarowania silnika , czerwona kontrolka oleju...

Dziś mechanik ma mi to ogarnąć, wczoraj już nie zdążył.
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:50.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.