Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-04-2019, 11:24   #1
pacuro
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2017
Skąd: Opole
Model: Focus mk3
Silnik: 1.6 TDCI 115KM
Rocznik: 2014
Postów: 38
Domyślnie Błąd przepływomierza

Przy deptaniu do 3000-3500 rpm albo przy długim hamowaniu silnikiem (np. dojeżdżanie do skrzyżowania) wyskakuje błąd przepływomierza. Tryb awaryjny, silnik nie ciągnie.

KOD: P00BC:00-26 Zakres/jakość sygnału w obwodzie A przepływomierza masowego lub objętościowego powietrza - zbyt mały przepływ powietrza

Filtr powietrza ma kilka tys. km. Obudowa filtra i rura dolotowa zmontowane poprawnie. Spalanie poprawne - średnio z komputera 5,5L w trybie mieszanym. Temperatura silnika średnio 78 C. Nie za nisko?
Na test podmieniłem przepływomierz na inną sztukę i kiedy już myślałem, że jest ok (butowanie i hamowanie silnikiem go nie rusza) to w zabudowanym 50 kmh @ 1700 rpm wyskoczył mi błąd.

KOD: P00BC:00-A7 Zakres/jakość sygnału w obwodzie A przepływomierza ...
KOD: P0104:00-24 Usterka sporadyczna w obwodzie przepływomierza

Zauważyłem, że na tym pierwszym przepływomierzu egr otwiera się do ~17%, natomiast na tym drugim nie złapałem odczytu egr innego niż 0%.

Od czego zacząć?
Wiem, że było już klika tematów. Jednak odpowiedzi w nich nie podsuwają mi rozwiązania.
Z góry dzięki za pomoc.

pacuro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-04-2019, 08:13   #2
pacuro
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2017
Skąd: Opole
Model: Focus mk3
Silnik: 1.6 TDCI 115KM
Rocznik: 2014
Postów: 38
Domyślnie Odp: Błąd przepływomierza

Polując na błędy przepływomierza, zanotowałem, że zawór egr otwiera się nie więcej niż ~15%. Wykręciłem go, przeczyściłem i zamontowalem na swoje miejsce. Moim zdaniem nie był zapieczony. Zrobiłem adaptację Forscanem. Silnik klekotał kilka sekund i wrócił do normalnej pracy. Gdy już myślałem, że wszystko naprawione, to przy zjeździe z wiaduktu puszczając gaz znowu wyskoczył błąd przepływomierza. Co dalej sprawdzać?
Czy ktoś może mi powiedzieć/potwierdzić ile % otwiera się/powinien otwierać się zawór egr na jałowym w 1.6 8v tdci?
pacuro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-05-2019, 16:48   #3
pacuro
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2017
Skąd: Opole
Model: Focus mk3
Silnik: 1.6 TDCI 115KM
Rocznik: 2014
Postów: 38
Domyślnie Odp: Błąd przepływomierza

Po czyszczeniu i adaptacji zaworu egr, zanotowałem dużo większe wartości otwarcia. Nawet 50%. Zapieczony nie był.
Przechodzenie w tryb awaryjny jednak nie ustąpiło. Przy zjeżdżaniu z testowego wiaduktu znowu to samo. Szukając dalej zauważyłem, że przepustnica pozostaje cały czas w tej samej pozycji - 87,45% i 0,64V. Rozumiem, że to silnik doładowany, mimo to przepustnica powinna pracować. Czy ktoś z 1.6 tdci 115km może sprawdzić u siebie wartości przepustnicy podczas jazdy?
pacuro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-05-2019, 08:25   #4
pacuro
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2017
Skąd: Opole
Model: Focus mk3
Silnik: 1.6 TDCI 115KM
Rocznik: 2014
Postów: 38
Domyślnie Odp: Błąd przepływomierza

Przepustnica sprawdzona - działa tylko jako klapa gasząca. Ładnie zamyka się przy wyłączeniu silnika.
Teraz kolej na MAP. Przy hamowaniu silnikiem żądane ciśnienie w kolektorze dolotowym to 100 kPA, natomiast MAP pokazuje 110 kPA. Siłownik turbiny ma wtedy 100%, gdzie przy jeździe ze stałą prędkością 87,45% a przy pałowaniu nawet do 50%. Przy gazowaniu MAP pokazuje przez większość czasu ciśnienie większe niż żądane. Czy to już oznaka usterki czujnika?
Gdzie on siedzi w 1.6 TDCI 115KM? Czy warto go czyścić czy od razu wymienić na nowy?
pacuro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-05-2019, 21:38   #5
pacuro
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2017
Skąd: Opole
Model: Focus mk3
Silnik: 1.6 TDCI 115KM
Rocznik: 2014
Postów: 38
Domyślnie Odp: Błąd przepływomierza

Czujnik MAP podmieniony na nowy. Fabryczny był "w oleju" ale jak widać dla niego to normalne warunki pracy i odczytywał poprawnie. Z nowym ciśnienie w dolocie nadal 110 vs żądane 100 kPa przy hamowaniu silnikiem. Przy zwyczajnej jeździe też większe. Więc poprzednie odczyty były poprawne.
Czego szukać dalej? Wykluczyłem już wielką czwórkę (maf, map, egr, przepustnica).
Czy na całym forum na prawdę nikt nie potrafi odczytać w swoim 1.6 TDCI, żebym mógł porównać ze swoimi ciśnieniami? Prawie 1000 wyświetleń i nikt nie napisze jakie ma ciśnienie przy hamowaniu silnika?
pacuro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-01-2020, 18:10   #6
mimo1975
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 01-05-2017
Model: ford focus mk3
Silnik: 1.6 tdci
Rocznik: 2011
Postów: 18
Domyślnie Odp: Błąd przepływomierza

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
mimo1975 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-01-2020, 22:39   #7
krystianen
FCP member
 
Avatar krystianen
 
Imię: Krystian
Zarejestrowany: 30-04-2013
Skąd: Poznań - Swarzędz
Model: Ford FOCUS MK3
Silnik: 2.0 TDCi 163KM - POWERSHIFT
Rocznik: 2013
Postów: 664
Domyślnie Odp: Błąd przepływomierza

Cytat:
Napisał mimo1975 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
nie bardzo rozumiem co ten film wnosci.

Cytat:
Napisał pacuro Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czego szukać dalej? Wykluczyłem już wielką czwórkę (maf, map, egr, przepustnica).
znalazles winowajce?
__________________
Fordplus.pl
IDS | GFDRS | UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
////// ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP //////

609 535 500 | krystian@fordplus.pl
krystianen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2020, 13:51   #8
pacuro
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2017
Skąd: Opole
Model: Focus mk3
Silnik: 1.6 TDCI 115KM
Rocznik: 2014
Postów: 38
Domyślnie Odp: Błąd przepływomierza

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Dzięki za odpowiedź. Odczyty z MAP są, jednak na Twoich logach brakuje mi jednej rzeczy - żądane ciśnienie w dolocie. Dopiero wtedy wiadomo czy przeładowuje, czy niedoładowuje.
@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Trochę czasu minęło. Niestety problem nadal występuje. W wakacje wymieniłem zawór N75 na nowy, bo stary ewidentnie nie odbijał. Gdy myślałem, że wszystko jest dobrze, to przyspieszając ponad 3500 rpm złapałem Aw.Sil. Łapy opadły.
Co ciekawe kiedy jest ciepło (wiosna, lato, jesień), to wprowadzenie silnika w tryb awaryjny jest bardzo trudne. Najczęściej zapala się MIL, najczęściej na jałowym biegu (korki w mieście, czekanie na skrzyżowaniu) i od razu widać chmurę dymu przy przyspieszaniu. Często też MIL się nie zapala, brakuje mocy i kopci - wtedy w błędach świeci przepływomierz.
Natomiast gdy jest zimno na dworze (poniżej +10C), to MIL nie włączył się przez 2 miesiące, natomiast Awaria Silnika bez problemu przy hamowaniu silnikiem albo przy pałowaniu.
W lecie robiłem rozrząd. Mechy wzięli focusa na rolkę i zauważyli, że w momencie Awarii Silnika, zamraża się ramka ... czujnika temperatury zewnętrznej. Temperatura otoczenia +30C, a zamrożona ramka to -4C. Niestety usterki nie znaleźli. Mam teorię dotyczącą wadliwego czujnika temperatury zewnętrznej w lewym lusterku. Może jakoś wpływa na pracę czujników. Może to wariactwo, jednak brak innych pomysłów. Namierzę na aukcji używany czujnik i podmienię. Dodatkowo mechy powiedzieli, że ten turbina w tym silniku nie powinna ładować więcej niż 1,2 atm. Prawda to?

Jeszcze jedna sprawa - nie widzę bym wcześniej pisał - odkąd szukam usterki, to nie występuje u mnie "rozładowanie" turbiny przy puszczaniu gazu. Charakterystyczny ruch sztangi w górę na ok. 1 sekundę. Sztanga bez problemu daje się wciągnąć do końca ustami przez rurkę. Po odłączeniu podciśnienia od gruszki, turbina nie ładuje. Wygląda na to, że kierowniczki łopatek turbiny pracują w całym zakresie.
Jest tak jak na tym filmie z C4 - sztanga się nie wysuwa i słychać takie delikatne czknięcie po zjechaniu obrotów.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Jakieś pomysły?
Powinno być tak:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Może gruszka do wymiany bo membrana się rozciągnęła?

Auto nadal pali poprawnie (średnio 5,5L w trybie 80/20 miasto/szosa). Gdy nie wpadnie w Awarię Silnika czy MIL, to ma pełną moc i nie kopci/nie śmierdzi niedopalonym olejem.

Ostatnio edytowane przez pacuro ; 17-01-2020 o 14:16
pacuro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-07-2020, 18:00   #9
mkk1
ford::average
 
Zarejestrowany: 18-12-2011
Skąd: Krk
Model: mk4
Silnik: 2,0 195@405 , Heko power :)
Rocznik: 2011
Postów: 165
Domyślnie Odp: Błąd przepływomierza

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , udało siędojść co i jak ? Też mnie dopadł P00BC
mkk1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-09-2020, 20:41   #10
Pepe28
ford::amateur
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 10-09-2020
Skąd: Pszczyna
Model: Ford
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2014
Postów: 3
Domyślnie Odp: Błąd przepływomierza

Witam.

Czy ktoś już uporał się z błędem P00BC? Bład ("natychmiast serwis, awaria silnika")wyskakuje zazwyczaj przy redukowaniu prędkości na tempomacie ze 120 do 100. Samochód wpada w tryb awaryjny i traci większość mocy. Po ponownym zapaleniu silnika błąd na jakiś czas znika. Dzisiaj wymieniłem przepływomierz na nowy. Nic to nie pomogło. H E L P panowie!

Proszę o pomoc!

Ostatnio edytowane przez Pepe28 ; 10-09-2020 o 20:46
Pepe28 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:21.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.