Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Sprzęt Audio/CB/GPS
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-05-2022, 21:47   #1
ZbychoBikerider
ford::amateur
 
Imię: Zibi
Zarejestrowany: 14-05-2022
Skąd: Oslomabad
Model: S-max
Silnik: 2l diesel
Rocznik: 2012
Postów: 5
Domyślnie Upgrade centralnego głośnika (PremiumSound)

Witam Szanownych! To mój pierwszy post.

Chcę poprawić brzmienie centralnego głośnika, tego w podszybiu. (Żeby grał choć trochę jak ten w V70)

Niedawno zrobiłem upgrade fabrycznych "ćwierkaczy" (nie lubię słowa 'gwizdek' bo chodzi właśnie o to, żeby nie gwizdało a grało, prawda?). Do JBL.
Szczęka mi opadła i dotąd nie mogę jej pozbierać...
Ogólnie z systemu jestem teraz bardzo zadowolony. Do pełni szczęścia brakuje mi jednej rzeczy: ten środkowy głośnik w podszybiu jest teraz tak słaby, że zupełnie znikł.
Wiem, że jest tam miejsce na jeden "ćwierkacz" i na jeden okrągły, prawdopodobnie 10 cm -- chcę tam wsadzić coś co poprawi średnicę, ociepli wokale, solówki saksofonowe itp. Kilka pytań mi się rzuca:

Tylko jak się tam dostać? Czy można otworzyć sam grill (jak dokładnie?) czy trzeba demontować całą deskę (tak jak drzwi)?

Czy można jakoś zmienić poziom tego piątego kanału? Jakaś ingerencja w ustawienia DSP? Czy on ma dedykowany kanał wzmacniacza, czy jakaś kombinacja z wyjść przodów?

No i taki detal -- głośniki samochodowe są zwykle sprzedawane parami... Skąd wziąć po jednej sztuce, jakiś pomysł?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Ford_premium_sound_system.jpg (93.9 KB, 55 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Ford MK4 Navigation with built in climate controls.jpg (29.7 KB, 56 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Screenshot at 2022-05-14 16-05-00.jpg (21.4 KB, 73 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez ZbychoBikerider ; 15-05-2022 o 21:50
ZbychoBikerider jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-05-2022, 08:59   #2
franciszekmg
ford::average
 
Imię: Franciszek
Zarejestrowany: 08-04-2014
Skąd: Przemyśl
Model: S-Max, Platinium X
Silnik: 2.0 TDCI, DW10C
Rocznik: 11.2010
Postów: 132
Domyślnie Odp: Upgrade centralnego głośnika (PremiumSound)

Jest osobne wyjście z radia do środkowego głośnika.
Skrajne piny w białej wtyczce w wersji z 9 głośnikami. Wtyczka do środkowego głośnika jest za licznikiem.
Masz już środkowy głośnik? - lub schowek, czy masz wersję PSS, ze zdjęć nic nie wynika co masz. Jakie radio?
PSS ma osobny wzmacniacz i środkowy jest do niego podpięty jak i pozostałe głośniki.
Kratkę normalnie wyciągasz podważając ją i później ramka z głośnikami (głośnikiem siedzi na 3 wkrętach).

Ostatnio edytowane przez franciszekmg ; 16-05-2022 o 09:06
franciszekmg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-05-2022, 09:09   #3
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,471
Domyślnie Odp: Upgrade centralnego głośnika (PremiumSound)

Cytat:
Napisał franciszekmg Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Masz już środkowy głośnik? -
Przecież wyjaśnił
Cytat:
Napisał ZbychoBikerider Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ten środkowy głośnik w podszybiu jest teraz tak słaby, że zupełnie znikł.

Co do demontażu, to nawet na zdjęciach widać gdzie są zatrzaski osłony.
Antej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-05-2022, 21:56   #4
ZbychoBikerider
ford::amateur
 
Imię: Zibi
Zarejestrowany: 14-05-2022
Skąd: Oslomabad
Model: S-max
Silnik: 2l diesel
Rocznik: 2012
Postów: 5
Domyślnie Odp: Upgrade centralnego głośnika (PremiumSound)

Bardzo Panom dziękuję! Obie odpowiedzi bardzo mi pomogły, czy to bezpośrednio, czy to naprowadzając.

Jeśli coś było niejasne to przepraszam, już uściślam:
Tak, w tym aucie jest już środkowy głośnik, jak również "sub" pod tyłkiem.

Po upgradowaniu wysokotonowych po bokach (tylko z przodu) całość gra naprawdę zadowalająco. Niskie nie powalają, ale są zdyscyplinowane i zbalansowane, wiec zostawiam.
Od lat jeżdżę do pracy swoim czołgiem V70 i tam jest piąty głośnik w podszybiu. Jestem starej daty, zawsze uważałem że "prawdziwe" jest tylko stereo 2 kanałowe. Cóż, przekonałem się na własne uszy, że najważniejszym głośnikiem w zestawie jest właśnie ten środkowy! Oczywiście u Volvo cala magie robi Dolby Pro Logic. Ale wzmacniacz ma możliwość regulacji, i u mnie poziom tego piątego głośnika jest wyraźnie podbity. Nie powiem dokładnie o ile, bo wiele lat temu to nastawiłem i nigdy tam nie zaglądam.
A po południu i w weekendy robię za kierowce u żony w Szmaksie. Od początku raziła mnie beznadziejna góra, jak przez koc, a podkręcona raziła po uszach...

Teraz kiedy wysoko tonowe na bokach graja tak przepięknie, strasznie brakuje mi środka.
Dzisiaj nawet zrobiłem taki eksperyment: zasłaniałem poszczególne głośniczki ciuchami z torby. Zasłonięcie środkowego nic nie robi, on jakby nie istniał.
Dopiero jak zasłonię oba boczne JBLe to ten środek daje się usłyszeć, ale ładny nie jest wcale. Tam jest jeden wysokotonowy, identyczny jak te po bokach, a więc beznadzieja. Jak z gazety zrobiłem ekran odbijający wysokie w moja stronę to owszem, coś tam jest, ale śladowo.

-- Skoro ten środkowy głośnik PremiumSound w Szmaksie ma oddzielny kanał we wzmacniaczu, czy da się jakoś podregulować poziom ?

Jeszcze raz dziękuję! mam już parę pomysłów. Jak coś z tego wyjdzie to dam znać.

Ostatnio edytowane przez ZbychoBikerider ; 16-05-2022 o 22:07
ZbychoBikerider jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-05-2022, 08:50   #5
franciszekmg
ford::average
 
Imię: Franciszek
Zarejestrowany: 08-04-2014
Skąd: Przemyśl
Model: S-Max, Platinium X
Silnik: 2.0 TDCI, DW10C
Rocznik: 11.2010
Postów: 132
Domyślnie Odp: Upgrade centralnego głośnika (PremiumSound)

Jakie masz radio?
Masz wzmacniacz czyli PSS zamiast schowka z lewej strony kierownicy przy kolanie (lewym)?
Jeśli masz wzmacniacz to na desce masz 2 głośniki i grają wyraźnie głośniej niż tylko jeden głośnik w wersji 9 głośników, natomiast nie wiem jak głośno gra w wersji sony audiophile taką masz wersję nagłośnienia?
franciszekmg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-05-2022, 08:56   #6
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,471
Domyślnie Odp: Upgrade centralnego głośnika (PremiumSound)

Cytat:
Napisał franciszekmg Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
sony audiophile taką masz wersję nagłośnienia
znów niepotrzebnie mieszasz.

Na zdjeciu widać ze to MCA anie sony.
Zdjecie co prawda z Mdo ale zasada ta sama.
Antej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-05-2022, 12:26   #7
ZbychoBikerider
ford::amateur
 
Imię: Zibi
Zarejestrowany: 14-05-2022
Skąd: Oslomabad
Model: S-max
Silnik: 2l diesel
Rocznik: 2012
Postów: 5
Domyślnie Odp: Upgrade centralnego głośnika (PremiumSound)

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie!

Jakie radio, nie mam pojęcia. W samochodzie staram chcę słuchać muzyki, nie sprzętu. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Tym razem zamieszczam zdjęcia z natury, nie znalezione na góglownicy.
Po lewej faktycznie jest wzmacniacz. BTW, to złącze powyżej, to ma związek z audio, czy coś do diagnostyki, albo jeszcze inne?
Jak zaświeciłem latarką na grill głośników w drzwiach, dawały takie koncentryczne odblaski. Membrany nie są z papieru na pewno, to jakiś plastik. Miałem kiedyś, kupione w '88 kolumny Infinity i tam membrany niskotonowych były tez z czegoś takiego, takie pół/przezroczyste. W tamtych kolumnach byłem zachwycony basem, i tu też mi odpowiada, szybki i kontrolowany. Jeśli już bym coś chciał poprawić w dołach to... rezonansy! Jak przedmuc***ę system sinusoidami to pojawiają się drgania w najrozmaitszych miejscach, wcale nie tylko w drzwiach, wszędzie, nawet w bagażniku. Ale na zabawę w tłumienie teraz nie mam czasu, może póżniej, latem.
Głośności mi absolutnie nie brakuje; zwykle nie przekraczam 15 w skali do 30. Więc wymiany radia nie biorę pod uwagę.

Jedyny powód, że zabrałem się za dłubanie, to potrzeba poprawienia odtwarzania detali, i ogólnie barwy, czy raczej "tembru" brzmienia.
BTW, mam przekonanie graniczące z pewnością, że piękne brzmienie tych wysokotonowych JBL to nie tylko zasługa ich pasma przenoszenia, ale również fizycznej lokalizacji, ich obudowy. Jak się przyjrzycie fotce, widać w środku taką pomarańczową poświatę -- to jest sama membrana! Dzięki lekkiemu pochyleniu można poprowadzić bezpośrednio linię prostą od membrany do ucha. Te oryginalne nie tylko że same grały beznadziejnie (robiłem porównania na biurku!) to jeszcze były schowane pod poziomem deski i sypały prosto do góry, gdzieś na szybę.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg jakie_to_radio.jpg (96.4 KB, 45 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg wzmak_szmaks.jpg (96.9 KB, 41 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg JBL_dash.jpg (94.6 KB, 44 wyświetleń)
ZbychoBikerider jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-05-2022, 21:08   #8
franciszekmg
ford::average
 
Imię: Franciszek
Zarejestrowany: 08-04-2014
Skąd: Przemyśl
Model: S-Max, Platinium X
Silnik: 2.0 TDCI, DW10C
Rocznik: 11.2010
Postów: 132
Domyślnie Odp: Upgrade centralnego głośnika (PremiumSound)

Jak chcesz aby środek głośniej zagrał to musisz wymienić głośniki środkowe, tam jest 8 ohm średniotonowy oraz 4 ohm wysokotonowy połączone równolegle. Wymiana z 8 ohm na 4 ohm. Tylko pamiętaj wzmacniacz ma końcówki mocy ST TDA7563B - 4 kanałowe czyli wzmacniacz jest ogólnie 16 kanałowy gdyż posiada takie 4 końcówki mocy, które rozpoznają jakie masz głośniki 2, 4 ,8 ohm i nie wiem jak się to zachowa. Sam dopasowuje poziom głośności środkowego głośnika do całości. Zresztą ten wzmacniacz ma wiele funkcji nie wykorzystanych. Sam noszę się na razie z myślą o podłączeniu mikrofonu do wzmacniacza aby dopasowywał poziomy głośności do wnętrza jak to jest w audi - ten sam wzmacniacz tam siedzi tylko sygnowany logo BOSE oraz w mercedesie. Jak oglądałem płytkę wyprowadzenia są. Zresztą i tak mamy większą możliwość sterowania dźwiękiem niż np. w wspomnianym audi nie licząc aktywnego poziomowania głośności.
franciszekmg jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-07-2022, 17:33   #9
ZbychoBikerider
ford::amateur
 
Imię: Zibi
Zarejestrowany: 14-05-2022
Skąd: Oslomabad
Model: S-max
Silnik: 2l diesel
Rocznik: 2012
Postów: 5
Domyślnie Odp: Upgrade centralnego głośnika (PremiumSound)

Witam Szanownych po letniej przerwie. Za dwa tygodnie wybieram sie na dluzsza wyprawe samochodem, postanowilem przed wyjazdem dokonczyc projekt.
Nie umialem sobie poradzic z demontarzem grilla... Wiele razy przymierzalem sie i nie szlo. W desperacji, podjechalem do dwoch zakladow zajmujacych sie auto hi-fi, nie chcieli sie podjac. W koncu sie przemoglem... Okazuje sie, ze po prostu trzeba uzyc brutalnej sily! Najbardziej balem sie, zeby nie pogiac tego misternego grilla z dziurkowanej blaszki, ale dopiero po zdemontowaniu, gdy zobaczylem to od spodu, okazalo sie ze moje obawy byly zupelnie bezpodstawne. Jest tak masywnie zabudowany plastikiem, ze pogiecie tego dekla jest prawie niemozliwe.
Jezeli kogos w ogole interesuje temat "Premium Sound System" i sledzi ten watek, sa dwie wiadomosci:
dobra -- wneka pod glosnik to standardowa wneka od schwoka, ktory jest w desce podszybia w kazdym Szmaksie. Jesli ktos kupi taki glosnik centralny to powinien bez trudu zamontowac sie w miejsce schowka.
zla -- ten fabryczny piaty glosnik (zestaw) to kiepski zart. Bardzo slabej jakosci glosniczki i do tego zamontowane w kiepski sposob. Ten okropnie brzmiacy wysokotonowy, (taki sam jak po bokach) , jest zamontowany w takim "kominku" i sieje gdzies do gory, na ten rozbudowany uchwyt lusterka wstecznego. Glosniczek stredniotonowy, podlaczony przez kondensator odcinajacy wszystkie nizsze tony, zaraz obok glosnika jest duza dziura w tej poleczce, tez sieje gdzies na szybe. Nie ma szans, zeby to gralo ladnie.

W tej chwili mam ten caly zestaw na biurku i robie rozne eksperymenty z zamiennikami. Mam zamiar zbudowac nowa poleczke, gdzie dobrej jakosci glosniki beda w innych pozycjach. Glosnik wysokotonowy chce umiescic mniej wiecej tak, jak zielone pudeleczko pastylek na czwartym zdjeciu -- tak, zeby promieniowal bezposrednio w strone uszu sluchajacych! Oryginalna maskownica ma dwa malenkie otworki, nie bedzie to pasowac, wiec chyba zrobie nowa maskownice z materialem takim jakiego uzywa sie na przody kolumn glosnikowych.

Bede mial jedno pytanie dotyczace zwrotnicy tego glosnika/zestawu... zaraz napisze:
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 1.jpg (98.3 KB, 34 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 2.jpg (96.8 KB, 30 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 3.jpg (101.0 KB, 33 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 4pastylki.jpg (99.1 KB, 35 wyświetleń)
ZbychoBikerider jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-07-2022, 21:52   #10
ZbychoBikerider
ford::amateur
 
Imię: Zibi
Zarejestrowany: 14-05-2022
Skąd: Oslomabad
Model: S-max
Silnik: 2l diesel
Rocznik: 2012
Postów: 5
Domyślnie Odp: Upgrade centralnego głośnika (PremiumSound)

Na pewno niejeden z was ma w domu zestaw kina domowego (5.1). Ten centralny glosnik, do dialogow w filmach, do solowek i wokali w muzyce, prawda ze jest najwazniejszy? Nie trzeba wiele, zeby sobie wyobrazic jak by to brzmialo gdyby go postawic na telewizorze i skierowac prosto do gory, gdzies na sufit. Prawda?

A tak wlasnie umieszczony jest oryginalny glosnik wysokotonowy. Robilem rozne eksperymenty. Doswiadczenie wykazalo, ze pozycja tego wysokotonowego robi ogroma roznice, niebo a ziemia.

Ten oryginalny sredniotonowy robi calkiem niezla robote. Sam w sobie ma ladne, cieple brzmienie. Wiec go zostawilem, zmienilem tylko jego pozycje, jest tu zaraz z przodu. W ten sposob tam dalej jest miejsce na wysotonowy skierowany prosto na uszy sluchajacych.
Na razie na tym zdjeciu jest ten oryginalny, tak tylko wlozony, bez mocowania. Ten gwizdek ma okropne brzmienie, musze go zmienic.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 5.jpg (90.3 KB, 42 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez ZbychoBikerider ; 29-07-2022 o 21:54
ZbychoBikerider jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:15.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.