Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 29-08-2022, 11:35   #1
irosz
ford::average
 
Imię: Ireneusz
Zarejestrowany: 07-06-2011
Skąd: Katowice
Model: B-max, Grand C-max
Silnik: 1.0 Pb, 1.6 Pb
Rocznik: 2017, 2011
Postów: 123
Domyślnie Klimatyzacja słaba wydajność 1.6Ti-VCT

Witam,
od miesiąca walczę w grandzie ze słabą wydajnością klimatyzacji. Samochód to Grand C-max 2011 rok 1.6Ti-VCT 105KM klimatyzacja manualna.

Co do tej pory zostało sprawdzone lub wymienione:
- nowa chłodnica klimatyzacji (stara miała mikro nieszczelność i uszkodzone lamelki)
- układ napełniony - 530g czynnika
- sprawdzone ciśnienia robocze: wysokie 15bar, niskie 2,5bara
- wymieniony czujnik ciśnienia klimatyzacji
- klapki w wentylacji sprawne (zmiana ciepło/zimno)

Zaczęło się od włączenia układu klimatyzacji przy upałach 34-35 stopni. Klima nie dawała rady schłodzić wnętrza. Wyszła nieszczelność w układzie i mało czynnika. Wymieniona chłodnica układ szczelny a klima ledwo działa. zaopatrzyłem się w termometr i mierze temp. z nawiewu. Na zewnątrz 30 stopni z nawiewu 23-24 stopnie na czwartym biegu wentylatora. Jak ustawiłem drugi bieg to temperatura spadała nawet do 10-11 stopni. Zauważyłem że nie włącza się drugi bieg wentylatora. Więc żeby sprawdzić czy działa drugi bieg i czy komputer jest wstanie go załączyć wymusiłem drugi bieg temperaturą silnika. Rozgrzałem silnik do 115stopni i wtedy wentylator poszedł na maksymalne obroty i ładnie schłodził do 100 stopni i potem pierwszym biegiem już poniżej 100 stopni. Klimatyzacja nie uruchamia drugiego biegu wentylatora (może nie ma takiej potrzebny).
Nie wiem już gdzie szukać, a nie chce wymieniać części w ciemno Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Z kolejnym już fachowcem od klimy jestem umówiony na 5.09.22 teraz jest na urlopie. Będzie robił diagnostykę całego układu.

Pomocy.


Ostatnio edytowane przez irosz ; 29-08-2022 o 11:42
irosz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-08-2022, 10:04   #2
irosz
ford::average
 
Imię: Ireneusz
Zarejestrowany: 07-06-2011
Skąd: Katowice
Model: B-max, Grand C-max
Silnik: 1.0 Pb, 1.6 Pb
Rocznik: 2017, 2011
Postów: 123
Domyślnie Odp: Klimatyzacja słaba wydajność 1.6Ti-VCT

Byłem dzisiaj u mechanika żeby posprawdzać ciśnienia w układzie klimatyzacji w różnych warunkach pracy. No i takie wyniki:
1. Pracująca klimatyzacja tylko pierwszy bieg wentylatora - 15bar (rurki po chłodnicy gorące, da się utrzymać palcami), wydajność słaba.
2. Wymuszony drugi bieg wentylatora (na krótko) - lekko poniżej 10bar (rurki po chłodnicy letnie, spokojnie trzymam palcami) Wydajność bardzo dobra.
3. Zasłonięta chłodnica klimy kartonem - ciśnienie w układzie 20bar i automatycznie włącza się drugi bieg wentylatora. Rurki po chłodnicy bardzo gorące (nie da się utrzymać palcami) wydajność klimy prawie wcale.
Nie mam już pomysłu co dalej.
irosz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-09-2022, 13:44   #3
irosz
ford::average
 
Imię: Ireneusz
Zarejestrowany: 07-06-2011
Skąd: Katowice
Model: B-max, Grand C-max
Silnik: 1.0 Pb, 1.6 Pb
Rocznik: 2017, 2011
Postów: 123
Domyślnie Odp: Klimatyzacja słaba wydajność 1.6Ti-VCT

Jestem po wizycie u mechanika. Została sprawdzona jeszcze jedna hipoteza, za mało czynnika w układzie. Układ nabity 660g czynnika. Klimatyzacja pracowała normalnie. Ciśnienia w normie. Lepsza wydajność. Temperatura z nawiewów 8-10 stopni. Teraz potrzebuje chociaż jednego dnia upałów żeby sprawdzić układ w ciężkich warunkach. Wentylator lepiej ochładzał. Rurki po chłodnicy mogłem spokojnie utrzymać w rękach. Po weekendzie jadę sprawdzać kolejny raz szczelność układu bo odzyskaliśmy 400g czynnika a było nabite 530g na tej samej maszynie. Pytanie co się stało z pozostałymi 130g. Mechanik mówi że maszyna nie oszukuję. Czas pokaże.
Wiem że c-max nie zachwyca wydajnością klimatyzacji ale to muszę porównać czy tak ma być czy jeszcze muszę walczyć z moją.

Czy znalazłby się ktoś chętny z okolic Katowic, kto posiada c-maxa albo grand c-maxa powyżej 2010 roku spotkać się w celu porównania wydajności układu klimatyzacji?
Zabawa na maksymalnie półgodziny (pomacam rurki z klimy i zrobię pomiar temperatury z nawiewów).
irosz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:58.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.