Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 29-11-2022, 16:43   #1
papkin44
ford::average
 
Zarejestrowany: 08-01-2013
Model: Ford Focus Mk2 Ti-VCT, 115 KM, LPG STAG
Silnik: 1.6 2005r.
Rocznik: 2006
Postów: 185
Domyślnie Silnik nie odpala (zobacz nagranie YT)

Focus 2006 r., silnik 1.6 Duratec Ti-VCT, przystosowany do zasilania LPG.

Pasek rozrządu ostatnio wymieniany w kwietniu 2019, od tej pory przejechałem "aż" 20 000 km.

Pewnego mroźnego poranka, przed wczoraj, samochód nie odpalił, zawsze uruchamiał się "na raz". Podczas eksploatacji nigdy nie doświadczałem spadków mocy, nierównej pracy silnika.

Kilka zaobserwowanych przypadłości podczas jazdy to:
(1) klekot jednego zaworu (konkretnie wydechowego), mam to od 3 lat;
(2) katalizator w rozsypce, co stwierdzono pomiarami, aczkolwiek podczas jazdy kontrolka ostrzegawcza ENGINE zapaliła się ostatnio w lecie tego roku;
(3) od 4 miesięcy zauważyłem, że silnik więcej ciągnie oleju a ja tak mało jeżdżę
(4) Ciemnozielonkawe zabrudzenia w pojemniku płynu chłodzącego.

Filmik prezentuje kilkukrotną próbę "odpalenia". Raz nawet już pochodził... 5 sekund, ale nie na wszystkich cylindrach, przynajmniej takie odniosłem wrażenie.

Zainteresowanych moim przypadkiem proszę o zwrócenie uwagi na różne wskazania kontrolek, a także obrotomierza, podczas prób uruchomienia.

FILM: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Co to może być? Wiem... że najlepiej zaholować do mechanika, ale póki co nie spieszy mi się, bo mam drugi samochód, zresztą może to jakiś trywialny problem (wiem,... nadzieja jest matką...)

papkin44 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-11-2022, 18:37   #2
max-bit
ford::average
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 15-06-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus MK3
Silnik: 1,5 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 81
Domyślnie Odp: Silnik nie odpala (zobacz nagranie YT)

Myślę ze ten silnik to już ma trochę dość ...
Zauważyłeś że coś jest nie tak i jeździłeś dalej to czego się spodziewasz że się sam naprawi ?
Co to możę być a no wszystko ...
Nikt tu nie ma szklanej kuli i za przeproszeniem dalej Januszujesz i liczysz że ktoś ci powie ... klepniej młotkiem w lewe koło to sie naprawi ...
LITOŚCI >...
max-bit jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-11-2022, 18:39   #3
michadr
ford::average
 
Avatar michadr
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 30-07-2022
Skąd: Łódź
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 100 KM
Rocznik: 2006
Postów: 62
Domyślnie Odp: Silnik nie odpala (zobacz nagranie YT)

Miałem identyczne objawy w 1.6 bez zmiennych faz.

Nie chcę straszyć, ale w moim przypadku przy odpalaniu przeskoczył rozrząd, mimo że miał 35 tys od poprzedniej wymiany. Napinacz się poddał z niewiadomych przyczyn.

Z objawów o których piszesz, zwłaszcza po dziwnych osadach w układzie chłodzenia można podejrzewać uszczelkę pod głowicą, co też nie jest super optymistyczną wiadomością.

Jeśli wykluczamy usterkę elektryczną, obstawałbym któreś z powyższych.

Można zastanawiać się nad zmienną fazą, ale wtedy w większości przypadków silnik powinien jednak dać się uruchomić.

Ostatnio edytowane przez michadr ; 29-11-2022 o 18:42
michadr jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-11-2022, 22:27   #4
raf80
ford::beginner
 
Imię: rafał
Zarejestrowany: 18-11-2012
Skąd: Bielsko-Biała
Model: fokus
Silnik: 1.8
Rocznik: 2008
Postów: 24
Domyślnie Odp: Silnik nie odpala (zobacz nagranie YT)

Ja bym zaczął od podpięcia do komp i sprawdzenia czy jakieś błędy wychodzą.
raf80 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2022, 03:03   #5
papkin44
ford::average
 
Zarejestrowany: 08-01-2013
Model: Ford Focus Mk2 Ti-VCT, 115 KM, LPG STAG
Silnik: 1.6 2005r.
Rocznik: 2006
Postów: 185
Domyślnie Odp: Silnik nie odpala (zobacz nagranie YT)

Podczas jednej z prób uruchomienia (nie nagrywanej), w zasadzie tuż po wyłączeniu zapłonu, pojawiła się usterka systemu ESP. Usterka tekstowa a nie kontrolka (taki komunikat, jak np. otwarta przednia klapa czy niski poziom spryskiwaczy).
Cytat:
Napisał michadr Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie chcę straszyć, ale w moim przypadku przy odpalaniu przeskoczył rozrząd, mimo że miał 35 tys od poprzedniej wymiany. Napinacz się poddał z niewiadomych przyczyn.
Przed 20 tyś. km wymieniany był pasek rozrządu i uszczelniacz wałków rozrządu. Obawiam się, że wówczas napinacz nie był wymieniany od 90 tyś. km. To znaczy nie wymieniono "kompletu rozrządu", tylko te dwie powyższe części.
Byłem tego świadom, ale w momencie zakupu drugiego samochodu (to w nim wymieniałem cały komplet rozrządu), doszedłem do wniosku, że Fokus jeszcze trochę pojeździ i sprzedam go tą jesienią. W sumie to używałem go wyłącznie do jazdy po mieście na gazie, więc od tego momentu przebieg mógł wychodzić maks. 250-300 km na miesiąc.

Teoretycznie więc, mogło dojść do przeskoczenia paska.
Odnośnie głowicy - była ona naprawiana w kwietniu 2019 (uszczelka główna, uszczelniacze kolektorów i pokrywy zaworów), a zawory wyregulowano. Wtedy też mechanik wymienił pasek i uszczelniacz wałków rozrządu.
Cytat:
Napisał max-bit Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zauważyłeś że coś jest nie tak i jeździłeś dalej to czego się spodziewasz że się sam naprawi ?
Co to możę być a no wszystko ...
Wczesniej sprawdzałem luzy w zaworach i mechanik po ich zmierzeniu stwierdził, że poza "efektami akustycznymi" spowodowanymi przez większy luz jednego z zaworów temu silnikowi nic nie dolega i można tak jeździć, jeśli nie przeszkadza mi ten klekot (który notabene występował głównie przy zimnym silniku). I nie był to żaden "janusz" tylko doświadczony pracownik w ASO Forda, który naprawia tylko Fordy.
papkin44 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2022, 06:38   #6
kln1920
ford::professional
 
Avatar kln1920
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-10-2017
Skąd: Świętochłowice
Model: Focus MK3.5/Fiesta MK7.5
Silnik: 2.0 TDCI 180KM/1.25 82KM
Rocznik: 2016/2013
Postów: 1,993
Domyślnie Odp: Silnik nie odpala (zobacz nagranie YT)

Różne symptomy zegarów i komunikaty przy takim kręceniu bym olał, bo pewnie akumulator pod koniec ma już dosyć. Nie puszcza Ci reduktor/wtryski gazu od razu przypadkiem w kolektor i zalewa go?
kln1920 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2022, 10:24   #7
papkin44
ford::average
 
Zarejestrowany: 08-01-2013
Model: Ford Focus Mk2 Ti-VCT, 115 KM, LPG STAG
Silnik: 1.6 2005r.
Rocznik: 2006
Postów: 185
Domyślnie Odp: Silnik nie odpala (zobacz nagranie YT)

Nie uruchamiam na gazie, choć gdyby było lato 30 stopni, to bym awaryjnie spróbował.
Jeszcze miałem nadzieję, że mam pusty bak, bo zdarzało się że wskazówka wariowała (raz wskazywał rezerwę przy połowie baku, innym razem przez dłuższy czas zatrzymywała się w jednym położeniu). Jednak test pokazany na filmie robiłem już po dolaniu 5 litrów paliwa.

Ostatnio edytowane przez papkin44 ; 30-11-2022 o 10:28
papkin44 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2022, 11:23   #8
kln1920
ford::professional
 
Avatar kln1920
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-10-2017
Skąd: Świętochłowice
Model: Focus MK3.5/Fiesta MK7.5
Silnik: 2.0 TDCI 180KM/1.25 82KM
Rocznik: 2016/2013
Postów: 1,993
Domyślnie Odp: Silnik nie odpala (zobacz nagranie YT)

Uszkodzona instalacja może puszczać gaz w kolektor, wtedy go zalewa
kln1920 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2022, 17:16   #9
papkin44
ford::average
 
Zarejestrowany: 08-01-2013
Model: Ford Focus Mk2 Ti-VCT, 115 KM, LPG STAG
Silnik: 1.6 2005r.
Rocznik: 2006
Postów: 185
Domyślnie Odp: Silnik nie odpala (zobacz nagranie YT)

Cytat:
Napisał kln1920 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Uszkodzona instalacja może puszczać gaz w kolektor, wtedy go zalewa
Nawet jeśli ją wyłączyłem przyciskiem na panelu sterowania?

Silnik ewidentnie łapie paliwo, nawet popracuje 6 sekund na bardzo niskich i nieregularnych obrotach. Wrażenie jakby pracował na dwóch tłokach albo miał totalnie zaślepioną rurę wydechową...

Czy resztki katalizatora w połączeniu z niespalonym olejem mogą zablokować wydech?

Bardzo dużo potencjalnych przyczyn takiego stanu rzeczy. Immobiliser raczej wykluczam, bo dopływ paliwa nie jest zablokowany.

Czy takie zachowanie silnika może świadczyć o wypalonych zaworach lub nietrzymaniu kompresji. Wycieków żadnych płynów nie zaobserwowałem.

Ostatnio edytowane przez papkin44 ; 30-11-2022 o 17:21
papkin44 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-12-2022, 06:48   #10
konieczko5
ford::expert
 
Zarejestrowany: 23-01-2019
Skąd: B-stok
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 Ti-VCT
Rocznik: 12.2007 (modelowy 2008)
Postów: 2,586
Domyślnie Odp: Silnik nie odpala (zobacz nagranie YT)

Pytanie, czy elektrozawory odcinają dopływ gazu oraz masz jeszcze w wężach gaz. Zakręć butlę, wyjeździj co masz w wężach i wtedy patrz.
konieczko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:23.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.