Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Diesel
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-07-2009, 22:43   #1
kamil725
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 01-07-2009
Skąd: Oborniki Śląskie
Model: mk1
Silnik: 1.8 td
Rocznik: 1994
Postów: 7
Domyślnie mk1 nie chodzacy zawór upustowy turbiny pomocy

Witam... zakupiłem jakiś czas temu mondeo mk1 1994 1,8 td z uszkodzonym silnikiem. Został założony nowy silnik przy okazji wymiana rozrządu, oleju i filtry...

mianowicie mam teraz problem, od samego początku byly objawy zamulenia. Kolega powiedzial mi żebym zobaczył czy chodzi zawór upustowy turbiny. Więc zabrałem sie do pracy, wymontowalem intercooler żeby miec lepszy dostep.... okazało sie ze nie chodzi... rozkrecilem te cięgiełko co ciągnie zawór. Okazało sie że jest zapieczone przy turbinie... udało mi się to ruszyć (chodzi leciutko) zadowolony skręcilem wszystko, ale dalej nie ciągnie... Teraz pytanie jakie podciśnienie powinna wytworzyć turbinka żeby pociąnąć zawór? i czy zawór jak zassam ustami (wytworze podciśnienie) czy powinien sie lekko ruszyć??

Mój niestety się nie rusza... czy to będzie ta przyczyna?? Z góry wielkie dzięki...

pozdro

kamil725 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-07-2009, 11:18   #2
bacz18
ford::average
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 03-12-2006
Skąd: Częstochowa
Model: focusII kombi mondeoIV kombi
Silnik: 1,8TDCI 2,0TDCI
Rocznik: 2005 2010
Postów: 60
Domyślnie Odp: mk1 nie chodzacy zawór upustowy turbiny pomocy

Kolego zawór westgate po zdjęciu cięgna chodzi lekko, ponieważ sprężyna domykająca go znajduje się w siłowniczku. Sam siłowniczek pracuje na ciśnieniu, a nie na podciśnieniu. Ma on działać przy ciśnieniu doładowania przekraczającym 0,8bara. Jednak nie zobaczysz tego na luzie ponieważ działa on pod obciążeniem. Działanie możesz zaobserwować na podłączonym manometrze w układ dolotowy, można łatwo się wpiąć w miejsce oryginalnego wężyka łączącego turbinkę z tym siłowniczkiem, manometr instalując w kabinie. Naturalnie za pośrednictwem trójnika. Najlepiej widać na czwartym piątym biegu.
bacz18 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-07-2009, 20:34   #3
kamil725
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 01-07-2009
Skąd: Oborniki Śląskie
Model: mk1
Silnik: 1.8 td
Rocznik: 1994
Postów: 7
Domyślnie Odp: mk1 nie chodzacy zawór upustowy turbiny pomocy

tak tylko ze jak odpale na zdjetym intercoolerze to caly czas bije turbina, tak jak by nie bylo regolacji... otwarte jest na maksa... mechanik powiedzial ze to ma sie otwierac jak dodam gazu...

wyczytałem ze turbina powinna sie w nim wlaczac przy 2200rpm a u mnie dopiero przy 3000 rpm, a czasami wogolnie nie odczowam turba, ale slychac jak gwiźdze, no i strasznie mulowaty jest. I jeszcze jedno jak odpale pochodzi chwilke, porzejade ok 8km ciezko nim ruszyc, musi miec przynajmniej 2500 i na pół sprzęgle trzeba ruszać zeby wogóle ruszyc... a jak zimny rysza bez gazu...


wie ktos co go moze bolec??
kamil725 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-07-2009, 10:36   #4
bacz18
ford::average
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 03-12-2006
Skąd: Częstochowa
Model: focusII kombi mondeoIV kombi
Silnik: 1,8TDCI 2,0TDCI
Rocznik: 2005 2010
Postów: 60
Domyślnie Odp: mk1 nie chodzacy zawór upustowy turbiny pomocy

Co do mojej poprzedniej rady to napewno jest dobra. To co teraz opisujesz myślę że jest prawidłowym objawem ponieważ jakieś spaliny się wytwarzają i wprawiają turbinę w ruch- tak to ma działać. Jeśli chodzi o westgate to on ma za zadanie zmieniać kierunek spalin z turbiny bezpośrednio do wydechu. Tak więc turbina zawsze się kręci z jakąś prędkością tylko to jest jak gdyby bieg jałowy dopiero tak jak to piszesz po osiągnięciu pewnego ciśnienia spalin mniejwięcej przy 2200rpm zaczyna wytwarzać ciśnienie w układzie dolotowym.Następnie jak osiągnie ciśnienie graniczne ok.0,8bar to wymusza zmianę pozycji westgate. To tyle jeśli chodzi o zasadę działania. To co opisujesz dalej czyli to zamulenie może być spowodowane dostawaniem się powietrza do układu paliwowego, jeśli jeszcze masz nie raz wachania obrotów np. na ostrym zakręcie to raczej napewno. Wstaw sobie przeźroczysty wężyk od filtra do pompy wtryskowej, odpal auto i po obserwój. Ja miałem tak że odpalał normalnie po nocy powietrza nie było w wężyku ale jak zaczołem gazować to wtedy dopiero zaczynały się pojawiać bąbelki w wężyku i auto głupiało. Być może Twój układ paliwowy się rozszczelnia pod wpływem temperatury panującej w komorze silnika, jest to możliwe, a wykluczenie tego niewiele kosztuje 2 opaski+wężyk ok 4zł. Pozdrawiam
bacz18 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-07-2009, 21:52   #5
kamil725
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 01-07-2009
Skąd: Oborniki Śląskie
Model: mk1
Silnik: 1.8 td
Rocznik: 1994
Postów: 7
Domyślnie Odp: mk1 nie chodzacy zawór upustowy turbiny pomocy

dzieki za rady... dzisiaj wykreciłem o 2,5 obrotu śrubę na boosterze na pompie i jest o niebo lepiej. Lepiej rusza nawet jak nagrzany, duzo lepiej sie zbiera i turbo czuć przu ok 2400... ale jak przekroczy 3300 robi sie mulowaty, czy wcisne gaz do dechy czy do polowy nie czuc różnicy. Spróbuje założyć wężyk tak jak mówiles i zobacze czy dostaje sie powietrze... wielkie dzieki za odpowiedz... pozdrawiam...

jutro opisze co i jak...
kamil725 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-07-2009, 16:31   #6
kamil725
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 01-07-2009
Skąd: Oborniki Śląskie
Model: mk1
Silnik: 1.8 td
Rocznik: 1994
Postów: 7
Domyślnie Odp: mk1 nie chodzacy zawór upustowy turbiny pomocy

koledzy powiedzcie mi czy powinno byc cisnienie na wężyku który idzie do zaworu WG, podłąćzylem dzisiaj do niego wkażnik i nic. Troszke (w trakcie jazdy) lekko nik szarpało ale kolo zera. Podłączyłem pod ten co idzie do boostera i jest ok 0,7 bara. Pytanie czy powinno być na zaworku WG cisnienie?

zakupiłem MBC gdzie i jak to najlepiej zamontować, chce się upewnić zanim wezmę się za montaż. pozdro
kamil725 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-07-2009, 13:52   #7
bacz18
ford::average
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 03-12-2006
Skąd: Częstochowa
Model: focusII kombi mondeoIV kombi
Silnik: 1,8TDCI 2,0TDCI
Rocznik: 2005 2010
Postów: 60
Domyślnie Odp: mk1 nie chodzacy zawór upustowy turbiny pomocy

Cytat:
Napisał kamil725 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
podłąćzylem dzisiaj do niego wkażnik i nic. Troszke (w trakcie jazdy) lekko nik szarpało ale kolo zera. Podłączyłem pod ten co idzie do boostera i jest ok 0,7 bara.
Rozumiem że podłączyłeś się manometrem pod ten krótki wężyk łączący turbinkę z WG i tam nie masz ciśnienia, a powinieneś mieć takie samo jak na węzyku idącym do boostera. Może masz zapchaną końcówkę bo jeśli masz ogólnie ciśnienie to turbinka chodzi Ale jeśli to ciśnienie nie przekracza 0,7 nawet przy jeździe na ok.4000rpm to albo turbinka już przysiada, albo WG masz za dużo uchylony i zbyt mało spalin idzie na łopatki turbiny. Bądź booster nie do końca spełnia swoją rolę i nie wystarczająco zwiększa dawkę paliwa.
bacz18 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-07-2009, 20:54   #8
kamil725
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 01-07-2009
Skąd: Oborniki Śląskie
Model: mk1
Silnik: 1.8 td
Rocznik: 1994
Postów: 7
Domyślnie Odp: mk1 nie chodzacy zawór upustowy turbiny pomocy

czyli jak go skruce wg to bedzie dostawala wiecej spalin turbinka... zakupilem mbc properfekt jak go dobrze podłączyć??
kamil725 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2009, 07:28   #9
bacz18
ford::average
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 03-12-2006
Skąd: Częstochowa
Model: focusII kombi mondeoIV kombi
Silnik: 1,8TDCI 2,0TDCI
Rocznik: 2005 2010
Postów: 60
Domyślnie Odp: mk1 nie chodzacy zawór upustowy turbiny pomocy

ogólnie tak ale musisz mieć podłączony manometr żeby nie zajechać turbiny. postaraj się zachować ok. 0,9bara na maksymalnych obrotach PODCZAS JAZDY to napewno bezpieczne ciśnienie. mbc zakładasz w miejsce tego krótkiego wężyka,jest to opisane w 15 KONI ZA DARMO. ale nie napisałeś co z tym ciśnieniem u ciebie w tym miejscu bo jeśli nie masz tam ciśnienia to te wszystkie Twoje zabiegi na nic.
bacz18 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2009, 22:56   #10
kamil725
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 01-07-2009
Skąd: Oborniki Śląskie
Model: mk1
Silnik: 1.8 td
Rocznik: 1994
Postów: 7
Domyślnie Odp: mk1 nie chodzacy zawór upustowy turbiny pomocy

mam podłączony manometr, tylko że na węzyku od boostera bo na wg nie ma... próbowałem przeczyscic kanał wyciorem i zmieniłem węzyk ale nic to nie dało... co można z tym zrobić?? kolega mi radził zeby zdjąć wężyk z WG i pojeździc troche obserwując manometr i może sie cos odetka... co z tym zrobić co jest nie tak...
kamil725 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.