Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Kupujemy auto
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-04-2019, 16:05   #1
Hooch180
ford::professional
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 05-03-2017
Skąd: Gliwice
Model: Ford Mustang GT 2019 EU
Silnik: 5.0L TiVCT Coyote (450KM)
Rocznik: 2019
Postów: 1,165
Domyślnie Salon żąda dodatkowych 11 tysięcy po podpisaniu umowy.

Witam.
Kupuję Mustanga. Umowę podpisałem z salonem na Śląsku.
Umowa podpisana w Styczniu. Odbiór samochodu w Lipcu.

Dzisiaj zostałem poinformowany o zmianie ceny zamówienia o ponad 11 tysięcy złoty.

W przypadku rezygnacji z zamówienia mam im zapłacić 10% wartości samochodu.

Przecież to są jakieś żarty.

W umowie mam takie 2 zapisy:
§3. Cena pojazdu może ulec zmianie także w przypadku, gdy nastąpi zmiana cen u producenta lub importera Ford Polska w postaci nowego cennika.
Postanowienia cennika są obowiązujące dla kupującego w dniu sprzedaży.

§4. Jeżeli kupujący nie odebrał zamówionego samochodu lub nie zapłacił pełnej ceny, sprzedający po bezskutecznym upływie 15 dni od wysłania do
kupującego upomnienia listem poleconym może odstąpić od umowy zachowując prawa do odszkodowania umownego w wysokości 10 % ceny.

Ja "dzień sprzedaży" z paragrafu 3. zrozumiałem jako dzień podpisania umowy. Nigdy mi nawet przez myśl nie przeszło, że mogę podpisać umowę gdzie sprzedawca może mi zmienić cenę w dniu odbioru i zmusić mnie do jej zapłaty lub zapłaty kary 10%.

Nie jestem jasnowidzem aby w dniu podpisywania umowy wiedzieć jak będzie wyglądać cena samochodu za pół roku.

Na razie im odpowiedziałem, że chyba żartują i muszę to skonsultować z prawnikiem. Oni mi powiedzieli, że to nie jest do mojej decyzji. Że mam się cieszyć, że mnie informują teraz a nie w dniu odbioru samochodu.

Mieliście tak?

Hooch180 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2019, 16:19   #2
StStS
ford::average
 
Zarejestrowany: 31-05-2012
Model: S-Max Vignale
Silnik: Hybrid
Rocznik: 2022
Postów: 54
Domyślnie Odp: Salon żąda dodatkowych 11 tysięcy po podpisaniu umowy.

Masakra..
Jeśli to jest zgodne z prawem, to pozostaje Ci grozić im, że opiszesz to gdzie się da (internet, prasa..). No i liczyć, że spóźnią się z dostawą samochodu lub dadzą Ci podstawy do wycofania się z umowy pod innym pretekstem
StStS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2019, 16:24   #3
ditmar
ford::amateur
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 22-04-2014
Skąd: Biały
Model: Ford Mondeo MK 4
Silnik: 2.0
Rocznik: 2010
Postów: 5
Domyślnie Odp: Salon żąda dodatkowych 11 tysięcy po podpisaniu umowy.

Dzwoń do jakiegoś prawnika!! Kpina jakaś...

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
ditmar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2019, 16:25   #4
hajdzik
ford::amateur
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 09-07-2013
Skąd: Radzionków
Model: Mondeo MK IV - kombi
Silnik: 2.0 diesel, 163km
Rocznik: 2012
Postów: 1
Domyślnie Odp: Salon żąda dodatkowych 11 tysięcy po podpisaniu umowy.

sprzedaż jest zakończona fakturą lub paragonem, który dostajemy do ręki.
Cena z paragonu i faktury nie może ulec zmianie.

Jeśli na umowie widniała cena 200.000 i tyle zapłaciłeś - to uznajemy to "cennik w dniu sprzedaży".
O zmianie ceny powinien poinformować sprzedawca.

Nie wiem jak to się ma w branży samochodowej, ale w RTV - zaliczka - w przypadku rezygnacji przez klienta - musi być całkowicie zwrócona.

W twoim wypadku, faktycznie nie ma co czekać i iść do rzecznika praw konsumenta i prawnika.


Choć na zdrowy rozsądek możemy rozważyć hipotetyczną sytuację.
Zamawiamy FOCUSA w super cenie 60.000
W dniu odbioru sprzedawca mówi nam, że cena uległa zmianie i teraz kosztuje 160.000
Jeśli nie zapłacimy, to sprzedawca zabierze nam 10% z 60.000.
Tym sposobem, nic nie zamawiając przez sprzedawcę, możemy legalnie zarobić prze owe wyłudzenie?
Nie jestem biegły w tych sprawach- ale sytuacja jest kuriozalna - żeby nie napisać coś gorszego
Kiedyś tak działały parabanki - tzn w sprytny sposób zarabiały na ludziach.
hajdzik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-04-2019, 07:22   #5
Hooch180
ford::professional
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 05-03-2017
Skąd: Gliwice
Model: Ford Mustang GT 2019 EU
Silnik: 5.0L TiVCT Coyote (450KM)
Rocznik: 2019
Postów: 1,165
Domyślnie Odp: Salon żąda dodatkowych 11 tysięcy po podpisaniu umowy.

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - No właśnie problem z tym, że nie mam faktury. Mam tylko umowę z ceną. Tutaj się rozchodzi teraz o definicję słowa "dzień sprzedaży". Ale podejrzewam, że jest to dzień kiedy dostanę fakturę do ręki (a tej jeszcze nie mam).

Dzwoniłem do tego salonu jeszcze raz na spokojnie.
Dowiedziałem się, że podwyżka jest spowodowana zmianą cennika przez importera.

Jak pytałem się o te 10% kary poinformowano mnie, że salon zrzeknie się prawa do nich. Więc jak coś to mogę zrezygnować z zakupu bez kary (o tyle dobrze). Ale mi bardzo zależy na tym samochodzie. To jest auto marzeń i wiem, że przez zaostrzające się przepisy EKO raczej jest to ostatnia szansa na kupno takiego w rozsądnej cenia.

Zalizki wpłaciłem 10gr (i tak jest zwrotna) więc to na szczęście nie jest dla mnie problemem).

Faktycznie skonsultuję to z prawnikiem. Ale najpierw jeszcze poczekam, bo sprzedawca mówił, że oni dopiero 12 Maja mają jakieś ogólnopolskie spotkanie, na którym ustalą strategię "rozwiązania" tego problemu, bo dotyczy to (jak to ujął) sporej grupy bardzo wpływowych na imię marki kupujących.

Powiem szczerze, że gdyby mi wymienili te 11 tysięcy na "rabat" na usługi ASO i części z ich oferty to aż tak mnie to nie zdenerwuje. Z racji tego, że jak nie chcę się głupio tłumaczyć, to przeglądy gwarancyjne i tak bym robił w ASO (wiem, nie muszę, ale nie chcę mieć problemów jakby jednak coś było nie tak).
Hooch180 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-04-2019, 07:28   #6
bolek-tarnow
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-10-2007
Skąd: Kraków
Model: VW Passat
Silnik: 2.0 170KM
Rocznik: 2008
Postów: 2,776
Domyślnie Odp: Salon żąda dodatkowych 11 tysięcy po podpisaniu umowy.

Cytat:
Napisał Hooch180 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale podejrzewam, że jest to dzień kiedy dostanę fakturę do ręki (a tej jeszcze nie mam).
dokładnie, nie mogą wystawić wcześniej faktury bo nie mogą sprzedać jak to się mówi powietrza; innymi słowy czegoś czego nie mają fizycznie.
bolek-tarnow jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-04-2019, 07:36   #7
ołowiany
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 30-09-2014
Model: kuga, bmw
Silnik: 0,7
Rocznik: 1997
Postów: 278
Domyślnie Odp: Salon żąda dodatkowych 11 tysięcy po podpisaniu umowy.

Punkty z umowy, które przytoczyłeś jasno mówią, że salon może podnieść cenę jak to zrobił w opisanym przypadku. Pozostają negocjacje. Te 10 tys. to ułamek wartości tego fajnego autka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Co do przeglądów gwarancyjnych poza ASO - w praktyce nie jest to możliwe jeśli chce się zachować gwarancję fabryczną. Przynajmniej nie w Polsce, a za granicą to nie wiem. Auto kupowane na tzw. działalność ?

Ostatnio edytowane przez ołowiany ; 25-04-2019 o 07:40
ołowiany jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-04-2019, 09:06   #8
Hooch180
ford::professional
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 05-03-2017
Skąd: Gliwice
Model: Ford Mustang GT 2019 EU
Silnik: 5.0L TiVCT Coyote (450KM)
Rocznik: 2019
Postów: 1,165
Domyślnie Odp: Salon żąda dodatkowych 11 tysięcy po podpisaniu umowy.

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Tak, auto kupowane na działalność.
Bardzo mi zależy na tym samochodzie więc jeżeli mi dadzą jakieś rabaty to się zgodzę. Ale pełne 11 tysięcy.... To się zaczyna robić już dużo. Tu nie chodzi o to, że mnie nie stać jak auto podrożeje o 11 tysięcy. Ale po prostu zaczyna przekraczać granicę rozsądku cena/produkt.
Hooch180 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-04-2019, 11:12   #9
hajdzik
ford::amateur
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 09-07-2013
Skąd: Radzionków
Model: Mondeo MK IV - kombi
Silnik: 2.0 diesel, 163km
Rocznik: 2012
Postów: 1
Domyślnie Odp: Salon żąda dodatkowych 11 tysięcy po podpisaniu umowy.

Myślę, że wielu klientów postraszyło ich sprawami w sądach itd
Gdyby ta akcja się rozniosła - miała by w skutkach fatalny dla nich skutek - antyreklamowy
Sprzedawca - stracił by sporo przyszłych klientów

I dlatego jestem pewien, że jak przeanalizowali cała sytuację, doszli do wniosku, że nie będą sie szarpać o te zaliczki (które, wdł nich mogą zgodnie z prawem zabrać)- bo to przyniesie więcej strat niż korzyści.
Na twoje szczęście - ta sytuacja tyczy się większej ilości klientów - więc musieli nieco przemyśleć sprawę, czy warto zabrać 10tyś - kosztem straty przyszłych klientów i antyreklamy
hajdzik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-04-2019, 14:53   #10
seal2000
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 07-04-2017
Skąd: Kraków
Model: Focus MK3 FL
Silnik: 1.6 105KM
Rocznik: 2018
Postów: 22
Domyślnie Odp: Salon żąda dodatkowych 11 tysięcy po podpisaniu umowy.

Przecież w tym punkcie §4 nie ma mowy, że nie zwrócą zaliczki a jedynie że mogą domagać się 10% odszkodowania.

Sprzedaż jest jak już auto będzie i będzie dokument sprzedaży, to co podpisałeś pewnie nosi tytuł "zamówienie".

Z punktu prawnego wydaje mi się, że salon jest kryty ale wiadomo, że nikomu nie zależy by do transakcji nie doszło i jeszcze się po sądach włóczyć. Dlatego salon idzie na rękę i pozwala na rozwiązanie umowy.

Importer podniósł pewnie ceny no i co salon ma zrobić ? Może jakiś rabat uda się wytargować, może tak jak mówisz jakieś usługi w ASO.
seal2000 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:09.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.