Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-05-2018, 18:21   #11
lucas4891
ford::professional
 
Zarejestrowany: 18-01-2012
Skąd: Verviers
Model: Turek
Silnik: 2.0 TDI
Rocznik: 2017
Postów: 1,653
Domyślnie Odp: nowy soft i zaczął klepać

To jest samoadaptacja wtryskiwaczy. Jest ona przeprowadzana systematycznie przez ECU w celu kompensacji zuzycia wtryskiwaczy i cylindrow silnika. Najczesciej objawia sie bardzo lekko podwyzszonymi drganiami silnika na biegu jalowym.
Taki proces kalibracji jest dla Delphi i Bosch. Z ta roznica, ze Bosch kalibruje na podstawie zmian predkosci obrotowych poszczegolych tlokow.
To co kolega Deryll opisuje, to samoadaptacja ukladow Siemens.
Przeprowadzana jest podczas hamowania silnikiem po osiagnieciu temperatury roboczej i powyzej 1500 obr/min.
Po zakodowaniu nowych wtryskow adaptacja jest przeprowadzana "duzymi krokami", stad
wieksze wibracje i klekotanie.
Ot cala filozofia...

lucas4891 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 20:07   #12
kamilns
ford::advanced
 
Imię: Kamil
Zarejestrowany: 29-11-2016
Skąd: Lublin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 tdci ghia
Rocznik: 2004
Postów: 408
Domyślnie Odp: nowy soft i zaczął klepać

Ale w przypadku delphi jakie warunki musza zostac slelnione oraz ile ona moze trwac? Nie wiem trzeba zostawic rozgrzany silnik na biegu jalowym na 10min a moze na godzine?
kamilns jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 20:41   #13
Deryll
ford::professional
 
Avatar Deryll
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 27-04-2009
Skąd: Biała Podlaska
Model: Volvo XC90 / BMW X3 E83
Silnik: D5 2.4 185KM / 3.0D 218KM
Rocznik: 2007 / 2007
Postów: 1,947
Domyślnie Odp: nowy soft i zaczął klepać

Cytat:
Napisał lucas4891 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
To co kolega Deryll opisuje, to samoadaptacja ukladow Siemens.
Kolego nie wiem czy zauważyłeś ale to wątek o mk3 i fordowskim dieslu. Być może PSA na dephi tak się adoptuje jak piszesz. Jak znajdę procedurę samoadaptacji w mk3 to wrzucę.

Jest to tekst z "Program szkoleń. Układ wtryskowy i układ sterowania pracą silnika Diesel. Układy Common Rail Delphi":

Ze względu na tolerancje mechaniczne, które zmieniają się w trakcie eksploatacji zaworów elektromagnetycznych wtryskiwaczy, moduł IDM musi być w regularnych odstępach czasu dostosowany do zmienionych tolerancji.
Dostosowywanie odbywa się oddzielnie dla każdego cylindra w czasie 900 sekund na każdy cylinder.
Dostosowywanie odbywa się w takiej samej kolejności jak zapłon. Zaczyna się od cylindra 1.
Aby możliwe było przeprowadzenie dostosowywania muszą być spełnione następujące warunki:
- Temperatura silnika co najmniej 70 °C,
- Prędkość obrotowa silnika pomiędzy 1800 a 3500 obr/min,
- Prędkość pojazdu pomiędzy 50 ... 70 km/godz.

Jeśli podczas procesu dostosowywania wartości te wyjdą poza podany zakres (warunki nie będą już spełnione), dostosowywanie zostaje wstrzymane i jest kontynuowane podczas następnego spełnienia warunków.
Podczas dostosowywania wtrysk wstępny jest wyłączony.
Moduł IDM wysyła do zaworu elektromagnetycznego wtryskiwacza sygnał wtrysku o długości zapisanej w charakterystyce (na przykład 8 ms).
Na podstawie poboru prądu przez zawór elektromagnetyczny moduł IDM może stwierdzić, czy zawór elektromagnetyczny może zrealizować wytyczne modułu IDM i czy reaguje szybciej (np. w ciągu 7 ms) lub wolniej (na przykład w ciągu 10 ms). Pobór prądu przez zawór elektromagnetyczny
służy więc jako odniesienie do sygnału wysłanego z IDM.
Dlatego w razie odchylenia reakcji zaworu elektromagnetycznego od wysłanego sygnału musi zostać przeprowadzone dostosowanie w charakterystykach adaptacyjnych.

WSKAZÓWKA: Podczas procesu dostosowywania sygnał wtrysku jest tak krótki, że iglica wtryskiwacza nie jest podnoszona.
Skutek: w tym czasie dochodzi do wypadania zapłonów, które można odczuć przy podanej prędkości obrotowej i prędkości pojazdu.

Wskazówka:Jeśli w ekstremalnych przypadkach warunki odpowiednie do przeprowadzenia dostosowywania nie zostaną osiągnięte przez dłuższy czas, mogą się pojawić nieprawidłowości. Nieprawidłowości te to:
- nierówna praca silnika,
- zwiększone wytwarzanie czarnego dymu
- głośne szumy spalania.
Po zakończeniu dostosowywania jednego cylindra proces kontynuowany jest w następnym cylindrze (zgodnie z kolejnością zapłonu).

Ostatnio edytowane przez Deryll ; 26-05-2018 o 20:45
Deryll jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 20:49   #14
lucas4891
ford::professional
 
Zarejestrowany: 18-01-2012
Skąd: Verviers
Model: Turek
Silnik: 2.0 TDI
Rocznik: 2017
Postów: 1,653
Domyślnie Odp: nowy soft i zaczął klepać

W mk4 do liftu jest Siemens, po lifcie Delphi.
W mk3 2.0 tdci jest Delphi.

Bump: No patrz, a ja w mojej pomocy dydaktycznej mam co innego....Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
lucas4891 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 21:06   #15
Deryll
ford::professional
 
Avatar Deryll
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 27-04-2009
Skąd: Biała Podlaska
Model: Volvo XC90 / BMW X3 E83
Silnik: D5 2.4 185KM / 3.0D 218KM
Rocznik: 2007 / 2007
Postów: 1,947
Domyślnie Odp: nowy soft i zaczął klepać

Ale moim zdaniem najprostszy sposobem aby zmusić ECU aby "nauczyło" się wtryskiwaczy jest zakodowanie na nowo. Wtedy na 100% ruszy samoadaptacja. Ja podłączyłem się forscanem i zrobiłem zrzut ekranu aby zapamiętać stare kody. Następnie zakodowałem samymi zerami, wtedy to chodził jak traktor. Wbiłem na nowo stare kody. Na początku bardzo brzydko pracował, ale z czasem klepanie ustało i było ok. Nie stosowałem się do tej procedury co wkleiłem, po prostu zwykłe użytkowanie.
Deryll jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2018, 23:09   #16
hans01
ford::average
 
Zarejestrowany: 03-10-2017
Model: Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2006
Postów: 142
Domyślnie Odp: nowy soft i zaczął klepać

Cytat:
Napisał lucas4891 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
No patrz, a ja w mojej pomocy dydaktycznej mam co innego....Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A co to za dokument? Możesz się nim podzielić?
hans01 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2018, 09:17   #17
lucas4891
ford::professional
 
Zarejestrowany: 18-01-2012
Skąd: Verviers
Model: Turek
Silnik: 2.0 TDI
Rocznik: 2017
Postów: 1,653
Domyślnie Odp: nowy soft i zaczął klepać

Hubertus Gunther
Uklady wtryskowe CR w praktyce warsztatowej

Bump: I co ciekawe jest taki sam opis dla ukladow z wtryskiwaczmi klsycznymi i piezo od Delphi
lucas4891 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-05-2018, 10:55   #18
JARZAB777
ford::average
 
Zarejestrowany: 16-03-2008
Skąd: piła
Model: C max + fusion USA
Silnik: 1.5 tdci + 2.5 bp
Rocznik: 2017+ 2016
Postów: 111
Domyślnie Odp: nowy soft i zaczął klepać

Kolego Deryll powiedz mi taką rzecz jeszcze czy ta procedura samoadaptacji musi być wykonana w jednym ciągu czy można to podzielić na etapy jadę 15 lub 20 min zawracam znowu 20 min i tak 4 kółka posiadasz taką wiedzę
JARZAB777 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-05-2018, 17:37   #19
Romanek100
ford::average
 
Avatar Romanek100
 
Imię: Roman
Zarejestrowany: 10-09-2016
Skąd: Rzeszów
Model: Mondeo MK3
Silnik: TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 146
Domyślnie Odp: nowy soft i zaczął klepać

Pozwolę się dołączyć do tematu, gdyż zaciekawiło mnie to, że można aktualizować jakiś soft w mondeo.
Ja mam Mondeo MK3 2.0 TDCI z 2004r.
Proszę powiedzcie mi co mogę w nim zaktualizować i gdzie szukać pasującego oprogramowania?
Romanek100 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-05-2018, 18:38   #20
Deryll
ford::professional
 
Avatar Deryll
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 27-04-2009
Skąd: Biała Podlaska
Model: Volvo XC90 / BMW X3 E83
Silnik: D5 2.4 185KM / 3.0D 218KM
Rocznik: 2007 / 2007
Postów: 1,947
Domyślnie Odp: nowy soft i zaczął klepać

Jak wynika z opisu przerwanie procedury niczym nie grozi. Rozpocznie się później od tego miejsca. Sam osobiście nie przeprowadzałem samoadaptacji w tan sposób. Normalnie jeździłem autem i jakoś z biegiem czasu praca się uspokoiła.
Deryll jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:50.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.