Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 14-10-2013, 21:55   #1
inhalt
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Kaszuby
Model: C-max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007-2010
Postów: 23
Domyślnie Montaż haka i elektryki do niego (CAN)

Chcę zamontować w moim C-maxie 2009 hak holowniczy. Sam hak od strony mechanicznej to nie problem i wybór jakiś tam jest. Od tańszych polskich produktów do renomowanych. Ale męczy mnie nieco sprawa elektryki do haka.
Auto z 2009 roku więc ma CAN, ledowe światła z tyłu itd.

Czy ktoś próbował wpiąć się po prostu w wiązkę świateł bez żadnego modułu? Czy to ma szanse poprawnie działać i nie robić cudów w samochodzie?
Koniecznie muszę mieć gniazdo 13-pinowe.

Jeśli konieczny jest moduł to może podrzućcie sprawdzonych sprzedawców. Nie mam na myśli ASO, bo koszt haka to kosmos.
No i gdzie się taki moduł wpina? Czy jest gdzieś w okolicach bagażnika gotowa wtyczka (wiązka), w którą wpina się moduł i wiazkę haka?

Na koniec jeszcze aktywacja. Czy C-max z 2009 będzie miał uruchomioną podczas aktywacji w ASO funkcję "trailer stability assist"? Czujników cofania nie mam więc ten problem odpada. Światło przeciwmgłowe jakos nigdy jeszcze nie było przeze mnie użyte podczas holowania przyczepy (poprzednim autem) więc brak jego dezaktywacji nie jest problemem. Czy jest zatem sens w ogóle płacić w ASO za tę usługę? Co będzie jeśli nie dokonam aktywacji?

inhalt jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2013, 22:30   #2
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 04-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 16,987
Domyślnie Odp: Montaż haka i elektryki do niego (CAN)

Hak w C-maxie 2009 nie jest podpięty pod CAN. Nie ma także żadnych opcji konfiguracyjnych w samochodzie (nie aktywuje się go). Ma oczywiście uproszczony sterownik wpinany w stosowne złączki za boczkiem po lewej stronie bagażnika oraz przewód wpinany do wiązki parktronica za prawym boczkiem bagażnika (wszystko patrząc od tyłu).
Najprościej kup używkę na allegro z dowolnego C-maxa 2004-2010 - wpina się plug-and-play. Sam hak też montuje się bardzo prosto w podłużnicach (po wymontowaniu i "zezłomowaniu" tylnego pasa). Zamontowałem sobie komplet z 13-pinowym gniazdem i wypinanym hakiem (marki Ford, ale faktycznie Westfalia) chyba za 400zł w stanie "prawie nówka". Oczywiście trzeba mieć szczęście i dobrze trafić, ale warto spróbować.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 14-10-2013 o 22:36
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2013, 22:39   #3
inhalt
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Kaszuby
Model: C-max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007-2010
Postów: 23
Domyślnie Odp: Montaż haka i elektryki do niego (CAN)

Dzięki za info.
A jak nie znajdę używki to mogę w takim razie olać wszelkie moduły (skoro nie jest zintegrowany z CAN) i po prostu zrobić sobie wiązkę jak to dawniej bywało? Nie będzie kłopotu?

No i po co mam się podpinać pod parktronic, skoro nie mam systemu (żadnych czujników cofania) i tylko pusta kostka znajduje się z prawej strony pod autem (jakby od tyłu zderzaka). Jest sens cokolwiek z tą kostką robić, czy po prostu wejść w swiatła i tyle.

Jeśli jeszcze mogę podpytać to czy w kostce "za boczkiem po lewej stronie bagażnika" - jak piszesz - będę miał sygnał do wszystkich świateł i do zasilania prądowego tak jak powinno być w gnieździe 13-pinowym?
inhalt jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2013, 23:02   #4
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 04-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 16,987
Domyślnie Odp: Montaż haka i elektryki do niego (CAN)

Zamiast kombinować - masz tu gotowe rozwiązania w dobrym stanie: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] i drugi [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] (taki jak mój - polecam ten właśnie). I jeszcze jeden: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]. Haki pewnie z zachodnich samochodów, a więc z wtyczką 13-pin, ale zapytaj sprzedających dla pewności. Pytaj także zawsze o kluczyki do wypinania głowicy - nie jest łatwo jed dorobić...
Na pewno będzie pasować i zamontujesz to sam - jeśli tylko masz dostęp do kanału i potrafisz zdemontować tylny zderzak.
Te haki z wypinanym zaczepem (głowicą) i zamkiem kulowym zaczepu są super - nic nie widać, że auto ma hak. Podcięcie zderzaka praktycznie nie do zobaczenia.
Cena 400zł za produkt oryginalny i z takiej klasy wypinaną głowicą to jest moim zdaniem bardzo sensowny wydatek...

BTW - jak nie masz parktronica, to trudno by Ci było pod niego się podpiąć. Więc nie podpinasz... Ale przewód do podpięcia jest.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 14-10-2013 o 23:55
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2013, 23:17   #5
inhalt
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Kaszuby
Model: C-max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007-2010
Postów: 23
Domyślnie Odp: Montaż haka i elektryki do niego (CAN)

Dzięki! Jutro dzwonię. Musze zapytać koniecznie o zużycie kuli, bo jak ma pon. 49 mm to do śmieci, a kupić taką to pewnie niemożliwość.
inhalt jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2013, 23:22   #6
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 04-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 16,987
Domyślnie Odp: Montaż haka i elektryki do niego (CAN)

Kula od tego pierwszego chyba w ogóle nie była używana... Ten pierwszy też ma takie nakładki-płaskowniki do montażu w podłużnicy (przychodzące po zewnętrznej stronie podłużnicy). W tym drugim tego nie widzę. Warto aby to było, bo łatwiej i pewniej się montuje.
W tym drugim są tylko podkładki pod śruby - pewnie też wystarczą, ale w moim komplecie były te paskowniki. W trzecim haku z allegro te płaskowniki też są.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg hak.jpg (77.8 KB, 355 wyświetleń)
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 14-10-2013 o 23:29
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2013, 23:30   #7
inhalt
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Kaszuby
Model: C-max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007-2010
Postów: 23
Domyślnie Odp: Montaż haka i elektryki do niego (CAN)

To powiedz czy jak to kupię to podpowiesz jak zdjać zderzak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ? Kręcić śruby to raczej potrafię, ale plastikowe zaczepy nie są moją ulubioną zabawą.
inhalt jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2013, 23:34   #8
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 04-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 16,987
Domyślnie Odp: Montaż haka i elektryki do niego (CAN)

Ja też podjechałem do mechanika, ale finalnie pewnie zrobił bym to sam lepiej... Nie mam kanału.
Nie jesteś pierwszyGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 14-10-2013 o 23:58
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-10-2013, 00:08   #9
inhalt
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Kaszuby
Model: C-max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007-2010
Postów: 23
Domyślnie Odp: Montaż haka i elektryki do niego (CAN)

Obcykany jesteś. Ten opis pomoże. Thx.
inhalt jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-12-2013, 19:55   #10
inhalt
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-11-2012
Skąd: Kaszuby
Model: C-max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007-2010
Postów: 23
Domyślnie Odp: Montaż haka i elektryki do niego (CAN)

Wrcam do tematu po czasie. Potrzebuję niestety pomocy.

Chciałem zamontować hak oryginalny od Forda (kupiłem używany w ładnym stanie). Niby prosta sprawa, ale wymiękłem.

1) Odbezpieczyłem zaślepki (odblaski) i wykręciłem wkręty na rogach auta - łatwizna.
2) Wykręciłem dwa kołki mocujące zderzak od spodu - łatwizna.
3) Zdjąłem chlapacze z tyłu i odkreciłem nadkola z tyłu, ale nie zdejmowałem całkowicie nadkoli - bez zdjęcia kół tylnych nieco trudny dostęp do wkrętów, ale dało się zrobić bez wielkich kłopotów.
4) Zostały mi do wykręcenia dwie śruby (dokładniej nakretki) fi 10 dostępne z przestrzeni za nadkolami, żeby mieć luźny zderzak i go wymontować - i tu zonk!
Niestety nakrętka z pawej strony obraca się razem ze śrubą. Czyli ja kręcę, a nakrętka nie luzuje się i zderzak nie dostaje luzu. Obraca się całość i nie mam absolutnie żadnego pomysły jak to ugryźć bez zniszczenia zderzaka. Nie chcę oczywiście wjechać piłą łańcuchową w zderzak, ale zrobić to jakoś inteligentnie. Żadne WD40 i Cole nie pomogły.

Ma ktoś pomysł / podpowiedź / doświadczenie jak sobie poradzić z taką śrubą?
Czy ktoś wie jak to wygląda w zderzaku? Czy ta śruba, która u mnie się obraca jest zwykła i przelotowo w jakimś elemencie plastikowym, czy może jest zatopiona w plastiku zderzaka i stanowi z nim jeden zintegrowany element? Podpowiedxcie coś mądrego proszę.
inhalt jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
hak holowniczy


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:49.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.