Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-01-2021, 08:13   #1
maroiwan
ford::beginner
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 03-03-2020
Skąd: Siemiatycze
Model: Grand C-Max
Silnik: 1.6 TDCI 95KM -> 115KM
Rocznik: 2013
Postów: 13
Domyślnie Ładowanie akumulatora w 1.6 tdci 75ah 700a

Witam.
Proszę o radę na temat ładowania akumulatora w 1.6 tdci. Mianowicie Forscan dziś rano pokazał iż aku jest naładowane w 54%. Po pokonaniu trasy około 50 km poziom naładowania wzrasta do 62%.
Dodam że auto posiadam od około roku, aku w aucie jest od nowości (Forscan mówi że od około 2800 dni Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. oryginał z nalepkami Forda).

Moje pytanie czy takim prostownikiem

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

mogę spróbować doładować akumulator w aucie bez odpinania klem??????

maroiwan jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2021, 08:47   #2
damianisko5
ford::professional
 
Zarejestrowany: 07-03-2012
Skąd: małopolska/Kraków
Model: Focus MKI, Fiesta MK5
Silnik: 1,6/1,25
Rocznik: 2004/2000
Postów: 1,223
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora w 1.6 tdci 75ah 700a

Jest już taki temat, poszukaj. Polecany jest Ctek. Ten wskazany przez Ciebie wydaje się OK.
ps. a to jest jakiś problem odpiąć zaciski z klem akumulatora?/
damianisko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2021, 08:57   #3
maroiwan
ford::beginner
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 03-03-2020
Skąd: Siemiatycze
Model: Grand C-Max
Silnik: 1.6 TDCI 95KM -> 115KM
Rocznik: 2013
Postów: 13
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora w 1.6 tdci 75ah 700a

Hmmm czy to problem... plusową bez problemu, z minusem to już tak trochę gorzej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Wiesz jak siedzi aku w cmaxie mk2? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Nic mi się w elektronice nie zresetuje ważnego do działania auta?

Do takiego prostownika mam distęp aktualnie, a nie chcę wydawać kasy na nowy prostownik i zaraz na nowy aku, jak nie liczyć to dodatkowy wydatek

Ostatnio edytowane przez maroiwan ; 25-01-2021 o 08:59
maroiwan jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2021, 10:54   #4
przeeemek
ford::advanced
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 16-05-2009
Model: Ford C-Max I lift
Silnik: 1.6 TDCI 80kw
Rocznik: 200?
Postów: 203
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora w 1.6 tdci 75ah 700a

Też muszę doładować a najlepiej wymienić Aku w 1.6tdci 2009r. Ciężkie dojście do klemy minusowej. A wyjąć akumulator, to już w ogóle. Zimą nie chce się rozbierać podszybia.
przeeemek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-01-2021, 10:58   #5
damianisko5
ford::professional
 
Zarejestrowany: 07-03-2012
Skąd: małopolska/Kraków
Model: Focus MKI, Fiesta MK5
Silnik: 1,6/1,25
Rocznik: 2004/2000
Postów: 1,223
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora w 1.6 tdci 75ah 700a

Cytat:
Napisał maroiwan Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Hmmm czy to problem... plusową bez problemu, z minusem to już tak trochę gorzej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Wiesz jak siedzi aku w cmaxie mk2? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Nic mi się w elektronice nie zresetuje ważnego do działania auta?

Do takiego prostownika mam distęp aktualnie, a nie chcę wydawać kasy na nowy prostownik i zaraz na nowy aku, jak nie liczyć to dodatkowy wydatek
Tak, czytałem o tych problemach na Forum.
To jeszcze kilka odpowiedzi do Twojego posta i śmiało zdecydujesz. Ten podany prostownik wydaje się OK. Może odezwie się ktoś, kto go ma i używa i rozwieje Twoje wątpliwości, powodzenia.

Ostatnio edytowane przez damianisko5 ; 25-01-2021 o 11:15
damianisko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-01-2021, 08:26   #6
maroiwan
ford::beginner
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 03-03-2020
Skąd: Siemiatycze
Model: Grand C-Max
Silnik: 1.6 TDCI 95KM -> 115KM
Rocznik: 2013
Postów: 13
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora w 1.6 tdci 75ah 700a

Więc tak. Akumulator doładowany prostownikiem z pierwszego posta.
W Foscan-ie pokazuje naładowanie do ~80%. Dziś rano trasa 50 km i 84%.

Czy Fordy z systemem SS tak mają czy aku po prostu się ze mną żegna? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Czy po doładowaniu aku trzeba robić reset BMS?
maroiwan jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-01-2021, 09:09   #7
khml
ford::beginner
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 11-09-2019
Skąd: Lublin
Model: C-MAX
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2012
Postów: 25
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora w 1.6 tdci 75ah 700a

Korzystam z ładowarki CTEK MXS 5.0.
Dwa razy w roku ładuję akumulator 72AH/720A programem "samochód" z tym, że raz w roku po skończeniu programu "samochód" włączam po raz drugi program "samochód" + "Recond".
Po zakończeniu ładowania i odłączeniu ładowarki czekam około 10 godzin. Wtedy komputer pokazuje naładowanie na poziomie około 95%, a napięcie spoczynkowe wynosi około 13,0 V.
Po naładowaniu akumulatora nie resetuję BMS (z informacji wynika, że należy resetować BMS wyłącznie po wymianie akumulatora na nowy).
Po założeniu nowego akumulatora i zresetowaniu BMS przez kilkadziesiąt kilometrów ładowanie było na poziomie 12.1 do 12.5 V, a następnie wraca do parametrów między 13,8 do 14,8 V.
Takiej zmiany nie ma w przypadku ładowania akumulatora bez resetowania BMS.
Ps. W Renault Megane z 2007 roku (benzyna) oryginalny akumulator, ładowany w ten sam sposób (2x w roku), innym urządzeniem, ale bardzo podobnym - nie posiadałem jeszcze CTEK-a, wytrzymał 12 lat i to był chyba rekord. Gdy sprzedawałem samochód w 2019 roku z przebiegiem 97tyś km, kupujący nie mógł uwierzyć, że akumulator jest od nowości i nigdy nie był zmieniany.
osobiście uważam, że ładowanie akumulatora bezpiecznymi prostownikami, ładowarkami min. dwa razy w roku znacznie przedłuża jego "życie".

Ostatnio edytowane przez khml ; 28-01-2021 o 10:33
khml jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-01-2021, 19:17   #8
Krzysiekolk
ford::amateur
 
Imię: Krzysiek
Zarejestrowany: 03-05-2013
Skąd: Olkusz
Model: Ford C-Max Titanium
Silnik: 1.5 EB
Rocznik: 2017
Postów: 7
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora w 1.6 tdci 75ah 700a

Witam.
Jeśli mogę coś dopowiedzieć co jest ważne w przypadku akumulatora typu EFB (a taki jest w samochodach w systemem SS):
Przy wszystkich swoich zaletach, akumulator wapniowy Ca/Ca (EFB) ma kilka wad:
- Czułość na głębokie rozładowania. To podstawowa wada wapniowego akumulatora w porównaniu do tradycyjnych i hybrydowych odpowiedników. Taki akumulator nie zaleca się rozładować do napięcia poniżej niż 12 V. Po jednym głębokim rozładowaniu akumulator traci 20% swojej pojemności. Jeśli rozładować go całkowicie, to straty wynoszą już 50 %. W konsekwencji, po kilku takich rozładowaniach trzeba liczyć na uszkodzenie baterii, szczególnie w zimowych porach roku i podczas jazdy na małe odległości.
- Niezdolność do jazdy miejskiej. Przy aktywnym poruszaniu się po mieście, gdy samochód pokonuje niewielkie odległości, bateria szybko się rozładowuje. Przyczyna jest w tym, że podczas krótkiej podróży nie udaje się przywrócić zasobów energii zużytych na start silnika. Długie przestoje także śmiertelne działają na akumulator wapniowy. Takie baterie doskonale nadają się dla osób, które muszą pokonywać codziennie 15 do 20 km w jedną stronę.

Akumulatory wapniowe nie lubią wysokiej temperatury, a taka często panuje pod maską C-Max'a.

Dokonanie sprawdzenia naładowania akumulatora jest konieczną czynnością zmierzającą do zweryfikowania skuteczności ładowania. Wartość naładowania akumulatora EFB określa się według poniższych wartości:
• 12,6 V (100%) – nie wymaga ładowania,
• 12,4 V (75%) – nie wymaga ładowania,
• 12,1 V (50%) – wymaga ładowania,
• 11,9 V (25%) – wymaga pilnego ładowania,
• poniżej 11,9 V (0%) – nie nadaje się do użycia.

Ja osobiście używam dedykowanej ładowarki CTEK CT5 Start-Stop.
Jeśli jest ktoś zainteresowany, mogę podesłać wykres napięcia ładowania w moim samochodzie z akumulatorem w instalacji. Ładowanie + ładowanie podtrzymujące - całość zapisana przez rejestrator napięcia przez ponad 2 dni.
Krzysiekolk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-02-2021, 11:25   #9
januszt255
ford::amateur
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 12-01-2021
Model: C Max II
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 5
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora w 1.6 tdci 75ah 700a

Witam,
Mam Cmax 1.6 tdci start-stop czy odłączaliście kiedy akumulator do ładowania. Jeżeli tak to czy coś się działo dziwnego.
januszt255 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-02-2021, 11:47   #10
madamsz
ford::professional
 
Avatar madamsz
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 04-12-2011
Skąd: Mielec i okolice
Model: Focus 1,6 tdci; Fusion 1
Silnik: 1,6 ON; 1,4 Pb
Rocznik: 2012; 2004
Postów: 1,313
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora w 1.6 tdci 75ah 700a

Cytat:
Napisał januszt255 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jeżeli tak to czy coś się działo dziwnego.
Tak, skasowały się bieżące informacje komputera pokładowego Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nic się nie powinno dziać ani stać - wyciągaj ładuj, chociaż nie ma sensu wyciąganie bo roboty trochę jest (no chyba, że pod blokiem stoi i trzeba w domu ładować, albo piwnicy).
__________________
Było Mondeo 1999 1.8TD, był C-Max 2007 1.6 TDCI, jest Fusion I, i Focus 2012 1.6 TDCI, o Merivie B nie wspomnę bo wstyd
madamsz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:30.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.