Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-03-2021, 11:04   #751
meff
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-07-2013
Skąd: GD
Model: Kuga MK2
Silnik: 2.0 TDCI 140KM automat
Rocznik: 2013
Postów: 200
Domyślnie Odp: TDCI 2.0 Spalanie - ile u Was?

Cytat:
Napisał rodxynek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dziś miałem okazję powtórzyć tę samą trasę, tym razem z nowym i sprawnym termostatem.

I porażka na linii zużycia paliwa - 9,8 ltr/100 km. Z powrotem ponownie mniej, ale nie tankowałem jeszcze.
W komunikatach zegarów wisi mi "Wymień olej", a ma dopiero 2 tys km. Po przyjeździe do domu (łącznie 900 km zrobione) - DPF wypalał się na placu...
Chyba muszę zacząć "przygodę" z poszukiwaniem usterek. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zanim zaczniesz cokolwiek szukać sprawdź turbinę, nerwy i kasę straciłem szukając usterki w moim a objawy identyczne były, by koniec końców okazało się że turbina która nie dmucha powoduje problem z wypalaniem dpf.

Najprostszym testem turbiny jest sprawdzenie węża co idzie z turbiny do intercoolera u dołu silnika z lewej strony jeśli przy dodawaniu gazu gdzie turbo powinno dmuchać jest on sflaczały - trzeba go ścisnąć dłonią to wiadomo że turbo zdechłe lub jego sterowanie. Przy sprawnej turbinie wąż do intercoolera zostanie rozepchany jak dodasz gazu. Można też sprawdzić vaku i elektrozaworki, czujnik map i węże od podciśnienia czy coś nie pękło ale jeśli masz godny przebieg i dotychczas turbo się nie objawiło to pewnikiem jest do wymiany.
Co ciekawsze u mnie w aucie raz dmuchało raz nie a mocy nie brakło bo auto rekompensowało słabą turbinę większym zużycem paliwa (9,7L/100).
Wymieniłem turbo na nowe, wyczyściłem dpf, wymieniłem olej i jest spokój nawet przy jeździe na krótkich trasach dpf dopala się co każde tankowanie i nie wywala żadnego błędu.

__________________
§23

Ostatnio edytowane przez meff ; 30-03-2021 o 11:11
meff jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-03-2021, 11:23   #752
rodxynek
ford::advanced
 
Avatar rodxynek
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 08-01-2013
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: S-max / Sharan
Silnik: 2,0 tdci / 1,8t
Rocznik: 2007 / 2001
Postów: 319
Domyślnie Odp: TDCI 2.0 Spalanie - ile u Was?

Hmm, auto idzie dobrze, ale nowe już nie jest - 300 tys pojawiło się przed miesiącem. Ostatnio żonglowałem 4 różnymi zaworami pneumatycznymi do EGR i turbiny, na jednym ewidentnie osłabł, więc już jest w koszu.
Mój sterownik nie daje PIDów SOOT i LOAD i chyba jedynie obserwując temperaturę spalin mogę podczas jazdy określić moment wypalania DPF.
Pytanie jeszcze do EGR - kołyska na dźwigni zamykającej zawór nie całkowicie wraca do normalnego skrajnego położenia - czy podczas pracy domknie się, czy zostawi zawór nieco uchylony? U mnie EGR-ERR waha się od -99% do 99%... rzadko kiedy jest w granicach 0.
rodxynek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-03-2021, 12:05   #753
plankton83
ford::amateur
 
Imię: Jerzy
Zarejestrowany: 11-01-2021
Skąd: Radom
Model: Ford S-Max
Silnik: 2.2
Rocznik: 2009
Postów: 7
Domyślnie Odp: TDCI 2.0 Spalanie - ile u Was?

10 w mieście 7,5 autostrada
plankton83 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2021, 18:37   #754
meff
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-07-2013
Skąd: GD
Model: Kuga MK2
Silnik: 2.0 TDCI 140KM automat
Rocznik: 2013
Postów: 200
Domyślnie Odp: TDCI 2.0 Spalanie - ile u Was?

Cytat:
Napisał rodxynek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Hmm, auto idzie dobrze, ale nowe już nie jest - 300 tys pojawiło się przed miesiącem. Ostatnio żonglowałem 4 różnymi zaworami pneumatycznymi do EGR i turbiny, na jednym ewidentnie osłabł, więc już jest w koszu.
Mój sterownik nie daje PIDów SOOT i LOAD i chyba jedynie obserwując temperaturę spalin mogę podczas jazdy określić moment wypalania DPF.
Pytanie jeszcze do EGR - kołyska na dźwigni zamykającej zawór nie całkowicie wraca do normalnego skrajnego położenia - czy podczas pracy domknie się, czy zostawi zawór nieco uchylony? U mnie EGR-ERR waha się od -99% do 99%... rzadko kiedy jest w granicach 0.
Moje auto też dobrze szło, słabość turbiny nadrabiało spalaniem, a potem wyszedł zonk że DPF ciągle się wypala że auto wali komunikatem o wymianie oleju 1000km po wymianie oleju i masa rzeczy do sprawdzenia. A propos przebiegu u mnie też godny w roczniku 2009 mam wyśmigane 288 tyś

Też nie mam soot/load patrzę na temperaturę i DSLRT - gdy tu pojawi się 0 to zaczyna się wypalanie DPF i temperatura spali rośnie, po prawidłowo zakończonym wypalaniu DSCLR i DSLRT powinny się wyrównać czyli 0 i następuje odliczanie od nowa kilometrów. Jak te dwa pidy się nie wyrównają to masz NOFRE czyli nie udaną regenerację zaliczoną i auto spróbuje za chwilę ponownie.
__________________
§23

Ostatnio edytowane przez meff ; 31-03-2021 o 18:42
meff jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-04-2021, 23:14   #755
rodxynek
ford::advanced
 
Avatar rodxynek
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 08-01-2013
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: S-max / Sharan
Silnik: 2,0 tdci / 1,8t
Rocznik: 2007 / 2001
Postów: 319
Domyślnie Odp: TDCI 2.0 Spalanie - ile u Was?

MAP dość szybko przy mocnym przyspieszaniu osiąga 249 kPa. Więc ładowanie wydaje się dobre. Ale widziałem kropelkę oleju wiszącą na dole silnika pod turbiną. Więc swoje już nalatała...

Posiedziałem dziś nieco na ForScanie, sprawdziłem sterowanie EGRem podłączając na sucho (tylko do wtyczki) inny, wyczyszczony zawór. Po uruchomieniu zimnego silnika zawór był zamknięty, otworzył się później. Tak jak ktoś pisał - po odłączeniu MAF zamykał się po 2 sekundach. W tym czasie miałem okazję sprawdzać temperaturę rury z zamontowanego na silniku EGR do kol. ssącego - zimna, a więc EGR jest zamknięty i nie przepuszcza. Potem jeszcze zdjąłem z niego osłonę dźwigni i palcem go popychałem, ale od razu się zamykał. Czyli i sam EGR jest sprawny i jego sterowanie też.

Pokasowałem wszelkie adaptacje, ustawienia i zresetowałem PCM. Zaskoczyła mnie jedna rzecz - przy kasowaniu korekcji wtrysków wyszło, że mam zaprogramowaną klasę 4, a faktycznie jest 5. I teraz tak, wcześniejsze korekcje wtrysków po nagrzaniu były następujące:
1 - 0,88
2 - 1,01
3 - 1,02
4 - 1,09
A po skasowaniu korekcji i ustawieniu klasy 5, po odpaleniu i 15 minutach pracy Forscan pokazał:
1 - 1,01
2 - 1,02
3 - 0,88
4 - 1,12
Spadł mocno trzeci, urósł 1 i 4...


No i spróbowałem wypalić statycznie DPF - nie udało się. Doszedł do 94%, odszedłem od auta i po przyjściu komunikat - nie powiodło się.

DP_DPF mam na poziomie 3,5 Kpa na wolnych i rośnie do 20 przy mocnym gazie.
NOFRE mam 0,
DSLCR - było 835, podczas testowania na placu spadło do 402 km,
DSLRT mam 0 (podczas jazdy wczoraj doszło do 20).
Temperatura spalin na jałowych przed i za DPF (a nawet bez odpalania silnika) - 100 st.
Vane_Pos waha się od -150 do 150 V.
EGR_ERR na ogół 99,2% lub -100%, ale dziś widziałem po skasowaniu ustawień i po testach, że zaczął pokazywać też ok. 30-26%.
MAP - 98 - 249 kPa
MAF - od 1 do ok. 120 g/s

Błędów, poza olejem do wymiany, nie ma. A, klima się przestała uruchamiać, choć też nie ma błędów...

Mam za to jeszcze dwa klasyczne objawy - przy dynamicznym przyspieszaniu powyżej tam jakichś 120 km/h pojawia się delikatne, ale wyczuwalne kangurowanie. A przy jeździe z małymi prędkościami, na równym gazie (tak aby-aby), na nierozgrzanym silniku - szarpanie. Dodanie gazu lub jego ujęcie wszystko wycisza.

Spalanie mnie zniechęca do tego auta, choć osiągi i wygoda przemawiają za. I co gorsza, nie wiem gdzie szukać, bo brak konkretnych wskazań.


Moda przepraszam za zaśmiecanie i poproszę o wydzielenie tego, bo chyba nie ten wątek.
rodxynek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2021, 22:01   #756
meff
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-07-2013
Skąd: GD
Model: Kuga MK2
Silnik: 2.0 TDCI 140KM automat
Rocznik: 2013
Postów: 200
Domyślnie Odp: TDCI 2.0 Spalanie - ile u Was?

Jak już pisałem z dołu (na samym dole) z lewej strony tzn kierowcy (patrząc od przodu auta z prawej) masz wąż co idzie do intercoolera - sciśnij ręką paskudę i niech ktoś doda gazu tak by wyszło powyżej 2000 obrotów, jeśli wąż się rozpręży to turbina jeszcze chodzi, jak nie to do regeneracji... Dostęp do tego masz bez problemowy wystarczy podnieść maskę a nie grzebać forscanem. Szarpanie przy jeździe to EGR, jeśli turbo działa to zaślep EGR i sprawdź czy śmiga prawidłowo albo jak masz kogoś kto wyprogramuje mendę to wal w ciemno by wyprogramować.
Mam dokładnie ten sam problem, zdechło turbo zregenerowałem, zdechło ponownie, żona w****iona a mi szkoda sprzedawać dalej auto którym się zajebiście jeździ...
__________________
§23
meff jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-04-2021, 17:46   #757
rodxynek
ford::advanced
 
Avatar rodxynek
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 08-01-2013
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: S-max / Sharan
Silnik: 2,0 tdci / 1,8t
Rocznik: 2007 / 2001
Postów: 319
Domyślnie Odp: TDCI 2.0 Spalanie - ile u Was?

Dziś odkryłem źle podłączone przewody podciśnieniowe przy zasobniku ciśnienia. Poprawiłem i po świętach będzie okazja sprawdzić po trasie, czy coś się zmieniło.
rodxynek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2021, 17:34   #758
plat1num
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 29-08-2020
Model: S-Max
Silnik: 2.0 Diesel
Rocznik: 2010
Postów: 9
Domyślnie Odp: TDCI 2.0 Spalanie - ile u Was?

Cytat:
Napisał woro_woro Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Na autostradzie dopuszczalne jest 140. Świadomie jeździsz wolniej?
Jak zauwazyles "dopuszczalne" czyli odkryje dla ciebie Ameryke, uwaga: mozna jechac wolniej. Odkryje druga Ameryke: "dopuszczalne jest 140" w Polsce, niegdzie nie napisalem ze jezdzie po polskich autostradach, a za granica limity predkosci na autostradzie sa inne, na przyklad 120. Miedzy innymi dlatego auta produkowane na zachodzie maja biegi, obroty, spalanie, optymalizowane pod takie predkosci.
plat1num jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2021, 19:00   #759
woro_woro
ford::professional
 
Zarejestrowany: 27-03-2014
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCI 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,271
Domyślnie Odp: TDCI 2.0 Spalanie - ile u Was?

Skoroś z mazowieckiego, zakładam, że 120 jeździesz po polskich autostradach. Jasne, że można 120, mozna i 80. Będzie jeszcze mniej palił...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
woro_woro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-04-2021, 22:56   #760
rodxynek
ford::advanced
 
Avatar rodxynek
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 08-01-2013
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Model: S-max / Sharan
Silnik: 2,0 tdci / 1,8t
Rocznik: 2007 / 2001
Postów: 319
Domyślnie Odp: TDCI 2.0 Spalanie - ile u Was?

Wywalcie stąd tą durną kłótnię o prędkość na autostradzie. Proszę.
rodxynek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:24.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.