Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-09-2017, 08:45   #1
1maciej
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-04-2008
Model: FORD FOCUS
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 34
Domyślnie Napięcie ładowania akumulatora

Koledzy,
Jakiś czas temu zainstalowałem rozgałęźnik gniazda zapalniczki, który ma zabudowane diody informujące o napięciu ładowania (napięcie w instalacji). Czerwona dioda - 12V, zielona dioda napięcie prawidłowe (nie podano wartości). Przez wile tygodni używania tego rozgałęźnika po uruchomieniu samochodu zawsze zapalała się dioda zielona. Ostatnio jednak zauważyłem, że zielona dioda się nie zapala, co skłoniło mnie do pomiaru napięcia ładowania akumulatora multimetrem. Okazało się, że napięcie ładowania waha się w granicach od 12,6 do 14,4V. Wahania napięcia są trudne do przewidzenia i sam nie wiem od czego zależą. Nie są to również pojedyncze piki/skoki napięcia lub spadki. Raczej jest to stabilny poziom napięcia, jednak niższy od oczekiwanego 14,4V. Czasami jest tak, że uruchamiając samochód mam napięcie ładowania około 12,8V, natomiast innego dnia mam 13,8. Od czasu do czasu multimetr wskazuje 14,3-14,4V. Ponadto kontrolka ładowania akumulatora po uruchomieniu samochodu gaśnie, czyli działa prawidłowo, a z pewnością nie jest przepalona. Również nie zauważyłem problemów z rozruchem samochodu. Napięcie w instalacji jest stabilne, niezależnie od obciążenia (włączona dmuchawa na max, włączone ogrzewanie szyb itp). Odwiedziłem trzech mechaników w swojej okolicy i każdy z nich dokonując pomiarów stwierdził, że prawdopodobnie walnięty jest alternator. Szukając informacji na Forum sam już nie wiem, co w tym fantem zrobić. Znalazłem szereg informacji, które mówią, że w niektórych (nowszych) Fordach ładowaniem steruje komputer, tzw. funkcja Smart Charge, dlatego napięcie ładowania może wahać się w takich granicach jak podałem.
Czy któryś w Kolegów na forum miał podobne doświadczenia jak ja? Nie wiem co robić, czy demontować alternator do regeneracji czy nie?

__________________
Pozdrowienia
Maciek
FORD FOCUS 1.6 TDCi 95KM 2011r.
1maciej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2017, 09:21   #2
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,359
Domyślnie Odp: Napięcie ładowania akumulatora

A nie ma żadnych oznak że akumulator może już być leciwy i stąd skoki napięcia ładowania? Kiedy ostatnio zmieniałeś aku? Masz DRL LED z przodu? Start/Stop jak masz to działa poprawnie?
Trochę zgaduję, bo elektryk ze mnie żaden :/
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2017, 09:29   #3
GTB20
ford::advanced
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 27-10-2015
Skąd: Z domu
Model: sharan
Silnik: auy
Rocznik: 2000
Postów: 247
Domyślnie Odp: Napięcie ładowania akumulatora

Podlacz miernik do slupkow aku jak bedziesz sprawdzal to napiecie i potem tak samo ale na altku na srubie plusowej i masie. I te testy rob na odpalonym silniku na jalowych i na podwyzszonych oraz z wlaczonymi odbiornikami i wylaczonymi. Zdaj relacje wtedy. Zabawki w gniazdo zapalniczki to ci stwierdza tylko czy altek dzuala czy jest zepsuty i wcale nie daje pradu.
__________________
TDI by TUNE UP AUY 205 KM i 444Nm & ASZ 170 KM
GTB20 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2017, 09:35   #4
1maciej
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-04-2008
Model: FORD FOCUS
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 34
Domyślnie Odp: Napięcie ładowania akumulatora

Cytat:
Napisał edmun Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A nie ma żadnych oznak że akumulator może już być leciwy i stąd skoki napięcia ładowania? Kiedy ostatnio zmieniałeś aku? Masz DRL LED z przodu? Start/Stop jak masz to działa poprawnie?
Trochę zgaduję, bo elektryk ze mnie żaden :/
Nie mam DRL LED ani Start/Stop. Aku jest od nowości, jednak żadnych oznak zużycia nie zauważyłem. Pali od pierwszego, światła świecą stabilnie.

Bump:
Cytat:
Napisał GTB20 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Podlacz miernik do slupkow aku jak bedziesz sprawdzal to napiecie i potem tak samo ale na altku na srubie plusowej i masie. I te testy rob na odpalonym silniku na jalowych i na podwyzszonych oraz z wlaczonymi odbiornikami i wylaczonymi. Zdaj relacje wtedy. Zabawki w gniazdo zapalniczki to ci stwierdza tylko czy altek dzuala czy jest zepsuty i wcale nie daje pradu.
Pomiary robiłem wszędzie gdzie tylko możliwe: na klemach akumulatora, na śrubie "+" alternatora i masa z obudowy. Również włączony tryb serwisowy zegarów pokazuje prąd ładowania. Wyniki pomiarów identyczne.
__________________
Pozdrowienia
Maciek
FORD FOCUS 1.6 TDCi 95KM 2011r.
1maciej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2017, 11:14   #5
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,359
Domyślnie Odp: Napięcie ładowania akumulatora

Cytat:
Napisał 1maciej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Aku jest od nowości, jednak żadnych oznak zużycia nie zauważyłem. Pali od pierwszego, światła świecą stabilnie.
Nie wiem czy jakkolwiek to pomoże, ale mój też zawsze palił bezproblemowo, po czym był całkowicie do wymiany nie dając żadnych wcześniejszych jeśli chodzi o rozruch.
Jak mówiłem - elektryk ze mnie żaden, ale jeśli masz aku od nowości, to nie wiem czy czasami nie będzie powoli czas wymiany tego aku. I tak - wiem że dawniej akumulatory działały sprawnie przez 10 lat, ale jednak jest dużo osób na forum, którzy w Focusie MK3 wymieniali AKU równiutko 5-6 lat od czasu produkcji.
Nie wiem jednakże, czy te nierówne ładowanie może być jakkolwiek spowodowane akumulatorem więc nie bierz moich słów jako "sprawdzone rozwiązanie"
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2017, 12:32   #6
boncio
ford::expert
 
Avatar boncio
 
Zarejestrowany: 03-11-2009
Skąd: Łódź
Model: Audi Q3 Sportback/Mazda CX-3
Silnik: 1.4e 245KM/2.0 121KM
Rocznik: 2022/2019
Postów: 3,725
Domyślnie Odp: Napięcie ładowania akumulatora

U mnie takie napięcia ładowania to standard od nowości. Podczas dynamicznego przyspieszania spada do nawet 12,2V, a podczas hamowania silnikiem dochodzi do 15V. Jadąc ze stałą prędkoscią jest ok 13,5V. To jest inteligentne ładowanie.
Sprawdzałeś, czy ten rozgałęźnik jest sprawny? Skoro masz czasem 14,4V to zielona dioda powinna choć mignąć.
boncio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2017, 15:22   #7
1maciej
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-04-2008
Model: FORD FOCUS
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 34
Domyślnie Odp: Napięcie ładowania akumulatora

Cytat:
Napisał boncio Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
U mnie takie napięcia ładowania to standard od nowości. Podczas dynamicznego przyspieszania spada do nawet 12,2V, a podczas hamowania silnikiem dochodzi do 15V. Jadąc ze stałą prędkoscią jest ok 13,5V. To jest inteligentne ładowanie.
Sprawdzałeś, czy ten rozgałęźnik jest sprawny? Skoro masz czasem 14,4V to zielona dioda powinna choć mignąć.
Rozgałęźniki sprawny. O dziwo dziś ładowanie mam w granicach 14,2 - 14,5V. Jeśli to taka inteligencja zaszyta jest w tym aucie, to prawdopodobnie wszystko jest w porządku.
Dziękuję za odpowiedź.
__________________
Pozdrowienia
Maciek
FORD FOCUS 1.6 TDCi 95KM 2011r.

Ostatnio edytowane przez 1maciej ; 11-09-2017 o 15:31
1maciej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2017, 16:57   #8
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,648
Domyślnie Odp: Napięcie ładowania akumulatora

Proponuję profilaktycznie wymienić silnik i skrzynie biegów.
A tak serio: skąd pomysł ze cos jest nie tak skoro auto jeździ ok?
Mam wprawdzie nie w mk3 ale w golfie 4 a wcześniej w foce mk1 radio które pokazuje napięcie w instalacji. 14.4 to ja tam widzę w zimę jak odpale auto.
Zwykle wyświetlacz pokazuje i w foce też pokazywał okolice 13.5 - 13.7 v.
P. S to nie jest domeną nowszych fordow tylko każdego auta nowszego niż polonez.
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2017, 17:56   #9
bleekm
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 31-03-2015
Skąd: Warszawa
Model: MONDEO MK4
Silnik: 2.0 TDCI 163KM
Rocznik: 2012
Postów: 273
Domyślnie Odp: Napięcie ładowania akumulatora

Ladowanie masz ok, to smart charging forda. Jezeli po nocy napiecie na aku nie spada ponizej 12v to jest wszystko git. Bez zaplonu radio powinno ok 1godz grac, jak zacznie ci sie wylaczac po paru minutach to znaczy ze aku niedoladowane albo ze starosci stracilo swoja pojemnosc. Moj aku wymienialem niedawno i na kilka dni przed padnieciem (nie zapalil juz) mialem dziwne komunikaty przez 2s przy zapalaniu.
bleekm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-09-2017, 19:16   #10
1maciej
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 30-04-2008
Model: FORD FOCUS
Silnik: 1.6 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 34
Domyślnie Odp: Napięcie ładowania akumulatora

Teraz to już wszystko jest jasne. Upewniłem się, że mam autko nowsze od Poloneza i ten typ tak ma.
Temat uważam za zamknięty!
__________________
Pozdrowienia
Maciek
FORD FOCUS 1.6 TDCi 95KM 2011r.
1maciej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
alternator , ładowanie


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:33.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.