Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Sprzęt Audio/CB/GPS
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 10-06-2009, 09:13   #41
Strzeszku
ford::advanced
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 07-01-2009
Skąd: Busko-Zdrój
Model: Alfa Romeo
Silnik: 1,75
Rocznik: 2013
Postów: 479
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

We wtyczce od strony modułu mam podłączone piny: 1 - biały, 2 -brąz, 3 - czerw.biały, 4 - czarny, 14 - szary, 15 - niebieski, 17, 18 - pomarańcz. żółty, 33, 34 -czarno żółty. Kable od pinów 3 i 4 idą do szarej wtycznki, która łączy się z kablem mikrofonowym. Cała reszta kabli jest po prostu odcięta, bo moduł był wyciągany z anglika w którym oryginalnie wszystkie kable instalacji były ze sobą połączone, a gość który to wyciągał na szrocie nie miał ochoty rozbebeszać radia.

Strzeszku jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2009, 16:04   #42
zdzislaw22
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-12-2008
Model: monde
Silnik: 20
Rocznik: 2009
Postów: 111
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Cytat:
Napisał Strzeszku Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
We wtyczce od strony modułu mam podłączone piny: 1 - biały, 2 -brąz, 3 - czerw.biały, 4 - czarny, 14 - szary, 15 - niebieski, 17, 18 - pomarańcz. żółty, 33, 34 -czarno żółty. Kable od pinów 3 i 4 idą do szarej wtycznki, która łączy się z kablem mikrofonowym. Cała reszta kabli jest po prostu odcięta, bo moduł był wyciągany z anglika w którym oryginalnie wszystkie kable instalacji były ze sobą połączone, a gość który to wyciągał na szrocie nie miał ochoty rozbebeszać radia.
Bazując na załączonym schemacie do modułu z USB:
3,4 - mikrofon, to już wiesz na pewno
14 - CANH
15 - CANL
17 - VBATT
18 - VBATT
33,34 - GND

A więc 1,2 - to musi myć wyjście dźwięku, które jest podłączane do mono2 w radiu.
Jeśli to wszystko prawda, to 33 i 34 są zwarte.

Tak przy okazji, rozumiem, że moduł masz z tego samego samochodu wyciągnięty. Może byś mu zdjął obudowę i obfotografował?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg bt-pinout.JPG (36.9 KB, 916 wyświetleń)
zdzislaw22 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-06-2009, 20:27   #43
Strzeszku
ford::advanced
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 07-01-2009
Skąd: Busko-Zdrój
Model: Alfa Romeo
Silnik: 1,75
Rocznik: 2013
Postów: 479
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Wielkie dzięki za pomoc. Jeśli chodzi o sam moduł to wewnątrz nie ma nic szczególnego. Na PCB nie ma żadnych opisów. Jedyne co tam jest interesujące, to scalaki których oznaczenia podeślę z rana.
Zauważyłem, że w aucie mam instalację*łączącą radio z modułem. Wtyczka była ukryta nad schowkiem na krawędzi kokpitu, pod samą poduszką powietrzną. Zapakowana w kieszonkę z gąbki.
Mam jednak problem z połączeniem wtyczki łączącej moduł z mikrofonem. Pod kokpitem znalazłem szare gniazdko z 10 pinami z czerwonym wnętrzem, do którego dochodzą chyba 3 niebieskie, 2 brązowe kable i kilka innych. Mikrofonu i kabla w słupku nie bylo więc poprowadziłem ten od focusa, ale niestety ma on inne zakończenie - 6 dziurek na szersze piny niż w tym czerwonym, środek jest biały. Czy Koledzy wiedzą jak przepiąć te kable? Które piny w kablu w aucie odpowiadają za połączenie mikrofonu?
Strzeszku jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2009, 00:31   #44
glucosum
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 18-06-2008
Model: C-Max
Silnik: 1.8 FlexiFuel
Rocznik: 2007
Postów: 317
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Witam.

Temat mnie BARDZO interesuje.

Ja osobiście mam moduł fabryczny ale zostałem poroszony przez znajomego o założenie u niego i się waham. W międzyczasie spróbowalem rozejrzeć sie po swojej instalcji BT. Moduł jest bardzo wysoko od spodu kokpitu nad schowkiem tuż obok Poduszki pasażera. Ktoś przypuszczał że moduł się programuje. Ja osobiście uważam że to całkiem możliwe. Moduły są takie same tylko oprogramowanie inne. I teraz ważne są dwa moduły ten 488 i 112. Ten drugi przeznaczony jest do instalcji z fabrycznymi nawigacjami - umozliwia poprzez Voice Control oprócz funkcji z 488 dodatkowo wydawanie poleceń części nawigacyjnej. Tzn można wskazać miejsce docelowe. Wtyczki są takie same. I według mnie można ich używać zamiennie.


Teraz pilot. Każdy ma fabryczny. Ten docelowy ma tylko dodatkowy przycisk Voice do wydawania poleceń. Żeby wyjąć pilot z kierownicy nie trzeba nic rozbierać. W tej manetce przy samej krawędzi jest zatrzask który po wciśnięciu umożliwia wyjęcie pilota.
Gniazdo zawiera coprawda 3 piny ale tylko 2 są wykorzystywane ( i działa ). Sterowanie opiera się o opory. Tzn każdy przycisk ma swój opór. I tak ( mierzone miernikiem około )

Vol + 145 Ohm
Vol - 50 Ohm
Seek + 297 Ohm
Seek - 555 Ohm
Mode 1 kOhm
Voice 2 kOhm
"bez" 5 kOhm

To są opory na wejściach.

A to schemat mój.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

PS. Na końcu pdf forda dot montażu BT/VC jest wzmianka o konieczności programowania. Jaka jest szansa uniknięcia tego. Nie umiem się z ludzmi z serwisu dogadać więc wolałbym tego uniknąć. Może tylko nowe moduły trzeba programować, a używane nie......

Ostatnio edytowane przez glucosum ; 18-06-2009 o 00:37
glucosum jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2009, 01:21   #45
Strzeszku
ford::advanced
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 07-01-2009
Skąd: Busko-Zdrój
Model: Alfa Romeo
Silnik: 1,75
Rocznik: 2013
Postów: 479
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Czy przypadkiem moduł z oznaczeniem 112 nie jest w wersji z USB? Ja dziś podłączyłem u siebie manetkę ze sterowaniem VC. Tak jak pisałem wyżej miałem w aucie instalację pod bt i już wycziłem który kabel jest od mikrofonu. Niestety moduł nie chce mi się załączyć do radia bo kiedy wciskam zieloną słuchawkę nadal jest "mute". Nie pomogło kilkukrotne odpinanie akumulatora na kilkanaście minut. Jedyne co się pojawia to ładny damski głosik po wciśnięciu przycisku "voice" na manetce. Niestety system nie rozpoznaje tego co mówię. Telefon także nie jest w stanie wykryć urządzenia BT. Czy zatem muszę podjechać do serwisu na wgranie jakiegoś dodatkowego programu? Wolałbym tego nie robić bo np. w UrsynCar zarzekali się*że moduł dołączany poza fabryką wywołuje jakieś zakłócenia. Domyślam się że to g.. prawda ale z nimi się*nie pogada.
Strzeszku jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2009, 05:47   #46
zdzislaw22
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-12-2008
Model: monde
Silnik: 20
Rocznik: 2009
Postów: 111
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Cytat:
Napisał glucosum
...
W międzyczasie spróbowalem rozejrzeć sie po swojej instalcji BT. Moduł jest bardzo wysoko od spodu kokpitu nad schowkiem tuż obok Poduszki pasażera.
hm... u mnie tam jest coś wyglądające podobnie do tego co masz obfotografowane na fotosiku, ale na pewno to nie moduł BT/VC. a pustego miejsca na moduł nie znalazłem.

Cytat:
Napisał glucosum
...Moduły są takie same tylko oprogramowanie inne. I teraz ważne są dwa moduły ten 488 i 112. Ten drugi przeznaczony jest do instalcji z fabrycznymi nawigacjami - umozliwia poprzez Voice Control oprócz funkcji z 488 dodatkowo wydawanie poleceń części nawigacyjnej. Tzn można wskazać miejsce docelowe. Wtyczki są takie same. I według mnie można ich używać zamiennie.
Trochę się mylisz, 488 pasuje do wszystkich modeli a 112 to moduł z USB pasujący do wszystkich poza 6000CD

Cytat:
Napisał glucosum
...PS. Na końcu pdf forda dot montażu BT/VC jest wzmianka o konieczności programowania. Jaka jest szansa uniknięcia tego. Nie umiem się z ludzmi z serwisu dogadać więc wolałbym tego uniknąć. Może tylko nowe moduły trzeba programować, a używane nie......
Sądzę, że nie ma. Programowanie to tak naprawdę ustawienie 1 opcji w programie ;-) Może zmień serwis?

Cytat:
Napisał Strzeszku
Ja dziś podłączyłem u siebie manetkę ze sterowaniem VC. Tak jak pisałem wyżej miałem w aucie instalację pod bt i już wyczaiłem który kabel jest od mikrofonu. Niestety moduł nie chce mi się załączyć do radia bo kiedy wciskam zieloną słuchawkę nadal jest "mute". Nie pomogło kilkukrotne odpinanie akumulatora na kilkanaście minut. Jedyne co się pojawia to ładny damski głosik po wciśnięciu przycisku "voice" na manetce. Niestety system nie rozpoznaje tego co mówię. Telefon także nie jest w stanie wykryć urządzenia BT. Czy zatem muszę podjechać do serwisu na wgranie jakiegoś dodatkowego programu? Wolałbym tego nie robić bo np. w UrsynCar zarzekali się*że moduł dołączany poza fabryką wywołuje jakieś zakłócenia.
Skoro słyszysz głosik, to moduł działa. Z moich obserwacji wynika, że jak któryś element szwankuje, to BT w radiu się nie aktywuje. Może więc to coś z połączeniem mikrofonu?
W UrsynCar to widać, że dobrzy mechanicy są, bo na elektronice znają się doskonale ;-)
Możesz podjechać do BiG na Krakowską, wiedzą niewiele, ale są chętni do pomocy jak na razie. Tyle, że skasują Cię 200 za podłączenie do WDS-a.

Cytat:
Napisał Strzeszku
Jeśli chodzi o sam moduł to wewnątrz nie ma nic szczególnego. Na PCB nie ma żadnych opisów. Jedyne co tam jest interesujące, to scalaki których oznaczenia podeślę z rana.
Zauważyłem, że w aucie mam instalację*łączącą radio z modułem. Wtyczka była ukryta nad schowkiem na krawędzi kokpitu, pod samą poduszką powietrzną. Zapakowana w kieszonkę z gąbki.
Właśnie te scalaki są interesujące ;-) Jak wiemy co to jest, to możemy znaleźć aplikację i wiedzieć co do czego oraz czy i jak to cholerstwo da się przeprogramować. Pytanko jest jeszcze, czy któryś jest w podstawce np.?

To dziwne. Skoro miałeś już wiązkę do podłączenia modułu, czemu nie miałeś wiązki do mikrofonu? Hm
zdzislaw22 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2009, 09:08   #47
Strzeszku
ford::advanced
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 07-01-2009
Skąd: Busko-Zdrój
Model: Alfa Romeo
Silnik: 1,75
Rocznik: 2013
Postów: 479
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Zdzislaw22 źaden z układów w module nie jest wmontowany na podstawce i z tego co widzę będzie je trudno wylutować, bo to smd. Zapewne jednak jest jakiś sposób na programowanie modułu przez złącze.
Też się*zastanawiam dlaczego u mnie jest wiązka do modułu, a na 100% nie ma do mikrofonu.
Czy moduł wykrywa niepoprawne podłączenie mikrofonu i wyłącza bt? Co do mikrofonu to faktycznie musiałem coś poknocić. Podłączyłem go do wtyczki pod konsolą a nie do tej pod nogami pasażera. Po obejrzeniu instalacji doszdłem do wniosku że wtyczka pod nogami pasażera jest połączona z wtyczką pod konsolą do której normalnie wchodzi taka wtyczka ze skrzyżowanymi kabelkami.
Strzeszku jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2009, 10:18   #48
zdzislaw22
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-12-2008
Model: monde
Silnik: 20
Rocznik: 2009
Postów: 111
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Cytat:
Napisał Strzeszku Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zdzislaw22 źaden z układów w module nie jest wmontowany na podstawce i z tego co widzę będzie je trudno wylutować, bo to smd. Zapewne jednak jest jakiś sposób na programowanie modułu przez złącze.
Też się*zastanawiam dlaczego u mnie jest wiązka do modułu, a na 100% nie ma do mikrofonu.
Czy moduł wykrywa niepoprawne podłączenie mikrofonu i wyłącza bt? Co do mikrofonu to faktycznie musiałem coś poknocić. Podłączyłem go do wtyczki pod konsolą a nie do tej pod nogami pasażera. Po obejrzeniu instalacji doszdłem do wniosku że wtyczka pod nogami pasażera jest połączona z wtyczką pod konsolą do której normalnie wchodzi taka wtyczka ze skrzyżowanymi kabelkami.
-wylutowanie smd to nie problem ;-)
- ale najpierw trzeba się dowiedzieć co to za układy i ewentualnie do którego się dobrać, stąd moja prośba o zdjęcie, lub numery kości
- żyjemy w czasach globalizacji i nie sądzę, aby nokia zrobiła coś totalnie innego od innych swoich modeli.
- czy moduł wykrywa niepoprawne połączenie mikrofonu? nie jestem pewien, na pewno wykrywa brak manetki z przyciskami (tak było u mnie). Pamiętam, że gdzieś na forum angielskim goście walczyli właśnie z mikrofonem i radiem sony i efekt był chyba podobny.

- a gdzie konkretnie znalazłeś ta wtyczkę? może i u mnie jest ;-)
- przyszedł mi jeszcze do głowy "absurdalny" pomysł, że podłączenie modułu do oryginalnej wiązki skutkuje wymuszeniem programowania. Wiem o co najmniej 4 przypadkach w których dołożenie modułu jak w instrukcji zadziałało bez żadnego programowania u dealera.
zdzislaw22 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2009, 11:50   #49
glucosum
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 18-06-2008
Model: C-Max
Silnik: 1.8 FlexiFuel
Rocznik: 2007
Postów: 317
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Cytat:
Napisał Strzeszku Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Niestety moduł nie chce mi się załączyć do radia bo kiedy wciskam zieloną słuchawkę nadal jest "mute". Nie pomogło kilkukrotne odpinanie akumulatora na kilkanaście minut.

W radiu w menu trzeba poszukać Bluetooth i włączyć. Normalnie jest wyłączony bo przecież nie miałeś modułu.....
glucosum jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2009, 14:56   #50
Strzeszku
ford::advanced
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 07-01-2009
Skąd: Busko-Zdrój
Model: Alfa Romeo
Silnik: 1,75
Rocznik: 2013
Postów: 479
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Cytat:
Napisał glucosum Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W radiu w menu trzeba poszukać Bluetooth i włączyć. Normalnie jest wyłączony bo przecież nie miałeś modułu.....
Niestety opcji bt nie mam w radiu ani w menu komuptera pokładowego.

Co do wtyszkek to jeda szara dość duża znajduje się*pod nogami pasażera po prawej stronie. Dochodzą do niej kable, które biegną w słupku do lampek na suficie. Niestety w tej wiązce nie miałem kabla do mikrofonu. Położyłem go sobie sam, ale podłączyłem go do innej szarej wtyczki z czerwonym środkiem znajdującej się*nad schowkiem. Wybadałem, że szara wtyczka pod nogami pasażera i wtyczka nad schowkiem są połączone niebiesko-czerwonym i brązowo-czerwonym ekranowanym kablem. Od wtyczki nad schowkiem odchodzi drugi taki zestaw kabli do modułu lub radia. Uznałem, że skoro do czerwonej wtyczki podłącza się wtyczkę krzyżującą kable to ja sobie podłącze w to miejsce mikrofon i nie będę musiał dodawać wtyczki.
Strzeszku jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
bluetooth mk4 , bt mk4 , radio



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:34.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.