Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Skrzynie automatyczne
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 27-03-2011, 18:56   #1
conci1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-03-2011
Skąd: Kraków
Model: Mondeo MKIV
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2009
Postów: 36
Domyślnie Powershift od kiedy była montowana

Witam,
jestem użytkownikiem focusa 1.8 tdci z 2003 r. i planuję się przesiąść na coś nowszego. Z racji tego, że na a6 lub outbacka mnie nie stać (może kiedyś będzieGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.) postanowiłem pozostać przy fordzie. Wybór padł na nowe mondeo, rocznik 2007/2008, 2.0 tdci, diesel.
Czy skrzynia powershift była montowana w modneo przed 2010 r.? Chciałbym automat i z tego co czytałem to powershift działa dobrze, ale niestety nie znalazłem egzemplarzy z interesującego mnie rocznika ze skrzynia 2.0.

pozdrawiam
kuba


Ostatnio edytowane przez SRS ; 10-10-2020 o 12:00
conci1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-03-2011, 09:02   #2
Ramzik
ford::average
 
Avatar Ramzik
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 05-10-2010
Skąd: Silesia
Model: Kuga AWD MPS6 / C-Max
Silnik: 2.0 163KM / 2.0 136KM
Rocznik: 2010 / 2010
Postów: 176
Domyślnie Odp: MK4 - Powershift

Skrzynia ta pojawiła się w 2009 roku ale chyba - na szerszą skalę - zaczęła być montowana w 2010 roku
Sam mam powershift w Kudze i jak pytałem o automat w 2009 roku to jeszcze go nie było - w 2010 roku już był dostępny - przynajmniej w Kudze
Być może w Mondeo był montowany już w 2009 roku
Ramzik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-10-2011, 22:54   #3
pse
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 12-07-2011
Model: Ford Mondeo Kombi
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2009
Postów: 1
Domyślnie Odp: MK4 - Powershift

Cytat:
Napisał Ramzik Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Skrzynia ta pojawiła się w 2009 roku ale chyba - na szerszą skalę - zaczęła być montowana w 2010 roku
Sam mam powershift w Kudze i jak pytałem o automat w 2009 roku to jeszcze go nie było - w 2010 roku już był dostępny - przynajmniej w Kudze
Być może w Mondeo był montowany już w 2009 roku
Czy możesz kolego napisać coś o tej skrzyni jako jej użytkownik? Chodzi o to jak się sprawuje, jak zmienia biegi, czy jest bezawaryjna. Bardzo chciałbym zakupić TDCI 163KM z tą skrzynią pod kątem wygody oraz holowania przyczepy kempingowej i ciekaw jestem każdej opinii. Nie mam wielkiego doświadczenia z automatami, ledwie co przejechane kilkaset kilometrów w BMW 318d z automatem. W tymże BMW dla mnie rewelacja. Jechałem też kiedyś VW Tiguan z DSG i też super. Gadanie, że Poweshift nie dorasta do pięt DSG traktuję jak puste paplanie. Liczą się prawdziwe opinie ludzi, którzy mają do czynienia ze sprzętem, dlatego mam nadzieję usłyszeć opinię zadowolonego lub nie użytkownika skrzyni Powershift. Z góry dziękuję za poświęcony czas.
pse jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-10-2011, 08:23   #4
Ramzik
ford::average
 
Avatar Ramzik
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 05-10-2010
Skąd: Silesia
Model: Kuga AWD MPS6 / C-Max
Silnik: 2.0 163KM / 2.0 136KM
Rocznik: 2010 / 2010
Postów: 176
Domyślnie Odp: Mondeo MK4 - Powershift

Jak dla mnie Powershift jest rewelacyjny - jest to skrzynia dwusprzęgłowa więc w porównaniu do starszych automatów to bajka i jak dla mnie rewelacja oraz niesamowita wygoda. Obecnie mam przejechane niecałe 20 tys. więc trudno mówić o jakiejś awaryjności - do tej pory działa bez zarzutu. Biegi zmienia bardzo szybko i płynnie co powoduje, że autko rewelacyjnie się zbiera i przyspiesza, przy wyprzedzaniu, czy też gwałtownym przyspieszaniu bardzo szybko redukuje bieg na niższy. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Jedyne do czego mogę się przyczepić to ruszanie od zera z jedynki - wszystko jest ok jak się rusza normalnie - ale jak chcę się szybko zebrać z miejsca i "wciskam gaz do dechy" to występuje takie krótkie opóźnienie w reakcji, ale jak ruszy to już "zwija asfalt" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Z przyczepą nigdy nie jechałem więc nie mogę się wypowiedzieć.
Skrzynia ma również tryb sportowy co tak naprawdę charakteryzuje się dłuższym trzymaniem poszczególnych biegów i dociąganiem do wyższych obrotów - co daje wyczuwalnie lepsze przyspieszenie. Poza tym istnieje również możliwość samodzielnej zmiany biegów.
Według mnie Powershift jest jak najbardziej warty polecenia.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ramzik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2011, 09:50   #5
jacekzom
ford::advanced
 
Avatar jacekzom
 
Zarejestrowany: 02-11-2010
Skąd: Gdańsk
Model: Ford S-Max
Silnik: Ecoboost 203KM
Rocznik: 2010
Postów: 221
Domyślnie Odp: Mondeo MK4 - Powershift

Potwierdzam, ta skrzynia jest super. Prawie nie odbiega od DSG, jedynie na niskich biegach można by znaleźć coś na minus w porównaniu to VW.
Szczególnie pasuje do mocnych benzyn 2.0 Ecoboost, ale tu akurat nie ma innego wyboru i chyba słusznie.
jacekzom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-02-2012, 21:00   #6
Hal.9k
ford::beginner
 
Avatar Hal.9k
 
Zarejestrowany: 01-02-2012
Skąd: Kraków
Model: Mondeo Mk4 TitX automat
Silnik: 2.0 TDCi 140 KM
Rocznik: 2009
Postów: 20
Domyślnie Odp: Mondeo MK4 - Powershift

Trochę czasu minęło, ale może komuś kupującemu używkę i przeszukującemu forum się przyda, więc moje "trzy grosze" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.:

Cytat:
Napisał Ramzik Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Być może w Mondeo był montowany już w 2009 roku
Ja mam Mondeo z drugiej połowy 2009 i automat to jeszcze Durashift.

Cytat:
Napisał Ramzik Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ale jak chcę się szybko zebrać z miejsca i "wciskam gaz do dechy" to występuje takie krótkie opóźnienie w reakcji, ale jak ruszy to już "zwija asfalt"
W Durashifcie ten sam efekt. Zastanawiałem się, czy to nie kwestia raczej charakterystyki silnika (2.0 tdci jest mułowaty dopóki nie wejdzie na 1500, a ciągnie naprawdę dobrze tak od ok 1800 rpm), niż skrzyni. No ale jeśli jednak skrzyni, to dziwi, że nie poprawili w Powershifcie. :|
Hal.9k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2012, 22:08   #7
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,034
Domyślnie Odp: Mondeo MK4 - Powershift

Koledzy, pamiętajcie proszę, że Powershift to jest zwykła skrzynia mechaniczna (a dokładniej 2 połówki skrzyń mechanicznych) ze sterowaniem automatycznym. Czyli jest "zwykła" jedynka, dwójka, trójka itd. Nie ma więc co się "przymulać" w skrzyni. Może się tylko "przymulać" silnik (a dokładniej brak turbo na niskich obrotach). Czyli Powershift niewinny, a kolega Hal.9k ma rację co do silnika...
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-03-2012, 14:59   #8
Ramzik
ford::average
 
Avatar Ramzik
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 05-10-2010
Skąd: Silesia
Model: Kuga AWD MPS6 / C-Max
Silnik: 2.0 163KM / 2.0 136KM
Rocznik: 2010 / 2010
Postów: 176
Domyślnie Odp: Mondeo MK4 - Powershift

Cytat:
Napisał tedi_k Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Koledzy, pamiętajcie proszę, że Powershift to jest zwykła skrzynia mechaniczna (a dokładniej 2 połówki skrzyń mechanicznych) ze sterowaniem automatycznym. Czyli jest "zwykła" jedynka, dwójka, trójka itd. Nie ma więc co się "przymulać" w skrzyni. Może się tylko "przymulać" silnik (a dokładniej brak turbo na niskich obrotach). Czyli Powershift niewinny, a kolega Hal.9k ma rację co do silnika...
Nie do końca,
Opóźnieniu o którym pisałem przy starcie z miejsca niestety, moim zdaniem, winna jest skrzynia tzn. po wciśnięciu gazu jest chwila opóźnienia w zwolnieniu sprzęgła (pomijając przymulanie silnika na pierwszym biegu).

Jeżeli już to skrzynia Powershift funkcjonuje jak dwie równolegle działające mechaniczne skrzynie biegów, a nie dwie połówki skrzyń mechanicznych. :-)
Ramzik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-03-2012, 20:43   #9
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,034
Domyślnie Odp: Mondeo MK4 - Powershift

Ja u siebie nie obserwuję żadnego opóźnienia w ruszaniu.
Występuje opóźnienie przy przełączeniu z R na D (z wstecznego na jazdę do przodu), ale ono jest oczywiste: bieg wsteczny jest na tym samym sprzęgle co jedynka i potrzebny jest standardowy czas na wysprzęglenie i przełączenie biegu. Wydaje mi się, że tak jest we wszytskich skrzyniach dwusprzęgłowych (wsteczny i jedynka chyba zawsze są na tym samym wałku).
Co do połówek: dwie połówki w tym sensie, że "połowa" z biegami nieparzystymi (1,3,5) oraz wstecznym ma swoje sprzęgło a "połowa" parzysta (2,4,6) ma drugie. Czyli nie "dwie" skrzynie a "dwie" połówki skrzyń. Połówki nie są oczywiście dosłowne a w cudzysłowach...

Dostępny w wielu miejscach popularny opis naszej skrzyni:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 07-03-2012 o 20:49
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-03-2012, 21:07   #10
bartekd
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 29-03-2011
Skąd: Śląsk
Model: S-Max; Fiesta
Silnik: 2.0 TDCi 163KM; 1.4 TDCi
Rocznik: 2011; 2006
Postów: 279
Domyślnie Odp: Mondeo MK4 - Powershift

W temacie opóźnień przy ruszaniu: jak dla mnie skrzynia potrafi bardzo łagodnie i płynnie ruszać, jak również nie ma najmniejszego problemu od razu depnąć po gazie i potrafi wystartować od razu z kopyta (silnik wchodzi od razu na wysokie obroty i moment dostępny dla skrzyni jest ogromny, więc sprzęgło może dość szybko zasprzęglać). Ale przy takim ostrym ruszeniu potrafi szarpnąć przy przełączeniu na 2 i 3. No ale widocznie program tak ma, że przy mocnym wciśnięciu gazu mamy krótki czas przełączenia kosztem komfortu.

Jednak mnie drażni często to, że jeśli toczę się (bardzo wolno, skrzynia wówczas rozsprzęgla się) i wtedy dodam gazu, to w takim momencie auto zbiera się wieki. Nawet jak mocno depnąć to silnik nie wchodzi szybciej na obroty (czuć blokadę elektroniczną, po prostu nie da się uzyskać mocy). Widać tu inżynierowie wybrali program zachowaczy, aby nie spalić sprzęgła. To drażni gdy czasem bez zatrzymania trzeba szybko odjechać (np. na skrzyżowaniu). Innymi słowy lepiej skrzyżowania pokonywać tak jakby przepisowo ze znakiem Stop.

Ale ogólnie skrzynia jest komfortowa, polecam. Aczkolwiek z tego co się orientuję po innych wątkach, to warto uaktualnić program sterujący skrzynią, bo w każdej kolejnej wersji skrzynia sprawuje się lepiej.
__________________
W garażu: już jest S-Max 2.0 163KM PowerShift
a dodatkowo Fiesta 1.3, Fiesta 1.4
bartekd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:55.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.