Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 17-01-2019, 18:25   #1
jarek1233
ford::average
 
Imię: jaroslaw
Zarejestrowany: 26-11-2017
Skąd: Sokółka
Model: transit 2,0tdci 96kw
Silnik: 2,0tdci 96kw
Rocznik: 2004
Postów: 62
Domyślnie Po wymianie filtra paliwa silnik nierówno pracuje

Silnik to 2.0 tdci 125 KM. Dzięki wiedzy z tego forum podałem ''na krótko'' paliwo pomijając filtr paliwa, którego podejrzewałem za odpowiedzialnego nierównej pracy silnika.
Dwa węże wychodzące z bańki z ropą podłączyłem do przewodów metalowych, zsuwając złącza z przewodami gumowymi.
Efekt nierównej pracy silnika pozostał bez zmian, czyli można przyjąć, że układ nie jest zapowietrzony ?

Popelniłem błąd nie zalewając filtra paliwa przed montażem - nie chciał odpalić, później filtr zalałem i odpalił ale cały czas pracuje jakby nie na wszystkich cylindrach.

Silnik do momentu wymiany filtra paliwa działał pięknie i cicho. Równocześnie z wymianą filtra paliwa zmieniłem termostat i olej na taki sam jaki był zalany. Olej to 5,5l Elf, na bagnecie jest troche powyzej MAX.

Komputer nie wykazał rażących błędów poza przepływomierzem i czujnikiem ABS.

Zauważyłem jeszcze, że po wymianie filtra paliwa jakby ciężej działa wspomaganie kierownicy, po oględzinach paska który napędza pompe wspomagania stwierdziłem, że trzeba by go wymienić jest sparciały. Czy może to się wiązać z nierówną pracą silnika ?

Prosze o pomoc, zniszczyłem sobie nerwy, jestem cały poplamiony w ropie, dóch mechaników kręci nosem, że za bardzo nie wiedzą dlaczego tak się stało/

__________________
Regulamin $23
jarek1233 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2019, 18:36   #2
gibaj
ford::professional
 
Avatar gibaj
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 01-10-2017
Skąd: LBL
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 1,502
Domyślnie Odp: Po wymianie filtra paliwa silnik nierówno pracuje

Wadliwy nowy filtr ?
Przejechałeś się kawałek? Czy wogóle nie da rady?
Oringi całe?
gibaj jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2019, 18:53   #3
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Po wymianie filtra paliwa silnik nierówno pracuje

Zdrowo się zapowietrzył przy takim postępowaniu, jeżeli możesz - pojedź na jazdę i mocno go przegoń. Na postoju na wolnych obrotach, a nawet przy przegazowaniu, dawki paliwa są bardzo małe. Dopiero podczas jazdy depnięcie w pedał gazu zwiększa dawkę kilkanaście razy.
Powinien powoli się uspokoić.
W Mk6 tdci powroty (przelewy) z trysków nie idą do zbiornika, tylko wracają do pompy, w związku z tym powietrze stosunkowo długo krąży w układzie pompy.
Będziesz się martwił dopiero wtedy, gdy po dłuższej jeździe zjawisko nie ustąpi. Czy na pewno teraz filtr jest szczelny w uchwycie - nie powinno się go kilka razy wyjmować i zakładać...

Pompa serwa nie ma z tym nic wspólnego, to jest samodzielny zamknięty układ. Może zalałeś pasek płynami i ma poślizg? Pasek serwa - jeśli spękany - zmień, bo napędza też pompę wody. Jego awaria to koniec jazdy. Kup najlepiej oryginał Motorcrafta - wytrzymują nawet 150 -200 kkm. Sprawdź od razu pasek alternatora. Sprawdź też płyn (olej) w zbiorniczku serwa, czy nie zamienił się ze starości w kisiel - tak też bywa. Płyn co kilka lat powinno się wymienić.

Błąd przepływomierza może mieć znaczenie - mówisz o czujniku MAF? On współpracuje z EGR-em, czy EGR masz zaślepoiny (lub odłączony)? Przepływka dla niektórych to czujnik MAF, a dla innych MAP. To dwie różne rzeczy...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 17-01-2019 o 19:08
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2019, 19:11   #4
jarek1233
ford::average
 
Imię: jaroslaw
Zarejestrowany: 26-11-2017
Skąd: Sokółka
Model: transit 2,0tdci 96kw
Silnik: 2,0tdci 96kw
Rocznik: 2004
Postów: 62
Domyślnie Odp: Po wymianie filtra paliwa silnik nierówno pracuje

Nagrałem film z nierównej pracy.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jeździłem po mieście z 20 min, w dłuższej trasie nie byłem, ale myśle że gazowałem go wystarczająco. Przyśpieszając auto, zaczyna telepać silnikiem dlatego mam opory jechac w trase i dać mu popalić - czy nic się nie powinno stać ?

Filtr i podstawe filtra podmieniłem na inną od mechanika i też bez zmian. Oringi całe.

Rozumiem, że układ może być zapowietrzony, mechanik mówi, że słychać jakby nie działał jeden wtrysk, radzi wyonać próbe przelewową wtryskiwaczy.

Do EGR-u nigdy nie zaglądałem, podejrzewam, że nie jest zaślepiony, a wskazywany błąd to był chyba czujnik MAF - po skasowaniu nie wiem czy pojawił się z powrotem.
__________________
Regulamin $23

Ostatnio edytowane przez jarek1233 ; 17-01-2019 o 19:33
jarek1233 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2019, 20:04   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Po wymianie filtra paliwa silnik nierówno pracuje

Próbę przelewowa warto zrobić - bardzo dużo mówi o kondycji wtrysków, a jest tania, prosta i szybka. Dokładnie zamknij (zaciśnij) przewód powrotny przelewowy podczas próby - aby układ znowu się nie zapowietrzył. Myślę, że próba przelewowa pomoże wyeliminować podejrzenia co do wtryskiwacza.
Jeżeli jest możliwość podłączenia dobrego testera, sprawdź ciśnienie na listwie na wolnych obrotach, powinno być 250 barów, z tolerancją +/-50 barów - ale stabilne, nie powinno skakać w tej tolerancji.

Można po kolei odłączać elektrykę od wtryskiwaczy i przegazować silnik, może w ten sposób dojdziesz, czy któryś z wtrysków jest uszkodzony.

Przepływka MAF pracuje tylko na potrzeby EGR-a w krótkiej pętli sprzężenia zwrotnego. Jeżeli EGR się nie domyka (najczęściej zawalony syfem ze spalin), to jednak na wolnych obrotach to nie ma wpływu na pracę silnika, ale już lekkie dodanie gazu (np. przy ruszaniu) skutkuje bardzo nierówną pracą i silnym ciemnym dymieniem z wydechu.

-----------------------------------------------------------------------

Niezależnie od wszystkiego co się teraz dzieje z silnikiem - warto EGR zaślepić. A w tym silniku robi się to dosłownie w dwie minuty. W Transicie Mk6 2,0 tdci jako jedynym samochodzie Forda z silnikiem Puma, EGR nie ma czujnika położenia. Sterowany jest podciśnieniowo, więc jeżeli zdejmiesz rurkę podciśnieniową z króćca siłownika EGR-a (z tzw. gruchy), to EGR będzie stale zamknięty. Jedynie zdjętą rurkę trzeba zamknąć (nitem, wkrętem, kulką), tak by nie zasysała do układu podciśnienia fałszywego powietrza. I to wszystko. Ja tak już jeżdżę wiele lat i w ogóle nie myślę o EGR. W innych modelach EGR ma czujnik i trzeba go zaślepiać montując blaszkę w w kanale spalin.
Oczywiście musisz mieć pewność, że EGR jest domknięty. Jeżeli nie kopci na ciemno i na wolnych obrotach także nierówno pracuje - to zapewne jest domknięty.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2019, 20:14   #6
jarek1233
ford::average
 
Imię: jaroslaw
Zarejestrowany: 26-11-2017
Skąd: Sokółka
Model: transit 2,0tdci 96kw
Silnik: 2,0tdci 96kw
Rocznik: 2004
Postów: 62
Domyślnie Odp: Po wymianie filtra paliwa silnik nierówno pracuje

Dzięki, doceniam Waszą fachową wiedze.

Chyba nie ma sensu jechać w trase i gazować silnika jeśli teraz tak kuleje ?

Jutro EGR eliminuje - świetna wskazówka wojtekjanus. Nie będe musiał czyścić tego cholernego EGR za co planowałem się zabrać.

Za Chiny Ludowe nie moge uwierzyć, że mogło się coś się stać z wtryskiem po wymianie filtra paliwa - zbieg okoliczności ? Do czasu wymiany filtra pracował idealnie.
__________________
Regulamin $23
jarek1233 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2019, 22:27   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Po wymianie filtra paliwa silnik nierówno pracuje

Cytat:
Napisał jarek1233 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Za Chiny Ludowe nie moge uwierzyć, że mogło się coś się stać z wtryskiem po wymianie filtra paliwa - zbieg okoliczności ?
Też uważam, że nie powinno to mieć wpływu. Ale już nie takie rzeczy zdarzały się w tdci...

Dopiero teraz przesłuchałem ten filmik - szkoda, że go nie przegazowałeś. Tym nie mniej pracuje tak, jak by zgubił korekty kodów. Tak pracuje (a nawet o wiele gorzej) silnik po wymianie zaworków we wtryskiwaczach bez wpisania nowych kodów. Powoli samoadaptacja doprowadza sytuację do prawidłowego stanu. Czasami trzeba grubo ponad sto km przejechać. A do ideału... kilkaset - zależy jak bardzo kody się rozjechały...
Ja bym wyskoczył na szosę, rozpędził grubo ponad 100 km/godz i tak parę chwil go potrzymał. Warunek - silnik nie może stale stukać, rzęchotać. Jeśli któryś z wtrysków potrzebowałby korekty, to jest szansa, że w ramach samoadaptacji sytuacja się unormuje. Jeżeli nie będzie żadnej poprawy - robiłbym próbę przelewową a także próbę z kabelkami. Jeżeli byłaby poprawa - jechałbym w trasę.

Koniecznie sczytaj jeszcze raz błędy, sprawdź ciśnienie na listwie na wolnych obrotach.

Aby zrobić wszystko jak sztuka nakazuje - to trzeba by wyjąć wtryski, oddać do zakładu gdzie na stole pomiarowym sprawdzą je i nadadzą nowe kody, potem wpisać nowe kody do PCM i dopiero byłoby ok... Warto więc zaryzykować samoadaptację.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 18-01-2019 o 09:03
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2019, 11:09   #8
jarek1233
ford::average
 
Imię: jaroslaw
Zarejestrowany: 26-11-2017
Skąd: Sokółka
Model: transit 2,0tdci 96kw
Silnik: 2,0tdci 96kw
Rocznik: 2004
Postów: 62
Domyślnie Odp: Po wymianie filtra paliwa silnik nierówno pracuje

Dziś przegoniłem porządnie auto, niestety brak poprawy.
Po wyjęciu elektryki z pierwszego wtrysku od strony pasażera - silnik wcale nie reaguje, po wyjęciu pozostałych praca się zmienia. Wnioskuje że padł wtrysk, ewentualnie może to problem z elektryką, która dochodzi do tego wtrysku ? Napięcie wiązki elektrycznej felernego wtrysku jest takie samo jak do innych wtrysków.
__________________
Regulamin $23

Ostatnio edytowane przez jarek1233 ; 18-01-2019 o 11:33
jarek1233 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2019, 11:26   #9
gibaj
ford::professional
 
Avatar gibaj
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 01-10-2017
Skąd: LBL
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 1,502
Domyślnie Odp: Po wymianie filtra paliwa silnik nierówno pracuje

Może po prostu czysty przypadek że akurat padł wtrysk
gibaj jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2019, 13:48   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,971
Domyślnie Odp: Po wymianie filtra paliwa silnik nierówno pracuje

Cytat:
Napisał jarek1233 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Napięcie wiązki elektrycznej felernego wtrysku jest takie samo jak do innych wtrysków.
Mierzenie napięcia na wtykach wtrysków nie daje miarodajnych wyników, tam są silne prądowe impulsy - w zasadzie tylko badanie oscyloskopem warsztatowym daje możliwość prawidłowego sprawdzenia sygnału.
Najprościej byłoby wsadzić w miejsce podejrzanego inny wtrysk wpisując jego kody o zobaczyć co to da. Albo zamienić miejscami dwa wtryski - także przepisując ich kody. Na pewno z początku silnik i tak będzie mocno skakał, bo po dużym przebiegu wtryskiwacze mają na pewno już duże korekty zapisane (w stosunku do kodów początkowych, zapisanych na obudowie), ale kiedy silnik trochę się uspokoi sprawdzisz zdejmując wtyki, czy to wiązka czy wtrysk jest uszkodzony.
Przekładając wtryskiwacze pamiętaj o zaciśnięciu przewodu przelewowego - inaczej pompa może się zapowietrzyć.

Niezależnie od tych podejrzeń - wiązka wtryskiwaczy z tego co kilka razy czytałem - potrafi się przetrzeć...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 18-01-2019 o 13:51
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:05.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.