Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-05-2011, 13:40   #1
wojtek_n
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-07-2010
Model: Focus MkII
Silnik: 1,6 TDCI 109KM
Rocznik: 2007
Postów: 29
Domyślnie jasny dym podczas hamowania silnikiem

Witajcie,

Od kilku miesięcy zauważyłem okazjonalne dymienie mojego Focusa (przebieg 110 000). Dym ma kolor jasny - szary, może szaro-niebieski, ciężko mi to określić. Dym pojawia się TYLKO podczas hamowania silnikiem albo na luzie podczas schodzenia z obrotów. Nigdy podczas przyspieszania. Dymu jest sporo - widać obłoki w lusterku.

Dobry wątek opisujący podobny problem jest tutaj:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Wg tamtego wątku prawdopodobne przyczyny:
- przedmuchy z cylindrów (zużyte pierścienie tłokowe)
- uszczelniacze zaworów
- turbina

Jako, że turbinę miałem i tak do regeneracji (rozszczelniona), oddałem do Turbo-Tecu w Jaworznie. Potwierdzili przerzuty oleju, luzy, uszkodzony wirnik i zmienną geometrię. Regeneracja 1600 zł. Przy okazji zostało wyczyszczone doprowadzenie oleju do turbiny, smok, wymienione przewody doprowadzające olej, sitko, itp., przeprowadzony test ciśnienia oleju, zgodnie z instrukcją otrzymaną z Turbo-Tecu.
Mechanik stwierdził, że z intercoolera wylał mu się olej - wszystko wskazywało więc na to, że olej pochodził z turbiny.

Dwa dni po zamontowaniu zregenerowanej turbiny identyczny problem - siwy dym za autem. No to badamy dalej. Zrobiłem pomiar ciśnienia sprężania. Wszystko wyszło OK, dostałem wykres: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
W ASO zrobiony "bilans mocy" (albo "balans mocy"? - nie jestem pewien) - wszystko OK.

Komputer nie wykazuje błędów. Nie zauważyłem ubytków oleju ani płynu chłodzącego (co nie znaczy, że na 100% ich nie ma - może są na tyle niewielkie że nie są widoczne na bagnecie?).

Najbardziej irytujące jest to, że problem pojawia się wtedy kiedy ma na to ochotę - nie potrafię tego w żaden sposób samodzielnie wywołać. Czasami parę dni zero dymu, na trasie do Holandii i z Holandii - zero dymu, za to parę dni później na trasie Katowice-Łódź dymienie z 4 razy. Podczas bardzo spokojnej jazdy też zdarzało się dymienie.
Próbowałem wybadać, czy ma to związek z agresywną jazdą, ale też raczej nie - po parunastu kilometrach z gazem w podłodze - zero dymu.
Może ma to związek z tym, czy silnik jest zimny, czy ciepły? Nie wiem.
A może ten olej się gdzieś zbiera i dymienie niekoniecznie występuje akurat w tym samym momencie gdy tenże olej skądś się przedostawał, tylko sporo później?
A może to w ogóle nie olej?

Auto dymi parę minut i za chwilę kończy - można normalnie jechać.

No i teraz nie wiem, co dalej. Może turbina mimo regeneracji dalej rzuca olejem? Tylko jak to zweryfikować bez wyjmowania jej i zawożenia do Turbo-Tecu na gwarancję?

Ani moi mechanicy, ani ja już nie mamy koncepcji. Może powtórzyć pomiar ciśnienia sprężania na zimnym i ciepłym silniku? Ten pomiar był robiony chyba na ciepłym.

Z testu wtryskiwaczy wiem, że jeden wtrysk zaczyna u mnie lać - jeszcze go nie wymieniłem. Ale od wtrysku to auto raczej dymiłoby na czarno, podczas przyspieszania, prawda?
Wiem też że czasami przycina mi się EGR - został wyczyszczony i czymśtam nasmarowany - ale to też nie dawałoby tych objawów, prawda?

DPF wycięty ze zmianą softu, bo był zapchany.

Za wszelkie pomysły będę wdzięczny bo brakuje mi już koncepcji. :-(

Pozdrawiam,
Wojtek


Ostatnio edytowane przez wojtekn ; 06-09-2017 o 17:10
wojtek_n jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-05-2011, 09:56   #2
wojtek_n
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-07-2010
Model: Focus MkII
Silnik: 1,6 TDCI 109KM
Rocznik: 2007
Postów: 29
Domyślnie Odp: jasny dym podczas hamowania silnikiem

A tutaj dwa krótkie filmiki jak to wygląda na postoju. W czasie jazdy za autem takiego dymu jest znacznie więcej.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Pzdr,
Wojtek
wojtek_n jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-05-2011, 14:21   #3
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: jasny dym podczas hamowania silnikiem

Poniewaz mowisz ze problem jest sporadycznie to moze to byc luzny uszczelniacz zaworu

Kolor dymu wskazuje na olej oczywiscie... ale podobne objawy i kolor moze wywolac nie prawidlowy kat wtrysku paliwa... zbyt pozny i trudno powiedziec co to do konca jest.

Ale cos mi sie pomyslalo... Masz filtr DPF czy wywalony?
Moze to jest wlasnie pozny kat wtrysku od procedury przepalania..tylko ze ty juz filtra niemasz a ktos nie do konca przeprogramowal steronik z procedura dopalania.
Jest tez taka mozliwosc.
Ja bym sprawdzil od podlaczenia oscyloskopu do wtryskow i sprawdzil czy to nie przypadkiem w tym czasie co sie to pojawia to niejest wlasnie dodatkowy wtrysk paliwa. Auto nie pali przypadkiem wiecej paliwa?

EGR tez oczywiscie moze mies spory w tym udzial... i na nieszczescie jest sporo przyczyn ktore moga to wywolywac.
Najgorsze byloby gdyby oleju nie ubywalo a przybywalo... wiec sie lepiej upewnij!!!

I jeszcze pisales o turbinie a ona moze tez olej puszczac tymbardziej ze regenerowane turbo to jest loteria... i wiecej chyba jest zlych jak dobrych.
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2011, 17:00   #4
aras29
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-04-2011
Skąd: Trójmiasto
Model: Ford Focus MKII
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 10
Domyślnie Odp: jasny dym podczas hamowania silnikiem

mam ten sam problem usunąłem DPF, zregenerowałem turbine, wymieniłem filtry i olej i w dalszym ciągu od czasu do czasu przy hamowaniu pojawia się jasny dym, pozostało mi jeszcze uszczelnić 2 wtryski bo ciekną. Mam nadzieje że to będzie przyczyna dymienia.
aras29 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-05-2011, 18:39   #5
tomiscorpio
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 15-02-2006
Skąd: Złotów
Model: fs
Silnik: 1998
Rocznik: 95
Postów: 6,528
Domyślnie Odp: jasny dym podczas hamowania silnikiem

jak podczas hamowania silnikiem to raczej bankowo uszczelniacze zaworowe , jedynie ze turbo ale to ktos bardziej ogarniety by sie musial wypowiedziec.

Chociaz spora szansa ze jednak regeneracja sie nie powiodla. 2 dni bylo ok i znow wali gdzies oeljem.
tomiscorpio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2011, 10:53   #6
wojtek_n
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-07-2010
Model: Focus MkII
Silnik: 1,6 TDCI 109KM
Rocznik: 2007
Postów: 29
Domyślnie Odp: jasny dym podczas hamowania silnikiem

Cytat:
Napisał tomiscorpio Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jak podczas hamowania silnikiem to raczej bankowo uszczelniacze zaworowe
A to nie powinno wyjść na pomiarze ciśnienia sprężania?

Czy taki uszczelniacz przepuszcza olej zawsze, czy może to robić losowo?

Da się to jakoś sprawdzić/zdiagnozować przed wymianą tychże, czy trzeba robić "w ciemno" i czekać czy objawy ustąpią?

A tak w ogóle to zerknął ktoś na ten mój wykres z pomiaru ciśnienia sprężania?
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - to jest OK ?

Cytat:
Napisał tomiscorpio Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
, jedynie ze turbo ale to ktos bardziej ogarniety by sie musial wypowiedziec.
Chociaz spora szansa ze jednak regeneracja sie nie powiodla. 2 dni bylo ok i znow wali gdzies oeljem.
Specjalnie regeneracji nie robiłem w firmie krzak, tylko zrobiłem w firmie "dobrze i drogo", tzn. w Turbo-Tecu w Jaworznie. Oni co prawda zapraszają na darmowe sprawdzenie sprężarki, no ale to wiąże się z kolejnymi złotówkami wydanymi na jej wymontowanie i zamontowanie... Wolałbym wiedzieć jak to można wcześniej sprawdzić samemu - czy gdzieś powinien być widoczny olej, gdzie normalnie być go nie powinno?

Pzdr,
Wojtek
wojtek_n jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2011, 10:56   #7
wojtek_n
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-07-2010
Model: Focus MkII
Silnik: 1,6 TDCI 109KM
Rocznik: 2007
Postów: 29
Domyślnie Odp: jasny dym podczas hamowania silnikiem

Cytat:
Napisał mjprzem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale cos mi sie pomyslalo... Masz filtr DPF czy wywalony?
Wywalony. Koleś, który wywalał twierdzi, że zmienił soft na taki, który nie ma obsługi DPF. Zresztą jeżeli soft byłby zły, to po wycięciu DPFa miałbym chyba problem z silnikiem przechodzącym w tryb awaryjny? A nic takiego nie ma miejsca, auto jeździ.

Anyway - zerknę na spalanie chwilowe w momencie tego dymienia.

Pzdr,
Wojtek
wojtek_n jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2011, 11:05   #8
wojtek_n
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-07-2010
Model: Focus MkII
Silnik: 1,6 TDCI 109KM
Rocznik: 2007
Postów: 29
Domyślnie Odp: jasny dym podczas hamowania silnikiem

Cytat:
Napisał aras29 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
mam ten sam problem usunąłem DPF, zregenerowałem turbine, wymieniłem filtry i olej i w dalszym ciągu od czasu do czasu przy hamowaniu pojawia się jasny dym, pozostało mi jeszcze uszczelnić 2 wtryski bo ciekną. Mam nadzieje że to będzie przyczyna dymienia.
Robisz to teraz? Melduj na bieżąco czy coś zrobiłeś i czy rozwiązało to problem.
wojtek_n jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-05-2011, 17:05   #9
aras29
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 22-04-2011
Skąd: Trójmiasto
Model: Ford Focus MKII
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 10
Domyślnie Odp: jasny dym podczas hamowania silnikiem

Cytat:
Napisał wojtek_n Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Robisz to teraz? Melduj na bieżąco czy coś zrobiłeś i czy rozwiązało to problem.
Jestem umówiony w piątek na uszczelnienie wtrysków. Dam znać czy problem zniknął.
aras29 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2011, 08:04   #10
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: jasny dym podczas hamowania silnikiem

Panowie zwroccie uwage na zuzycie paliwa zanim sie zacos wezmiecie na powaznie aby sie na koncu nie okazalo ze to przepalanie jest dpf.... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. i bedzie niepotrzebnie cos robione na gorzej
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:14.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.