Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-11-2017, 18:35   #1
krzysiek1.6
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-03-2015
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 benzyna 115KM
Rocznik: 2005
Postów: 31
Domyślnie Dobranie właściwego modułu GEM.

Witam! Od dłuższego czasu w mojej foce mk2 (1.6 benzyna 115KM) dzieją się wszelkiego rodzaju cyrki związane z zalanym w dalekiej przeszłości modułem gem. Jest to m.in. - dyskoteka na desce rozdzielczej, ciągłe upominanie o pasach mimo, że są zapięte, jedno ze świateł stop zamiast mocniej zapalać się - gaśnie, często wyłącza się i włącza radio, problemy z migaczami, niedziałające podgrzewanie tylnej szyby; a ostatnio słaba reakcja na gaz i słabe wkręcanie się na obroty (problem z modułem sterującym przepustnicą prawdopodobnie). Problemy te często da się rozwiązać ponownym uruchomieniem samochodu lub stuknięciem/kopnięciem w ten moduł.

Umówiłem się z elektrykiem w sprawie wymiany tej części, kupiłem modulik na allegro, który miał dokładnie ten sam numer seryjny (4M5T-14A073-BF) no i zostawiłem u elektryka do wymiany i kodowania. Niestety jeszcze tego samego dnia on zadzwonił, że nie jest w stanie zakodować bo coś mu tam nie pasuje. Chodziło o naklejkę z tyłu modułu (z drugiej strony niż są bezpieczniki itd.), a konkretnie o 3 duże literki w górnej części tej naklejki. Na moim jest to CBG, a na tym kupionym MBD bodajże. (mogę zamieścić zdjęcie jeśli będzie taka potrzeba). Elektryk powiedział, żeby szukać takiego gdzie te literki będą takie same. Znalazłem jeden, ale w Hiszpanii...

Co właściwie musi się zgadzać abym mógł wymienić i zaprogramować moduł w moim aucie?

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam!

krzysiek1.6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 19:23   #2
radek70
ford::expert
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 06-10-2013
Skąd: Zielona Góra
Model: Focus Mk2
Silnik: 1.6tdci 90ps
Rocznik: 09.2009
Postów: 2,551
Domyślnie Odp: Dobranie właściwego modułu GEM.

Elektryk gada bzdury. Jeżeli GEM jest sprawny, to przepisuje się tą samą konfigurację wyposażenia, dopisuje piloty zamka centralnego i musi działać. Nie są ważne żadne dodatkowe naklejki, można co najwyżej zmienić na wyższy GEM, aby dodać wyposażenie. Nie do końca ogarniam GEM-y przedliftowe, ale u siebie zmieniałem z BF na DC i działał od razu. Musiałem tylko wyłączyć grzanie przedniej szyby. Dokładałem nagrzewnicę PTC, tempomat i światła dzienne/skandynawskie.

Ostatnio edytowane przez radek70 ; 08-11-2017 o 19:25
radek70 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 21:09   #3
krzysiek1.6
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-03-2015
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 benzyna 115KM
Rocznik: 2005
Postów: 31
Domyślnie Odp: Dobranie właściwego modułu GEM.

No tak, mowił że numer seryjny jest nieważny (chodzi o cyfry 4mt5 czy tam 7m5t i o koncówkę BF czy DC czy co tam jeszcze jest) tylko te literki o których wspomniałem. Powiedział, że jak znajdę nawet jakiś wyższy to nie ma znaczenia, tylko maja sie zgadzać literki. Załączam zdjęcie: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] . Zna ktoś może jakiegoś elektryka z Wrocławia/okolic, który podjąłby się wymiany tego modułu? Wcześniej moje poszukiwania przynosiły marne rezultaty i poszedłem tak naprawdę do jedynego, którego znalazłem...
krzysiek1.6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 21:23   #4
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,534
Domyślnie Odp: Dobranie właściwego modułu GEM.

Ale ten zaznaczony numer to nie jest od jakiegoś innego modułu (Door Lock Feed?)
Oznaczenia GEM są na dole, kończą się literami AC i obok jest podpis - PJB (Passenger Junction Box)
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 21:30   #5
krzysiek1.6
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-03-2015
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 benzyna 115KM
Rocznik: 2005
Postów: 31
Domyślnie Odp: Dobranie właściwego modułu GEM.

Cytat:
Napisał hindus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale ten zaznaczony numer to nie jest od jakiegoś innego modułu (Door Lock Feed?)
Oznaczenia GEM są na dole, kończą się literami AC i obok jest podpis - PJB (Passenger Junction Box)
Jest to naklejka na module. Może elektryk miał problem akurat z tym, nie wiem. Mowił mi, że nic "komputer mu nie łapał" i żebym kupił moduł gdzie te cyferki są takie same. Zdziwiłem się, bo w żadnym z postów na temat modułów GEM, nie widziałem ani jednej wzmianki na temat tych literek. Jutro będę szukał innego elektryka i zobacze, czy bedzie miał ten sam problem.
krzysiek1.6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 22:25   #6
radek70
ford::expert
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 06-10-2013
Skąd: Zielona Góra
Model: Focus Mk2
Silnik: 1.6tdci 90ps
Rocznik: 09.2009
Postów: 2,551
Domyślnie Odp: Dobranie właściwego modułu GEM.

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] właśnie 4M5T 14A073 Xx, gdzie X warunkuje wyposażenie, mały x nieistotny. Reszta nadruków na naklejce jest nieważna. Może być od diesla, nawet poliftowy 7M5T pasuje, ale nie będziemy mieszać. Ważne żeby zachować rozkład bezpieczników i przekaźników identyczny jak w starym GEM-e. Jeżeli masz pilota w kluczyku, trzeba go dopisać 4 x stacyjka na II w 6 sekund. Opisane w instrukcji i wielokrotnie maglowane na forum. Pytanie w jaki stanie są wtyki jeżeli było zalanie? Zapytaj w swojej strefie klubowej, może ktoś z kablem ELM Ci go dopisze we Wrocku. Jeżeli elektryk twierdzi, że nie może połączyć się z modułem po MS-CAN, to albo wtyki skorodowane na linii CAN, albo GEM uwalony.

Ostatnio edytowane przez radek70 ; 08-11-2017 o 22:28
radek70 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 22:44   #7
krzysiek1.6
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-03-2015
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 benzyna 115KM
Rocznik: 2005
Postów: 31
Domyślnie Odp: Dobranie właściwego modułu GEM.

Jak trudna jest samodzielna wymiana tego modułu? Czytałem gdzieś, że najwięcej pierdolenia jest z kodowaniem immobilizera czy coś takiego (jakieś kody do tego trzeba mieć), no i że trzeba mieć specjalny komputer. Gdzie są te wtyki linii CAN?

A z tym zalaniem to było tak, że gdzieś 6 lat temu było jakieś rozszczelnienie układu chłodniczego i płyn wylewał się nad nogami pasażera, przy okazji zapewne zalewając całą skrzynkę GEM. Przez lata były różne awarie, na zmianę znikały, powracały, pojawiały się inne. Kiedyś mechanik odłączył ten moduł, przeczyścił styki i podłączył - to przez dłuższy czas nic się nie działo, ale potem powracały jeszcze inne problemy. Wszystko sugerowało, że własnie GEM jest uszkodzony.

A, i ponawiam pytanie o jakiegoś elektryka, ewentualnie forumowicza, który podjąłby się wymiany tej pieprzonej skrzynki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ? Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez krzysiek1.6 ; 08-11-2017 o 22:52 Powód: dopisałem troche info
krzysiek1.6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 23:25   #8
jacekcrv
ford::average
 
Imię: Jacek
Zarejestrowany: 20-09-2012
Skąd: Bydgoszcz
Model: Focus,Mondeo
Silnik: 2.0 TDCI, 2.2 TDCI
Rocznik: 2011, 2011
Postów: 131
Domyślnie Odp: Dobranie właściwego modułu GEM.

Wymiana GEM to max 5 minut pracy, napisz skąd jesteś a na pewno ktoś Ci pomoże. Wypadało by obejrzeć styki w kostkach jak wyglądają - tak dla pewności ,że problem leży po stronie GEMu a nie instalacji w samochodzie.

@ Nie doczytałem - Wrocław i okolice.

Ostatnio edytowane przez jacekcrv ; 08-11-2017 o 23:27
jacekcrv jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 23:37   #9
radek70
ford::expert
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 06-10-2013
Skąd: Zielona Góra
Model: Focus Mk2
Silnik: 1.6tdci 90ps
Rocznik: 09.2009
Postów: 2,551
Domyślnie Odp: Dobranie właściwego modułu GEM.

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] immo jest w zegarach HEC, w GEM zapisane są tyko piloty od centralnego. Więc nawet jak nie dopiszesz pilotów, to otworzysz kluczykiem w zamku, ale auto odpalisz. Na rozluźnienie do poczytania: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] i o zalaniu: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
radek70 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-11-2017, 23:58   #10
krzysiek1.6
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-03-2015
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 benzyna 115KM
Rocznik: 2005
Postów: 31
Domyślnie Odp: Dobranie właściwego modułu GEM.

Dobrze doczytałeś, jestem z Wrocławia.

Radek, mówisz, że przy wymianie GEM nie ma żadnej zabawy z immo? I tylko kwestia jest w zaprogramowaniu kluczyków? To znaczy, że mogę po prostu wyjąć stary i podłączyć nowy, jeżeli mają dokładnie te same oznaczenia (więc są z modelu z tym samym wyposażeniem)?

Co może się stać, jak jutro rano pójdę na parking i spróbuje po prostu odpiąć gem i wsadzić ten drugi?

Proszę jeszcze o używanie trochę innej nomenklatury - nie wiem co to znaczy "HEC" albo o jakie "kostki" chodzi (mówić jak do debila)(czy chodzi o te czarne kostki powpinane do modułu obok bezpieczników?) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

PS czytałem gdzieś o testowaniu modułu GEM, ale niestety opierało się to na przycisku od podgrzewania tylnej szyby, który u mnie nie funkcjonuje (i nie jest to problem z bezpiecznikiem). A miałem wtedy nadzieje, że pomoże mi to potwierdzić, że awaria leży właśnie po stronie GEMu.

Są to moje pierwsze posty i już jestem bardzo mile zaskoczony szybkimi responsami i pomocnym podejściem do takiego amatora jak ja Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrawiam!!

PS2 Tak wygląda 90% mojego czasu za kierownicą foki przez ostatni miesiąc: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] (zdjęcie oczywiście zrobione w trakcie jazdy)

Ostatnio edytowane przez krzysiek1.6 ; 09-11-2017 o 00:05
krzysiek1.6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
elektryka , focus ii


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:39.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.