Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-06-2021, 13:15   #1
mejamary
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 03-11-2020
Skąd: Poznań
Model: MK2
Silnik: 2,5 D
Rocznik: 1983
Postów: 13
Domyślnie most dyferencjał przekładka z nowszego modelu

Jestem posiadaczem Transita rocznik 1983 w zabudowie kamperowej. Poprzedni właściciel zmienił silnik ze skrzynią z 2,4d na 2,5D (skrzynia 5biegów, pompa Bosch) z modelu z 1994 lub 1995r. Pisałem juz o tym w jednym temacie. Nieststy ze względu na brak oznaczen nie jesstem w stanie rozszyfrować jaki dokładnie to model sinika, ile KM.

Mam problem odnośnie mostu.
Dyferencjał w pewnym momencie ma wyczuwalny opór przy przekręcaniu przez co w czasie jazdy samochód zachowuje się tak jakby jechał na hamulcu tj nie osiąga pełnej mocy (max60km'h) przy czym dość gorący jest most w pobliżu dyferencjału. Opory z bębnów hamulcowych zostały wykluczone. Aktualnie posiadam tam dyferencjał (koło na 5 śrub) z tabliczka której zdjęcie wklejam w poście - taki był. Zluzowanie owego oporu powoduje duże luzy na półosiach (które same w sobie już są dość wyeksploatowane) i słyszalne uderzenia przy ruszaniu itp.
Czy ktoś z Was może rozszyfrować przełożenie tego mostu. Czy możliwa jest przekładka dyferencjału jak i samych półosi do tego modelu z modelu z lat 90tych (tak jak silnik)? Jakiego wówczas przełożenia szukać aby to miało ręce i nogi?

3H15 P80VB 4004FA
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG-20210601-WA0002.jpg (100.0 KB, 18 wyświetleń)


Ostatnio edytowane przez mejamary ; 01-06-2021 o 13:21
mejamary jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-06-2021, 14:22   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: most dyferencjał przekładka z nowszego modelu

Pytanie jest, czy masz most z pokrywą przykręcana od tyłu (korek oleju po stronie lewego koła od strony wału), czy z "główką" przykręcana do obudowy mostu od strony wału. Oznaczenie "H" sugeruje, że masz ten drugi.
Jak wynika z książki serwisowej, Transity Mk2 z silnikiem 2,4 Diesel (York) miały mosty typu H (Timken) tylko o dwóch przełożeniach: 4,11 i 4,44. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] Ale na tabliczce wybite jest 4-56, takie przełożenia od modelu Mk3 w dieslach już występowały. Przełożenie 4,56 w modelu Mk2 (twój) występowało w modelach z silnikiem benzynowym, ale piszesz, że oryginalnie był diesel 2,4 York.

Z tej mieszaniny informacji wnioskuję, że może to być most Timken z modelu Mk3 czyli od 1986 roku.

Ten most Timken przetrwał aż do roku 2000, kiedy zakończono produkcje modelu Mk5. Ale z wieloma zmianami. Główna zmiana polegała na zwiększeniu w modelu Mk4 (czyli od roku 1994) rozstawu kół - wydłużono półosie i oczywiście pochwy półosi. Więc te mosty jako całość stały się niezamienne (mocowanie resorów)
Ale sama "główka" miała nadal wiele elementów takich samych jak w poprzednich modelach w Transitach Mk2 i Mk3. Tak więc jest pewna możliwość włożenia do starego mostu elementów nowszej główki z innym lub takim samym przełożeniem. Ale krótkie półosie miały inny wielowpust niż późniejsze dłuższe. Dlatego w nowej główce wkładanej do starego mostu trzeba zamienić zębate koła koronowe (to są te koła, w które wsunięte są półosie) na starego typu. Numery katalogowe i teoria mówi, że to jest możliwe, ale w praktyce ja przynajmniej nie słyszałem, by ktoś się chwalił taką adaptacją.
Drugi problem nieznany mi do końca - to jaka jest różnica w mocowaniach wału napędowego na flanszy wałka atakującego...

Na twoim miejscu wyciągnął bym główkę z mostu (w moście Timken to nie jest trudne) i zobaczył, co tam się stało, co się przyciera. I potem złożył to do kupy zmieniając ewentualnie tylko koło talerzowe i wałek atakujący (plus ewentualnie łożyska) jeżeli chciałbyś zmienić przełożenie.
Most Timken miał przełożenia od modelu Mk3 4,11, 4,56 oraz 5,13. Było jeszcze jedno szybkie 3,91 ale bardzo krótko do 1989 roku.
Most o przełożeniu 4,11 był bardzo popularny, można zdobyć taki zestaw kół dyfra.

Jeżeli nie jesteś pewny przełożenia swojego dyfra, sprawdź organoleptycznie licząc obroty wału i koła przy podlewarowanym kole. Pamiętaj, że jedno podlewarowane koło kręci się dwa razy szybciej niż wtedy, gdy obydwa się obracają.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 01-06-2021 o 18:12
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-06-2021, 15:19   #3
mejamary
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 03-11-2020
Skąd: Poznań
Model: MK2
Silnik: 2,5 D
Rocznik: 1983
Postów: 13
Domyślnie Odp: most dyferencjał przekładka z nowszego modelu

Koło talerzowe 41 zębów
Atak 9 zębów. Jakie to przełożenie 4.55?

Jaki powinien być luz między atakiem a kołem talerzowym? Płynny czy z delikatnym odgłosem puknięcia wyczuwalny pod ręką w czasie kręcenia? Może książki podają konkretne wartości?

Ile oleju trzeba wlać w ten most? Hipol?

Ostatnio edytowane przez mejamary ; 01-06-2021 o 15:50
mejamary jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-06-2021, 16:30   #4
Basra
ford::professional
 
Imię: Stan
Zarejestrowany: 29-12-2013
Skąd: Johannesburg/RPA
Model: Ford E-150 Conversion
Silnik: 4.6
Rocznik: 2006
Postów: 1,756
Domyślnie Odp: most dyferencjał przekładka z nowszego modelu

Witam
Prawidłowy luz międzyzębny od 0.10 do 0.20mm.
Max.odchylenie = 0.01mm.
pozdrawiam
Basra jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-06-2021, 18:45   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: most dyferencjał przekładka z nowszego modelu

Cytat:
Napisał mejamary Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jakie to przełożenie 4.55?
5 w okresie po przecinku zaokrągla się w górę, czyli jest to 4,56.
Cytat:
Napisał mejamary Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jaki powinien być luz między atakiem a kołem talerzowym? Płynny czy z delikatnym odgłosem puknięcia wyczuwalny pod ręką w czasie kręcenia?
Taki luz jak podał kolega Basra na kątowej przekładni głównej z zębami ukośnymi plus warstwa oleju w zasadzie nie powinien być wyczuwalny i bez odgłosu stukania. Luz na dyfrze powstaje i jest wyczuwalny przede wszystkim na satelitach, krzyżaku satelitów i czasem na wielowpuście koła koronowego. Tam jest przenoszony cztery-pięć razy większy moment obrotowy w porównaniu do szybkoobrotowej przekładni głównej.

Przy okazji: skoro piszesz, że coś hamuje obracanie wałka: moment obrotowy swobodnego wałka jest bardzo mały, bez pierścienia uszczelniającego wynosi 2,3Nm (23 cm kg), z pierścieniem 2,6 Nm.

Oleju wchodzi 2,7 litra klasy 80W-90S
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 01-06-2021 o 18:51
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-06-2021, 07:41   #6
mejamary
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 03-11-2020
Skąd: Poznań
Model: MK2
Silnik: 2,5 D
Rocznik: 1983
Postów: 13
Domyślnie Odp: most dyferencjał przekładka z nowszego modelu

Dziękuję wszystkim za pomoc
Całość przejrzana, zadry spiłowane, luzy ustawione. Wpakowane na auto i działa tak jak powinno. Są delikatne luzy na półosiach ale z tym przyjdzie na razie żyć,może w przyszłości podmieniony coś z nowszego modelu i zobaczymy jak to wyjdzie.

Na tą chwilę autko chodzi dużo lepiej i prędkość też wzrosła,nie ma takiego zamulenia. Niestety v max to tylko 80km/h. (Nowe wtryski, gniazda zaworów itd)
Myślę czy to wina pompy wtryskowej (wypracowana) czy też spróbować jeszcze powalczyć z czasem wtrysku. Stare wtryski były mocno wyeksplatowane (wrzuciłem na maszynie-laly i otwierały się przy niskim ciśnieniu)
Być może ktoś wcześniej majstrował przy czasie wtrysku aby jeszcze to chodzilo. Jakie są wartosci czasu wyprzedzenia wtrysku dla tego silnika (2,5D z 1994-97r,pompa Bosch). Są znaki mazniete pisałem na kole od pompy. Chciałbym to zweryfikować.
mejamary jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-06-2021, 08:45   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: most dyferencjał przekładka z nowszego modelu

Cytat:
Napisał mejamary Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Być może ktoś wcześniej majstrował przy czasie wtrysku aby jeszcze to chodzilo. Jakie są wartosci czasu wyprzedzenia wtrysku dla tego silnika (2,5D z 1994-97r,pompa Bosch). Są znaki mazniete pisałem na kole od pompy. Chciałbym to zweryfikować.
Kąt wyprzedzenia wtrysku ustawia się na kołkach blokujących rozrząd - luzuje się śruby mocujące koło pompy, napina pasek i dokręca się z powrotem koło. Dokładny opis jak to się robi masz w wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] post #8. Tam jest opisana pompa Lucasa z systemu EPIC, ale pompę Boscha ustawia się dokładnie tak samo.
Jest jeden inny problem z pompą Boscha - w tej pompie flansza koła pasowego nie ma żadnego klina ustalającego na wałku pompy, jej położenie jest ustalone fabrycznie podczas produkcji u Boscha. Jeżeli flansza zostanie zdjęta, to powstaje duży problem z jej prawidłowym pozycjonowaniem. Potrzebne jest do tego specjalne oprzyrządowanie na maszynie kontrolnej, teraz już warsztaty dieslowskie zajmują się układami CR i nie ma fachowców ani sprawnego oprzyrządowania znającymi się na tym problemie. Lub po prostu nie chcą się tym zajmować. Jeżeli jest podejrzenie, że flansza była zdejmowana z wałka pompy (nie myl z kołem pasowym, koło siedzi na flanszy) - to jeżeli wtrysk jest za wczesny, chód silnika jest bardzo twardy, rechotliwie głośny, szybko wkręca się na obroty na luzie; jeżeli jest za późny - silnik pracuje głucho, jest leniwy przy wchodzeniu na obroty, spaliny śmierdzą "chemicznie" niespalonym paliwem.
Ja bym starał się znaleźć w takiej sytuacji inną używaną pompę Boscha z nieruszaną flanszą.
No ale wpierw ustaw prawidłowo rozrząd na kołkach, ustaw też zawory, ja bym także zablokował zawór EGR, tak by się nie otwierał - jeżeli jest zabrudzony i się nie domyka, to silnik traci moc i dymi na ciemno-szaro.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 07-06-2021 o 08:50
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-06-2021, 09:24   #8
mejamary
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 03-11-2020
Skąd: Poznań
Model: MK2
Silnik: 2,5 D
Rocznik: 1983
Postów: 13
Domyślnie Odp: most dyferencjał przekładka z nowszego modelu

Byłem u pompiarza -czlowiek już w dojrzałym wieku (na pompach zęby zjadł) pocmokal,po głowie się podrapał, wziął klucze podkręcił i auto nabrało mocy.
mejamary jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:27.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.