Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 10-10-2015, 15:54   #1
aerostar
ford::advanced
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 26-11-2011
Skąd: Łódź
Model: Focus III kombi
Silnik: 1.6 Ecoboost 150KM
Rocznik: 2014
Postów: 329
Domyślnie Asymetria w układzie kierowniczym

Witam,

Przypadkiem odkryłem, że czasem mój samochód po puszczeniu kierownicy ma tendencję do wyraźnego ściągania w lewo, połączonego z ustawianiem się koła kierownicy w pozycji lekko skręconej w lewo. Zjawisko jest uzależnione od nachylenia jezdni. Zakładając że nawierzchnia jest równa (bez najmniejszych kolein), auto po puszczeniu kierownicy jedzie prosto jeżeli jezdnia nie jest nachylona lub jest nachylona w prawo, natomiast zaczyna ściągać w lewo jeżeli jest choćby odrobinę nachylona w lewo. Efekt występuje przy każdej prędkości. Im bardziej jezdnia nachylona w lewo, tym bardziej ściąga i tym bardziej pozycja koła kierownicy odbiega od neutralnej. Natomiast w prawo ściąga dopiero wtedy, kiedy jedna jest już mocno nachylona. Trzymając ręką kierownicę na wprost jedzie prosto. W związku z tym, że pas jedni (lub cała jednia) przeznaczony do ruchu w danym kierunku jest przeważnie nachylony w prawo, na większości dróg samochód po puszczeniu kierownicy jedzie prosto.

Nie widziałbym żadnego problemu z samym sciąganiem raz w lewo a raz w prawo. Niepokoi mnie tylko ta dziwna asymetria i zastanawiam się, czy jest to problem mojego egzemplarza, czy jest to tylko właściwość tego modelu (a może nawet wszystkich fordów z elektromechanicznym wspomaganiem EPAS). Być może w samochodzie przystosowanym do ruchu prawostronnego wprowadzono jakąś asymetrię, żeby nie ściągał w prawo na większości odcinków jedni z technologicznym prawostronnym nachyleniem?

Auto ma przejechane 16 tys km. Nie ma objawów nienormalnego zużywana się opon.

W związku z tym mam prośbę o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami, ewentualnie o przyjrzenie się jak to wygląda w Waszych foczkach. Nie chciałbym grzebać przy samochodzie bez potrzeby.

aerostar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2015, 17:30   #2
pjetrucha
ford::advanced
 
Avatar pjetrucha
 
Zarejestrowany: 05-12-2013
Model: Focus
Silnik: 1.6 EB 150 KM
Rocznik: 2014
Postów: 469
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Jakie opony posiadasz? Im szersze tym większa skłonność to myszkowania. Ale na Twoim miejscu pojechalbym na sprawdzenie zbieżności. Ja już raz ustawialem po zmianie kół.
pjetrucha jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2015, 17:55   #3
aerostar
ford::advanced
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 26-11-2011
Skąd: Łódź
Model: Focus III kombi
Silnik: 1.6 Ecoboost 150KM
Rocznik: 2014
Postów: 329
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Cytat:
Napisał pjetrucha Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jakie opony posiadasz? Im szersze tym większa skłonność to myszkowania. Ale na Twoim miejscu pojechalbym na sprawdzenie zbieżności. Ja już raz ustawialem po zmianie kół.
Opony 215/55R16. Zrobić ustawienie tylko przedniej czy obydwu osi?
aerostar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2015, 18:07   #4
astek79
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 16-10-2011
Model: Focus 2 FL
Silnik: 1,6
Rocznik: 2008
Postów: 2
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Ustawianie zbieżności (czy też geometrii) po zmianie kół nie jest potrzebne, robi się to wtedy jak coś jest nie tak ew. powinno robić się po jakiejkolwiek ingerencji w zawieszenie nawet w elementy które w teorii nie mogą powodować zmiany geometrii.

Najbardziej widocznym znakiem zmienionej zbieżności jest przestawienie się kierownicy podczas jazdy na wprost np. po zaliczeniu wyrwy w asfalcie albo po wizycie u mechanika, jeżeli ten nawet mówi że powinno być ok ale widzicie że położenie kierownicy się zmieniło to na 100% zbieżność uległa zmianie.

Drugim wyczuwalnym zjawiskiem związanym ze zmianą w geometrii (lub jej po prostu złym ustawieniem) jest niestabilne zachowanie całego auta po najechaniu na jakąś nierówność lub po wjechaniu/zjechaniu na różne nawierzchnie, np. jedziecie sobie prosto najeżdżacie na studzienkę i samochód się zakołysze lewo/prawo (chodzi o zmianę toru jazdy) albo zimą wjeżdżacie na lód albo z niego zjeżdżacie na asfalt.

Zbieżność sama w sobie nie powoduje ściąga samochodu. Jest to mit.

Powinieneś dla wszystkiego pojechać i sprawdzić całą geometrię a nie samą zbieżność i koniecznie obu osi!!! Znajdź firmę w której robią to na maszynie 4ro głowicowej, najlepiej w systemie 3D to będziesz miał obraz wszystkiego na raz i podpytaj mechanika czy wszystko OK z parametrami.

Przed samym pomiarem koniecznie sprawdź całe zawieszenie, w szczególności gumy wahaczy itd. pomiar czy regulacja na niesprawnym zawieszeniu jest nic nie warta i może wszystko pogorszyć.
astek79 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-10-2015, 21:51   #5
piotrekone12
ford::advanced
 
Avatar piotrekone12
 
Imię: Piotrek
Zarejestrowany: 27-01-2014
Skąd: okolice Warszawy
Model: jest S-MAX 2.0TDCi Titanium S, był FOCUS MK3 1.5TDCi, FOCUS MK3 i FOCUS MK2 1.6 TDCi, C-MAX 2.0i
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2012
Postów: 232
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Mam to samo - delikatne ściąganie w lewo i to przy mniejszych prędkościach.
Przy wyższych jest już OK.

Zbieżność OK., ciśnienie w kołach OK., układ kierowniczy OK, opony zużywaja się równomiernie (zarówno lato jak i zima).
Przyzwyczaiłem się Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jeżdżę dość dużo - samochód z 11.2013 roku, przebieg 149kkm

Ostatnio edytowane przez piotrekone12 ; 12-10-2015 o 21:53
piotrekone12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2015, 07:14   #6
zombie6
ford::professional
 
Zarejestrowany: 12-02-2013
Model: Focus III
Silnik: 1.6 Ecoboost 182 KM
Rocznik: 2012
Postów: 1,110
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Można zrobić geometrię, ale zakładając, że jak nawierzchnia jest równa (bez najmniejszych kolein), auto po puszczeniu kierownicy jedzie prosto i opony zużywają się równomiernie to wszystko jest ok.
zombie6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2015, 12:20   #7
edmun
ford::expert
 
Avatar edmun
 
Imię: Ponury żniwiarz
Zarejestrowany: 08-02-2014
Skąd: Birmingham UK
Model: MK3 Estate Titanium X EcoBoost 182KM
Silnik: 1.6
Rocznik: 2012
Postów: 4,367
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Też tak mam. Też mi znowu ściąga. Miałem podjechać dzisiaj sprawdzić czy czasami mi znowu delikatnie ciśnienie nie spadło na lewej stronie (wkurzam się, bo ESP nie wykryje spadku aż flaka nie złapię). Niestety ze względu na brak zbieżności i wypadek z "dziurą" na trasie, wymieniłem niedawno lewą oponę na nówkę a prawa z braku zbieżności jest nierównomiernie zużyta. Nie wiem czy czasami przez to lewa opona nie łapię mi mocniej i nie ściąga na lewo. Zbieżność była robiona, ale trochę za późno. Najczęściej jest to u mnie wtedy, kiedy mam ciśnienie 2.1 na oponach a nie 2.3.
edmun jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2015, 12:42   #8
zombie6
ford::professional
 
Zarejestrowany: 12-02-2013
Model: Focus III
Silnik: 1.6 Ecoboost 182 KM
Rocznik: 2012
Postów: 1,110
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Opony wymienia się parami, gdy na jednej osi jest mocniej zużyta po jednej stronie, a po drugiej całkiem nowa auto ściąga na skutek różnicy w wysokości bieżnika o kilka mm.
zombie6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2015, 13:06   #9
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

ściąganie powoduje różnica w oporze toczenia. kilka postów wyżej ktoś napisał, że zbieżność nie ma wiele do ściągania i ma racje.
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-10-2015, 13:50   #10
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Zbieżność osi przedniej niema nic do ściągania.

Za to zbieżność osi tylnej ma bardzo wiele.

Nowe samochody przystosowane do ruchu prawostronnego w których jezdnia jest pochylona w prawo.... zazwyczaj fabrycznie po wyjezdzie często mają minimalnie odchylony tak punkt zbieżności że nie jest on w osi pojazdu a przesunięty w prawą stronę co powoduje sciąganie samochodu w lewo przy jezdzie nawet na prostej drodze.

Ale jezeli jeździmy po prawej stronie drogi to to sie po to stosuje aby opony równomiernie się zuzywały.

Jak ktoś nie wie po co tak jest to nic dziwnego że myśli że coś jest źle... pisze wyjaśniam Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Dlatego samochód na pochylonej lekko drodze w prawo ma jechac na wprost... bo zazwyczaj na takich jezdzimy.
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
układ kierowniczy



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:17.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.