Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 12-04-2017, 10:05   #1
rapidziory
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 08-11-2014
Model: Mondeo
Silnik: 2,5T
Rocznik: .
Postów: 43
Domyślnie Sprzęgło - dziwny szum

Cześc,
mam pytanie dotyczące dziwnego szumu dochodzącego - szum ten jest związany z położeniem sprzęgła. Niestety nie jest to tak jak w większości przypadków, że szum występuje tylko przy wciśniętym (lub niewciśniętym) pedale sprzęgła.
Szum ten nie występuje zawsze, ale jednak dość często.
Sytuacja wygląda tak - na biegu jałowym bez wciśniętego sprzęgła czasami słychać szum, w momencie, gdy zostaje naciśnięte sprzęgło choćby w minimalnym stopniu (np. 3mm), gdzie absolutnie nie występuje wysprzęglenie ten szum znika lub obniża się do poziomu bardzo niskiego (10%).
Dodatkowo przy dalszym wciskaniu sprzęgła i przy maksymalnym wciśnięciu słychać też ten szum, ale jest bardzo delikatny (10% tego przy niewciśniętym).
Podczas takiego wciskania sprzęgła zmienia się jego "charakterystyka" tego dźwięku.
Czy ktoś ma pomysł co to jest?
Mechanik sam do końca nie umiał mi powiedzieć jak to zobaczył/usłyszał.
Pozdrawiam

rapidziory jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2017, 11:21   #2
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Sprzęgło - dziwny szum

Nawet minimalne naciśnięcie pedału sprzęgła powoduje wieksze dociśnięcie łożyska oporowego, i to ono hałasuje.
Pojeżdzij jeszcze trochę i obserwyj, jak będzie sie nasilało i coraz częściej, to niestety wymiana, a przy okazji, całego kompletnego sprzęgła.
Napewno nie ucichnie, i samo sie nie naprawi.
A mechanik, to pewnie kowal, co nie potrafi zdjagnozowac, co szumi.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2017, 13:31   #3
rapidziory
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 08-11-2014
Model: Mondeo
Silnik: 2,5T
Rocznik: .
Postów: 43
Domyślnie Odp: Sprzęgło - dziwny szum

Dzięki za informację. A nie jest tak czasem, że to łożysko powinno szumieć jak się rozłączy sprzęgło (czyli wciśnie pedał sprzęgła)?
Obawiam się czy to nie jest coś w skrzyni biegów... Dziwi mnie tylko to, że (prawie) ustaje dosłownie przy dotknięciu pedału sprzęgła.
rapidziory jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2017, 13:40   #4
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Sprzęgło - dziwny szum

Skrzynia biegów, czyli wszysto co w niej sie kręci, ustaje z chwilą wciśnięcia pedału sprzęgła, i wtedy nie wydaje żadnych odgłosów.
Kręci się wtedy częś sprzęgła, czyli docisk i łożysko oporowe.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2017, 14:04   #5
rapidziory
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 08-11-2014
Model: Mondeo
Silnik: 2,5T
Rocznik: .
Postów: 43
Domyślnie Odp: Sprzęgło - dziwny szum

No właśnie. A największy szum jest w przypadku gdy nie jest wciśnięte sprzęgło. Przy delikatnym dotknięciu sprzęgła dopiero szum zdecydowanie maleje.
rapidziory jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2017, 15:39   #6
jarnotp
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 18-05-2014
Model: MKIV
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2007
Postów: 12
Domyślnie Odp: Sprzęgło - dziwny szum

Wg mnie lozyska w skrzyni. Podobnie mialem w skodzie octavi az do momentu jak pier....la skrzynia i nie moglem wrzucic biegu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
jarnotp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2017, 15:43   #7
rapidziory
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 08-11-2014
Model: Mondeo
Silnik: 2,5T
Rocznik: .
Postów: 43
Domyślnie Odp: Sprzęgło - dziwny szum

No właśnie - to by sugerowało skrzynię. Dziwi mnie fakt, że szum zdecydowanie się zmniejsza przy dosłownie minimalnym dotknięciu sprzęgła
rapidziory jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2017, 19:47   #8
jendrusi85
ford::average
 
Imię: andrzej
Zarejestrowany: 27-04-2013
Model: mondeo mk4
Silnik: 1.8 tdci
Rocznik: 2008
Postów: 100
Domyślnie Odp: Sprzęgło - dziwny szum

Witam. Ja mam podobnie tylko, że u mnie zaczyna szumieć jak na biegu jałowym wcisnę sprzęgło gdzieś do połowy i ustaje jak wcisnę do końca. Poza tym nie zaobserwowałem żadnych drgań czy też szarpania. Chyba wszystko by wskazywało na wysprzęglik, który cztery lata temu nie wymieniłem przy wymianie sprzęgła. Od kiedy zauważyłem ten szum przejechałem już 10 tys. i na razie nic innego się nie dzieje. Teraz zastanawiam się czy wymieniać sam wysprzęglik, czy też kompletne sprzęgło co by za rok czy dwa nie okazało się że dwumasa padła lub poczekać jeszcze co się będzie działo dalej. Tylko nie wiem jak długo można jeszcze z taka usterką jeździć i czy nie zakończy się ona awarią gdzieś w trasie. Może miał ktoś z takim czymś doświadczenie?
jendrusi85 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2017, 20:26   #9
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Sprzęgło - dziwny szum

Nie wysprzęglik, jeżeli już to łożysko oporowe.
Wysprzęglik, jest to cylinder, w srodku tłoczek, w zden sposób sie nie kręci, nie wydaje szumów, czasami wycieka z niego płyn, zapowietrza sie sprzęgło, ciężko wchodzą biegi, bo nie rozłacza całkowicie.

Z szumiącą skrzynia biegów, to czasami możnajeżdzic tak długo, az auto zakończy swój żywot w hucie.
Można równiez wymienic olej w skrzyni biegów, stary spuścic do czystego naczynia, niech postoi w nim ze dwa dni, zlac olej z wierzchu, i cobaczyc magnesem na dnie ile jest opiłków białych stalowych, a ile żółtych z synchronizatorów.
Po tym można ocenic stopień zużycia skrzyni biegów.
Najgorsze są szarpania, oraz utrudnione wkładanie biegów.
Jeżeli po za szumem nic sie nie dzieje, jeżdzic, nie doszukiwać sie na siłe problemów.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2017, 21:14   #10
rapidziory
ford::beginner
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 08-11-2014
Model: Mondeo
Silnik: 2,5T
Rocznik: .
Postów: 43
Domyślnie Odp: Sprzęgło - dziwny szum

A myślicie, że jest taka możliwość, że na biegu jałowym bez wciśniętego sprzęgła szumi łożysko oporowe?
rapidziory jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:47.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.