Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 29-11-2021, 22:25   #1
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,619
Domyślnie Błąd P1102 podczas jazdy, diagnoza

Witajcie. Focus mk3.5 2.0 Tdci 180KM

Dziś dopadła mnie nieprzyjemna niespodzianka a mianowicie:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Po szybkim sprawdzeniu okazało się że błąd wywaliła przepływka:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Sprawdziłem wiązkę jak i samą wtyczkę, wszystko w porządku. Błąd skasowałem, spróbowałem „sprowokować” sytuację - but w podłogę przy 4 biegu a potem odpuszczenie gazu, redukcja na 3 i spokojne toczenie - właśnie wtedy się to pojawiło. Nieskutecznie, błąd nie wrócił.

Porównałem sobie za to odczyty na żywo z MAF w „zdrowym” focusie oraz w moim, robione na postoju, i wychodzi że u mnie przy 3000rpm jest o 10g/s słabiej - zamiast ponad 70 ja miałem 60… To by się pokrywało z moimi ostatnimi odczuciami z jazdy, niby przyspiesza ale pamietam że te 180KM wcześniej dawały większego kopa niż teraz… Sprawdzałem również odczyty z egr i wygląda na to że się domyka jak należy gdyż pid egr_a_act dość szybko łapie wartość 0% gdy wcisnę gaz. Nie wiem tylko jak interpretować pid egr_err bo tam miewam jak dam gaz do dechy 99,2%, a jak np trzymam na 3000rpm to jest 0% oczywiście wszystko robione na postoju.

Jutro mam zamiar zrobić próbę odczytu w trasie podczas normalnej jazdy.

Czy ktoś byłby w stanie nakierować mnie na co zwrócić jeszcze uwagę? Może ktoś już się zmagał z tym problemem i udało się mu go rozwiązać? Z góry dziękuję za pomoc.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Ostatnio edytowane przez zmulim ; 29-11-2021 o 23:01
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2021, 16:55   #2
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,619
Domyślnie Odp: Błąd P1102 podczas jazdy, pomoc w zdiagnozowaniu.

Mały update. Dziś robiłem próbę w trasie wraz z odczytami na żywo.

Podczas przyspieszania, aż do 4000rpm, na 4 biegu, obserwowałem kilka pidów. Co dość mocno mnie zaciekawiło to dwie rzeczy - pid egr_err i egr_a_err oraz odczyty z MAF. Co do tego pierwszego, przy około 3000rpm wartość obu tych pidów wskoczyła na 99,22%, a chyba powinno być 0%? Dobrze myślę? Co do MAF, to zaobserwowałem chwilowe skoki w odczytach ilości masy powietrza - przykładowo rośnie sobie ładnie do 131 po czym spada na 128. A pedał gazu był cały czas w podłodze.

Po takim mocniejszym przetasowania auta na drodze ekspresowej, nie wyrzuciło mi żadnego błędu, nic a nic. Wracałem więc, było trochę podjazdów a na koniec zjazd cały czas w dół. I uwaga, gdy puściłem pedał gazu i zacząłem sie „bujać” w dół, wywaliło mi znów ten sam błąd czyli P1102…

Co o tym myślicie? Może ktoś się wypowie kto ma w tym doświadczenie? Czyżby EGR zdychał i się zacina i nie domyka? Koszt nowego jest porażający…


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2021, 17:17   #3
kln1920
ford::expert
 
Avatar kln1920
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-10-2017
Skąd: Świętochłowice
Model: Focus MK3.5/Clio IV PH2
Silnik: 2.0 TDCI 180KM/0.9 TCe 90KM
Rocznik: 2016/2020
Postów: 2,006
Domyślnie Odp: Błąd P1102 podczas jazdy, pomoc w zdiagnozowaniu.

Pytanie, czy ma to w ogóle związek z EGR... Znalazłem takie info na forum forscana:

EGR error, as a percent of commanded EGR. Often, EGR valve control outputs are not in the same engineering units as the EGR
feedback input sensors. For example, an EGR valve can be controlled using a duty-cycled vacuum solenoid, however, the feedback
input sensor is a position sensor. This makes it impossible to display "actual" versus "commanded" in the same engineering units . EGR
error solved this problem by displaying a normalised (non-dimensional) EGR system feedback parameter. EGR error is defined to be:

(actual EGR – commanded EGR) / commanded EGR.

For example if 10% EGR is commanded and 5% is delivered to the engine, the EGR_ERR is (5% – 10%) / 10 = -50% error.
EGR_ERR may be computed using various control parameters such as position, steps, counts, etc. All EGR systems must react to
quickly changing conditions in the engine; therefore, EGR_ERR will generally show errors during transient conditions. Under steady
condition, the error will be minimised (no necessarily zero, however) if the EGR system is under control.
If the control system does not use closed loop control, EGR_ERR shall not be supported.
When commanded EGR is 0%, EGR error is technically undefined. In this case EGR error should be set to 0% when actual EGR = 0%
or EGR error should be set to 99.2% when actual EGR > 0%.

Może lepiej zacząć od podstaw, skoro widać, że przepływa mniej powietrza, to może wyciągnąć i przeczyścić przepływkę, zobaczyć w jakim stanie jest filtr powietrza, szczelność dolotu?
kln1920 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2021, 17:23   #4
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,619
Domyślnie Odp: Błąd P1102 podczas jazdy, pomoc w zdiagnozowaniu.

Filtr powietrza nowa sztuka, dolot oglądałem co prawda nie jakoś super dokładnie no ale jest tam sucho więc raczej szczelnie. Syczenia spod maski też nie mam. MAF generalnie miałem wczoraj w ręce i wygląda również na czysty (wiadomo to nie wyklucza że jest walnięty). Ale to co mnie zastanawia, to wspólnie z kolegą który ma też taką fokę 2.0 tdci 150KM zrobioną na 180KM, robiliśmy telemetrię odczytów no i u niego nie dość że współczynnik momentu tq_act potrafi długo się utrzymać nawet powyżej 3000rpm, a u mnie po 2500 leci w dół, to i wartość u niego 122% a u mnie ledwie 112%… Poza tym u niego ten egr_err praktycznie cały czas przyjmuje wartość 0%, a w szczególności wtedy kiedy przyspiesza z butem w podłodze na 4 biegu do tych 4000rpm. U mnie niestety nie… I to mnie dziwi


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2021, 22:10   #5
Andrew1.8tddi
ford::amateur
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 27-01-2013
Skąd: Gliwice
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 9
Domyślnie Odp: Błąd P1102 podczas jazdy, diagnoza

Cześć,
Także borykam się z tym samym problemem już od początku posiadania Focusa z silnikiem DW10F. W moim przypadku błąd P1102 występuje w podobnych okolicznościach, czyli gwałtowne przyśpieszanie pow. 3000 - 3500 obrotów, ściągnięciu nogi z gazu, i hamowaniu silnikiem. Dodatkowa sytuacja w której wyskakuje P1102 to jadąc przy utrzymywaniu stałej prędkości ok. 200km\h i ściągnięciu nogi z gazu. W takich okolicznościach wystarczy hamować silnikiem kilka sekund i wywala błąd.
Na tym forum jest już założony jeden temat poświęcony takiemu przypadkowi - "[Kuga 2013-2020] DW10F 180KM Błędy P02FA".

Polecam prześledzenie tego wątku, gdyż kilku forumowiczów opisało swoje problemy oraz to co w tym czasie zrobili.
Niemniej jednak nikomu nie udało się tematu rozwiązać, pomimo wymiany wielu elementów wskazywanych przez ASO czy w innych warsztatach specjalizujących się w naprawach Fordów.

Dodatkowo wczoraj natknąłem się na ciekawy wątek na jakimś niemieckim forum, gdzie padła informacja o rzekomym problemie Forda z niskiej jakości przewodami gumowymi w układzie dolotowym w modelach MK3. Ktoś inny rozwiązał problem poprzez wymianę klapy gaszącej.
Jak ktoś byłby zainteresowany, poniżej podaję link:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ja w swoim samochodzie już sporo zrobiłem (sam zrobiłem ;)) i przez to wykluczyłem potencjalne powody występowania tego błędu.
- układ dolotowy od filtra powietrza aż do wejścia do klapy gaszącej sprawdzony pod ciśnieniem - szczelny,
- jazda w odpiętym i zaślepionym przewodem od odmy - wywala błąd P1102,
- EGR zdemontowany i wyczyszczony praktycznie do stanu fabrycznego - wszystkie klapki pracują płynnie,
- krótka jazda z zaślepionym EGR - wywala błąd P1102,
- wymiana filtra powietrza na oryginalny,
- przepływomierz wyczyszczony zgodnie z wszelakimi zaleceniami.
- wyczyszczony DPF na profesjonalnej maszynie.

Po tym wszystkim w ramach testu zrobiłem dodatkowy otwór fi12 w dolnej części obudowy filtra powietrza w miejscu oryginalnego małego otworu, który służy do ewentualnego odprowadzenia wody.
To w pewnym stopniu poprawiło sytuację i Foką można deptać "bardziej", a błąd nie zawsze wyskakuje.
Zdecydowałem się na to kiedy raz próbowałem zdjąć pokrywę filtra powietrza kiedy silnik pracował na wolnych obrotach.
Ssanie powietrza było tak duże, że praktycznie osłony nie dało się ściągnąć - oczywiście nie zapomniałem odkręcić wszystkich śrub mocujących :)

Nie jest to rozwiązanie jakie mnie interesuje i wolałbym znaleźć prawdziwą przyczynę, ale przy tym wszystkim to już raczej pozostaje wymiana poszczególnych części na nowe, co niestety nie daje gwarancji na rozwiązanie problemu.

Kolejna sprawa którą rozważałem, to wyczyszczenie kolektora dolotowego, gdyż Focus ma już ok 200kkm.
Niestety w tym silniku kolektora dolotowego nie da się tak po prostu wymontować, gdyż jest zintegrowany z głowicą :(
Pozostaje czyszczenie dedykowanymi do tego preparatami, ale skuteczność nie jest zadowalająca...

Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły na monitorowanie PID-ów, chętnie się dołączę.
Może to wniesie jakieś nowe wnioski do tematu :)
Andrew1.8tddi jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2021, 23:20   #6
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,654
Domyślnie Odp: Błąd P1102 podczas jazdy, diagnoza

Ja wtrącę swoje trzy grosze bo coś tam z Piotrkiem analizowaliśmy razem i porównywaliśmy.
Generalnie przeglądając odczyty w czasie jazdy (4 bieg gaz w podłogę i log parametrów w zakresie 1500-4000 rpm) rzucają się w oczy dwie rzeczy:
1. EGR powyżej 2500 obrotów od czasu do czasu do czasu łapie ten dziwny stan egr_err = 92%. U mnie to jest ciągle 0.
2. Przepływ jest ewidentnie zaniżony. Im wyższe obroty tym coraz bardziej. Dodatkowo potrafi przy w pewnych momentach spadać mimo wzrostu obrotów.

Temat interesujący. Fajnie byloby znaleźć chociaż jedną osoba która ten problem skutecznie zwalczyła.
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-12-2021, 08:53   #7
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,619
Domyślnie Odp: Błąd P1102 podczas jazdy, diagnoza

@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] to co napisałeś niestety nie napawa mnie optymizmem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Z tego co wczoraj patrzyłem dolot wygląda na szczelny. U mnie po takim ostrym pałowaniu do 4000rpm i od razu hamowaniu silnikiem, błąd nie wyskakuje... póki co. Za to spokojna jazda po takiej szarży, potem odpuszczenie gazu i cyk, błąd. W piątek pewnie będę miał możliwość podmiany przepływki ze sprawnego auta, zobaczymy, ale mam przeczucie, że to pewnie nie będzie to, pomimo zaniżonych odczytów powietrza. Martwi mnie ten EGR, i to łapanie stanu 99.22%. Czytałem na różnych forach, że może to sugerować zacinanie się zaworu i jego nieprawidłową pracę. Z opisu tego parametru wyraźnie wynika że wartość ta powinna być bliska zeru, wtedy różnica między zadanym a aktualnym otwarciem EGR jest praktycznie pomijalna. Ale 99.22% na plusie sugerowało by mega błąd i pełne otwarcie EGR - czyli krztuszenie spalinami... Chyba... Wymienianie w ciemno elementów na prawdę nie napawa mnie optymizmem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Wyjęcie EGR też do najprostszych prac nie należy bo paskudztwo jest zabudowane.
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-12-2021, 09:06   #8
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,514
Domyślnie Odp: Błąd P1102 podczas jazdy, diagnoza

Cytat:
Napisał Andrew1.8tddi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ściągnięciu nogi z gazu, i hamowaniu silnikiem. Dodatkowa sytuacja w której wyskakuje P1102 to jadąc przy utrzymywaniu stałej prędkości ok. 200km\h i ściągnięciu nogi z gazu. W takich okolicznościach wystarczy hamować silnikiem kilka sekund i wywala błąd.
DW10C i 150km/h i zachowuje się tak samo

turbo było podmieniane, MAF, ostatecznie EGR, dawno nie widziałem tego auta, nie pamiętam co (i czy) coś pomogło
Antej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-12-2021, 09:48   #9
zmulim
FCP member
 
Avatar zmulim
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 23-08-2014
Model: Focus
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2016
Postów: 2,619
Domyślnie Odp: Błąd P1102 podczas jazdy, diagnoza

Najgorsze jest w tym wszystkim, że działa się mocno po omacku Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Gdyby człowiek miał pewność że to EGR, no to trudno, zaboli kieszeń, ale wymienię i będę znów mógł spokojnie jeździć. Postaram się zamieścić logi które udało mi się zgromadzić i również logi z drugiego focusa z identycznym silnikiem. Nie wiem, jakoś ciągle niepokoi mnie ta wartość błędu egr na poziomie 99.22. Koszt tego badziewia na prawdę jest fantastyczny, robota z nim jeszcze wspanialsza. Dostępność tylko na zamówienie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
zmulim jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-12-2021, 12:04   #10
Waterspoon
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 06-02-2021
Model: Focus Turnier
Silnik: 1.5 TDCI
Rocznik: 2016
Postów: 356
Domyślnie Odp: Błąd P1102 podczas jazdy, diagnoza

Miałem kiedyś podobne problemy w silniku 2.2 , nie całkiem takie ale też ciężko było dojść co powoduje zbyt mały wydatek powietrza. Przepływka działała lecz okazało się, że nie do końca poprawnie i tam był jeden problem. To nie wszystko, dodatkowo grucha przy turbo była lekko przytarta i nie ładowało tak jak powinno, trochę ale to tez kumulowało błąd. Ale gdy zdjęli rurę od EGR i zobaczyli średnicę wewnętrzną kolektora dolotowego to było cos niesamowitego. Średnica ok 4 centymetrów była taj zaje.... ulepkiem sadzy, że został może 1 centymetr, normalne jak 5 groszy. Po oczyszczeniu, wymianie przepływki i przesmarowaniu gruchy więcej już takich problemów nie było. Razem to wszystko wywalało błąd zbyt mało powietrza od zadanego. Nie wiem jakie jest sterowanie turbo w 2.0 i nie wiem czy to to samo, może jednak coś z mojego przypadku kolegę naprowadzi.
Waterspoon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:43.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.