Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Skrzynie automatyczne

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-05-2021, 02:12   #1
witolino
ford::beginner
 
Imię: Witold
Zarejestrowany: 14-02-2017
Skąd: Geilenkirchen
Model: S-MAX
Silnik: 2.2
Rocznik: 2014
Postów: 10
Domyślnie Gwałtowne szarpnięcie podczas przełączania dźwigni zmiany biegów na Drive

Szanowni forumowicze,
Od jakiegoś czasu zmagam się z problemem brzydkiego zachowania się auta w momencie przełączania dźwigni zmiany biegów w pozycję "D".
dodam tu, że powyższe występuje tylko na rozgrzanej skrzyni. Po pierwszym uruchomieniu silnika, pierwsza zmiana położenia dźwigni odbywa się niezauważalnie, natomiast każde kolejne jest już "bolesne".
Nie mówię tu o delikatnym, wyczuwalnym szarpnięciu, a o gwałtownym mocnym na tyle, że tył auta przysiada i słychać jakby głuche uderzenie.

Skrzynia, z tego co już zdążyłem zauważyć, nie znosi wyższych temperatur. W zimowych warunkach zachowuje się przyzwoicie, natomiast gdy tylko zrobi się ciepło, wyskakują informacje o koniecznej obsłudze skrzyni, brzydko zrzuca biegi na niższe - zwłaszcza podczas długiej jazdy np na autostradzie.

Czy ktoś borykał się z podobnym zjawiskiem? Pytam Was, bo nie wiem, czy próbować problem rozwiązać samemu, czy oddać skrzynkę do remontu. A może to po prostu sprawa oleju, albo mocowania silnika/ skrzyni ?

Pozdrawiam

witolino jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 10:19   #2
Dragon_77
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 18-05-2016
Skąd: Poznań
Model: Mondeo
Silnik: 2.2 TDCI
Rocznik: 2012
Postów: 18
Domyślnie Odp: Gwałtowne szarpnięcie podczas przełączania dźwigni zmiany biegów na Drive

Miałem kilka takich sytuacji po zakupie samochodu.
Wymieniłem samodzielnie olej w skrzyni (statycznie) i po wymianie oleju za pomocą kabla zaznaczyłem w sterowniku wymianę oleju przekładniowego.
Objawy się już nie pojawiły, ale zapobiegawczo po miesiącu zrobiłem 2-gą wymianę oleju.
Wg mnie to sporadyczne szarpnięcie było spowodowane jakimś zanieczyszczeniem, które krążyło w obiegu i zakłócało pracę zaworków w płycie mechatroniki.
Zniknęły też notoryczne szarpnięcia przy redukcji z 3 na 2-gi bieg
Dragon_77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 12:25   #3
pawpaw
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-11-2019
Model: Kuga
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 27
Domyślnie Re: Gwałtowne szarpnięcie podczas przełączania dźwigni zmiany biegów na Drive

Cytat:
Napisał witolino Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Szanowni forumowicze,
Od jakiegoś czasu zmagam się z problemem brzydkiego zachowania się auta w momencie przełączania dźwigni zmiany biegów w pozycję "D".
dodam tu, że powyższe występuje tylko na rozgrzanej skrzyni. Po pierwszym uruchomieniu silnika, pierwsza zmiana położenia dźwigni odbywa się niezauważalnie, natomiast każde kolejne jest już "bolesne".
Nie mówię tu o delikatnym, wyczuwalnym szarpnięciu, a o gwałtownym mocnym na tyle, że tył auta przysiada i słychać jakby głuche uderzenie.

Skrzynia, z tego co już zdążyłem zauważyć, nie znosi wyższych temperatur. W zimowych warunkach zachowuje się przyzwoicie, natomiast gdy tylko zrobi się ciepło, wyskakują informacje o koniecznej obsłudze skrzyni, brzydko zrzuca biegi na niższe - zwłaszcza podczas długiej jazdy np na autostradzie.

Czy ktoś borykał się z podobnym zjawiskiem? Pytam Was, bo nie wiem, czy próbować problem rozwiązać samemu, czy oddać skrzynkę do remontu. A może to po prostu sprawa oleju, albo mocowania silnika/ skrzyni ?

Pozdrawiam
Mam podobnie tylko poważniejsze już objawy. W zimę jeździ się normalnie.
Gdy temperatura oleju w skrzyni podrośnie do 45-50 stopni to przy zmianie drążka z P na D jest łupnięcie. Pomaga wtedy wolne przełączanie drążka
tzn. wrzucenie na R odczekanie 0,5sek, wrzucenie na N znowu odczekanie i dopiero na D.
Dodatkowo przy temperaturze oleju w skrzyni od jakichś 70 stopni w górę pojawia się komunikat o ograniczonej funkcjonalności, brak wstecznego i biegów nieparzystych. Po zgaszeniu auta i próbie uruchomienia w pozycji P samochód uruchamia się i po sekundzie gaśnie do momentu aż skrzynia ostygnie.
Odczytany błąd P0766 elektrozawór D.

Po niedzieli wybieram się na zmianę oleju. Mam wrażenie że przegrzewają się elektrozawory.

Pozdrawiam
pawpaw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-06-2021, 07:35   #4
witolino
ford::beginner
 
Imię: Witold
Zarejestrowany: 14-02-2017
Skąd: Geilenkirchen
Model: S-MAX
Silnik: 2.2
Rocznik: 2014
Postów: 10
Domyślnie Odp: Gwałtowne szarpnięcie podczas przełączania dźwigni zmiany biegów na Drive

Daj znać, czy wymiana oleju pomogla.
witolino jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-06-2021, 10:50   #5
pawpaw
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-11-2019
Model: Kuga
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 27
Domyślnie Re: Odp: Gwałtowne szarpnięcie podczas przełączania dźwigni zmiany biegów na Drive

Cytat:
Napisał witolino Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Daj znać, czy wymiana oleju pomogla.
Niestety nie pomogła.

Już się umówiłem na regenerację mechatroniki. Czyli czyszczenie i wymiana elektrozaworów.
Podobno zdarza się że uszkadzają się cewki elektrozaworów w moim przypadku zaworu D. Jej zbyt mała rezystancja powoduje większy przepływ prądu i się przegrzewa cały elektrozawór. Tyle w teorii w praktyce się okaże.
pawpaw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2021, 19:41   #6
pawpaw
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-11-2019
Model: Kuga
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 27
Domyślnie Re: Odp: Gwałtowne szarpnięcie podczas przełączania dźwigni zmiany biegów na Drive

Cytat:
Napisał witolino Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Daj znać, czy wymiana oleju pomogla.
No i po operacji, mechatronika zregenerowana. Wyczyszczona, wymienione elektrozawory. Nie wali autem przy przełączaniu drążkiem po rozgrzaniu i nie wchodzi w tryb awaryjny. Niepotrzebnie tylko zmieniałem olej.
pawpaw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2021, 06:53   #7
demon201
ford::amateur
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 23-06-2021
Skąd: Ruda Śląska
Model: Galaxy
Silnik: 2.0 DTCI
Rocznik: 2014
Postów: 3
Domyślnie Odp: Gwałtowne szarpnięcie podczas przełączania dźwigni zmiany biegów na Drive

Kolego pawpaw. Możesz powiedzieć ile taka regeneracja kosztuje? Z góry dzięki.
demon201 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2021, 13:03   #8
pawpaw
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-11-2019
Model: Kuga
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 27
Domyślnie Re: Odp: Gwałtowne szarpnięcie podczas przełączania dźwigni zmiany biegów na Drive

Cytat:
Napisał demon201 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kolego pawpaw. Możesz powiedzieć ile taka regeneracja kosztuje? Z góry dzięki.
Wymiana kompletu elektrozaworów i czegoś tam jeszcze bo jest w komplecie plus czyszczenie mechatroniki 1900zł.

Demontaż i montaż sterownika plus 2 litry oleju 350zł.

Pozdrawiam
pawpaw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:28.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.