Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-11-2017, 09:22   #21
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: auto zachowuje się tak jakby nie dostawał powietrza

Najbardziej prawdopodobne jest przycieranie się zespołu mechanizmu ruchomych łopatek turbiny. Najczęściej same łopatki są już zawalone osadami i grucha (siłownik podciśnieniowy) nie daje już rady szybko prawidłowo ustawiać geometrię - tak jak steruje nią PCM poprzez elektrozawór podciśnienia. Natomiast wibracje silnika powodują, że z opóźnieniem dochodzi do prawidłowego ustawienia i silnik odzyskuje prawidłową dawkę wtrysku i moc.
Może być kilka innych przyczyn opóźnionego działania siłownika - za słabe podciśnienie, nieszczelne przewody podciśnienia, uszkodzony elektrozawór sterujący, przytarta sztanga na dźwigni.
Można sprawdzić wstępnie ręką (na zimnym silniku!) jak pracuje dźwignia geometrii turbiny, wkładasz dłoń od góry i dwoma palcami (tylko dwa się zmieszczą) mocno przyciągasz dźwignię do oporu, potem puszczasz i sprawdzasz czy jeszcze da się ją nieco popchnąć dalej (źle), lub że doszła do końca (dobrze). Nie powinno być słychać przy tym żadnego skrzypienia i tarcia.
Potem odpalasz silnik i na wolnych obrotach zdejmujesz wężyk z króćca gruchy - sztanga ma się natychmiast (w pół sekundy) wysunąć całkowicie w stronę przegrody, teraz zakładasz wężyk na króciec i równie szybko sztanga ma powędrować w przeciwne krańcowe położenie w stronę gruchy. Nie skatuj przy zdejmowaniu/zakładaniu końcówki wężyka - ma specjalne zgrubienie na końcu, jeżeli pęknie, pozostaje tylko jego wymiana.
Takie kilkunastokrotne ruszenie gruchy powoduje najczęściej, że przez jakiś czas układ pracuje ok.

Jeżeli występuje brak płynności ruchu i nie zawsze sztanga szybko dochodzi do krańcowych położeń, to albo pogódź się z tym, albo... zmień turbinę na nową lub na regenerowaną fabrycznie (nie regeneruj turbiny u licznych ogłaszających się - Garrett nie dostarcza części do turbin VGT, więc naprawiacze korzystają z zamienników, najczęściej z marnym skutkiem).

__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 22-11-2017 o 09:28
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-11-2017, 11:35   #22
dnx
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 28-10-2017
Skąd: KW
Model: transit
Silnik: 2.0 TDI
Rocznik: 2005
Postów: 13
Domyślnie Odp: auto zachowuje się tak jakby nie dostawał powietrza

Mam uszkodzony przewód podciśnienia ale ten wpięty do wspomagania hamulców. Zamówiony nowy dostawa w czwartek dopiero. Sztanga działa nie skrzypi. Wprowadzili jakieś kody i auto pracuje równo w całym zakresie. Gorzej z tym, że kopci jak diabli ciemnym dymem ale znowu spalanie jest w normie, z pełnym ładunkiem po autostradzie jadąc spalił raptem 11 l/100 na pusto spalił 9 l/100 zgłupiałem już. Przy ruszaniu dymi tak, że zostaje za autem na asfalcie ciemna krecha od spalin z wydechu....

A przeczytałem od początku ten wątek i zaraz zamknę EGR Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
dnx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-11-2017, 12:56   #23
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: auto zachowuje się tak jakby nie dostawał powietrza

Cytat:
Mam uszkodzony przewód podciśnienia ale ten wpięty do wspomagania hamulców.
Każdy uszkodzony przewód podciśnienia zakłóca pracę całego układu pdciśnieniowego
Cytat:
Przy ruszaniu dymi tak, że zostaje za autem na asfalcie ciemna krecha od spalin z wydechu....
Generalnie czarny dym to zawsze za mało powietrza/za dużo paliwa..
Czyli może to być:
- uszkodzone, lejące wtryskiwacze, zaworki dawkujące i rozpylacze do wymiany (nie mylić z przelewającymi), podają za dużo paliwa źle rozpylonego,,
- nieszczelny dolot - w efekcie za mało powietrza jest w stosunku do dawki paliwa
- uszkodzone sterowanie łopatkami turbiny (opis niżej),
- uszkodzony, niedomykający się EGR.

Sprawdź szczelność całego dolotu, i węże gumowe, i IC i plastikowy kolektor dolotowy.

Ale skoro mówisz o uszkodzonym przewodzie podciśnienia, to może być, że sterowanie turbiną jest nieprawidlowe i w dolnym zakresie obrotówjuż sztanga nie jest maksymalnie wciągnięta do gruchy (sprawdź na wolnych obrotach).
Turbina VGT dzała tak, że w dolnym zakresie pracy silnika (do ok. 2.500 obrotów) szybko dochodzi do maksymalnych obrotów i maksymalnego sprężu (160.000 obrotów, ok. 1,2 bara). Przy dalszym zwiększaniu wydatku spalin kiedy rośnie moc silnika, turbina uległaby uszkodzeniu, dlatego system VGT przestawia tak łopatki, aby już obroty turbiny nie rosły.
Układ VGT jest tak skonstruowany, że na wolnych obrotach podawane jest na siłownik maksymalne podciśnienie, natomiast przy pełnej mocy silnika podciśnienie całkowicie zanika. Czyli: nieszczelny układ podciśnienia to w dolnym zakresie obrotów (ruszanie) ustawienie się VGT na mniejsze ciśnienie pompowania turbiny. W efekcie czarny dym...

To jedna z teorii przyczyn czarnego dymu u ciebie...
Diesel przy ostrym depnięci zawsze powinien zakopcić na czarno - to normalne, ale czy kopci prawidłowo (trochę) , czy mocno - to już zupełnie inna historia. Jeżeli widzisz dym w lusterku - to na pewno kopci zdecydowanie za mocno.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 27-11-2017 o 13:01
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-12-2017, 08:40   #24
dnx
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 28-10-2017
Skąd: KW
Model: transit
Silnik: 2.0 TDI
Rocznik: 2005
Postów: 13
Domyślnie Odp: auto zachowuje się tak jakby nie dostawał powietrza

Witam ponownie, to trafiłem na mechanika.... auto całkiem zdechło. Od początku.

Opisałem poprzednio, że auto ciężko paliło i dymiło. Oddałem do tego mechanika na gwarancji po regeneracji pompy i wtrysków i miał sprawdzić co jest przyczyną. Było to 1,5 tygodnia temu. Cały zabieg miał trwać raptem 4 godziny, jakieś testy przelewowe czy coś.

Po testach przelewowych okazało się, że auto w ogóle nie odpala. Odesłali wtryski ponownie bo ponoć "zacięte" dziś dzwonię a oni, że transit zachowuje się tak jakby pracował na jeden cylinder.

Nie odpala w ogóle

Rozmawiam z mechanikiem a on do mnie, że nie wie co jest grane i że raczej nie jest w stanie go naprawić....
dnx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-12-2017, 10:11   #25
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: auto zachowuje się tak jakby nie dostawał powietrza

Hm... Podczas próby przelewowej trzeba koniecznie bardzo dokładnie zamknąć przewód zbiorczy, bo przelewy nie idą do zbiornika, tylko wracają do pompy. Jeżeli nie zamknie się przewodu lub zrobi się to niedokładnie, pompa wtryskowa zapowietrzy się i... kapota, całkowita masakra. Z rozrusznika nie odpowietrzy się układu za żadne skarby...
Ja raz tak miałem, uruchomienie to była długa walka, w dodatku jedna osoba nie da rady.

Ostatnio próbowałem pomóc człowiekowi w takiej sytuacji na Elektrodzie (zapowietrzony 2,0 tdci), walczył chyba ponad tydzień z zapowietrzeniem, pod koniec trochę wymiękłem... [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 18-12-2017 o 10:14
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2023, 12:06   #26
kowallami
ford::amateur
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 19-04-2016
Skąd: Grudziądz
Model: Focus
Silnik: 1.6 Benzyna
Rocznik: 2002
Postów: 4
Domyślnie Broblem z turbo transit 2.0

Witam.
Mam transita 2.0 100km i problem z przyspieszeniem. Bylem u mechanika i nie ma czasu go wziąć na warsztat ale powiedział co mam sprawdzić. Poprzedni wlasciciel przedłużył dźwigienkę od gruszki wiec mechanik stwierdzi ze pewnie gruszka do wymiany. Sprawdziłem gruszka pracuje prawidłowo po podaniu ciśnienia wysuwa się. Łopatki od turbiny pracują delikatnie. Po zamknięciu łopatek czyli w pozycji zerowej gruszki auto odzyskało przyspieszenie lecz nie mogę tak jeździć ponieważ mechanik mówił, że wypale zawory. Na wężyku ktrory idzie do gruchy z turbiny nie ma ciśnienia. Co może być przyczyną? Mam drugiego transita na podwórku z tym samym silnikiem i mogę zrobić przekładki ale musze wiedzieć co przełożyć. (Drugiego transita nie mogę odpalić poszła skrzynia i brakuje mi aktualnie sprzęgła, ciągle załaczona jest dwojka.)
kowallami jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2023, 15:46   #27
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: auto zachowuje się tak jakby nie dostawał powietrza

Skoro piszesz, że to Transit 100 KM i że turbina ma łopatki, a jednocześnie, że gruszka jest ciśnieniowa (a nie podciśnieniowa - to nic się nie zgadza.
Gruszkę ciśnieniową mają turbosprężarki z zaworem upustowym (tzw. Wastegate), ale nie mają łopatek. Te z łopatkami (czyli z ruchomą geometrią) mają gruszkę podciśnieniową.
Sądzę, że masz model tddi z zaworem upustowym.
Skoro poprzedni właściciel wydłużył sztangę, to zawór upustowy otwiera się wcześniej i silnik nie ma w średnim zakresie obrotów optymalnych osiągów (za wcześnie następuje upust bypasem spalin i mniej ich kierowanych jest na turbinę, więc sprężarka słabiej doładowuje silnik).
Spróbowałbym skrócić sztangę, ale tak, by przy maksymalnym możliwym wysunięciu się jej z gruchy, dźwignia zaworu ustawiała się jednak w krańcowej pozycji.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-04-2023 o 15:49
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2023, 18:46   #28
kowallami
ford::amateur
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 19-04-2016
Skąd: Grudziądz
Model: Focus
Silnik: 1.6 Benzyna
Rocznik: 2002
Postów: 4
Domyślnie Odp: auto zachowuje się tak jakby nie dostawał powietrza

Dobra to inaczej opisze jaki mam silnik i co może być przyczyną pewnie ulatwi diagnozę.

Gruszke od turbiny mam ciśnieniowa. Podczas wysuwu rusza czymś w turbinie. Dzis zauważyłem, że gdy odepnę gruszke i podczas obrotow ok. 3000 w turbinie ta dźwignia ruszę to pojawia się ciśnienie na wezu do gruszki lecz za małe by wypchnąć ja
kowallami jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2023, 19:21   #29
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: auto zachowuje się tak jakby nie dostawał powietrza

Problem polega na tym, że gruszka ciśnieniowa turbosprężarki na obrotach silnika bez obciążenia jazdą albo wcale nie reaguje, albo minimalnie. Wynika to z tego, że energia spalin poruszających turbosprężarkę zależy od dawki wtrysku, a ta zależy przede wszystkim od obciążenia silnika, a nie od jego obrotów. Więc jeżeli gazujesz silnik na postoju, to to co się dzieje z gruchą i sterowanym przez nią zaworem upustowym jest w zasadzie zupełnie niewiarygodne i nic nie mówi.
Długość sztangi (cięgna poruszanego przez gruszkę) reguluje się na specjalnych stanowiskach, więc tobie pozostaje eksperymentowanie i sprawdzenie jak auto zachowuje się na drodze podczas jazdy. Jak pisałem w poprzednim poście, skróciłbym sztangę, ale tak, by podczas jej maksymalnego wysunięcia (ręką, na siłę) zawór także dochodził w krańcowe położenie. Nie bliżej, oraz odwrotnie - żeby nie blokował za wcześni sztangi.
Nie bardzo wiem, jak ten człowiek wydłużył sztangę, bo w tych turbinach one są najczęściej nie regulowane. Regulowane są w turbosprężarkach VTG (z ruchomą geometrią). No ale może tu akurat sztangę daje się regulować...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-04-2023 o 19:34
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2023, 20:17   #30
kowallami
ford::amateur
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 19-04-2016
Skąd: Grudziądz
Model: Focus
Silnik: 1.6 Benzyna
Rocznik: 2002
Postów: 4
Domyślnie Odp: auto zachowuje się tak jakby nie dostawał powietrza

A jeżeli zaloze tak jak było fabrycznie i sztanga się nie wysunie podczas jazdy a jednak gruszka nie będzie prawidłowo działać to czy coś może się stać. Jutro podeślę fotki jak to wygląda.
kowallami jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
brak mocy , mulenie , transit , turbo


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:55.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.