Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-02-2013, 15:03   #1
stachu10
ford::amateur
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 08-02-2013
Skąd: Biała Podlaska
Model: Transit
Silnik: 2.0
Rocznik: 2001
Postów: 1
Domyślnie Brak świateł mijania

Witam

W moim transicie 2.0 z 2001 roku nie mogę włączyć świateł mijania. Początkowo zgasło prawe, po nim dołączyło drugie...Wymiana żarówek nic nie dała. Światła pozycyjne, drogowe i wszystkie inne działają. Proszę o pomoc , bo jestem zielony w tym temacie.

stachu10 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2013, 18:11   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Brak świateł mijania

Wpierw sprawdź bezpieczniki 3 oraz 23 i 24 w skrzynce w komorze silnika. Jeżeli są ok, to wyjmij z tej skrzynki przekaźnik świateł mijania R6 i zewrzyj na próbę (kawałkiem przewodu) piny prądowe w jego gnieździe oznaczone 3 i 5. Światła powinny się zapalić nawet bez włączonej stacyjki. Jeżeli tak się stanie, to sprawdź przekaźnik wkładając na jego miejsce identyczny z innego gniazda.

Zakładam, że... żarówki są ok.
Nie wydaje mi się, że to włącznik padł, bo wtedy od razu obydwa światła by nie działały.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 08-02-2013 o 18:13
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-09-2023, 18:57   #3
D F
ford::advanced
 
Avatar D F
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 16-01-2015
Skąd: Wrocław
Model: Transit T260, T300, Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI, 2.3 lpg, 2.3 lpg
Rocznik: 2005, 2006, 2001
Postów: 245
Domyślnie Odp: Brak świateł mijania

Sprawdziłem wg porady.
Brak reakcji.
W pinach wg. wskazówek nie ma prądu w żadnej konfiguracji - stacyjka włączona/nie włączona/przełącznik włączony itd.
Co dalej sprawdzać?
D F jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-09-2023, 19:37   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Brak świateł mijania

Stacyjka włącza obwody przełącznika świateł i obwody sterujące przekaźników, natomiast jej położenie ne wpływa na napięcie na pinach prądowych tych przekaźników - na nich stale powinno być napięcie. Dlatego trzeba zlokalizować usterkę, posuwając się w stronę akumulatora od pinu prądowego w gnieździe przekaźnika - dlaczego na nim nie ma napięcia. Napięcie sprawdzaj nie multimetrem, ale próbnikiem z żarówką np. 21 W. Wpierw sprawdź, czy jest napięcie na pinie 1 gniazda przekaźnika R6 (przypominam - nie ma znaczenia położenie stacyjki), jeżeli nie ma, to sprawdź, czy jest napięcie na bezpieczniku F3 (20 A). Jeżeli na tym bezpieczniku też nie ma napięcia, to sprawdź, czy jest napięcie na bezpiecznikach F9 i F106 - one są zasilane z tej samej szyny w skrzynce bezpieczników co bezpiecznik F3. Jeżeli na tych bezpiecznikach nie ma napięcia, to musisz sprawdzić cały gruby czerwony przewód idący od aku do skrzynki bezpieczników w komorze silnika i w samej skrzynce - czy jest tam dobry kontakt na rozgałęzieniach tego przewodu. Jeżeli na tych dwóch bezpiecznikach jest napięcie, szukaj utraty kontaktu w skrzynce pomiędzy czerwonym przewodem i tzw. szyną łączącą go z bezpiecznikiem F3.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 29-09-2023 o 19:42
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-10-2023, 14:32   #5
D F
ford::advanced
 
Avatar D F
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 16-01-2015
Skąd: Wrocław
Model: Transit T260, T300, Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI, 2.3 lpg, 2.3 lpg
Rocznik: 2005, 2006, 2001
Postów: 245
Domyślnie Odp: Brak świateł mijania

Dzięki za porady.
Jest napięcie na bezpieczniku F3.
Miesiąc temu po zakupie auta sam go usunąłem bo światła mijania zawsze się włączały po włączeniu zapłonu. Co zwyczajnie mnie drażni i nie zawszę potrzeba nam świateł z zapłonem. Odkryłem w instrukcji, że jest on nazwany "światła dzienne".
Po jego usunięciu światła mijania normalnie mogłem włączyć przełącznikiem świateł.
Potem auto postało trochę w warsztacie i po odbiorze okazało się, że już nie włączają się pokrętłem.
Jak teraz włożyłem bezpiecznik F3 pojawiło się napięcie na pinie 1 R6 i światła "dzienne" świecą się z zapłonem ale nadal nie mogę włączyć ich przełącznikiem bez zapłonu. Przekaźnik podmieniałem od świateł drogowych, które działają prawidłowo, więc to nie jego wina...
D F jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-10-2023, 17:57   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Brak świateł mijania

W instrukcji (polskiej) bezpiecznik ten opisany jest jako "światła dzienne, światła mijania", bez tego sprawnego bezpiecznika w fabrycznej wersji Mk6 nie ma świateł mijania. U ciebie - jak piszesz - mimo, ze był on wyjęty, światła mijania działały, czyli masz jakąś inną wersję instalacji, niefabryczną.
W fabrycznej wersji przekaźnik R6 włącza światła mijania i jest sterowany przez przełącznik świateł, a dopiero przełącznik świateł wisi na stacyjce. Więc samoczynnie nie mogą się światła mijania włączyć po włączeniu stacyjki - trzeba jeszcze włączyć przełącznik świateł.

Aby dojść do sedna problemu, sprawdź, czy po zwarciu pinów 3 i 5 w gnieździe przekaźnika zapalają się światła mijania (położenie stacyjki obojętne).
Jeżeli tak jest, to teraz sprawdź próbnikiem z żarówką czy pomiędzy pinami 1 i 2 gniazda pojawia się napięcie, gdy włączasz światła mijania przełącznikiem świateł i dźwignią przy kierownicy (stacyjka włączona!). Powinno się pojawić.
Jeżeli nie ma napięcia, to trzeba się dostać do włącznika wielofunkcyjnego przy kierownicy (lewa dźwigienka, ta od kierunkowskazów) i sprawdzić czy na pinie 8 wtyku wiązki idącej do tej tej dźwigni jest napięcie (stacyjka nadal włączona, włącznik świateł w pozycji włączonych świateł mijania, przekaźnik R6 włożony do gniazda). Jeżeli jest napięcie, to zewrzyj pin 8 (przewód pomarańczowy) i 9 (przewód zielono-niebieski) - światła mijania powinny się zapalić. Jeżeli się wtedy zapalają, to znaczy, że włącznik wielofunkcyjny jest uszkodzony. Do wymiany.
Dalsze sprawdzanie nie ma sensu, skoro światła długie (drogowe) działają - bo włącznik świateł jest wspólny dla świateł krótkich i drogowych, a światła krótkie wybierasz włącznikiem wielofunkcyjnym (dźwignia kierunkowskazów). Więc włącznik świateł musi być sprawny.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 05-10-2023 o 08:34
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-10-2023, 12:57   #7
D F
ford::advanced
 
Avatar D F
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 16-01-2015
Skąd: Wrocław
Model: Transit T260, T300, Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI, 2.3 lpg, 2.3 lpg
Rocznik: 2005, 2006, 2001
Postów: 245
Domyślnie Odp: Brak świateł mijania

Po zwarciu 3 i 5 zapalają się światła (przy włożonym bezpieczniku 3).
Pomiędzy 1 i 2 pojawia się napięcie.

To co pisałem wcześniej, że przed wizytą w warsztacie po wyjęciu bezpiecznika 3 światła włączały się normalnie to pewnie były drogowe.

Dobra - odkryłem.
Nie powinienem pisać w temacie "brak świateł". Przecież one cały czas były...

Powinienem założyć temat "jak pozbyć się świateł dziennych"...

Bezpiecznik 3 jest niezbędny do świateł dziennych i mijania.
Aby pozbyć się świateł mijania z zapłonem czyli dziennych należy wyjąć przekaźnik od dziennych R8 i załatwione. Jest on opisany jako światła dzienne lub przekaźnik masy rozruchu (pojazdy z układem ABS).
Co to jest masa rozruchu?

Ostatnio edytowane przez D F ; 05-10-2023 o 15:16
D F jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-10-2023, 19:56   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Brak świateł mijania

Cytat:
Co to jest masa rozruchu?
Nie wiem.
Na żadnym ze schematów którymi dysponuję, nie występuje przekaźnik R8.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:13.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.