Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-06-2020, 08:52   #1
Misko1234
ford::amateur
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 23-02-2020
Skąd: Kiełczów
Model: Transit
Silnik: Tddi
Rocznik: 2003
Postów: 3
Domyślnie Trzęsie przy hamowaniu

Na wstępie witam wszystkich!
Bardzo proszę o wskazówki bądź sugestie bo ręce mi już opadają
Mimo wymiany poniższych elementów w aucie podczas hamowania wyczuwalne drgania na pedale ham kierownicy wibracje przenoszą się na budę objaw ten występuje przy prędkościach 80-120 km/h warto wspomnieć ,że objaw występuje podczas hamowania ham nożnym i przy delikatnym zaciągnięciu ham pomocniczego ,podmieniałem już wielokrotnie całe koła z 16na 15 które były wyważanie tez wielokrotnie .
Auto wielokrotnie było na szarpakach i totalnie nic nie wyszło
Wszystkie śruby wywieszenia sprawdzone ,jedyna życzą do której mógłbym się przyczepić to delikatny luz na amortyzatorem tylnim ale tylko po jego zdemontowaniu .
Bardzo proszę o pomoc
:
W aucie zostało wymienione
Całe sprzęgło
Dwumasa
Tarcze klocki przednie
Łożyska przednie
Piasty przednie
Bębny okładziny tył
Piasty tył
Nowe opony
Ford Transit Euroline 2003 rok 2.0 tdci 125

Misko1234 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-06-2020, 10:12   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Trzęsie przy hamowaniu

To jest cała historia z tym związana, przerabiałem to nieraz...
Z tego co piszesz, wynika, że wibracje są od tylnej osi.
Przyczyn może być kilka, mogą się na siebie nakładać - albo sumując się i tym samym zwiększając wibracje, albo redukując się wzajemnie.
Po kolei:
1.
- nawet idealnie wyważona nowa opona może bić osiowo lub promieniowo, z tytułu niedokładności wykonania,
- na to nałożyć się może bijąca felga, także osiowo lub promieniowo;
Tutaj potrzebny jest staranny, myślący wyważacz - wpierw każde koło sprawdzi na wyważarce czy optycznie opona bije i czy związane jest to z wymiarami opony, czy felgi; osadzenie bijącej lekko opony optymalizuje się, spuszczając powietrze i inaczej osadzając na feldze, jeżeli nie jest jednokierunkowa można ją nawet odwrócić; najczęściej efekt końcowy jest niezły.
2.
- bębny hamulcowe sa najczęściej główną przyczyną problemu, są żeliwne i po dłuższym przebiegu ich powierzchnia cierna owalizuje się, co powoduje że szczęki podczas hamowania drgają, to z kolei powoduje adekwatną wibrację ciśnienia w całym układzie i w efekcie nawet powoduje wibracyjne hamowanie przodu, wyczuwalne na kierownicy; do tego dochodzi zjawisko, że jeżeli zowalizowane są bębny po obu stronach, to zdarza się, że w zależności od wzajemnego ich ustawienia ciśnienie w układzie przenosi się na przód lub nie - całkowicie przypadkowo, a wibracje są mocne lub prawie znikają;
- drugi problem z bębnami jest taki, że ich wykonanie (szczególnie dotyczy to zamienników) jest często już na etapie odlewania nieprawidłowe; żeliwo w zależności od szybkości studzenia może być tzw. szare (prawidłowe), pstre lub białe (te są nieprawidłowe); żeliwo szare jest miękkie i ma duży współczynnik tarcia, żeliwo pstre i białe jest twarde, kruche i ma niski współczynnik tarcia; żeliwny odlew musi być odpowiednio długo studzony, a potem jeszcze przez kilka miesięcy po odlaniu - ale przed obróbką mechaniczną - sezonowany; żaden ze współczesnych producentów zamienników (Chiny, Turcja) nie bawi się w takie niuanse technologiczne i potem są problemy w użytkowaniu, bębny się owalizują oraz mają po obwodzie zmienny współczynnik tarcia; w zasadzie tylko oryginalne bębny z ASO dają nadzieję, że są wykonane wg odpowiednich wymogów technologicznych - ale stąd ich mordercza cena około 3.000 zł (!), a zamienniki 350-400 zł.
W warsztacie Auto-Waś, który specjalizuje się w Transitach od 30 lat i znają wszystkie problemy tych aut, nowe zamienniki wpierw przetaczają na dokładnej narzędziowej tokarni, po montażu jeżeli nadal jest wibracja - proszą klienta o powtórne przyjechanie po dwóch miesiącach, znowu bębny zdejmują i przetaczają; masakra - lepsze to niż płacenie za bębny ponad 3.000 zł.

3. Przechodząc od teorii do praktyki (czyli to jak ja się ratowałem jak już nic nie pomagało): można spróbować spowodować, aby błędy wymiarowe opony/koła (bicie) oraz błędy bębna nie nakładały się na siebie, ale aby odjęły się;
-wpierw zajmij się jednym tylnym kołem, podlewaruj zabezpieczając przód przed stoczeniem się - bo bez ręcznego, zdejmij tylne koło zaznaczając jego położenie na szpilkach, zdejmij bęben i załóż go z powrotem na piastę obrócony o dwie szpilki (w lewo lub w prawo). Koło załóż też obrócone o taka samą wartość.
Potem jazda próbna.
I ewentualnie druga strona, jeżeli nie ma wyraźnej poprawy.
Jeżeli masz bębny już nieco wypracowane z rantem, to problem jest duży, bo trzeba odpuścić ręczny na cięgnie i zwolnić samoregulator szczęk - nie wiem, czy wiesz jak...

Jeżeli nie chciałbyś aż tak się bawić z hamulcami, czasami wystarczy przełożenie samego koła (lub dwóch) na piaście bez ruszania bębna.

Ja na poprzednich zestawach kół zimowych i letnich jakoś fartownie uniknąłem wibracji, teraz mam nowe letnie opony na dobrych alusach i wibracje z tyłu czasami mam, czasami nie; czyli wibracje pochodzą z obu stron i czasami się odejmują, czasami dodają. Ale są na tyle nieduże, że nie walczę z tym - choć jest to nieco irytujące. Ale kilka lat temu miałem wibracje bardzo duże i przekładając bębny osiągnąłem efekt, że wibracje w zasadzie zlikwidowałem. Ale - przyznaję - potrzeba tu dużego samozaparcia...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-06-2020 o 10:22
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-06-2020, 11:46   #3
Misko1234
ford::amateur
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 23-02-2020
Skąd: Kiełczów
Model: Transit
Silnik: Tddi
Rocznik: 2003
Postów: 3
Domyślnie Odp: Trzęsie przy hamowaniu

Witaj
Na wstępie bardzo dziękuje za obszerne rozwiniecie problemu DZIĘKUJE
Temat rozwiązany ! ! !
Przyczyna całego zamieszanie był cylinderek lewy tylni ,na pierwszy i drugi rzut oka był sprawny dopiero po rozkręceniu wyszło, ze tłoczyło jest delikatnie przyrdzewiałe i powstał luz przy wysunięciu tłoczka .
Szkoda tylko ,wiązało się to z takim nakładem finansowym i czasowym ,ale najważniejsze ,że honor uratowany .
PS: przy okazji wyszło ze mam dość spora niedowagę na oponach ,byłem wczoraj na hanterze i sprawdzałem opony i wyszło ze 13do 15 kg trudno w to uwierzyć bo opony są nowe i raczej wysokiej klasy bo misiaki agilis 51 ,zamieniłem nowe a te reklamuje .
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje
Misko1234 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-06-2020, 12:53   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,976
Domyślnie Odp: Trzęsie przy hamowaniu

Cytat:
Napisał Misko1234 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
dopiero po rozkręceniu wyszło, ze tłoczyło jest delikatnie przyrdzewiałe i powstał luz przy wysunięciu tłoczka
Nie jestem jednak przekonany do Twojej argumentacji - chociaż nie jestem wszystkowiedzącą wróżką. Luz na tłoczku sam z siebie nie spowoduje żadnych wibracji, bo niby skąd? Moim zdaniem podczas wymiany cylinderka zostało zrobione dokładnie to, co proponowałem spróbować, czyli prawdopodobnie bęben oraz felga zostały założone na piastę w nowych pozycjach - i fartownie bicia piasta-bęben-felga odjęły się. Tak jak sugerowałem, abyś spróbował zrobić.

Ale mogę się oczywiście mylić, nie upieram się...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 22-06-2020 o 15:08
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-06-2020, 05:12   #5
Misko1234
ford::amateur
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 23-02-2020
Skąd: Kiełczów
Model: Transit
Silnik: Tddi
Rocznik: 2003
Postów: 3
Domyślnie Odp: Trzęsie przy hamowaniu

Tak jak mówisz , teraz jest trudno odpowiedzieć dokładnie ,ale biorąc pod uwagę,że koła i felga była ściągana kilkanaście razy i problem nadal występował ,a cylinderek jednak nie był sprawny to może jednak .
Mimo wszystko dziękuje za poświęcony czas
Misko1234 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:20.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.