Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 16-09-2019, 19:13   #1
darq_1
ford::average
 
Zarejestrowany: 28-01-2016
Skąd: Bielsko-Biała
Model: Fusion, Grand C-max
Silnik: 1,4 TDCi, 1.6 ecoboost
Rocznik: 2003, 2013
Postów: 64
Domyślnie Czujnik temperatury w pojeździe

Witam

Gdzie znajduje się czujnik temperatury w pojeździe(kabinie na schemacie oznaczenie 2H414) grand c max z klimatyzacją dwustrefową?

darq_1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-09-2019, 10:35   #2
Vortac
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 16-11-2013
Skąd: Radom
Model: Ford Grand C-Max Titanium
Silnik: 1.0 EcoBoost 125KM
Rocznik: 2013
Postów: 83
Domyślnie Odp: Czujnik temperatury w pojeździe

Z tego co kojarzę to po prawej stronie kierownicy, znajduje się okrągła kratka o średnicy około 2 cm. Jest tam mały wentylator nad wyjęciem którego głowię się od pewnego czasu. Może ktoś wie jak się do niego dostać bo zaczyna być głośny.
Vortac jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-09-2019, 21:49   #3
miraż
ford::advanced
 
Avatar miraż
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 28-12-2015
Skąd: Białystok
Model: Ford C-Max MK2
Silnik: 1,6 EB 150>182KM
Rocznik: 2011
Postów: 206
Domyślnie Odp: Czujnik temperatury w pojeździe

Nie mam wersji Grand, tylko Compact, ale chyba z przodu wewnątrz nie ma różnicy.
Czujnik znajduje się pod kierownicą po prawej stronie, jak pisze #Vortac z zewnątrz jest kratka o średnicy ok. 2cm.
Jeżeli dobrze pamiętam ja rozbierałem plastiki idąc od lewej strony, najpierw zaślepka gniazda OBD, zaślepka nad pedałami, mieszek skrzyni biegów, plastiki wokół skrzyni biegów, osłona plastikowa hamulca ręcznego, a później cały plastik boczny gdzie jest ta kratka od czujnika.
Po dostaniu się do czujnika rzeczywiście był trochę zabrudzony jakimiś "paprochami", ale niestety u mnie czyszczenie nie dało rezultatów, to jest po prostu wentylator i z czasem ulega zużyciu.
Oznaczenie czujnika to 3M5T-19C734-AB. Używane chodzą po 40-60zł, nowy oryginalny w ASO to koszt ok. 430zł.
Jeżeli chcecie spróbować go przeczyścić, ja spróbowałbym na początek potraktować go sprężonym powietrzem z cienkim wężykiem przez tą kratkę. Jeżeli to nie przyniesie poprawy, to prawdopodobnie wina leży w samym wentylatorze, a nie w brudzie, i niestety nie da się z tym nic zrobić oprócz wymiany na sprawny.
miraż jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-09-2019, 11:36   #4
Petru23
ford::advanced
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 12-04-2015
Skąd: Kielce
Model: Focus C-Max
Silnik: 2.0L Duratec-HE PFI 145KM
Rocznik: 2006
Postów: 378
Domyślnie Odp: Czujnik temperatury w pojeździe

Zamiast rozbierać pół deski można wywiercic otwor o średnicy kratki, następnie zmontować kratkę na zatrzaski. Jak się dobrze to zrobi to nie widać ingerencji a mamy bezproblemowy dostęp.
Kiedyś w innym aucie takie coś widzialem.

Aczkolwiek ja bym się nie odważył.
Petru23 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-09-2019, 15:53   #5
miraż
ford::advanced
 
Avatar miraż
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 28-12-2015
Skąd: Białystok
Model: Ford C-Max MK2
Silnik: 1,6 EB 150>182KM
Rocznik: 2011
Postów: 206
Domyślnie Odp: Czujnik temperatury w pojeździe

No nie przesadzaj, że to jest pół deski Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Dwa mniejsze plastiki pod kierownicą schodzą bez problemu, problem pojawia się z tym trzecim bo przylega do tunelu środkowego i jest dodatkowo wygięty pod kierownicę.
Powiem nawet, że ten czujnik chyba dałem radę wyjąć bez rozbierania czegokolwiek, ale nie dałem rady wsadzić na miejsce i podłączyć kostkę.
Jeżeli komuś ten czujnik "rzęzi" to polecam na początek potraktować go sprężonym powietrzem z cienką rurką przez tą kratkę. Jak to nie pomoże to moim zdaniem jest bardzo mała szansa na lepsze oczyszczenie po rozebraniu, to jest po prostu zużycie wentylatora.
miraż jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-09-2019, 13:41   #6
Vortac
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 16-11-2013
Skąd: Radom
Model: Ford Grand C-Max Titanium
Silnik: 1.0 EcoBoost 125KM
Rocznik: 2013
Postów: 83
Domyślnie Odp: Czujnik temperatury w pojeździe

Jestem po czyszczeniu. Z zegarkiem w ręku 20 min. Procedura jest następująca:
1. Otwieramy panel z gniazdem OBDII
2. Wewnątrz są dwie czarne śruby (nad gniazdem) oczywiście odkręcamy. Poniżej gniazda OBD po lewej stronie wciskany plastykowy bolec-wyciągamy.
3. Odchylamy panel z przełącznikiem świateł.
4. Wyciągamy najniższy panel znajdujący się pod kierownicą. Ma formę prostokąta.
5. Wkładamy rękę i wyciągamy czujnik temperatury. Ma formę walca. Mocowany jest na wcisk do panelu. Odczepiamy złącze 6 pin od czujnika.
6. Otwieramy czujnik, czyścimy pędzlem. Wirnik silnika zdejmuje się z osi bez problemu. Warto czymś posmarować. OSTROŻNIE na plastykowe zatrzaski - to chyba jednorazówka.
Warto wyczyścić bo syfu pełno wewnątrz. Prędzej czy później każdego to dosięgnie a płacenie 500 zł za czujnik to lekka przesada. Pozdrawiam
Vortac jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-09-2019, 20:54   #7
Petru23
ford::advanced
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 12-04-2015
Skąd: Kielce
Model: Focus C-Max
Silnik: 2.0L Duratec-HE PFI 145KM
Rocznik: 2006
Postów: 378
Domyślnie Odp: Czujnik temperatury w pojeździe

Masz zdjęcia wentylatora? Pada najczęściej on a nie czujnik. A wentylator to element, jak nakrętka. Można go zapewne zastąpić jakimś innym a nawet lepszym.
On jest na jakim łożysku? Kulkowym? Ciernym? Może mu magnetyczny zaaplikowac?
Mnie zaczyna wkurzac powoli, bo zaczyna być niekiedy słyszalny. A że jestem z branży IT to mały wentylator nie problem skolować.
Petru23 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-09-2019, 22:32   #8
miraż
ford::advanced
 
Avatar miraż
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 28-12-2015
Skąd: Białystok
Model: Ford C-Max MK2
Silnik: 1,6 EB 150>182KM
Rocznik: 2011
Postów: 206
Domyślnie Odp: Czujnik temperatury w pojeździe

Cytat:
Napisał Vortac Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jestem po czyszczeniu. Z zegarkiem w ręku 20 min. Procedura jest następująca:
6. Otwieramy czujnik, czyścimy pędzlem. Wirnik silnika zdejmuje się z osi bez problemu. Warto czymś posmarować. OSTROŻNIE na plastykowe zatrzaski - to chyba jednorazówka.
Mnie najbardziej interesuje pkt. 6 - czy możesz napisać więcej?
Ja uznałem, że cała obudowa czujnika temperatury jest jednorazowa i nie zdecydowałem się na rozbieranie. Ale jak znajdę czas to jeszcze raz się przyjrzę. Wklejam zdjęcia dla orientacji.
Nie napisałeś jaki jest efekt Twojego czyszczenia:
- wentylator jest niesłyszalny
- wentylator jest mało słyszalny (można zaakceptować odgłos pracy)
- mała poprawa
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 1.jpg (93.5 KB, 70 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 2.jpg (94.2 KB, 62 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 3.jpg (95.0 KB, 60 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 4.jpg (85.5 KB, 65 wyświetleń)
miraż jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-09-2019, 08:16   #9
Vortac
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 16-11-2013
Skąd: Radom
Model: Ford Grand C-Max Titanium
Silnik: 1.0 EcoBoost 125KM
Rocznik: 2013
Postów: 83
Domyślnie Odp: Czujnik temperatury w pojeździe

Mam wrażenie, że mój czujnik jest jakby trochę inny - zrobię zdjęcia w sobotę bo na tygodniu nie mogę. Też ma formę walca ale na obwodzie znajdują się 4 zatrzaski umożliwiające rozłożenie czujnika wzdłuż osi podłużnej. Z przodu znajduje się termistor jak na zdjęciu ( ten zielony) a wentylator z drugiej strony walca przy złączu. Wentylator osadzony jest na wirniku zbudowanym z magnesu. Łożysko ślizgowe przez całą szerokość wirnika. Raczej nie spotkałem takiego wentylatora w swojej praktyce. Łopatki wyrzucające powietrze na boki. Efekt wyczyszczenia i nasmarowania jak najbardziej zadowalający - wentylator niesłyszalny.

Tak to jest inny czujnik teraz widzę, że złącze u mnie jest boczne 6 pin małe a na Twoich zdjęciach złącze duże proste ( przewody wciskane wzdłuż osi podłużnej czujnika) jak na tym filmie: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]. Ale pewnie da się go rozebrać co widać na filmie. Zdjęcia i tak zamieszczę.

Ostatnio edytowane przez Vortac ; 23-09-2019 o 08:37
Vortac jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-09-2019, 21:05   #10
miraż
ford::advanced
 
Avatar miraż
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 28-12-2015
Skąd: Białystok
Model: Ford C-Max MK2
Silnik: 1,6 EB 150>182KM
Rocznik: 2011
Postów: 206
Domyślnie Odp: Czujnik temperatury w pojeździe

OK. Dzięki.
Jeszcze raz przyjrzę się czujnikowi i spróbuję rozebrać, ale nic na siłę.
miraż jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:39.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.