Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 27-01-2023, 17:51   #1
Doomek
ford::beginner
 
Imię: Rafal
Zarejestrowany: 20-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1998
Postów: 38
Domyślnie Odpowietrzanie zbiornika a niemożliwy rozruch

Dzień dobry,

Mam pytanie, poskładałem silnik po uszczelnieniu pompy wtryskowej, wymianie rozrządu i ustawieniu zaworów. Później ciężko było go odpalić ale to z powodu braku pompy wstępnej w baku. Szybko zaskoczył z pomocą paliwa rozpylonego do dolotu. Chodził normalnie. Zgasiłem go i 3 dni później nie udało mi się go już odpalić. Chciał zaskoczyć ale się nie udało. Co może być nie tak? Jak odkręcam zawór na filtrze paliwa to zasysa nim powietrze. Wydaje mi się że to normalne bo filtr jest nad bakiem i po odkręceniu zaworu pod filtrem paliwo wraca do baku. Wcześniej miałem problem z kontrolka, która się zaświeciła "wody w filtrze" po odkręceniu tego zaworka gasła ale też było słychać tylko zasysanie powietrza. Czy niesprawne odpowietrzenie baku może powodować te problemy? Czy lepiej sprawdzić jeszcze raz luz zaworowy? Jak odpalił to chodził ładnie i równo ale teraz jak próbuję odpalić to lekko się dymi z wlewu oleju w pokrywie zaworów. Ledwo to widać na mrozie.

Doomek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-01-2023, 20:35   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Odpowietrzanie zbiornika a niemożliwy rozruch

Te silniki nie mają pompy podającej w zbiorniku, bo mają mechaniczną pompę podającą , napędzaną od wałka rozrządu, zamontowaną na bloku silnika. Ta pompka ma dwa zaworki, które działają jak zaworki zwrotne i paliwo nie powinno cofać się do zbiornika.
Jednak po większym przebiegu te zaworki się wypracowują i w statycznym położeniu nie są szczelne (powodując zapowietrzenie układu wtryskowego), natomiast podczas dynamicznej pracy jeszcze zapewniają podawanie paliwa.

Taka pompka nie jest droga, najtańsze zamienniki to kilkadziesiąt złotych. Ale szukałbym markowych zamienników, będą droższe niewiele więcej. Króćce powinny mieć taki charakterystyczny spęczony kołnierz, który trzyma szybkozłączki.
Wymiana nie jest skomplikowana. Przewody zamontowane na króćcach pompy mają właśnie szybkozłączki, zdejmuje się je jednym ruchem. Pompę podczas montażu trzeba dokręcać z pewnym umiarem, bo jej korpus to odlew ze znalu, więc jest kruchy.
Np. ta: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jednak sprawdź także - po dłuższym postoju - czy gdzieś nie ma śladów wycieku paliwa - na pompie, na złączkach, na filtrze paliwa itd.

Tylko najwcześniejsze modele Transita Mk3 z lat 1986 -1991, mające układ wtryskowy CAV Lucas (nie mylić z Lucas Epic-em), nie mają tej mechanicznej pompy, pompa wtryskowa sama zasysa paliwo ze zbiornika.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 27-01-2023 o 20:42
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-01-2023, 07:34   #3
Doomek
ford::beginner
 
Imię: Rafal
Zarejestrowany: 20-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1998
Postów: 38
Domyślnie Odp: Odpowietrzanie zbiornika a niemożliwy rozruch

Dzięki o tym nie wiedziałem myślałem że pompa Lucas zaciąga paliwo bezpośrednio z baku. Poszukam jej i wymienię.
Doomek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:09.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.