Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-01-2018, 08:52   #1
akrak
ford::beginner
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 19-01-2018
Skąd: Czeladź
Model: Focus C-MAX
Silnik: 1.8
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie 1.8 pb+lpg niska temperatura, długo się nagrzewa

Witam

Kupiłem 2 dni temu swojego C-MAXa i już w drodze do domu zauważyłem niepokojącą rzecz, mianowicie temperatura na wskaźniku ledwo rusza z 60st, jak jest korek, światła dochodzi do 70 max, jechałem ponad 30km. Poprzedni właściciel twierdził, że sprzedaje bo dla niego za dużo pali... spalanie na kompie, po resecie, w cyklu mieszanym 10,2l. Pierwsza myśl... termostat, albo czujnik od skazań na zegarach jeśli taki jest w tym aucie.
Dzisiaj w drodze do pracy (15km) obserwowałem i macałem rurę od termostatu do chłodnicy i cały czas zimna czyli wydaje się że termostat dobry bo się nie otwiera od startu no i wskazania na zegarze też skoro się nie otwiera. Dla pewności... macałem grubą rurę, stojąc przodem do silnika po lewej stronie, zaraz nad alternatorem... inne rurki cieńsze w około ciepłe, a ta gruba zimna. Po całej trasie również zimna. Temperatura na zewnątrz na plusie więc spokojnie na tym odcinku wskazówka powinna stać w pionie nawet po połowie dystansu... z tego względu że wolno się nagrzewa też późno przełącza się na gaz. Mam inne auta również z gazem i przełączają się na tej samej trasie 2 razy szybciej. w ciągu drogi widoczne są też wahania wskazówki, czasem więcej czasem mniej, ale wszystko w okolicach 60-65st.
Miał ktoś taki przypadek? Co to może być?
Innych niepokojących rzeczy nie zauważyłem, auto jeździ ładnie, ma moc, nie muli, nie szarpie, nie faluje, ogrzewanie działa, w środku ciepło...

akrak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2018, 09:19   #2
maaster
ford::average
 
Avatar maaster
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 28-08-2017
Skąd: Płock
Model: Fokus C-Max Trend
Silnik: 1.8 120 KM
Rocznik: 2004 Grafiotwy
Postów: 166
Domyślnie Odp: 1.8 pb+lpg niska temperatura, długo się nagrzewa

Przy sprawnym termostacie wskazówka powinna wskazywać ponad 60 st już po ~4 km przy takich temperaturach.
Gdy kupiłem autko w sierpniu to tak jak piszesz wskazówka dopiero na trasie wychyliła sie ponad 60 st.
Oczywiście miałem walnięty termostat.
Jakie masz obroty na luzie po przejechaniu ~ 10 km ??

Możliwe że termik zaciął się w położeniu półotwartym i przepuszcza do dużego obiegu ciecz.

pzdr

Ostatnio edytowane przez maaster ; 19-01-2018 o 09:21
maaster jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2018, 09:36   #3
akrak
ford::beginner
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 19-01-2018
Skąd: Czeladź
Model: Focus C-MAX
Silnik: 1.8
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie Odp: 1.8 pb+lpg niska temperatura, długo się nagrzewa

Tyle że tak jak pisałem, rura od termostatu zimna, po przejechaniu 15km do pracy, dalej zimna. Gdyby termostat puszczał to rura byłaby ciepła bo by przez nią płyn przepływał. Jak będę wracał sprawdzę to jeszcze raz, ewentualnie podjadę gdzieś do mechanika pogadać, ale najpierw wolałem zapytać tutaj, żeby mnie nie naciągnął na jakąś zbędną robotę. Termostat jakieś 150zł, wymiana łatwa nie jest więc też pewnie ze 100-200zł, więc wolę zasięgnąć oponi najpierw...

Bump:
akrak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2018, 09:46   #4
maaster
ford::average
 
Avatar maaster
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 28-08-2017
Skąd: Płock
Model: Fokus C-Max Trend
Silnik: 1.8 120 KM
Rocznik: 2004 Grafiotwy
Postów: 166
Domyślnie Odp: 1.8 pb+lpg niska temperatura, długo się nagrzewa

Skoro poprzedni właściciel twierdzi że dużo mu paliło to znaczy że silnik pracował na wyższych obrotach zdecydowanie za długo nie był dogrzany.
Dlatego też zapytałem jakie masz obroty na luzie po przejechaniu ~ 10 km. ??

W moim przypadku nawet gdy przejechałem 12 km na luzie silnik miał ~1100 obr.
maaster jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2018, 10:07   #5
akrak
ford::beginner
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 19-01-2018
Skąd: Czeladź
Model: Focus C-MAX
Silnik: 1.8
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie Odp: 1.8 pb+lpg niska temperatura, długo się nagrzewa

Poobserwuje dokładnie jak będę wracał. Zrobię jeszcze zdjęcie rury którą macam, żeby mieć 100% pewności że to ta, ale innej grubej tam nie ma...
akrak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2018, 18:21   #6
akrak
ford::beginner
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 19-01-2018
Skąd: Czeladź
Model: Focus C-MAX
Silnik: 1.8
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie Odp: 1.8 pb+lpg niska temperatura, długo się nagrzewa

A więc tak, poniżej zdjęcie z rurą którą macam...

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Obroty na zimnym po zapaleniu jakieś 1200-1250
Po przejechaniu 1km zaczyna wiać ciepłem w nawiewu
Po przejechaniu 2-3km rura zimna, obroty 1050
Po 4 km drgnęła wskazówka z 60 i przełączył się na gaz
Po przejechaniu 12km rura zimna, obroty pod 1000, temp nieco powyżej 60
Po przejechaniu 17km rura ciepława ale to bardziej od pozostałych elementów w około niż od przepływającego przez nią płynu, obroty 900-950 i takie już się utrzymują, niższych nie mam i temp jakieś 65 i wyżej nie będzie.

Byłem w MART AUTO w Katowicach, Pan powiedział, że trzeba podjechać, posprawdzać, podpiąć kompa, porównać co pokazuje komputer, a co wskaźnik, ale też się zdziwił że się nie dogrzewa a rura od termo zimna, może to zegary źle pokazują... Mam przyjechać w środę i będą sprawdzać, ale może do tego czasu coś wymyślimy...?
akrak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2018, 19:05   #7
c-matix
ford::professional
 
Avatar c-matix
 
Zarejestrowany: 21-09-2009
Skąd: Krak
Model: Focus C-Max , Fusion
Silnik: 2.0 16v 145KM , 1.6 Tdci 90KM
Rocznik: 2006 Silver Polar, 2006 Jeans Metalik
Postów: 1,790
Domyślnie Odp: 1.8 pb+lpg niska temperatura, długo się nagrzewa

Wymień termostat 120zł i wymiana ok 80-100zł a powinieneś rozwiązać swój problem
c-matix jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2018, 19:07   #8
maaster
ford::average
 
Avatar maaster
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 28-08-2017
Skąd: Płock
Model: Fokus C-Max Trend
Silnik: 1.8 120 KM
Rocznik: 2004 Grafiotwy
Postów: 166
Domyślnie Odp: 1.8 pb+lpg niska temperatura, długo się nagrzewa

A więc tak, poniżej zdjęcie z rurą którą macam...

Dobrze macasz


Po przejechaniu 2-3km rura zimna, obroty 1050
Tu jeszcze wszystko OK
Po 4 km drgnęła wskazówka z 60 i przełączył się na gaz
Tu też
Po przejechaniu 12km rura zimna, obroty pod 1000, temp nieco powyżej 60
A tu już nie. Akurat tyle mam do pracy i parkując mam ~85 stopni a obroty na jałowym 850/900.

Po przejechaniu 17km rura ciepława ale to bardziej od pozostałych elementów w około niż od przepływającego przez nią płynu, obroty 900-950 i takie już się utrzymują, niższych nie mam i temp jakieś 65 i wyżej nie będzie.
To moje przypuszczenia, że albo termik nie zamyka do końca obiegu dużego i dlatego tak długo się silnik dogrzewa, albo jest jakaś przeszkoda w dużym obiegu. Płyn krąży w dużym ale zbyt wolno by go nagrzać ale na tyle szybko by nie zagotować cieczy w małym obiegu.

Daj znać jaki był problem bom ciekaw przyczyny .
pzdr
maaster jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2018, 19:44   #9
akrak
ford::beginner
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 19-01-2018
Skąd: Czeladź
Model: Focus C-MAX
Silnik: 1.8
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie Odp: 1.8 pb+lpg niska temperatura, długo się nagrzewa

Jakbym był pewien że to termostat, czyli standardowy objaw z nagrzewającą się rurą od startu, to wymieniam i problem z głowy, a tak to trzeba szukać, sprawdzać inne rzeczy, albo w ciemno wymieniać...? Ale szkoda ryzykować 200-300zł... jutro jeszcze podjade bliżej siebie do mechanika, może mi coś od ręki posprawdza... a jeśli chodzi o te obroty na jałowym to jakie powinny być po rozgrzaniu, bo mi po dłuższej trasie trzyma te 900-950 i niżej nie schodzi
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie powinno być niżej? Czy jak temperatura będzie wyższa to obroty też jeszcze spadną...?
akrak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-01-2018, 19:58   #10
maaster
ford::average
 
Avatar maaster
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 28-08-2017
Skąd: Płock
Model: Fokus C-Max Trend
Silnik: 1.8 120 KM
Rocznik: 2004 Grafiotwy
Postów: 166
Domyślnie Odp: 1.8 pb+lpg niska temperatura, długo się nagrzewa

Cytat:
Napisał akrak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
a jeśli chodzi o te obroty na jałowym to jakie powinny być po rozgrzaniu, bo mi po dłuższej trasie trzyma te 900-950 i niżej nie schodzi Nie powinno być niżej? Czy jak temperatura będzie wyższa to obroty też jeszcze spadną...?
Wskazówka pokazuje coś tam pod 70 więc silnik nie ma jeszcze optymalnej temperatury. Gdy będzie ~ 80 stopni zapewne obroty spadną jeszcze trochę.
maaster jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:27.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.