Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Galaxy
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-10-2012, 10:43   #1
TomMax
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 15-06-2011
Skąd: Częstochowa
Model: Galaxy
Silnik: 2.0
Rocznik: 1996
Postów: 5
Domyślnie Wentylator chłodnicy wyłącza się po wyłączeniu silnika

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum więc pozdrawiam wszystkich tu obecnych. Przeszukałem net ale nie znalazłem podobnego problemu.

Mam problem jak w temacie, kiedy silnik pracuje wszystko jest chyba w porządku, wskazówka temperatury dochodzi do literki R i wtedy załącza się pierwszy bieg wentylatora, jeśli zdarzy się jej dość do literki M wtedy załącza się drugi bieg. Problem w tym że jeśli wyłącze silnik to wtedy również wyłącza się wentylator, nie załącza się on również kiedy silnik jest rozgrzany i wyłączony a temperatura jeszcze rośnie np. po dłuższej jeździe przez co wywala płyn chłodzący ze zbiorniczka. Wentylator w takiej sytuacji nie załącza się również jak przekręce kluczyk w położenie zapłonu, musze włączyć silnik żeby wentylator zaczął działać.
Dziękuje z góry za wszelkie sugestie.

TomMax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-10-2012, 16:43   #2
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Wentylator chłodnicy wyłącza się po wyłączeniu silnika

Identycznie jak w moim Focusie, dlatego tak się dzieje że w chłodnicy nie ma czujnika jak w innych samochodach, a wentylator włącza komputer.
Jak wyłączasz zapłon wentylatory stają. Zeby je ponownie włączyć trzeba odpalić silnik. Po zgaszeniu nie powinno się gotować. Oczyść chłodnicę, bo ona może być przyczyną że po zgaszeniu silnika rośnie temperatura silnika i gotuje się płyn.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-10-2012, 14:36   #3
TomMax
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 15-06-2011
Skąd: Częstochowa
Model: Galaxy
Silnik: 2.0
Rocznik: 1996
Postów: 5
Domyślnie Odp: Wentylator chłodnicy wyłącza się po wyłączeniu silnika

Dzięki za podpowiedź, sprawdze chłodnicę i dam znać czy pomogło.
TomMax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-10-2012, 17:50   #4
TomMax
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 15-06-2011
Skąd: Częstochowa
Model: Galaxy
Silnik: 2.0
Rocznik: 1996
Postów: 5
Domyślnie Odp: Wentylator chłodnicy wyłącza się po wyłączeniu silnika

Niestety wymieniłem chłodnicę na nową i nic nie pomogło, wentylator dalej się wyłącza jak wyłącze silnik.
Z tego co widziałem na schematach sygnał do włączenia wentylatora daje komputer a nie bezpośrednio czujniki na wężach, więc prawdopodobnie oznacza to że wyłączając silnik wyłączam również zasilanie komputera.
Jeśli nikt nie miał takiego problemu, to chyba mam przerabianą instalacje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Szukam dalej ...
TomMax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-10-2012, 19:21   #5
Witek_1958
ford::advanced
 
Avatar Witek_1958
 
Imię: Witek
Zarejestrowany: 21-10-2010
Skąd: Zielona Góra
Model: Fordy: Galaxy / Grand C-Max
Silnik: 2.0i DOHC / 1.6 EcoBoost
Rocznik: 02'1996 / 05'2011
Postów: 254
Domyślnie Odp: Wentylator chłodnicy wyłącza się po wyłączeniu silnika

Cytat:
Napisał TomMax Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Niestety wymieniłem chłodnicę na nową i nic nie pomogło, wentylator dalej się wyłącza jak wyłącze silnik.
Z tego co widziałem na schematach sygnał do włączenia wentylatora daje komputer a nie bezpośrednio czujniki na wężach, więc prawdopodobnie oznacza to że wyłączając silnik wyłączam również zasilanie komputera.
Jeśli nikt nie miał takiego problemu, to chyba mam przerabianą instalacje Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Szukam dalej ...
.......dobrze widziałeś ...... u mnie jest tak samo ..... po wyłączeniu zasilania wentylatory wyłączają się...... we wszystkich wersjach Galaktyki MK1 ....
__________________
... Pozdrawiam Witek ...
...Szukajcie, a znajdziecie. Proście, nie będzie wam dane. Kobiety lubią być zdobywane........
Witek_1958 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-10-2012, 11:31   #6
TomMax
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 15-06-2011
Skąd: Częstochowa
Model: Galaxy
Silnik: 2.0
Rocznik: 1996
Postów: 5
Domyślnie Odp: Wentylator chłodnicy wyłącza się po wyłączeniu silnika

Dziwna sprawa z tymi wentylatorami jeśli faktycznie sie wyłączają i jest to prawidłowe zachowanie. Czy w takim razie gotowanie się płynu i jego utrata przez zbiorniczek wyrównawczy to również normalne zachowanie ?
We wszystkich samochodach z jakimi miałem do tej pory do czynienia wentylatory pracują po wyłączeniu silnika, bo niby jak inaczej nadmiar ciepła ma zostać odprowadzony. Czy ktoś może jeszcze potwierdzić że wentylator mu się wyłącza po wyłączeniu silnika ?
TomMax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-10-2012, 13:06   #7
PiotraChorzów
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 10-07-2011
Skąd: Chorzów
Model: Galaxy
Silnik: 2.0+LPG
Rocznik: 1996
Postów: 339
Domyślnie Odp: Wentylator chłodnicy wyłącza się po wyłączeniu silnika

Tak , w MK1 wentylator się wyłącza - jest sterowany z kompa.
I teraz odrobina teorii :
Chłodnica jest radiatorem ciepła czyli nawet bez wymuszonego obiegu Powietrza i Płynu spełnia swoją role znakomicie , pomimo zatrzymania silnika - obieg płynu jest zachowany na zasadzie "termiki" czyli wolnego obiegu płynu - bez pompy .
Płyn nie powinien się gotować gdyż nie jest dostarczana nowa energia cieplna z cylindrów - brak spalania mieszanki w takiej sytuacji temperatura bloku zaczyna się obniżać - obieg termiczny jest zachowany do ok 75 stopni /zamknięcie termostatu .

Jeśli masz zjawisko gotowania - sprawdzić PŁYN ! i sprawdzić drożność układu .
PiotraChorzów jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-09-2015, 22:25   #8
Maniek89
ford::beginner
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 17-12-2012
Skąd: Łódź/Southport
Model: Ford Galaxy Ghia
Silnik: 1.9 TDI 110KM
Rocznik: 1998
Postów: 18
Domyślnie Odp: Wentylator chłodnicy wyłącza się po wyłączeniu silnika

Odgrzeję kotleta, ma ktoś pomysł jeśli wentylator nie chce się wyłączyć po zgaszeniu silnika? Nie dzieje się to zawsze i gdy wyjmę i włożę bezpiecznik jest wyłączony.
1.9 tdi 110KM
Maniek89 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-09-2015, 14:19   #9
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Wentylator chłodnicy wyłącza się po wyłączeniu silnika

Maniek, ale chyba kiedyś się wyłączy sam ? , czy za każdym razem musisz wyjmować bezpiecznik ?
Wielu by się cieszyło, między innymi i ja, aby tak działały wentylatory jak u Ciebie.
Ty masz wersję z czujnikiem włączania wentylatorów, a nie wersje włączania przez komputer.
Ja u siebie przerobiłem aby się włączały czujnikiem, i teraz po skończonej jeżdzie, zamknieciu pojazdu, dochodze do domu, i słyszę jak wentylatory sie włączaja, studzą silnik, i po 3 minutan sie wyłaczaja.
Przed tym przerobieniem, gasiłem silnik, wentylatory sie zatrzymywały, i po paru minutach bulgotanie w zbiorniczku, część płynu pod samochodem. Nastepnego dnia dolewanie jazda, i tak dookoła macjeju.
Teraz już od paru miesięcy nic nie dolewam, płyn jednakowo , nic sie nie gotuje.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-09-2015, 23:49   #10
Maniek89
ford::beginner
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 17-12-2012
Skąd: Łódź/Southport
Model: Ford Galaxy Ghia
Silnik: 1.9 TDI 110KM
Rocznik: 1998
Postów: 18
Domyślnie Odp: Wentylator chłodnicy wyłącza się po wyłączeniu silnika

Trochę źle napisałem. Silnik przed jazdą, czyli zimny, kluczyk na III i nie istotne czy odpalę, wiatrak kręci. Jak się przejadę i gaszę silnik, wentylator odrazu wyłącza (wszystko na odwrót)
Maniek89 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
chłodzenie silnika , grzeje się , płyn chłodniczy , wentylator , wentylator chłodnicy



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:13.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.