Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-10-2022, 08:11   #1
kris1303
ford::amateur
 
Imię: Krzysiek
Zarejestrowany: 25-07-2022
Model: Focus MK1
Silnik: 1.6 100KM
Rocznik: 2004
Postów: 4
Post Siła dokręcania czujnika temperatury CHT

Witam,
Mam pytanie - z jaką siłą należy dokręcić czujnik temperatury silnika CHT montowany w głowicy?
Pacjent: Focus MK1 2004 1.6B 100KM Zetec, czujnik CHT w wersji wkręcanej.

Temat b. istotny - zbyt silne dokręcenie może uszkodzić czujnik, zbyt słabe spowoduje brak odpowiedniego styku z głowicą i niewłaściwe wskazania.

W tym modelu to jedyny czujnik temperatury silnika. Czujnik ten podaje informacje zarówno do sterownika auta jak również na wskaźnik temperatury na desce a także steruje pracą wentylatorów. Decyduje o dawkach paliwa, obrotach biegu jałowego oraz momencie zapłonu.

Usterka tego czujnika może spowodować także tak częste w fordach FALOWANIE OBROTÓW BIEGU JAŁOWEGO, w szczególności przy dojeżdżaniu np. do skrzyżowania. Tak było w moim przypadku. Wcześniejsze czyszczenia i wymiana silnika krokowego, przepustnicy, czujnika położenia przepustnicy, zaworka odpowietrzania skrzyni korbowej itd. nie przyniosły pozytywnych rezultatów. Co ciekawe podgląd temperatury przez interfejs nie wskazywał na usterkę czujnika CHT - silnik nie rozgrzany pokazywał 30st.C a rozgrzany ok. 100st.C w upalny dzień. Pozornie wszystko było OK. Nie było żadnych błędów ani innych przesłanek mogących wskazywać na problem z czujnikiem temperatury. Dopiero wymiana czujnika CHT na nowy uzdrowiła silnik. Dodatkowo także spalanie spadło dość wyraźnie.

Proponuję więc rozszerzyć temat także o inne modele.

Podejrzewam, że przyjrzenie się temu czujnikowi i jego prawidłowy montaż uzdrowi nie jeden silnik typu ZETEC.


Ostatnio edytowane przez kris1303 ; 11-10-2022 o 11:41 Powód: uzupełnienie wiedzy
kris1303 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-10-2022, 16:23   #2
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Siła dokręcania czujnika temperatury CHT

jest podany moment do 1.8 i do 2.0 a do 1.4 i 1.6 nie ma w etisie

jest jednak napisane, że ulega odkształceniu i jest jednorazowy

gdybym ja dokręcał, zrobiłbym to do pierwszego oporu i tyle.

nie potrafię bardziej pomóc, może ktoś z aso ma dostęp do wiedzy

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

1.6 i 1.4 brak momentu

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

1.8 i 2.0 10Nm


mówią, że wkręcamy do 1.6 i 1.4 do farby, ale ja bym zrobił do oporu i pici włosek i tyle

Ostatnio edytowane przez Fulara ; 11-10-2022 o 16:30
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-10-2022, 07:15   #3
kris1303
ford::amateur
 
Imię: Krzysiek
Zarejestrowany: 25-07-2022
Model: Focus MK1
Silnik: 1.6 100KM
Rocznik: 2004
Postów: 4
Domyślnie Odp: Siła dokręcania czujnika temperatury CHT

Poprosimy kolegów z aso o pomoc w zakresie momentu dokręcania czujnika temperatury głowicy CHT dla wersji silnikowych 1.4 i 1.6.

Dokręcanie do farby wydaje się bez sensu bo końcówka czujnika będzie w powietrzu zamiast dotykać powierzchni głowicy. A o to przecież chodzi by pomiar był możliwie dokładny.

Ja osobiście na razie też tak zrobiłem jak radzisz. Dałem 10Nm i jeszcze minimalnie.
Na razie wszystko wróciło do normy - obroty silnika są dużo stabilniejsze, nie czuć falowania.

Należy pamiętać, że zalecenie jest takie żeby po każdym odkręceniu tego czujnika od razu zamienić go na nowy. Producent nie dopuszcza ponownego wkręcania starego czujnika. Więc powierzchnie styku mają tu duże znaczenie. Dziwię się, że w tisie nie podają tego momentu.

W moim Fordzie miałem duży problem z falowaniem obrotów. Od razu gdy spojrzałem na ten czujnik wiedziałem, że jest do wymiany. Poprzedni pseudofachowiec wyłamał w nim zatrzask wtyczki i tak zostawił. To nie mogło działać prawidłowo.
kris1303 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-10-2022, 18:22   #4
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Siła dokręcania czujnika temperatury CHT

również jestem rozczarowany tym faktem. tak jak mówie, musi się stykać i odkształcić więc do oporu i pici włosek
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
czujnik temperatury , falowanie obrotów



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:30.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.