Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-10-2015, 20:21   #11
aerostar
ford::advanced
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 26-11-2011
Skąd: Łódź
Model: Focus III kombi
Silnik: 1.6 Ecoboost 150KM
Rocznik: 2014
Postów: 329
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

I może to powodować lekki samoistny skręt kierownicy w lewo, tak jak w moim przypadku?

aerostar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-10-2015, 07:14   #12
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

tak może. a nawet zapewne tak jest.
Oczywiscie jesli Ci to przeszkadza to zbieżność tylnią się reguluje i możesz powiedzieć by ci ustawili tak by była na środku.
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2015, 12:20   #13
aerostar
ford::advanced
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 26-11-2011
Skąd: Łódź
Model: Focus III kombi
Silnik: 1.6 Ecoboost 150KM
Rocznik: 2014
Postów: 329
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Witam po dłuższej przerwie.

Wreszcie znalazłem dowód potwierdzający moje wcześniejsze przypuszczenia, że opisywana przeze mnie asymetria układu kierowniczego może być zamierzona. Wygląda na to, że jest ona spowodowana przez elektryczne wspomaganie kierownicy EPAS, a konkretnie przez technologię adaptacyjnej kompensacji ściągania pojazdu o nazwie "Pull-Drift Compensation". Poniżej linki do dwóch anglojęzycznych artykułów na ten temat.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Wynika z nich, że EPAS stopniowo przyzwyczaja się do jezdni nachylonej w prawą stronę i stara się skompensować to nachylenie. Kiedy tego nachylenia zabraknie lub wręcz jezdnia jest nachylona w lewo, samochód zaczyna ściągać w lewo.

Ostatnio edytowane przez aerostar ; 15-11-2015 o 12:22
aerostar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-11-2015, 14:09   #14
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

tak... od kiedy stosuje sie elektroniczne wspomaganie to taka funkcja wystepyje rownierz w wspomaganiu -i ustawia sie elektronicznie kierownice przy jezdzie na wprost i pozniej do tego ustawienia kierownica probuje zawsze dazyc w czasie jazdy.

To jest zastąpienie elektroniką zmiany zbieznosci zawieszenia tylnego wzgledem kierunku jazdy-o ktorym pisałem wcześniej. Ale to juz sie też stosuje w samochodach od około 2000roku kiedy wprowadzono calkowicie elektryczne wspomaganie ukladu kierowniczego.
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-11-2015, 21:18   #15
aerostar
ford::advanced
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 26-11-2011
Skąd: Łódź
Model: Focus III kombi
Silnik: 1.6 Ecoboost 150KM
Rocznik: 2014
Postów: 329
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

To rozwiązanie ma taką zaletę, że jak hipotetycznie wjadę do Wlk. Brytanii to po przejechaniu pewnego dystansu teoretycznie kompensacja powinna się przestawić na drugą stronę (korekta w prawo). Natomiast korekta przez zbieżność tylnej osi jest trwała i sama się nie przestawi.
W praktyce i tak to raczej nie ma znaczenia.
aerostar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-03-2016, 18:57   #16
aerostar
ford::advanced
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 26-11-2011
Skąd: Łódź
Model: Focus III kombi
Silnik: 1.6 Ecoboost 150KM
Rocznik: 2014
Postów: 329
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Odgrzewam temat...

Ciągle nie daje mi spokoju, że mój Focus ciągle mi ściąga na lewo. Wystarczy nawet niewielkie (na pozór niewidoczne) nachylenie jezdni w lewo lub niewidoczna gołym okiem mini-koleina i już kierownica ustawia się lekko w lewo, nawet przy prędkości 20 km/h. Podczas jazdy na wprost trzeba cały czas trzymając kierownicę wywierać pewną siłę, żeby samochód jechał prosto, co jest trochę upierdliwe. Jeśli zaś jezdnia jest nachylona w prawo, nawet znacznie, samochód jedzie na wprost jak po szynach.

Jakiś czas temu wysnułem hipotezę, że być może odpowiada za to aktywna kompensacja ściągania w elektrycznym wspomaganiu EPAS (kilka postów wyżej). Jednak im dłużej jeżdżę, tym mniej w to wierzę, bo przecież ten system powinien ułatwiać a nie utrudniać prowadzenia samochodu. W dodatku gdzieś wyczytałem, że system uaktywnia się tylko przy prędkości powyżej 40 km/h i zeruje się po każdym skręceniu kierownicy o kąt większy od 45 stopni, a sam proces adaptacji do nachylenia powinien skończyć się po czasie najwyżej kilkunastu sekund. Więc to chyba nie to.

Coś powoduje, że układ kierowniczy reaguje w ten sposób na nawet minimalny spadek. Sprawdziłem geometrię podwozia (przód + tył) na stacji diagnostycznej i mieści się w tolerancji producenta. Zawieszenie zostało wizualnie sprawdzone i nie ma się do czego przyczepić (przebieg auta to tylko 19 tys km). Efekt występował na oponach letnich i zimowych, więc opony też raczej nie są winne.

Trochę podejrzewam wspomaganie kierownicy i mam w związku z tym pytanie: czy w focusie mk3 występuje coś takiego jak kalibracja/zerowanie czujnika kąta skrętu kierownicy?

Zastanawiam się czy ten typ tak ma, ale nie mam żadnego innego focusa MK3 z którym mógłbym to porównać. Wiem tylko, że trzy inne samochody innych marek (w tym dwa o zdecydowanie mniej wyrafinowanej konstrukcji podwozia) ze wspomaganiem elektrycznym jechały całkowicie prosto na tych samych odcinkach jezdni.

Może ktoś coś wie w tej sprawie?

Pozdrawiam,
Krzysztof
aerostar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-04-2016, 12:49   #17
rubik
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 10-09-2008
Model: FOCUS MK4
Silnik: 1,6 benzyna 125 KM
Rocznik: 2011
Postów: 18
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

Po zmianie opon na letnie pojawił się w moim focusie ten sam problem (42K przebiegu, rocznik 2011). Podjąłem następujące działania:
1. zamiana opon tył/przód lewa/prawa - problem pozostał
2. sprawdzenie zbieżności - drobna korekta - problem pozostał
3. wymiana opon na nowe - dalej ściąga na lewo ale bardzo delikatnie

Zatem co to może być? Czy w tym modelu można skorygować ustawienie kierownicy do jazdy na wprost?

pozdrawiam
rubik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-04-2016, 14:26   #18
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Asymetria w układzie kierowniczym

ściąganie to nic innego jak nierównomierne opory toczenia

skoro nie opony, nie zbieżność no to heble, ciśnienie w kołach

ustawienie kierownicy nie ma żadnego związku ze ściąganiem, siły działające na układ jezdny mają w nosie ustawienie twojej kierownicy
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
układ kierowniczy



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:32.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.