Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 03-02-2015, 22:50   #11
ziemek56
ford::expert
 
Avatar ziemek56
 
Zarejestrowany: 30-12-2006
Skąd: Szczecin
Model: Ś. P. Transit 100
Silnik: 2,5 D
Rocznik: *1992 / +2011
Postów: 2,272
Domyślnie Odp: Przełożenie tylnego mostu

Cytat:
Napisał Chinky Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy na obudowie dyferencjału jest gdzieś wybite przełożenie?
Powinna być blaszka z wybitym kodem literowym przełożenia pod nakrętką "główki"... ale za zwykłej stali i zazwyczaj nie przeżywa polskich staży.

__________________
A prywatnie ... Toyotka D4D
ziemek56 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-12-2015, 21:14   #12
Kalamitek
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Przemyśl
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1996
Postów: 108
Domyślnie Odp: Przełożenie tylnego mostu

Podepnę się:
Dziś zabrałem się za zmianę głowy mostu (Timken) w moim Euroline. Chciałem zmienić przełożenie na bardziej "autostradowe" - z 4:56 na 4:11. Wymiana szła dość sprawnie: bębny łatwo zeszły. Półosie byłe zespawane korozją, ale udało się je odbić. Wyjęcie główki to najłatwiejsza część. Założyłem i poskręcałem nowe przełożenie. Biorę się za przykręcanie wału i... zonk Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Flansza przy nowej głowie jest inna! I teraz mam dwa pytania:

- Czy po odkręceniu flanszy konieczne jest ponowne ustawianie ataku względem talerza ( tak jak np w Polonezie)?
- Jakim momentem dokręcana jest nakrętka (klucz 27) od flanszy? Jeśli sporym, to będzie trzeba dorobić jakoś blokadę na flanszę, bo sam hamulec ręczny nie utrzyma - moment będzie pomnożony przez przełożenie mostu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Kalamitek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-12-2015, 21:54   #13
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: Przełożenie tylnego mostu

Zmieniając flanszę na inną przede wszystkim trzeba zmienić także simmering - prawie na pewno nie zmieniany będzie ciekł.
Ataku nie ustawiasz ponownie, bo o położeniu osiowym wałka atakującego decyduje podkładka na kole zębatym ataku, o którą opiera się łożysko wewnętrzne łożyskujące wałek. Podkłądki są dobierane podczas montażu w fabryce.

Samą nakrętkę flanszy w ogóle nie dokręcasz mocno, bo zbyt duża siła zniszczy zgniataną tuleję dystansową ustalającą luz łożyskowy. Instrukcja przewiduje odkręcenie nakrętki kluczem dynamometrycznym i zanotowanie momentu odkręcania, natomiast przy dokręcaniu przewidują konieczność dania nowej nakrętki i dokręcania jej momentem tylko o o 0,3Nm większym od momentu zanotowanego przy odkręcaniu.
Chyba tego nie zrobiłeś, więc proponuję dokręcenie nakrętki momentem 2,5Nm (to przykładowa wartość podana w instrukcji). To jest bardzo mały moment, pamiętaj by nie przeciągnąć nakrętki, bo łożyska stożkowe wałka zaczną pracować pod zbyt dużym obciążeniem. A powinny mieć minimalny luz zabezpieczony zgniataną tuleją (jeżeli ktoś miał Malucha, to łożyska tylnych kół były w nim zabezpieczane identycznie zgniataną tuleją).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 21-12-2015 o 22:01
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-12-2015, 10:29   #14
Kalamitek
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Przemyśl
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1996
Postów: 108
Domyślnie Odp: Przełożenie tylnego mostu

Dzięki Wojtek za odpowiedź.

Robiłem na kanale u szwagra - więc po niepowodzeniu zmieniłem szybko na stare przełożenie, żeby zwolnić garaż. Próbowałem odkręcić śrubę blokują flansze śrubokrętem, ale się nie udało.
Z tego co napisałeś nie powinno być problemu z dokręceniem. Odkręcić też powinna się łatwo jak się do tego na spokojnie przyłożę.
Kalamitek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2016, 11:30   #15
Kalamitek
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Przemyśl
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1996
Postów: 108
Domyślnie Odp: Przełożenie tylnego mostu

Małe podsumowanie tematu.
Zmieniłem przełożenie 4,5 na 4,1. Na trasie jedzie się dużo lepiej. Obroty przy 100km/h spadły o ok. 400rpm. Jest ciszej. Spadło też spalanie (jeszcze dokładnie nie mierzyłem, ale na 100% pali mniej). Silnik w żadnym wypadku się nie męczy przy przyspieszaniu. Na 4,5 z lawetą nie było najmniejszego problemu, nawet po górkach. Na 4,1 będzie pewnie brakowało mocy , ale ja akurat jeżdżę z ciężką przyczepą sporadycznie. Mój transit to epic, wersja 85KM. Niski i krótki, osobowy.
Przy wyborze główki mostu trzeba zwracać uwagę na flansze mocowania wału. Są co najmniej dwa rozstawy śrub. Do tego występują flansze z różnej wielkości wielkości wieloklinem na wałek ataku.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dwie wielkości wałka ataku.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dwa różne rozstawy śrub.
Kalamitek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2016, 08:59   #16
TompMax
ford::amateur
 
Imię: Jarek
Zarejestrowany: 24-04-2016
Skąd: JG
Model: tranzyt
Silnik: 2500
Rocznik: 1996
Postów: 2
Domyślnie Odp: Przełożenie tylnego mostu

Witam wszystkich.Problem mój polega na głośnym szumie podczas jazdy ,został wymieniony tylny most,podpora wału,[ łożysko],szumy nie ustały.Proszę o pomoc.
TompMax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2016, 12:10   #17
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,977
Domyślnie Odp: Przełożenie tylnego mostu

Cytat:
Napisał TompMax Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam wszystkich.Problem mój polega na głośnym szumie podczas jazdy ,został wymieniony tylny most,podpora wału,[ łożysko],szumy nie ustały.Proszę o pomoc.
Ja w zasadzie potrafię mniej więcej zlokalizować źródło hałasu - czy z przodu, czy z tyłu, czy z lewej, czy z prawej.
W twojej sytuacji chyba pozostaje jako podejrzana skrzynia. Można podnieść tył, odpalić betoniarkę i pod spodem posłuchać skąd ten dźwięk - najlepiej stetoskopem warsztatowym.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2016, 13:11   #18
TompMax
ford::amateur
 
Imię: Jarek
Zarejestrowany: 24-04-2016
Skąd: JG
Model: tranzyt
Silnik: 2500
Rocznik: 1996
Postów: 2
Domyślnie Odp: Przełożenie tylnego mostu

To jest doka, w środku szumi, że ciężko zlokalizować. Ale bardziej z tyłu, dlatego wymieniłem most - używany ale z wiarygodnego źródła
TompMax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2016, 13:12   #19
tomaszjan31
ford::professional
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 09-09-2012
Skąd: ŚLĄSK
Model: FORD
Silnik: 2.0 tdci 2.5td 2.2 tdci
Rocznik: 1999
Postów: 1,380
Domyślnie Odp: Przełożenie tylnego mostu

Cytat:
Napisał TompMax Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam wszystkich.Problem mój polega na głośnym szumie podczas jazdy ,został wymieniony tylny most,podpora wału,[ łożysko],szumy nie ustały.Proszę o pomoc.
W moim osiołku długo nie potrafiłem dojść co tak szumi, sprawdzane były podpory, łożyska, most, skrzynia. Okazało sie ,ze ze poduszka L przenosiła drgania i rozchodziło sie po całym podwoziu. Co ciekawe po jej demontażu wizualnie była w idealnym stanie i nie przedstawiała żadnych oznak uszkodzenia a jednak dawała znać o sobie , zwłaszcza w trasie
tomaszjan31 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2016, 21:11   #20
bluebit
ford::average
 
Zarejestrowany: 09-04-2014
Model: nugget
Silnik: 2.5d
Rocznik: 91
Postów: 50
Domyślnie Odp: Przełożenie tylnego mostu

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Chyba przesadzasz z tym przełożeniem 3,91, to jest zmiana aż o 16,6%.
Jeżeli - jak piszesz - masz teraz przy 3000 obrotów prędkość 110km/h, to z tym przełożeniem przy 3000 obrotów miałbyś 128 km/h.
Tyle to ja mam przy fabrycznej mocy 130 KM w krótkim, niskim Mk6. Jestem przekonany, że zabraknie ci mocy do jazdy na 5-tym biegu z ładunkiem, a nawet minimalna górka lub jazda pod wiatr będzie skutkować koniecznością redukcji...
Ja w rzeczywistości mam ponad 140KM i to czy jadę pod wiatr czy z wiatrem, bardzo wyraźnie odbija się na osiągach...


Starsze modele Mk3 ze skrzynią czwórką miały most 3,91 (ta skrzynia miała IV bieg bezpośredni, skrzynia MT75 ma V bieg 0,82, czyli jest szybsza). Nie dam sobie głowy uciąć, czy główka z mostu z Mk3 pasuje do mostu z Mk5.

Główka mostu MK3 nie pasuje do MK5, znaczy główka pasuje ale są inne półosie - zatem nie da się jej zastosować w mk5
bluebit jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:34.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.