Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 14-02-2024, 12:08   #1
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,521
Domyślnie Dlaczego warto wymieniać olej?

Dlaczego warto wymieniać olej (i lać go dobrej jakości)?

Pacjent Fusion (mondeo mk5) 2.0 ecoboost 2018 przebieg tylko 130tkm.

Objawy: Trudności z zapalaniem, obniżona kompresja (na wszystkich garach), później doszły błąd nadmiernego opóźnienia wałka rozrządu jak i zaworu regulacji oleju. Znacznie wzrosło spalanie o min. 50%. Po odpięciu zmiennych faz zapala prawidłowo i spadło spalanie. Stało się tak po zalaniu świeżego oleju (bez dodatków, bez płukanek, oczywiście nowy filtr) i zrobieniu kilkuset km, pierwsze 300-400km bez objawów potem zaczęło się od problemów z odpalaniem.

Co się stało?

Wszystko zapchane sadzą. Najprawdopodobniej ktoś jeździł z przepełnionym filtrem oleju i syf szedł zaworem bocznikowym i syf szedł w magistralę, też był sceptyczny do interwału zmiany oleju. Pod pokrywa zaworów (oprócz wlewu oleju) zawalone wszystko syfem, lata zaniedbań. W komorze spalania drobne pionowe rysy ale bez tragedii na oko kamerki, niestety dotknąć nie miałem jak, na razie nie rozbieramy. Do tego jest stale przestawiony rozrząd (sam wałek dolotowy o 5 stopni wg diagnostyki elektronicznej), pokrywa rozrządu była klejona ręcznie, najprawdopodobniej już jakiś czas temu minimum rok-dwa i 20-40tkm temu patrząc na to jak wygląda całość. Więc ktoś w usa zapewne miał już problemy z rozrządem przy takim przebiegu i coś robił. Zamiast dbać o olej.

Na szczęście dużo opiłków metalowych nie stwierdzono jak i "brokatu" więc jest szansa, że odżyje.

Zdjęcia mówią więcej niż 1000 słów także:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

A jak powinno wyglądać:
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Stosunkowo mały przebieg (130tkm) a już silnik na granicy zawału. Mój 1.6 ecoboost mimo prawie 360tkm, trzyma się dobrze, parametry fabryczne i z pod pokrywy zaworów można jeść.

Co będzie: Czyścimy wszystko, zrzucamy michę olejową (już nie mogę się doczekać co tam znajdę), płuczemy silnik, trochę innej chemii i może wróci do życia. Szkoda, że tak trafiło bo auto z zewnątrz było dosyć zadbane i rzeczywiście wygląda na 130tkm. Bez minimum zdjęcia pokrywy zaworów nie było to do stwierdzenia bo okolice korka olejowego z "akceptowalnym" zabrudzeniem.

Także tego, jak to było olej jest tani a nowy silnik drogi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Wnioski można wyciągnąć samemu. Można temat podpiąć do poradnika czy gdzieś podwiesić.

Dla przykładu mój 2.0tdci pomimo 260+k przebiegu i wymian wcześniej co 20k na filtrze turbiny nie miał ani jednej grudki wymieniłem profilaktycznie. Czyli nawet za długie interwały podane przez producenta względnie dają radę. Obstawiam w tym ecobooście ktoś zmienił z 2-3 razy w ciągu całych 130k ewentualnie nie zmieniał filtra lub lał mineralny czy inny szuwaks. Równie dobrze mógł zlecać wymianę tylko mechanik go d..mał. W każdym razie taki syf filtr powinien wyłapać chyba, że się przepełnił i szło zaworem bocznikowym ewentualnie uszkodzony filtr i zawór nie trzymał.


Ostatnio edytowane przez klocolus ; 16-02-2024 o 12:09
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-02-2024, 16:13   #2
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,521
Domyślnie Odp: Dlaczego warto wymieniać olej?

Poczyszczone wszystkie zaworki, pokrywa zaworów i wybranie manualnie z głowicy co się dało, zalany "kociołek panoramixa" zamiast zwykłego oleju, nowy filtr i jedziemy. Wcześniej jeszcze czyszczenie komór spalania naftą i xado antykoks oraz zaworów dolotowych (o dziwo wyglądały względnie mało zabite, na pewno nie na tyle aby sprawiało to problemy).

Składniki "Kociołka panoramixa":
-3L oleju (w sumie dowolny, ja wykorzystałem jakieś zlewki)
-1.5L nafty
-0.5L rozpuszczalnika (czemu nie, sama nafta czy ropa aż tak dobrze nie czyści)

Ogólnie nie przekraczałbym stosunku 50:50 substancji czyszczących do oleju. Jeśli profilaktyka to max litr do oleju ale tu jest ekstremalny przypadek.

Dlaczego nie sama nafta/ropa jak niektórzy polecają? Bo przy takowej ciężko jest zachować ciśnienie oleju a jak nie ma odpowiedniego ciśnienia i przepływu to takie płukanie można sobie o kant d.py potłuc. Znaczy coś tam da ale raz jest bardziej ryzykowne jeśli chodzi o przytarcie czy jakieś uszkodzenie dwa dużo mniej skuteczne. Tutaj ciśnienie na luzie jest w granicach 0.6-0.8 bara a przy 2000 obrotów jest koło 1.6-1.8 bara więc bez obciążenia silnika nic się nie stanie (oczywiście odradzam tak jeździć).

Płukanie na postoju w sumie ponad godzinę. Koło 1500-2000 obrotów bez obciążenia bez jazdy itd. To co zeszło z miski po godzinie płukania wygląda jak olej po 15-20k przebiegu.

Po mocniejszym rozgrzaniu na postoju koło 2k rpm ciśnienie spadło nadmiernie także dodałem trochę jeszcze oleju aby kontynuować. Jazda raczej niezalecana chyba że na bardzo małych obciążeniach silnika.

Na razie przesunięcie rozrządu spadło do 3-3.5 stopnia, może wariator się odblokował z syfu albo napinacz rozrządu zaczął bardziej spełniać swoją rolę ciężko powiedzieć. Zmienne fazy pracują obecnie zdecydowanie lepiej, oczywiście na postoju ciężko wszystko sprawdzić ale wcześniej nawet na postoju była spowolniona reakcja. Blokady wariatorów sprawdzałem mechanicznie trzymają. Luzy zaworowe sprawdziłem z grubsza i mogę powiedzieć, że są minimalnie ciaśniejsze niz fabryczne ale nie na tyle aby sprawiało to problemy (na dolocie średnio 0.2mm+ powinno być 0.25mm na wydechu 0.3mm+ powinno być 0.36mm). Może jak będę weryfikował rozrząd to się je poprawi.

Teraz czeka olej tani 5w30 z "długodystansową" płukanką. Po kilkuset km zmiana na docelowy. Jeszcze zajrzymy do miski i smoka olejowego na wszelki wypadek ale jako iż z samym ciśnieniem nie było problemu to raczej będzie w porządku. Wyczyścimy dno bo wszystko tam się pewnie nie wypłucze.

Oczywiście wszystko tutaj jest na własną odpowiedzialność niemniej jednak w tym przypadku silnik zapewne dostałby "zawału" bardzo szybko i nie byłoby co zbierać. Może wróci do żywych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ale lepiej zapobiegać niż leczyć bo temu silnikowi na pewno sporo zdrowia już uciekło.

Ostatnio edytowane przez klocolus ; 16-02-2024 o 12:14
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2024, 15:38   #3
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,521
Domyślnie Odp: Dlaczego warto wymieniać olej?

No i fura jeździ w całym zakresie obrotów Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. 7.7 do setki z kiepskim startem, myślę poniżej 7 da się zejść. Moim 2.0 tdci po chipie na 215 robię koło 7.5 ale przy idealnym starcie, kiepski jak tu to 8.5
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:26.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.