Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 12-06-2023, 15:07   #1
dodo02
ford::average
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 23-02-2020
Skąd: Warszawa
Model: S-Max
Silnik: 1.6 eb
Rocznik: 2012
Postów: 92
Domyślnie Bezkluczykowe uruchamianie pojazdu - błąd komunikatu o naciśnięciu sprzęgła lub stopu

Cześć,

Dla przypomnienia S-MAX 1.6 eb 2012, ręczna skrzynia, bezkluczykowe uruchamianie silnika (przycisk Ford Power).

Wczoraj zauważyłem dziwne zachowanie przy czym dziś rano zdziwiłem się jeszcze bardziej.
Normalnie w przypadku odpalania przyciskiem należy nacisnąć i przytrzymać wcześniej sprzęgło. Inaczej zapłon zgaśnie po ponownym naciśnięciu przycisku Ford Power.
Zawsze w ramach dobrych nawyków trzymam też hamulec. Właśnie doczytałem, że w przypadku otwartych drzwi aby uruchomić silnik dodatkowo konieczne jest naciśnięcie i przytrzymanie hamulca. Przy zamkniętych nie jest to wymagane.

Wczoraj po uruchomieniu silnika lub w czasie jazdy pojawił mi się komunikat wraz kontrolką informacyjną na Convers+ (brak check engine):
Cytat:
Zapłon włącz. naciśnij STOP
Przy kolejnych odpaleniach nie znikał. Ostatnio jeżdżę zawsze z bagażnikiem na haku co powoduje komunikat o dezaktywacji BLIS, więc się przyzwyczaiłem i nie wiem kiedy komunikat się pojawił - zauważyłem w połowie drogi. Tak zrobiłem 30 km w jedną, po paru godzinach w drugą i tyle. Wieczorem zczytałem błędy za pomocą Forscan Demo na Android (USB OTG) i znalazłem tam:
  1. U3003 - Napięcie akumulatora / Moduł kamery cofania (to jest nowość).
  2. DTC P2231:00-E8 - Obwód sygnału czujnika O2 zwarty do obwodu elementu grzejnego - rząd cylindrów 1, czujnik 1 (ten błąd mam od tygodnia i czeka mnie prawdopodobnie wymiana sądy lambda)
  3. DTC B1A84/51-2B - Dane konfiguracyjne samochodu/Nie zaprogramowane (ten błąd mam chyba od momentu opisanej kiedyś naprawy elektryki w samochodzie)

Dziś sprawdziłem różne kombinacje i komunikat o wciśnięciu stop się już nie pojawia, ale np. po uruchomieniu silnika z wciśniętym sprzęgłem i hamulcem, pod wizualizacją samochodu i w "Komunikatach" pozostaje:
Cytat:
Do uruchomienia siln. wciśn. sprzęgło
przy czym nie widać kontrolki informacyjnej jak na poniższych zdjęciach. Jeśli wejdę w "komputer"/"Komunikaty" to treść znika spod wizualizacji.

Dodatkowo przy otwartych drzwiach okazało się, że mimo komunikatu o konieczności naciśnięcia hamulca, silnik i tak się uruchomi trzymając samo sprzęgło.

O co może chodzić i co teraz sprawdzić? Błędu U3003 jeszcze nie miałem czasu skasować.

Jeśli chodzi o akumulator. W tej chwili przed odpaleniem jest ~12 V. Ładowanie o ile dobrze pamiętam 14,7 V. Samochód ma system auto start/stop. Nie opisując ponownie sprawy, jak kupiłem samochód to miał problemy z odpalaniem, Niemiec w pierwszej kolejności wymienił akumulator, ale nie na taki jaki powinien być do tego modelu z tą funkcją. Ja to zawsze po uruchomieniu wyłączałem przyciskiem, ale z czasem zauważyłem że system sam przestał działać, prawdopodobnie z powodu właśnie parametrów akumulatora i tego że rzadko jeżdżę na dłuższych dystansach. Ogólnie przez 2 lata nie miałem ani razu problemu z odpaleniem więc nie zastanawiałem się nad wymianą akumulatora, ale czy to może być problem? Wystąpienie opisanego błędu poprzedziły dwa dni krótkich tras pod miastem po 30 km w jedną stronę, więc mógł się naładować.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg nacisnijSprzeglo.jpg (82.2 KB, 18 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg nacisnijSTOP.jpg (65.4 KB, 15 wyświetleń)

dodo02 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2023, 07:13   #2
Parch
ford::expert
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 11-01-2006
Skąd: Wrocław
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2010
Postów: 3,024
Domyślnie Odp: Bezkluczykowe uruchamianie pojazdu - błąd komunikatu o naciśnięciu sprzęgła lub

Najczęstszą przyczyną występowania komunikatu nakazującego przy odpalaniu wciśnięcie oprócz pedału sprzęgła dodatkowo pedału hamulca jest uszkodzony czujnik BOT przy pedale sprzęgła lub uszkodzona wiązka odpowiadająca za komunikację z tym czujnikiem. Od podmiany tegoż czujnika zacząłbym.
Parch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2023, 08:43   #3
dodo02
ford::average
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 23-02-2020
Skąd: Warszawa
Model: S-Max
Silnik: 1.6 eb
Rocznik: 2012
Postów: 92
Domyślnie Odp: Bezkluczykowe uruchamianie pojazdu - błąd komunikatu o naciśnięciu sprzęgła lub

Cudownie... już kiedyś wyciągałem ten czujnik, to ten wyżej z super wygodnym dostępem? Od czego jest skrót BOT?

Dobrze rozumiem, że problem z czujnikiem na pedale sprzęgła powoduje wyświetlanie komunikatów dotyczących naciśnięcia pedału hamulca? Biorąc pod uwagę, że mogłem uruchomić silnik przy otwartych drzwiach, komunikacie dot. hamulca i niewciśniętym pedale hamulca, to chyba coś musi być na rzeczy, ale nie widzę logiki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Kiedyś miałem problemy z uruchamianiem silnika za pomocą Ford POWER. Próbowałem analizować działanie tych czujników na komputerze i jeśli dobrze pamiętam to sygnał zezwalający pojawia się dopiero gdy załapią oba czujniki na pedale sprzęgła. Nie pamiętam czy jest w to wliczany także czujnik na samym "siłowniku" (?) sprzęgła.
dodo02 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2023, 12:09   #4
Parch
ford::expert
 
Imię: Rafał
Zarejestrowany: 11-01-2006
Skąd: Wrocław
Model: S-MAX
Silnik: 2.0 Duratec HE
Rocznik: 2010
Postów: 3,024
Domyślnie Odp: Bezkluczykowe uruchamianie pojazdu - błąd komunikatu o naciśnięciu sprzęgła lub

Cytat:
Napisał dodo02 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Cudownie... już kiedyś wyciągałem ten czujnik, to ten wyżej z super wygodnym dostępem?
Do żadnego z czujników związanych z pracą sprzęgła nie ma dobrego dostępu. Trzeba się z tym pogodzić.
Cytat:
Napisał dodo02 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Od czego jest skrót BOT?
Nie analizowałem nigdy dlaczego jeden czujnik na pedale sprzęgła (na schematach) ma oznaczenie BOT, a drugi czujnik pedału sprzęgła ma oznaczenie TOT.
TOT występuje zawsze. Potrzebny chociażby do poprawnego działania Tempomatu.
BOT występuje przy FORD POWER / KEYLESS. Możliwe że też przy skrzyniach automatycznych.

Cytat:
Napisał dodo02 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie pamiętam czy jest w to wliczany także czujnik na samym "siłowniku" (?) sprzęgła.
Jak mniemam chodzi ci o czujnik zlokalizowany na pompie sprzęgła. Ten czujnik występuje przy Start-Stop, EPB oraz w przypadku 1.6 EB w jakiś sposób wspomaga pracę układu sprzęgła.
Cytat:
Napisał dodo02 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Biorąc pod uwagę, że mogłem uruchomić silnik przy otwartych drzwiach, komunikacie dot. hamulca i niewciśniętym pedale hamulca, to chyba coś musi być na rzeczy, ale nie widzę logiki
Otwartych drzwi nie wiązałbym z sekwencją wciskania pedałów sprzęgła i hamulca. Myślę, że omyłkowo interpretowałeś komunikaty.
Parch jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-06-2023, 19:31   #5
dodo02
ford::average
 
Imię: Dominik
Zarejestrowany: 23-02-2020
Skąd: Warszawa
Model: S-Max
Silnik: 1.6 eb
Rocznik: 2012
Postów: 92
Domyślnie Odp: Bezkluczykowe uruchamianie pojazdu - błąd komunikatu o naciśnięciu sprzęgła lub

Cytat:
Napisał Parch Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Cytat:
Napisał dodo02 Zobacz post
Biorąc pod uwagę, że mogłem uruchomić silnik przy otwartych drzwiach, komunikacie dot. hamulca i niewciśniętym pedale hamulca, to chyba coś musi być na rzeczy, ale nie widzę logiki
Otwartych drzwi nie wiązałbym z sekwencją wciskania pedałów sprzęgła i hamulca. Myślę, że omyłkowo interpretowałeś komunikaty.
Nie mogę teraz tego znaleźć, ale gdzieś tu na forum w archiwum był wątek chyba mondeo dotyczący, który komunikat dotyczy której sytuacji. Tam była informacja o otwartych drzwiach. Była tam hipoteza, że komuś wgrali soft nie od tej skrzyni biegów.

W każdym razie w moim przypadku, przy prawidłowym działaniu, komunikat o konieczności wciśnięcia hamulca pojawia się tylko przy otwartych drzwiach i włączonym zapłonie. Po zamknięciu dziś znikał. Ale nawet jak drzwi pozostawiłem otwarte, komunikat wyświetlił informacje o braku hamulca, a ja jedynie nacisnąłem sprzęgło, to silnik odpala. Więc obecnie komunikat nie blokuje odpalenia. Nigdy wcześniej nie zwracałem na to uwagi, przy czym myślałem że naciśnięcie obu pedałów jest obowiązkowe.

W instrukcji S-max jest informacja o konieczności wciskania hamulca tylko przy skrzyni automatycznej. Ale jest enigmatyczna informacja, że jeśli przy manualu nie dopala, to należy wcisnąć oba pedały. Nie ma informacji o komunikatach.
dodo02 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:25.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.