Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-02-2014, 13:04   #1
Maestro1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-02-2013
Model: Transit
Silnik: 2.0
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie Sterownik świec żarowych/samochód ciężko odpala

Witam. Mam pytanko, gdzie znajduje się sterownik świec w moim transicie ? Czy jest to może tylko ten przekaźnik w skrzynce bezpieczników? Chce go zlokalizowac ponieważ samochód ciężko pali. W zime trzeba bylo go z 6 razy podgrzewac a i tak ledwo co zapalił ;/ . Któregoś dnia wykrecilem świece zarowe przykręciłem do listwy prądowej przekręciłem stacyjkę i świece zaczęły grzać dopiero po tym jak zgasła kontrolka świec , po ok 2-3 sek. Może wiecie co jest nie tak ? Myślałem też nad czujnikiem temp. który jest w głowicy. Czekam na waszą opinie.

Maestro1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2014, 13:21   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Sterownik świec żarowych/samochód ciężko odpala

Działaniem świec zarządza główny komputer - PCM. Przekaźnik tylko pośredniczy, bo prąd świec jest bardzo duży...
Sterowanie dzieli się na dwie funkcje:
- podgrzewanie wstępne, gdzie PCM otrzymuje sygnał z czujnika temperatury CHT w głowicy i o tego zależy czy i na jak długo włączą się świece (o tym informuje kontrolka),
- podgrzewanie podczas pracy silnika, które ograniczane jest temperaturą silnika, czasem pracy oraz obrotami silnika (nie pamiętam dokładnie, ale temp. to ok. 60-70 st.C. czas kilkanaście minut, obroty powyżej 2.500).

Moim zdaniem - skoro kontrolka się świeciła, to powinny grzać. Ale jeżeli jest błąd - to w PCM, bo przekaźnik jest jeden...
Może było ciepło? Może po nocy na mrozie sprawdź?

Niezależnie od tego - te silniki nawet po nocy na mrozie bardzo dobrze palą przy niedziałających świecach (np spalonych)... Moim zdaniem masz już chyba słabą kompresję lub pompa wtryskowa nie daje odpowiedniej dawki rozruchowej, albo jeszcze wtryskiwacze sa wypracowane...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 26-02-2014 o 13:25
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2014, 13:58   #3
Maestro1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-02-2013
Model: Transit
Silnik: 2.0
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie Odp: Sterownik świec żarowych/samochód ciężko odpala

Właśnie w zime też tak słabo palił ;/ miałem poprzedniego transita z tym samym silnikiem z 2004r i tamten palil od strzala nawet przy -25C... ale niestety spłonął...

a wyskoczy jakiś błąd zwiazany ze swiecami przy diagnozie komputerowej czy raczej nie ?

Co do tej kompresji to tez bralem pod uwage bo gdy go kupiłem chcialem zmienic filtr powietrza. Otwieram obudowe a tam... połowy filtra nie ma... tak jakby go zassało do srodka i był tam straszny syf... Nie wiem jak tam mozna nie dbać o samochód...
Maestro1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2014, 14:41   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Sterownik świec żarowych/samochód ciężko odpala

Z tego co doświadczyłem - nieczynne świece nie pokazują żadnego błędu...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2014, 15:01   #5
Maestro1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-02-2013
Model: Transit
Silnik: 2.0
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie Odp: Sterownik świec żarowych/samochód ciężko odpala

Dzieki dzieki. Wymieniłem teraz czujnik temp. i zobaczymy poznym wieczorem jak temp. zblizy sie do ok 0''C co się zmieniło.
Maestro1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2014, 19:08   #6
Maestro1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-02-2013
Model: Transit
Silnik: 2.0
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie Odp: Sterownik świec żarowych/samochód ciężko odpala

Poszedlem przed chwila do samochodu i tak jakby jest delikatna poprawa ale nie do konca ;/ . Gdy przekrecam kluczyk kontrolka swiec zapala siei natychmiast gasnie... uderzam w rozrusznik (ok 1-1,5sek.) i samochod nie chce zapalic. Wyłączam stacyjke wlaczam jeszcze raz, kontrolka tez natychmiast gasnie, uderzam w rozrusznik jak poprzednio, samochod odpala od razu. Czyżby coś z tą pompa?

Jeszcze jedno pytanie czemu swiece grzeja dopiero po ok 3-4sek. od zgasniecia kontrolki??

Edit: A chciałem jeszcze zapytać czy ten czujnik temp. musi brac mase z silnika czy dziala juz poprawnie po podpieciu kostki ? Bo załatwiłbym sobie jeszcze inny czujnik i podlaczyl bez wkrecania zeby sprawdzic jak bedzie odpalac na zimnym.

Ostatnio edytowane przez Maestro1 ; 26-02-2014 o 19:33
Maestro1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2014, 19:45   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Sterownik świec żarowych/samochód ciężko odpala

Cytat:
Napisał Maestro1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Gdy przekrecam kluczyk kontrolka swiec zapala siei natychmiast gasnie...
Teraz u mnie też tak jest. Tylko w bardzo duży mróz pali się ze trzy sekundy.
Cytat:
Napisał Maestro1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
czy ten czujnik temp. musi brac mase z silnika czy dziala juz poprawnie po podpieciu kostki ?
Ma dwa piny we wtyku i jeden z nich jest masowy - więc powinien działać nie wkręcony.
Cytat:
Napisał Maestro1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jeszcze jedno pytanie czemu swiece grzeja dopiero po ok 3-4sek. od zgasniecia kontrolki??
Od zgaśnięcia kontrolki czy od odpalenia silnika? Jeżeli od odpalenia silnika, to PCM realizuje drugą funkcję świec, czyli:
Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
- podgrzewanie podczas pracy silnika, które ograniczane jest temperaturą silnika, czasem pracy oraz obrotami silnika (nie pamiętam dokładnie, ale temp. to ok. 60-70 st.C. czas kilkanaście minut, obroty powyżej 2.500).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 26-02-2014 o 19:51
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2014, 20:01   #8
Maestro1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-02-2013
Model: Transit
Silnik: 2.0
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie Odp: Sterownik świec żarowych/samochód ciężko odpala

chodzi o grzanie swiec na rozruch. Tak jak pisalem, w zime własnie wykrecałem swiece podlaczylem pod listwe prądowa i przekrecilem stacyjke zaczely grzac dopiero po ok 5 sek.

Nie wiem juz co mu dolega... zobaczymy jak rano bedzie palic...
Maestro1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2014, 15:42   #9
Maestro1
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-02-2013
Model: Transit
Silnik: 2.0
Rocznik: 2006
Postów: 15
Domyślnie Odp: Sterownik świec żarowych/samochód ciężko odpala

Rano samochod ledwo zapalił ;/ bylo -3''C masakra...

a mam pytanko, w ktorym miejscu zaslepic EGR?Przy tej gumowej rurze czy tej metalowej ? Chce to zrobic bo cos mulowato jezdzi ten transit.

ktory to otwor na foto.?

http://77.252.225.83/Portals/1/ZelNe...0-07-2-0di.jpg

Ostatnio edytowane przez Maestro1 ; 27-02-2014 o 15:47
Maestro1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2014, 17:16   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Sterownik świec żarowych/samochód ciężko odpala

Zaślep tak jak ci jest najwygodniej. Wg mnie najlepiej jest, jak sam zawór jest zaślepiony od strony gorącej, nie brudzi się sadzą i innymi osadami ze spalin.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:40.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.